pielęgnacja
Dojrzała kobieta

rodzaje zmarszczek – lwia zmarszczka, zmarszczki mimiczne, bruzdy

powstawanie zmarszczek to naturalna kolej rzeczy. W miarę jak skóra się starzeje, słabną włókna kolagenowe i produkcja elastyny, tkanka staje się coraz bardziej wiotka i podatna na odkształcenia w tym ruchy mimiczne. Poznaj rodzaje zmarszczek i dowiedz się, co możesz zrobić, by im zapobiegać, albo je spłycić.

Zmarszczki mimiczne – jak i kiedy powstają?

Zmarszczki mimiczne, to pierwszy rodzaj zmarszczek, jaki pojawia się na naszych twarzach. Na początku są ledwie widoczne, z wiekiem pogłębiają się i stają się coraz bardziej zauważalne. Momentem, w którym zaczyna się ich tworzenie, jest mniej więcej 25-30. rok życia, gdyż z powodu zmian hormonalnych (zmniejszonej produkcji hormonów płciowych) organizm zaczyna produkować mniej kolagenu i elastyny, które nadają skórze jędrność i elastyczność.

Te substancje budują włókna kolagenowe i elastynowe, które sprawiają, że po zrobieniu jakiejś miny lub grymasu, nasza skóra wraca do początkowego, gładkiego stanu. Jednak, gdy ich synteza spada, włókna kolagenowe i elastynowe stają się bardziej wiotkie i zanikają. Tkanka nie jest więc w stanie całkowicie powrócić do pierwotnego kształtu i zaczynają się na niej tworzyć drobne linie mimiczne, zmarszczki a następnie bruzdy.

Z wiekiem zmniejszają się też zdolności hydrofobiczne skóry (za co pośrednio także odpowiada spadek produkcji hormonów, kolagenu i elastyny), przez co staje się ona bardziej sucha, wiotka i podatniejsza na odkształcenia oraz uszkodzenia.


Poznaj 7 oznak starzenia się skóry i metody ich zwalczania>>>


Co przyspiesza pojawianie się zmarszczek mimicznych?

Jak już wspomnieliśmy, momentem, w którym zazwyczaj zaczynają tworzyć się zmarszczki mimiczne, jest 25-30 rok życia. U niektórych osób ten proces może jednak znacznie się przyspieszyć i rozpocząć nawet po 20 urodzinach. Dlaczego tak jest? Wpływ mają zarówno czynniki genetyczne (skłonności odziedziczone po rodzicach) jak i środowiskowe np.:

 • zła dieta – jadłospis ubogi w witaminy (szczególnie E i C będące cennymi antyoksydantami) i dieta bogata w nasycone tłuszcze oraz wysoko przetworzoną żywność może przyczyniać się do przyspieszonego starzenia. Zdrowy organizm, którego menu zawiera wszystkie potrzebne składniki odżywcze i witaminy o właściwościach antyoksydacyjnych (przeciwstarzeniowych) będzie starzał się wolniej;
 • słabe nawodnienie organizmu i niski poziom nawilżenia skóry – zarówno nieregularne picie wody, jak i brak stosowania pielęgnacji nawilżającej mogą doprowadzać do wzmożonego przesuszania się cery i przyspieszać tworzenie się zmarszczek. Dobrze nawodniona i nawilżona tkanka jest elastyczniejsza i mniej skłonna do odkształceń;
 • zanieczyszczenia powietrza – smog i silne zanieczyszczenia zawierają metale ciężkie i substancje zwane wolnymi rodnikami lub oksydantami, uszkadzające procesy witalne komórek ciała i przyczyniające się do ich przyspieszonego starzenia oraz obumierania. Skóra narażona na wzmożone działanie takich substancji będzie szybciej tracić włókna kolagenowe i elastynowe;
 • używki (papierosy, alkohol) – podobnie jak zanieczyszczenia powietrza przyczyniają się do oksydacji komórek skóry i ich szybszego obumierania. W dymie papierosowym znajdują się nie tylko wolne rodniki, ale również nikotyna (wpływająca negatywnie na homeostazę komórek, regenerację i gojenie się ran) i substancje wysuszające;
 • nadmierny stres – on także przyspiesza działania oksydacyjne. Powoduje też większe spięcie mięśni, co może przyczyniać się do częstszych grymasów i bardziej żywiołowej mimiki np. ściągania brwi, mrużenia oczu, marszczenia czoła;
 • brak ochrony przeciwsłonecznej – słońce wysusza skórę, ale również wpływa na jej oksydację. Brak odpowiedniej ochrony UV może powodować szybsze starzenie się skóry i uwidacznianie zmarszczek;
 • niewłaściwa pielęgnacja skóry – kosmetyki zawierające substancje przesuszające, jak alkohol etylowy czy SLS, silne kuracje przeciwtrądzikowe (również doustne) oraz produkty szkodzące naturalnej florze bakteryjnej skóry i zmieniające jej pH (np. mydło) przyczyniają się do przyspieszonego starzenia;
 • agresywny demakijaż – gwałtowne pocieranie i naciąganie skóry przy oczyszczaniu może wpływać negatywnie na jej elastyczność, podrażniać i uszkadzać ją mechanicznie.

Rodzaje zmarszczek mimicznych

Zmarszczki mimiczne są zlokalizowane wszędzie tam, gdzie nasza skóra marszczy się podczas grymasów i min. Niektóre z nich pojawiają się na czole, inne wokół ust, jeszcze inne w okolicach oczu. Zmarszczki mimiczne mogą pojawiać się także na szyi np. od częstego patrzenia w dół i pochylania głowy choćby przed komputerem czy smartfonem, garbienia się czy smucenia.

Niektóre ze zmarszczek mimicznych otrzymały specjalne nazwy. Sprawdź, na które z nich możesz być narażony lub narażona:

Lwia zmarszczka

Lwia zmarszczka, inaczej nazywana też lwią bruzdą lub zmarszczką gniewu umiejscowiona jest na czole, pomiędzy brwiami. Jej charakterystyczna nazwa wzięła się od tego, że nadaje twarzy groźnego, rozzłoszczonego i nieco ponurego wyrazu. Powstaje w wyniku działania mimiki, gdy często marszczymy czoło i brwi np. podczas złości, zastanawiania się, czy zmartwienia. Może tworzyć się także podczas częstego mrużenia oczu np. gdy mamy źle dobrane okulary i wytężamy wzrok, by lepiej widzieć, albo nie nosimy okularów przeciwsłonecznych i razi nas słońce.

Zmarszczki palacza

Zmarszczki palacza, zwane także potocznie kodem kreskowym to nieestetyczne pionowe bruzdy nad górną i pod dolną wargą. Powstają w wyniku częstego ściągania ust, by zaciągnąć się papierosem. Ich występowanie nasila działanie nikotyny oraz innych substancji drażniących i wysuszających skórę zawartych w papierosach.

Bruzdy marionetki

Bruzdy marionetki (nazywane są również zmarszczkami smutku) tworzą się w dolnych partiach twarzy, poniżej kącików ust – mniej więcej u styku brody policzków. Są pionowe i „obramowują” usta jak u teatralnej kukiełki. W przeciwieństwie do zmarszczek od uśmiechania się nie dodają twarzy uroku – sprawiają, że wydaje się bardziej zmęczona, przygnębiona i gniewna. Pojawiają się w miarę jak spada gęstość skóry i owal twarzy zaczyna opadać.

Zmarszczki w kącikach oczu

Zmarszczki w kącikach oczu to zmarszczki od uśmiechania się i mrużenia oczu. Ich powstawanie może przyspieszać też niedokładny demakijaż, czy zbyt agresywne przecieranie okolic oczu wacikiem (zmywając kosmetyki kolorowe, nie należy naciągać skóry, szorować ani mocno jej pocierać). Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna i cienka. Szybko traci elastyczność i łatwo ją uszkodzić.

Przyjmuje się, że zmarszczki wokół oczu nadają twarzy przyjaznego i sympatycznego wyrazu, jednak mimo wszystko postarzają i mogą sprawiać, że wydajemy się bardziej zmęczeni i ospali.

Zmarszczki papierowe

Warto wspomnieć także o tak zwanych zmarszczkach papierowych, czyli drobnych liniach na skórze, które są spowodowane długotrwałym odwodnieniem i przesuszeniem skóry. Mogą się one pojawiać w rejonach najbardziej narażonych na utratę wilgoci, a więc na cienkiej skórze wokół oczu i ust. Są one łatwiejsze do eliminacji, niż inne zmarszczki, gdyż zwykle znikają po dogłębnym i prawidłowym nawilżeniu.

Jak opóźnić powstawania zmarszczek mimicznych?

Kluczem do opóźnienia powstawania zmarszczek jest unikanie czynników przyspieszających ich powstawanie (używek, nadmiernego stresu, słońca, zanieczyszczeń), właściwa dieta i nawadnianie organizmu oraz prawidłowa pielęgnacja i stosowanie właściwych kosmetyków.

Dobrze dobrane kosmetyki przeciwzmarszczkowe mogą nie tylko pomóc w poprawie stanu skóry, stymulacji produkcji kolagenu i elastyny (a więc opóźnianiu procesów starzenia), ale również wspomóc naturalne procesy obronne skóry i otaczać ją ochroną przeciwolnorodnikową (zabezpieczać przed utlenianiem komórek i ich szybszym obumieraniem) oraz walczyć z przesuszeniem.

Dokładne oczyszczanie skóry, a walka ze zmarszczkami

Pierwszym i bardzo ważnym etapem pielęgnacji przeciwzmarszczkowej powinno być dobre oczyszczenie skóry obejmujące demakijaż płynem micelarnym, mycie twarzy żelem lub pianką do twarzy i peeling. Jest to ważne nie tylko z punktu widzenia ochrony przeciw wolnym rodnikom (substancjom przyspieszającym starzenie i obumieranie komórek w tkankach), które zbierają się na skórze w ciągu dnia i podczas snu, ale również ze względu na lepszą wchłanialność składników odżywczych z kremów, emulsji i serum. Dobrze oczyszczona, poddana złuszczaniu skóra przyjmuje wartości odżywcze szybciej i lepiej.

Kosmetyki do demakijażu i oczyszczania skóry

Wśród naszych kosmetyków możesz wybierać z kilku serii produktów oczyszczających skórę, które dopasowane są do różnych potrzeb skóry:

 • osoby o wyjątkowo wrażliwej skórze, ze skłonnością do uczuleń i alergii z pewnością docenią naszą bezwonną, hipoalergiczną i mającą tylko niezbędne składniki (krótkie składy do 10 składników) serię authentic. Kosmetyki z tej serii są wzbogacone w kwas mlekowy, niacynamid i kwas migdałowy, które wspomagają pielęgnację i oczyszczanie skóry. Jednocześnie nie zaburzają naturalnej ekoflory naskórka, odczynu skóry ani hydrolipidowej warstwy ochronnej;
 • posiadacze skóry przetłuszczającej się i z niedoskonałościami mogą skorzystać z serii dermo face sebio., która usuwa zanieczyszczenia oraz nadmiar sebum, a także matuje, zmniejsza rozszerzone pory i przeciwdziała wypryskom. Jednocześnie wspomaga naturalne procesy normalizujące funkcje tkanki;
 • osoby z zaburzonym mikrobiomem, które odczuwają dyskomfort, skłonność do podrażnień i stanów zapalnych skóry na pewno docenią naszą serię physio. Mikrobiom, która poza oczyszczaniem skóry, wspiera naturalne procesy ochronne naskórka i pomaga regenerować mikrobiom (zdrową ekoflorę bakteryjną), zmniejsza reaktywność i wrażliwość, a także wspomaga nawilżenie;
 • właściciele skóry przesuszonej i odwodnionej mogą skorzystać z opartej na głęboko nawilżającym niskocząsteczkowym kwasie hialuronowym serii dermo face hydrativ., która nie tylko skutecznie oczyszcza, ale i nawilża skórę. Efekt nawilżenia jest natychmiastowy, a skóra jest ukojona i świeża.

tołpa.® authentic żel do mycia twarzy z kwasem mlekowym - infografika

Przywracanie prawidłowego pH skóry, a opóźnianie pojawiania się zmarszczek

Przed nałożeniem pielęgnacji ważne jest nie tylko dokładne oczyszczenie naskórka z sebum, zanieczyszczeń i makijażu, ale także przywrócenie mu naturalnego odczynu. Woda, którą spłukujemy produkty myjące, ma inne pH niż ludzka skóra, dlatego potrzebny jest kosmetyk, który przywróci odczyn naskórka do normalności. Takim produktem jest tonik. Brak tego kroku w pielęgnacji może przyczyniać się do obniżonej odporności skóry na zanieczyszczenia, wolne rodniki oraz przesuszenie, co skutkuje szybszym starzeniem się.

Szukając odpowiedniego toniku, warto zwrócić uwagę na dodatkowe właściwości, jakie może mieć taki produkt np.: odbudowę naturalnej flory bakteryjnej skóry jak w toniku-serum 2w1 physio. mikrobiom, matowienie i normalizację jak w toniku dermo face sebio., czy mikrozłuszczanie jak w toniku-esencji 3 enzymy dermo face sebio. Mamy nawet specjalny tonik dla panów z serii dermo barber., który dodatkowo odświeża zarost i brodę i jest lepiej przystosowany do potrzeb męskiej skóry.

Nawilżanie w walce ze zmarszczkami

Poprawne nawilżanie to ważny czynnik antystarzeniowy. Skóra przesuszona i odwodniona jest bardziej podatna na powstawanie zmarszczek i uszkodzenia. Aby skutecznie ją chronić, w kosmetykach warto szukać takich substancji jak:

 • kwas hialuronowy – humektant, który należy do Naturalnych czynników nawilżających NMF (z ang. Natural Moisturising Factors). Najlepiej, aby był niskocząsteczkowy, co zwiększa jego wchłanialność do głębszych warstw skóry;
 • hialuronian sodu – pochodna kwasu hialuronowego o silnych właściwościach nawilżających;
 • mocznik – również doskonały humektant, nawilża i wygładza skórę;
 • gliceryna – także jest humektantem, zmniejsza odparowywanie wody z naskórka;
 • oleje – np. masło shea, olej macadamia, olejek jojoba, należą do emolientów, czyli substancji natłuszczających, odbudowujących naturalną warstwę hydrolipidową. Tworzą na naskórku film, który pomaga utrzymywać wilgoć w skórze;
 • ekstrakt z aloesu – głęboko odżywczy i nawilżający składnik, który wspomaga regenerację skóry;
 • kwas mlekowy – również należy do NMF (Natural Moistruising Factors). Nawilża i nawadnia skórę i na długo utrzymuje prawidłowy poziom wilgoci.

Ważne jest, by produkty nawilżające zawierały zarazem emolienty, jak i humektanty, gdyż to gwarantuje zarówno nawilżenie głębokich warstw skóry, jak i zabezpieczają przed utratą wilgoci.

tołpa.® dermo face hydrativ. hialuronowy krem-żel nawilżający na dzień i na noc - infografika

Antyoksydacja – ważny element pielęgnacji przeciwzmarszczkowej

Wolne rodniki znajdujące się w zanieczyszczeniach, kurzu, smogu, spalinach czy dymie papierosowym, to coś, czego w dzisiejszych czasach nie da się w pełni unikać. By zapobiec uszkadzaniu przez nie komórek skóry i przyspieszaniu procesów starzenia tkanek warto szukać w kosmetykach składników o działaniu antyoksydacyjnym (przeciwwolnorodnikowym). Takim składnikami są między innymi multiroślinny torf tołpa.® lub borowina tołpa.®, które znajdują się we wszystkich naszych kosmetykach. Ponadto właściwości przeciwutleniające mają:

 • witamina C obecna np. w skoncentrowanym serum rozjaśniającym i kremie redukującym cienie i opuchnięcia pod oczami z serii tołpa.® holistic.;
 • olejek kurkumowy, który znajdziesz w naszych produktach z serii tołpa.® dermo face 30+ futuris.;
 • ekstrakty roślinne np. z szałwii muszkatołowej, szarłatu, hibiskusa, które znajdziesz między innymi w produktach tołpa.®urban garden.

Warto wiedzieć też, że kremy z antyoksydantami głównie stosuje się na dzień. Wtedy bowiem nasza skóra jest najbardziej narażona na działanie szkodliwych wolnych rodników. Takie produkty stanowią ochronę skóry na cały dzień i dają świeższy wygląd naszej cerze.

Antyoksydacyjne kremy przeciwstarzeniowe - infografika

Ochrona przeciwsłoneczna

Wolne rodniki mogą gromadzić się na skórze także na skutek działania promieni słonecznych. Ponadto promieniowanie UV wpływa na przesuszanie skóry, co także przyspiesza starzenie. Aby zabezpieczyć cerę przed fotostarzeniem, dobrze jest unikać opalania się w pełnym słońcu i wychodząc na zewnątrz stosować filtry przeciwsłoneczne. Należy ich używać nie tylko latem, gdy słońce wyjątkowo daje się we znaki, ale również zimą. Szkodliwe promieniowanie UV działa na skórę niezależnie od pory roku, a jego moc mogą nasilać np. odbijające światło kryształki śniegu.

By zmniejszyć ilość produktów nakładanych w codziennie na twarz oraz przyspieszyć pielęgnację można stosować kremy przeciwzmarszczkowe, które już zawierają SPF np. dermo face 50+ modelar. krem modelujący owal twarzy z SPF 15 czy dermo face 40+ stimular. ujędrniający krem przeciwzmarszczkowy z SPF 15, a nawet BB kremy (łączące funkcję lekkiego podkładu oraz kremu pielęgnującego i nawilżającego) np. dermo face hydrativ. BB hialuronowy krem nawilżający na dzień z SPF 30.

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-40%*
Cena promocyjna 39,59 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
*dotyczy ceny regularnej
multi serum antycellulitowe, 250 ml
-35%*
Cena promocyjna 42,89 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 42,89 zł
*dotyczy ceny regularnej
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-35%*
Cena promocyjna 33,79 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
*dotyczy ceny regularnej
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-30%*
Cena promocyjna 34,99 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 37,49 zł
*dotyczy ceny regularnej
krem modelujący owal twarzy, DZIEŃ, SPF 15, 40 ml
-45%*
Cena promocyjna 34,64 zł Regular Price 62,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,64 zł
*dotyczy ceny regularnej