pielęgnacja
Dojrzała kobieta

rodzaje zmarszczek – lwia zmarszczka, zmarszczki mimiczne, bruzdy

Starzenie się skóry i rodzaje zmarszczek - lwia zmarszczka, zmarszczki mimiczne, bruzdy

Mimo tego, że starzenie się jest zaprogramowane w naszym DNA, nie jesteśmy całkiem bezradni wobec tego procesu. Chociaż pewne zmiany prędzej czy później wystąpią, możemy znacząco opóźnić moment, kiedy jego objawy staną się wyraźnie widoczne. Co powoduje starzenie się skóry i jak spowolnić ten proces? Jakie są rodzaje zmarszczek mimicznych, jak powstają i jak im przeciwdziałać? Jakie kosmetyki pomogą odmłodzić twarz, spłycić zmarszczki i poprawić wygląd skóry?

Na czym polega proces starzenia się skóry twarzy?

Nauka nie ma jeszcze pewności co do tego, czemu się starzejemy. Istnieje kilka teorii mogących wyjaśniać to zjawisko. To, co jest pewne, to fakt, że z wiekiem – szczególnie po czterdziestce – spada w naszym organizmie poziom niektórych białek oraz zdolności naprawczych poszczególnych komórek. Przyczynami starzenia się skóry są też zmiany hormonalne, chociażby zmniejszenie się poziomu estrogenów bądź androgenów. Ponadto proces starzenia się jest nierozerwalnie powiązany z wpływem środowiska. Oznacza to, że komórki narażone np. na stres oksydacyjny będą starzeć się szybciej, a zatem dbając o swoje zdrowie, mamy sporą szansę ten proces wyraźnie opóźnić.

Najważniejsze białka w skórze to kolagen i elastyna. Z wiekiem w naszej skórze jest ich coraz mniej, podobnie jak sacharydów, z powodu zmniejszenia się produkcji fibroblastów, czyli komórek skóry właściwej odpowiedzialnych za ich istnienie. Obniżenie poziomu kolagenu i elastyny sprawia, że skóra traci jędrność i sprężystość. Im mniej jędrna skóra, tym łatwiej i szybciej powstają zmarszczki, są też coraz głębsze i trwalsze. Dodatkowo skóra coraz słabiej opiera się grawitacji i z czasem w niektórych rejonach zaczyna tracić elastyczność.

Czemu skóra się starzeje - infografika

Starzenie się skóry ma też związek ze zmniejszeniem ilości wiążącego wodę kwasu hialuronowego i spłyceniem warstwy hydrolipidowej. Warstwa ta ma za zadanie chronić skórę przed czynnikami zewnętrznymi (m.in. zanieczyszczeniami z powietrza, drobnoustrojami, promieniowaniem UV), a także wspomaga utrzymanie przez skórę odpowiedniej elastyczności i poziomu wody.

W przebiegu procesów starzenia się skóry kluczowy jest poziom jej nawodnienia. Płaszcz lipidowy sprawia, że naskórek nie traci nadmiernej ilości wody, która jest niezbędna dla prawidłowego przebiegu wszystkich procesów zachodzących w skórze. Gdy skóra traci odpowiedni poziom nawilżenia, nie tylko staje się widocznie przesuszona, ale też wolniej się regeneruje i szybciej pojawiają się na niej oznaki starzenia, takie jak zmarszczki.

7 głównych oznak starzenia się skóry – jak je rozpoznać?

Jakie są pierwsze objawy starzenia się skóry? Gdy stanie się ona zwiotczała i pozbawiona blasku, może być już za późno, by odzyskać młody wygląd bez ingerencji chirurgicznej. Dlatego najlepiej jest jak najwcześniej postawić na dogłębną pielęgnację, tak aby „zapobiegać, a nie leczyć”. Oto podstawowe objawy starzenia się skóry, sygnalizujące, że najwyższy czas zapewnić cerze to, czego jej brakuje.

7 oznak starzenia się skóry - infografika

1: Pierwsze zmarszczki

Zazwyczaj pierwsze widoczne są zmarszczki mimiczne. Może to nastąpić już w okolicach 25. roku życia. Z czasem jednak pogłębiają się one i utrwalają, dlatego nie warto ich lekceważyć. Naszym pierwszym wrogiem z tej kategorii zmarszczek są zazwyczaj zmarszczki wokół oczu i ust. Powstają one najwcześniej, bo po pierwsze, to właśnie w tych okolicach mięśnie są bardzo aktywne podczas ekspresji mimicznej, a po drugie, skóra w tych rejonach jest cieńsza i delikatniejsza. Nie pomaga nam również słońce, gdyż promieniowanie UV znacząco przyspiesza powstawanie zmarszczek.

2: Utrata jędrności, zwiotczenie

Zwiotczała skóra to problem, który – obok zmarszczek – w największym stopniu wpływa na pogorszenie ogólnego wrażenia stanu naszej cery. Gdy skóra traci jędrność, to nie tylko sprzyja to zmarszczkom, ale przede wszystkim powoduje stopniową zmianę rysów. Opadający owal twarzy,  worki czy bruzdy pod oczami nadają twarzy zmęczonego, smutnego wyrazu, silnie ją postarzając.

3: Przesuszenie – urata blasku

Matowy wygląd skóry połączony z jej szarawym odcieniem również jest sygnałem, że skórze potrzeba dogłębnej pielęgnacji. Wiążą się przede wszystkim z faktem, że z czasem trudniej ją odpowiednio nawilżyć (m.in. przez zmniejszenie poziomu kwasu hialuronowego w skórze).

4: Widoczne pory i nierówności

Rozszerzone pory są niezbyt estetycznym aspektem skóry. Gdy dochodzi do nich nieodpowiednia pielęgnacja, mogą one dość łatwo zamienić się w poważniejsze niedoskonałości, takie jak wągry czy pryszcze.

5: Przebarwienia

Zmiany zachodzące w skórze z wiekiem sprzyjają powstawaniu lub pogłębianiu się przebarwień. Mogą to być cienie pod oczami, ale nie tylko. Ciemne plamy mogą się pojawiać na skórze twarzy w szczególności u osób nie stroniących od promieni słonecznych i dymu tytoniowego. Dzieje się tak m.in. z powodu zaburzenia wydzielania melaniny.

6: Nadmierne rogowacenie i ziemisty kolor skóry

Naskórek składa się z warstw, a jego ostatnia warstwa, zwana rogową, jest zarazem tą najstarszą, która z czasem obumiera. Z wiekiem procesy regeneracyjne skóry spowalniają tempo, a może to prowadzić również do nadmiernego rogowacenia, czyli sytuacji, gdy stary naskórek nie jest usuwany, lecz zaczyna zalegać na skórze. Efekt? Nieładny odcień skóry, jej szorstkość i widocznie odstające „skórki”. Szczególnie sprzyja temu nieodpowiednia pielęgnacja, czyli np. brak regularnego, delikatnego złuszczania naskórka.

7: Rozszerzone naczynka krwionośne

„Pajączki” na twarzy, czyli widoczne niewielkie naczynka – niekiedy pękające – to przypadłość przede wszystkim skóry naczynkowej. Ale nawet osoby nigdy nie borykające się z takimi objawami mogą pewnego dnia odkryć je w lustrze, bo procesy starzenia niestety sprzyjają ich powstawaniu. Naczynia włosowate z czasem stają się bardziej kruche.

Rodzaje zmarszczek mimicznych na twarzy

Zmarszczki mimiczne na twarzy pojawiają się tam, gdzie skóra w naturalny sposób marszczy się podczas robienia min oraz grymasów, a więc na czole, wokół ust oraz wokół oczu. Co ciekawe, zmarszczki mimiczne często tworzą się także na szyi (np. od częstego spoglądania w dół i pochylania głowy przed komputerem czy smartfonem, a nawet garbienia się czy smucenia).

Rodzaje zmarszczek mimicznych na twarzy - infografika

Lwia zmarszczka na czole

Lwia zmarszczka, lub inaczej lwia bruzda to tzw. zmarszczka gniewu, która tworzy się na czole, pomiędzy brwiami. Jej „groźna” nazwa wiąże się z tym, że zmarszczka między brwiami nadaje twarzy rozzłoszczonego, agresywnego i ponurego wyglądu.

Jak powstaje lwia zmarszczka?

 • Lwia zmarszczka powstaje, gdy marszczymy czoło i brwi np. podczas złości, zastanawiania się czy zmartwienia.
 • Podczas częstego mrużenia oczu np.: gdy mamy źle dobrane okulary i wytężamy wzrok, by lepiej widzieć, albo nie nosimy okularów przeciwsłonecznych, kiedy jest silne słońce.

Zmarszczki palacza

Zmarszczki palacza często prześmiewczo nazywane są kodem kreskowym. Są to charakterystyczne pionowe bruzdy tworzące się nad górną i pod dolną wargą. Powstają w wyniku:

 • częstego ściągania ust, by zaciągnąć się papierosem;
 • częstego picia napojów przez słomkę;
 • mimiki np. robienia dziubków do zdjęć.

Warto wiedzieć, że występowanie zmarszczek palacza oraz przesuszenia skóry nasila się poprzez działanie nikotyny oraz innych substancji drażniących zawartych w papierosach, a także obecne w dymie papierosowym utleniacze przyspieszające obumieranie komórek tkanki skórnej.

Bruzdy (zmarszczki) marionetki

Zmarszczki marionetki lub inaczej bruzdy smutku, to zmarszczki, które tworzą się w dolnych częściach twarzy, mniej więcej poniżej kącików ust (u styku brody policzków). W charakterystyczny sposób okalają usta, co kojarzy się z wyglądem teatralnych lalek. Są uważane za bardzo nieestetyczne i  postarzające. Z ich powodu wyglądamy na bardziej przygnębionych, zmęczonych lub rozgniewanych.

Skąd biorą się bruzdy marionetki? Pojawiają się w momencie, gdy spada gęstość skóry i rozpoczyna się proces opadania owalu twarzy. To, że u jednych bruzdy na twarzy są bardziej widoczne niż u innych zależy głównie od genetyki i budowy twarzy. Odpowiednia pielęgnacja, dbanie o dietę i zabiegi ujędrniające owal twarzy mogą pomóc w zminimalizowaniu widoczności takich zmarszczek i spowolnieniu ich pojawiania się.

Zmarszczki w kącikach oczu

Zmarszczki w kącikach oczu powstają w wyniku:

 • uśmiechania się
 • mrużenia oczu od słońca,
 • mrużenia oczu w wyniku wad wzroku.

Ich tworzenie się może przyspieszać również nieodpowiedni i niezbyt dokładny demakijaż czy zbyt agresywne oczyszczanie delikatnej skóry wokół oczu jak np.:

 • silne przecieranie okolic oczu wacikiem kosmetycznym,
 • agresywne wycieranie okolic oczu ręcznikiem (lepiej jest powoli przykładać go do skóry w celu osuszenia twarzy, niż przeciągać materiałem po skórze);
 • naciąganie skóry wokół oczu podczas wykonywania make-upu oczu lub demakijażu.

Warto pamiętać, że tkanka wokół oczu jest bardzo delikatna i cienka. Łatwo ją uszkodzić i doprowadzić do utraty jej elastyczności.

Zmarszczki papierowe

Zmarszczki papierowe to drobne, płytkie linie na skórze, które powstają w wyniku długotrwałego przesuszania lub odwodnienia skóry. Najczęściej tworzą się tam, gdzie tkanka jest najbardziej narażona na utratę wody – wokół oczu i ust. Na szczęście w większości przypadków łatwo się ich pozbyć – wchłaniają się po dobrym, dogłębnym nawilżeniu i wzmocnieniu warstwy hydrolipidowej skóry.

Co spowalnia proces starzenia się skóry?

Dla zachowania młodości bardzo ważna jest ogólna dbałość o stan zdrowia i styl życia opóźniający starzenie się organizmu. Stan skóry wiele mówi o tym, co dzieje się wewnątrz naszego ciała, dlatego jednym z pierwszych działań mających na celu spowolnienie starzenia się skóry powinno być utrwalenie zdrowych nawyków. Chodzi tu nie tylko o zbilansowaną, bogatą w warzywa dietę i picie odpowiedniej ilości wody, ale też tzw. „work-life balance”, czyli dbanie o to, by oprócz obowiązków i pracy w naszym życiu było też miejsce na odpoczynek i relaks. Ważne jest też wysypianie się – jednorazowa zarwana noc raczej nie niesie za sobą poważnych konsekwencji, ale już regularnie niedosypianie i życie w ciągłym napięciu mogą silnie wpływać na stan zdrowia oraz na szybsze starzenie się organizmu, a co za tym idzie – również skóry.

Jak walczyć z objawami starzenia się skóry? - infografika

Jak opóźnić powstanie zmarszczek mimicznych?

Zmarszczki mimiczne pojawiają się na twarzy już od ok. 25-30 roku życia. Jest to związane przede wszystkim z utratą elastyczności i odporności skóry. Czynniki, które także w znacznym stopniu wpływają na tworzenie się zmarszczek to:

 • zła dieta – jadłospis ubogi w witaminy E i C (które mają właściwości antyoksydacyjne i odmładzające), ale bogaty w nasycone tłuszcze oraz wysoko przetworzoną żywność może znacznie pogarszać stan skóry;
 • słabe nawodnienie organizmu i nawilżenie skóry – zarówno brak odpowiedniej pielęgnacji nawilżającej, jak i po prostu nieregularne picie wody doprowadzają do wzmożonego przesuszania się cery i spadku elastyczności tkanki;
 • zanieczyszczenia powietrza – w zanieczyszczonym powietrzu (szczególnie miejskim) znajdują się metale ciężkie i substancje zwane wolnymi rodnikami, które uszkadzają komórki skóry i przyspieszają ich obumieranie. Niszczą włókna elastynowe i kolagenowe, co osłabia elastyczność skóry i jej odporność na odkształcenia;
 • nadmierny stres – stres wpływa na szybszą oksydację komórek skóry, ale również powoduje wzmożone napięcie mięśniowe, co przyczynia się do częstej mimiki.;
 • brak ochrony przeciwsłonecznej – fotostarzenie, czyli starzenie się skóry i uwidocznienie zmarszczek w wyniku oksydacji spowodowanej działaniem promieniowania UV jest częstą przyczyną pojawiania się zmarszczek. Dlatego warto stosować kremy z filtrem codziennie, nawet zimą;
 • niewłaściwa pielęgnacja – kosmetyki zawierające substancje przesuszające, jak alkohol etylowy czy SLS, silne kuracje przeciwtrądzikowe (również doustne) oraz produkty szkodzące naturalnej florze bakteryjnej skóry i zmieniające jej pH (np. mydło) przyczyniają się do przyspieszonego starzenia. Uszkodzenia tkanki powoduje też gwałtowne pocieranie, naciąganie skóry, brak właściwego demakijażu.

Kosmetyki anti-age, czyli przeciwstarzeniowe  - tołpa.® ideal age

 3 produkty tołpa@ ideal age: krem ujędrniający pod oczy, krem wypełniający, krem regenerujący

Aby poprawić kondycję i zregenerować skórę po czterdziestce, warto postawić na kosmetyki tołpa.® z linii ideal age, które działają na skórę w dwojaki sposób. Z jednej strony dodają jędrności i elastyczności poprzez efektywne działanie wysokimi stężeniami składników aktywnych, a z drugiej – intensywnie stymulują spowolnione wiekiem procesy naturalnie przebiegające w skórze.

Dzięki zawartości składników, takich jak: kwas hialuronowy, kompleks peptydów, 3 kwasy, witamina C, w wysokich stężeniach kosmetyki tołpa.® ideal age dają szybkie efekty w postaci widocznego spłycenia zmarszczek i poprawy jędrności skóry. Z kolei zawarty w nich unikalny kompleks t-EGF® (połączenie torfu tołpa® i peptydu EGF – czynnika wzrostu) stymuluje procesy odbudowy skóry, co widać w postaci długofalowego pozytywnego wpływu na wygląd i ogólny kontur twarzy.

>>Przeczytaj także: Co to są peptydy i jakie mają zastosowanie w kosmetykach?

Cenne składniki w działaniu przecwistarzeniowym w dermokosmetykach tołpa.@ ideal age - infografika

Odpowiednio dobrane, kompleksowo działające kosmetyki przeciwzmarszczkowe mogą pomóc w poprawie stanu skóry, zwiększeniu ilości kolagenu i elastyny w skórze oraz naturalnej jej odbudowie. Warto także zwrócić uwagę na utrzymywanie prawidłowego pH skóry, które wzmocni naturalne procesy ochronne zachodzące w skórze, zdrową florę bakteryjną (zwaną mikrobiomem) oraz składniki antyoksydacyjnie, chroniące twarz przed przedwczesnym starzeniem z powodu wolnych rodników.

Wypróbuj nasze kosmetyki:

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-40%*
Cena promocyjna 39,59 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
*dotyczy ceny regularnej
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-35%*
Cena promocyjna 33,79 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 33,79 zł
*dotyczy ceny regularnej
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-25%*
Cena promocyjna 37,49 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,99 zł
*dotyczy ceny regularnej