skóra naczynkowa, ze względu na nadzwyczajną wrażliwość, wymaga specjalnej opieki i troski. Nie oznacza to jednak, że musimy poświęcić na jej pielęgnację wyjątkowo dużo czasu czy pieniędzy. Wystarczy wprowadzić do codziennej rutyny odpowiednio skomponowane kosmetyki, takie jak tołpa.® dermo face rosacal., które – dzięki aktywnym wyciągom leczniczym – najlepiej odpowiadają na szczególne potrzeby naczynkowej skóry.
Spis treści
Cera naczynkowa – jak ją rozpoznać?
Skóra naczyniowa jest wyjątkowo wrażliwa i delikatna. Reaguje zaczerwienieniem na wahania temperatur, wiatr, mróz i ostre słońce. Nie lubi silnie działających kosmetyków i ostrych peelingów. Często daje uczucie ściągnięcia i pieczenia. Jej cechą charakterystyczną jest delikatna (lub mocniej zarysowana) sieć rozszerzonych naczynek (tzw. pajączków), które najczęściej pojawiają się na policzkach i czole, a także w okolicach nosa i brody.
Rozszerzone naczynka na twarzy – skąd się biorą?
Rozszerzone naczynka, fachowo określane mianem teleangiektazji, to jedna z najczęstszych form zaburzeń krążenia żylnego. Powstają wtedy, gdy delikatne naczynia włosowate, umiejscowione płytko pod skórą, tracą swoją elastyczność, rozciągają się i – raz rozszerzone – nie potrafią się na powrót obkurczyć.
Najczęstszą przyczyną pojawienia się rozszerzonych naczynek na twarzy są predyspozycje genetyczne. Dotyczy to około 80% wszystkich przypadków. Problem z pajączkami może wystąpić też na skutek dużej wrażliwości skóry, zaburzeń gospodarki hormonalnej, schorzeń układu krążeniowego lub pokarmowego oraz kłopotów z nadciśnieniem tętniczym. Często dotyka też nałogowych palaczy, a także osoby z nadwagą i kobiety w ciąży.
Kiedy pojawiają się rozszerzone naczynka?
Zmiany na skórze najczęściej pojawiają się w okresie zimowym lub letnim – pod wpływem ostrego wiatru, siarczystego mrozu czy mocnego słońca.
Problemy z naczynkami mogą też potęgować:
- regularne korzystanie z solarium
- częste seanse w saunie
- duże wahania temperatury
- stosowanie maści sterydowych
- spożywanie alkoholu
Kto jest najbardziej narażony na występowanie rozszerzonych naczynek?
Problem rozszerzonych naczynek częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Ma to związek z działaniem estrogenu, który działa rozluźniająco na mięśnie naczyń krwionośnych. Wiek nie gra tu większej roli – pajączki mogą pojawić się zarówno na twarzy nastolatki, jak i kobiety dojrzałej. Najczęściej jednak pokazują się między 18 a 35 rokiem życia i później – między 50 a 60 rokiem życia.
Jak dbać o skórę naczynkową?
Skóra, na której pojawiły się nieestetyczne, rozszerzone naczynka, wymaga systematycznej pielęgnacji przy użyciu odpowiednio skomponowanych kosmetyków. Oprócz obowiązkowych, delikatnych substancji pielęgnujących, nawilżających i ochronnych, powinny znaleźć się w nich również specjalne wyciągi roślinne, które zregenerują skórę i wzmocnią wątłe naczynia krwionośne.
Kosmetyki tołpa.® rosacal. – odpowiedź na potrzeby naczyniowej cery
Osobom o delikatnej, wrażliwej skórze, której głównym problemem są rumień i widoczne pajączki dedykujemy całą linię produktów wzmacniających – tołpa.® dermo face rosacal.
Kosmetyki te, oprócz unikalnego torfu tołpa.®, który chroni i wspiera wrażliwą skórę, zawierają bogaty kompleks wyciągów i ekstraktów z roślin wykazujących silne właściwości uszczelniające, wzmacniające i uelastyczniające kruche naczynia krwionośne.
Znaleźć tu można m.in. kompleksy składników aktywnych z:
- arniki górskiej – obkurcza ścianki naczyń krwionośnych i zmniejsza ich widoczność,
- kasztanowca – uszczelnia ściany naczyń krwionośnych i przywraca im elastyczność, hamuje powstawanie obrzęków,
- oczaru wirginijskiego – uszczelnia naczynia włosowate, zmniejsza zaczerwienienia, działa antybakteryjne i przeciwzapalnie,
- bluszczu – wzmacnia naczynia włosowate, pobudza mikrokrążenie,
- dziurawca – łagodzi podrażnienia skóry, koi i rozświetla cerę,
- winorośli – stymuluje mikrokrążenie, działa antyoksydacyjnie, opóźnia procesy starzenia,
- perełkowca japońskiego – wzmacnia drobne naczynia krwionośne i chroni je przed uszkodzeniami, zwiększa wchłanianie witaminy C,
- białego hibiskusa – poprawia elastyczność naczyń krwionośnych, ujędrnia i uelastycznia skórę, wyrównuje jej koloryt.
Wypróbuj wzmacniający krem regenerujący na noc tołpa. dermo face rosacal >
Efekty stosowania kosmetyków tołpa.® rosacal.
Regularne stosowanie kosmetyków tołpa.® rosacal. sprawia, że skóra staje się lepiej nawilżona (nawet o 60%), wyciszona i zregenerowana. Zaczerwienienia zostają zredukowane nawet o 22%. Wyrównuje się koloryt cery – nawet o 24%. Ścianki naczyń stają się mocniejsze, bardziej elastyczne i mniej podatne na uszkodzenia. Znika nieprzyjemne uczucie ściągnięcia i pieczenia. Kosmetyki zostały przebadane dermatologicznie w Klinice Dermatologii, Wenerologii i Alergologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Ich skuteczność została potwierdzona w badaniach aparaturowych.
Kiedy sięgnąć po kosmetyki do skóry naczynkowej?
Po kosmetyki dedykowane cerze naczynkowej warto sięgnąć od razu, gdy tylko zauważymy pierwsze zaczerwienienia i delikatnie zarysowane pajączki. Szybka reakcja i wdrożenie właściwej pielęgnacji regenerującej i wzmacniającej skórę pozwalają zahamować rozwój problemu i przywrócić cerze piękny wygląd. Jeśli zbyt długo będziemy zwlekać z zastosowaniem odpowiednich kosmetyków, uszkodzenia mogą się pogłębić i utrwalić. Wtedy jedyną szansą na odzyskanie promiennej cery będzie laseroterapia, elektrokoagulacja lub inny specjalistyczny zabieg wykonywany w klinice medycyny estetycznej.
Uwaga! |
Jeśli mimo odpowiedniej pielęgnacji problem z rozszerzonymi naczynkami zaczyna się nasilać, warto udać się na konsultację do dermatologa. Pajączki pojawiające się na twarzy w dużych ilościach, mogą świadczyć o rozwoju trądziku różowatego albo wskazywać na wystąpienie alergii lub innych chorób skóry. |
Jak jeszcze troszczyć się o cerę naczynkową?
Wspieranie skóry naczyniowej od zewnątrz, za pomocą odpowiednio dobranych kosmetyków, jest niezwykle istotne, ale może okazać się niewystarczające. Aby wzmocnić i uszczelnić naczynia włosowate i uchronić skórę przed nadmierną utratą wody, warto wprowadzić szereg dodatkowych działań.
Osoby, które borykają się z problemem rozszerzonych naczynek, powinny przede wszystkim dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu i wypijać dziennie zalecaną ilość płynów dostosowaną do wagi, trybu życia, pory roku.. Bardzo ważna jest też zdrowa, odpowiednio zbilansowana dieta, uwzględniająca jak najwięcej surowych warzyw i owoców o dużej zawartości witaminy C, która uszczelnia naczynia krwionośne i poprawia ich elastyczność.
By cieszyć się gładką skórą, warto również zrezygnować z ostrych przypraw i używek, a także ograniczyć aktywności, które mogą potęgować występowanie pajączków, jak częste kąpiele słoneczne, wizyty na solarium czy w saunie.
Przy dużych problemach z naczynkami można rozważyć dodatkową suplementację witaminą C, a także przyjmowanie witamin K i P oraz preparatów zawierających rutynę, wyciąg z arniki górskiej, lipy czy miłorzębu. Produkty te wzmacniają, uszczelniają i obkurczają naczynia krwionośne, a także chronią je przed uszkodzeniami. Przed rozpoczęciem takiej kuracji warto skonsultować się z dermatologiem.