pielęgnacja
niezadowolona kobieta dotykająca ręką twarzy - tytułowa

Bariera hydrolipidowa. Co to jest, jak ją odbudować i jakich produktów używać?

Skóra, największy organ organizmu, stanowi niezwykle skuteczną tarczę przeciwko szkodliwym czynnikom zewnętrznym. Aby było to możliwe, jej wielowarstwowa struktura i funkcjonowanie nie mogą być zaburzone. Wpływ na to ma między innymi bariera hydrolipidowa. Co to jest? Jakie są objawy uszkodzenia warstwy hydrolipidowej i jak ją odbudować? Przeczytaj i poznaj odpowiedzi!

Czym jest bariera hydrolipidowa skóry?

Bariera hydrolipidowa określana jest niekiedy skrótem BHL. To warstwa ochronna skóry zbudowana z wody i tłuszczów. Znajduje się w powierzchniowej warstwie naskórka. Płaszcz hydrolipidowy izoluje organizm od środowiska zewnętrznego, w tym od bakterii oraz drobnoustrojów. W ciągu życia zmienia się zarówno struktura, jak i skład bariery hydrolipidowej. Może ona ulegać różnego rodzaju uszkodzeniom. Odbudowa warstwy hydrolipidowej bywa dość trudna i wymaga zastosowania odpowiednich produktów pielęgnacyjnych.

Choć warstwa hydrolipidowa w głównej mierze składa się z wody i tłuszczów, nie są to jedyne wypełniające ją związki. W jej skład wchodzą również różnego rodzaju białka strukturalne, z których najważniejsze to kolagen i elastyna – dzięki nim cera jest odpowiednio napięta. Ponadto znajdują się tam też: wolne kwasy tłuszczowe, wśród których na szczególną uwagę zasługują: ceramidy, cholesterol i fosfolipidy; sebum wytwarzane przez gruczoły łojowe; glicerydy zajmujące 50% objętości warstwy, 20% – woski, a 10% – skwalen biorący udział w prawidłowym nawodnieniu skóry i zapobieganiu jej przesuszaniu się.

Bariera hydrolipidowa jest strukturą niezbędną do utrzymywania właściwego poziomu nawilżenia cery. Jej prawidłowa struktura umożliwia właściwe złuszczanie się martwego naskórka, co sprzyja oczyszczaniu skóry, zachowaniu jej elastyczności i promienności. Jedną z ważniejszych funkcji bariery hydrolipidowej jest też zapewnienie właściwego wchłaniania w głąb skóry składników aktywnych zawartych w stosowanych przez nas produktach kosmetycznych. BHL pomaga utrzymywać także prawidłowe pH skóry.

>>Zobacz także: Ceramidy w kosmetykach – co to jest i jakie mają działanie na skórę?

Jak dochodzi do uszkodzenia bariery hydrolipidowej?

jak dochodzi do uszkodzenia bariery hydrolipidowej - infografika

Zaburzona bariera hydrolipidowa, to stosunkowo częsta przypadłość osób skarżących się na niedoskonałości cery i inne problemy skóry twarzy. Najczęściej uszkodzenia tej warstwy ochronnej pojawiają się na skutek stosowania nieodpowiednich kosmetyków zawierających zbyt agresywne składniki, zaniedbania w codziennym usuwaniu zanieczyszczeń ze skóry czy niewłaściwie dobrane zabiegi w salonach kosmetycznych.

Ponadto zaburzenia bariery hydrolipidowej i upośledzenia funkcji lipidów w skórze mogą pojawić się na skutek takich czynników, jak:

  • przewlekłe stosowanie peelingów i kosmetyków intensywnie złuszczających,
  • uszkodzenia mechaniczne podczas depilacji, golenia lub wskutek zadrapań,
  • zmienna temperatura i niekorzystne warunki pogodowe, takie jak mróz czy wiatr,
  • intensywne promieniowanie UV,
  • przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych i miejscach z suchym powietrzem.

Uszkodzona bariera hydrolipidowa bywa również problemem osób stosujących złą dietę i niedbających o odpowiednie nawodnienie organizmu. Niekorzystny wpływ na jej kondycję ma również picie alkoholu oraz palenie papierosów.

kobieta drapiąca się po twarzy - zdjęcie

Zaburzona bariera hydrolipidowa – objawy

Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, kiedy bariera hydrolipidowa jest uszkodzona. Objawy to przede wszystkim:

  • uczucie suchości cery,
  • wrażenie ściągnięcia i niekomfortowego napięcia skóry,
  • wyraźna nadprodukcja sebum i zatykanie porów,
  • utrata naturalnego, zdrowego kolorytu cery,
  • uczucie swędzenia,
  • obecność zaczerwienień i stanów zapalnych skóry.

Niekiedy też mogą występować inne objawy. Jak wygląda taka cera? Mogą pojawiać się liczne niedoskonałości i zaskórniki. Dochodzi do nadmiernego rogowacenia nabłonka mieszków włosowych. Jeżeli pojawią się podobne symptomy, warto dowiedzieć się, jak odbudować barierę hydrolipidową skóry i jakich kosmetyków użyć.

Czy możliwa jest odbudowa bariery hydrolipidowej?

 objawy uszkodzenia bariery hydrolipidowej skóry - infografika

Pytanie, jak odbudować barierę hydrolipidową twarzy, jest jednym z najczęściej zadawanych w kontekście pielęgnacji skóry problematycznej. Jednak czy jest to w ogóle możliwe? Naruszona bariera hydrolipidowa wymaga odpowiedniego doboru produktów pielęgnacyjnych i stosowania ich w sposób konsekwentny oraz systematyczny. Przede wszystkim należy wyeliminować czynniki niekorzystne dla cery. Następnie konieczna jest odbudowa omawianej bariery krok po kroku, czyli pielęgnacja składająca się z kilku obowiązkowych etapów.

Naruszona bariera hydrolipidowa wymaga trzech kroków: dokładnego oczyszczania cery, nawilżania oraz natłuszczania. Najważniejsze są składniki aktywne produktów pielęgnacyjnych, dzięki którym chcemy przeprowadzić odbudowę. Kosmetyki stworzone z myślą o cerze wrażliwej, regeneracji bariery hydrolipidowej, odbudowie naturalnej ochrony i dogłębnym nawilżeniu to linia tołpa® Dermo Face Sebio BHL.

W procesie regeneracji ważne jest też, ile trwa odbudowa bariery hydrolipidowej. Zależy to jednak od wielu czynników, w tym od stopnia uszkodzeń i indywidualnych predyspozycji do odbudowy. Trzeba jednak wiedzieć, że proces ten może potrwać nawet kilka tygodni i nie powinno nas to do niego zniechęcać.

Produkty do odbudowy bariery hydrolipidowej skóry - linia tołpa® dermo face sebio BHL

produkty do odbudowy bariery hydrolipidowej skóry tołpa dermo face sebio BHL - zdjęcie

W pierwszej kolejności należy skupić się na oczyszczaniu. Podstawą jest dokładny demakijaż, a także mycie cery oraz jej tonizacja. Dzięki temu będzie ona przygotowana na dostarczenie składników aktywnych, które znacznie lepiej się wchłoną. Ważne jest również regularne złuszczanie martwego naskórka. Pamiętaj, aby podczas regenerowania cery stosować produkty o bardzo delikatnym składzie.

Jednym z najważniejszych kosmetyków pielęgnacyjnych jest krem do odbudowy bariery hydrolipidowej. Dobrze jest dopasować jego konsystencję do aktualnych potrzeb skóry. Jeżeli cera jest dość sucha, warto wybrać wodny krem-żel nawilżający tołpa® dermo face sebio BHL o lekkiej formule, który w składzie zawiera m.in. mocznik i trehalozę. Gdy wymagane jest zastosowanie tłustszych preparatów, kremy na odbudowę bariery hydrolipidowej doskonale zastąpi lipidowa emulsja nawilżająca tołpa® BHL zawierająca ceramid NP oraz olejek jojoba.

Bardzo ważne jest, aby stosowane produkty kosmetyczne zawierały NMF, czyli naturalny czynnik nawilżający. Korzystnymi składnikami w stosowanych preparatach będą takie substancje, jak: mocznik, amoniak, aminokwasy, kwas mlekowy, glukozamina, kreatynina czy kwas cytrynowy. Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty, pielęgnacja do odbudowy bariery hydrolipidowej powinny zawierać również kwas hialuronowy i ceramidy, a także wszelkiego rodzaju oleje roślinne będące źródłem lipidów.

Przy odbudowie płaszcza hydrolipidowego warto pamiętać o stosowaniu ochrony przed promieniowaniem UV oraz odpowiednim działaniu od wewnątrz. Należy wypijać dziennie minimum dwa litry wody oraz stosować zdrową i zbilansowaną dietę. Po wprowadzeniu w życie wszystkich cennych wskazówek, odpowiedniej rutyny pielęgnacyjnej na pewno zauważysz różnicę w kondycji swojej cery.

 

Odbuduj swoją barierę hydrolipidową z linia tołpa® Dermo Face Sebio BHL:

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-40%*
Cena promocyjna 39,59 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
100 ml = 15,84 zł
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-40%*
Cena promocyjna 31,19 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
100 ml = 20,79 zł
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-30%*
Cena promocyjna 34,99 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 32,49 zł
100 ml = 53,83 zł