Spis treści
Co to są peptydy i jakie mają zastosowanie w kosmetykach?
Kosmetyki z peptydami w składzie ciągle zyskują na popularności. Nic w tym dziwnego – są to niezwykle skuteczne składniki przeciwstarzeniowe o wielokierunkowym działaniu. Sprawdź, czym dokładnie są i jakie korzyści może przynieść stosowanie peptydów w kosmetykach!
Peptydy. Co to jest?
Peptydy to związki organiczne (zawierają w swojej strukturze cząsteczki węgla), które powstają przez połączenie pojedynczych aminokwasów w łańcuchy. Możliwe jest to dzięki wiązaniom peptydowym. Czym różnią się od innych białek? Przede wszystkim tym, że peptydy to łańcuchy aminokwasowe o długości nie przekraczającej 100 cząsteczek, dlatego mogą łatwiej przenikać w głąb skóry i skuteczniej wpływać na procesy w niej zachodzące. Jako cząsteczki bioaktywne stanowią naturalny składnik budulcowy naszej skóry, uczestniczą w procesach regeneracji, stymulowania fibroblastów do syntezy kolagenu, wiązania wody w skórze lub tworzeniu bariery ochronnej. Z tego względu są one często nazywane nieinwazyjnym botoksem.
>>Sprawdź również: Kosmetyki przeciwstarzeniowe na pierwsze zmarszczki.
Peptydy w kosmetykach – rodzaje
Choć peptydy są naturalnie syntetyzowane przez nasz organizm, w kosmetologii stosuje się głównie peptydy biomimetyczne, pozyskiwane z roślin lub cząsteczki syntetyzowane w procesach biotechnologicznych. Pomimo ich odmiennego pochodzenia są tak samo skuteczne, jak te naturalnie wytwarzane przez nasz organizm. Obecnie w kosmetologii stosuje się nawet 300 różnych peptydów biomimetycznych.
Skąd się bierze ich skuteczność? Ich niewielkie rozmiary umożliwiają łatwe pokonywanie bariery naskórkowej i docieranie do głębszych warstw skóry, gdzie wykazują dużą aktywność biologiczną. Peptydy biomimetyczne to składniki czyste pod względem chemicznym i mikrobiologicznym, a także wyjątkowo stabilne. Oznacza to, że nawet po dłuższym czasie od otwarcia produktu, nie tracą one swoich właściwości.
Ze względu na ich wpływ na naszą skórę i zachodzące w niej procesy, możemy podzielić je na:
- peptydy sygnałowe – poprzez stymulację naturalnych procesów zachodzących we wnętrzu komórek pobudzają wzrost fibroblastów oraz syntezę elastyny oraz kolagenu. Należą do nich między innymi: Palmitoyl Tripeptide-5, Hexapeptide-10, Hexapeptide-11, EGF;
- peptydy transportujące – ich rolą jest transportowanie w głąb skóry innych składników aktywnych zawartych w kosmetykach, w tym jonów miedzi, biorących udział w mechanizmach regeneracji skóry lub neutralizacji wolnych rodników. Wykazują one także działanie antybakteryjne i zmniejszające produkcję melaniny w skórze. Są bezpieczne nawet dla skóry wrażliwej. Peptydy z tej grupy to między innymi: Copper Lysinate / Prolinate, Copper Ptripeptide-1;
- neuropeptydy – cenione głównie ze względu na fakt, iż blokują przekaźnictwo nerwowo-mięśniowe, zapobiegając gwałtownym skurczom mięśni znajdujących się w skórze. Zmniejszają zmarszczki mimiczne i znacząco wygładzają skórę, ponieważ działają podobnie jak toksyna botulinowa. Do tej grupy należą: argirelina (stosowana przede wszystkim w kosmetykach do pielęgnacji okolic oczu), Acetyl hexapeptide-8, Acetyl hexapeptide-3, tripeptide-3 lub pentapeptide-18.
Jakie efekty dają peptydy w kosmetyce?
Peptydy w kosmetykach stały się popularne głównie ze względu na swoją skuteczność i efekty, zwłaszcza jeśli chodzi o terapię przeciwstarzeniową. Z tego względu peptydy znajdziemy przede wszystkim w produktach przeznaczonych do pielęgnacji skóry zniszczonej i dojrzałej. Dzięki zdolności do stymulowania procesów regeneracyjnych i wiązania wody w skórze, są one także spotykane w kosmetykach do cery suchej i odwodnionej. Peptydy doskonale sprawdzają się w pielęgnacji skóry wrażliwej i alergicznej.
Efekty regularnego stosowania na twarz peptydów to:
- ujędrnienie i wygładzenie cery,
- poprawa owalu twarzy,
- poprawa nawilżenia i gęstości skóry,
- redukcja zmarszczek,
- rozjaśnienie przebarwień,
- ujednolicenie kolorytu cery,
- spowolnienie naturalnych procesów starzenia się skóry.
Warto jednak pamiętać, że peptydy to cząsteczki mocno ukierunkowane, dlatego możliwe jest wykorzystywanie poszczególnych ich rodzajów w kosmetykach o różnorodnym działaniu.
Kiedy sięgnąć po krem z peptydami? Można go włączyć do codziennej pielęgnacji już około 25. roku życia, wtedy bowiem w naszej skórze zaczyna zmniejszać się synteza kolagenu i elastyny, odpowiedzialnych za jędrność i elastyczność. Im szybciej rozpoczniemy prewencję przeciwzmarszczkową, tym lepsze będą jej rezultaty. Kosmetyki z peptydami sprawdzą się również w okresach, kiedy skóra wymaga dodatkowego odżywienia (np. po zabiegach medycyny estetycznej lub kuracjach przeciwtrądzikowych).
Szukasz sposobu na szybkie nawilżenie skóry? Sprawdź: Szybkie nawilżenie i regeneracja suchej skóry. Maseczki nawilżające na twarz.
Serum i krem z peptydami – na co zwrócić uwagę?
Peptydy w kosmetykach stosowane są w postaci różnych formuł. Najpopularniejsze są kremy i serum z peptydami, jednak można je spotkać również w tonikach i mleczkach oczyszczających. Choć niektóre z nich dają efekty już po krótkim czasie stosowania, aby w pełni odczuć dobroczynny wpływ peptydów na skórę, należy je stosować regularnie przez dłuższy czas. Najlepiej sprawdzą się jako produkty do stosowania na noc, na dobrze oczyszczoną i osuszoną skórę – w trakcie odpoczynku mogą spokojnie wniknąć w głębsze warstwy.
Na co zwrócić uwagę, wybierając serum lub krem z peptydami? Warto sięgać po produkty, które w swoim składzie zawierają również inne substancje aktywne, zwiększające skuteczność całego kosmetyku. Wśród popularnych składników wykazujących działanie przeciwstarzeniowe, nawilżające i odżywiające skórę, które bez obaw można łączyć z peptydami są:
- ceramidy,
- kwas hialuronowy,
- retinol,
- bakuchiol,
- oleje i masła roślinne.
Przykładem takich produktów mogą być serum wypełniające tołpa.® ideal age lub krem pod oczy ujędrniający z tej samej serii.
Szczególnie wskazane jest stosowanie kosmetyków z peptydami w trakcie kuracji retinolem – skóra wymaga wtedy bowiem odpowiedniego odżywienia i pobudzenia do regeneracji. Wybierając produkty zawierające peptydy, warto postawić na kosmetyki bazujące na naturalnych składnikach, co ograniczy do minimum ryzyko podrażnienia skóry innymi substancjami zawartymi w ich składzie.
Takim naturalnym składnikiem, wspierającym działanie innych zawartych w kosmetykach peptydów jest torf tołpa.®. Zawiera on całe mnóstwo związków organicznych takich jak fulwokwasy, fenolokwasy, aminokwasy, cukry czy peptydy, po to by regenerować, wzmacniać, chronić
i pielęgnować. W nowej linii tołpa.® ideal age został on połączony z peptydem sygnałowym EGF, odpowiedzialnym między innymi za odpowiedni przebieg cyklu metabolicznego skóry. Wspólnie tworzą unikalny kompleks t-EGF, który działa u źródła przyczyn spowolnionych procesów regeneracyjnych, współpracując ze skórą, a nie ją atakując.
A z czym nie łączyć kosmetyków z peptydami? Cząsteczki peptydów są wrażliwe na zmiany pH, dlatego należy unikać stosowania serum czy kremów z peptydami i ceramidami jednocześnie z produktami zawierającymi kwasy AHA lub BHA. Dlaczego? Obniżenie pH może spowodować rozerwanie wiązań między aminokwasami w cząsteczkach peptydowych, a tym samym zmniejszyć ich dobroczynny wpływ na skórę. Możemy także stosować je naprzemiennie, jednego dnia sięgając po serum z peptydami, drugiego po preparaty zawierające kwasy o właściwościach złuszczających.
W przypadku witaminy C, zaleca się rozłożenie stosowania tych kosmetyków w czasie. Jeżeli więc krem z peptydami stosujemy na noc, rano bez obaw możemy zaaplikować na skórę serum z witaminą C.
Kosmetyki z peptydami wykazują wszechstronne, dobroczynne działanie na naszą cerę. Peptydy można znaleźć również w produktach przeznaczonych do pielęgnacji ciała i włosów. Są one między innymi cenionym składnikiem preparatów o działaniu antycellulitowym lub szamponów i odżywek wspierających walkę z nadmiernym wypadaniem włosów i przesuszoną skórą głowy.
Sprawdź nasze kosmetyki z peptydami z linii tołpa.® ideal age: