pielęgnacja
https://media.tolpa.pl/magefan_blog/Codzienna_piel_gnacja_sk_ry_540_ciemniej.jpg

na czym polega proces starzenia się skóry i jak można go spowolnić?

z reguły długo wydaje nam się, że nas nie dotyczy, ale prędzej czy później przekonamy się, że jest nie do uniknięcia. Starzenie się jest zaprogramowane w naszym DNA, ale nie jesteśmy całkiem bezradni wobec tego procesu. Chociaż pewne zmiany prędzej czy później wystąpią, możemy znacząco opóźnić moment, kiedy jego objawy staną się wyraźnie widoczne. Co dokładnie zmienia się w organizmie i powoduje starzenie się skóry? Jak spowolnić ten proces?

Na czym polega starzenie się skóry?

Nauka wcale nie ma jeszcze pewności co do tego, czemu się starzejemy. Istnieje kilka teorii mogących wyjaśniać to zjawisko. To, co jest pewne, to fakt, że z wiekiem – szczególnie po czterdziestce – spada w naszym organizmie poziom niektórych białek oraz zdolności naprawczych poszczególnych komórek. Przyczynami starzenia się skóry są też zmiany hormonalne, chociażby zmniejszenie się poziomu estrogenów bądź androgenów. Ponadto proces starzenia się jest nierozerwalnie powiązany z wpływem środowiska. Oznacza to, że komórki narażone np. na stres oksydacyjny będą starzeć się szybciej, a zatem dbając o swoje zdrowie, mamy sporą szansę ten proces wyraźnie opóźnić.

Najważniejsze białka w skórze to kolagen i elastyna. Z wiekiem w naszej skórze jest ich coraz mniej, podobnie jak sacharydów, bo obniża się produktywność fibroblastów, czyli komórek skóry właściwej odpowiedzialnych za ich produkcję. Zmniejszenie się poziomu kolagenu i elastyny sprawia, że skóra traci jędrność i sprężystość. Im mniej jędrna skóra, tym łatwiej i szybciej powstają zmarszczki, są też coraz głębsze i trwalsze. Dodatkowo skóra coraz słabiej opiera się grawitacji i z czasem w niektórych rejonach zaczyna tracić elastyczność.

Zmniejsza się też ilość wiążącego wodę kwasu hialuronowego, a warstwa hydrolipidowa staje się cieńsza. Czym jest ta ostatnia? To powłoka, nazywana też płaszczem hydrolipidowym, która pokrywa skórę. Składa się z wody i lipidów, czyli strukturalnych białek, kwasów tłuszczowych, ceramidów i innych substancji. Warstwa ta ma za zadanie chronić skórę przed czynnikami zewnętrznymi (m.in. zanieczyszczeniami z powietrza, drobnoustrojami, promieniowaniem UV), a także wspomaga utrzymanie przez skórę odpowiedniego poziomu wody i elastyczności.

Infografika – czemu skóra się starzeje?

Poziom nawilżenia skóry a objawy jej starzenia

W przebiegu procesów starzenia się skóry kluczowy jest poziom jej nawodnienia. Płaszcz lipidowy sprawia, że naskórek nie traci nadmiernej ilości wody, która jest niezbędna dla prawidłowego przebiegu wszystkich procesów zachodzących w skórze. Gdy skóra traci odpowiedni poziom nawilżenia, nie tylko staje się widocznie przesuszona, ale też wolniej się regeneruje i szybciej pojawiają się na niej oznaki starzenia, takie jak zmarszczki.

Zmniejszenie warstwy ochronnej osłabia skórę, czyniąc ją bardziej narażoną na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Z kolei jej ekspozycja na takie czynniki znacząco przyspiesza starzenie się, dlatego tak ważna jest jej ochrona. Kiedy skóra zaczyna się starzeć? Proces ten rozpoczyna się bardzo wcześnie, bo już w okolicach 25. roku życia. Chociaż wówczas jeszcze efekty nie są widoczne lub są bardzo subtelne, to jest to najlepszy moment, by zacząć przeciwstarzeniową pielęgnację.

Objawy starzenia się skóry

Po czym poznamy pierwsze objawy starzenia się skóry? Zazwyczaj jako pierwsze pojawiają się zmarszczki mimiczne, szczególnie te w delikatnej okolicy oczu. Z czasem zmarszczek jest więcej, są coraz głębsze i coraz trudniejsze do spłycenia. Skóra traci też elastyczność, a podskórna warstwa tłuszczu może się przemieszczać. To prowadzi do powstania chociażby opadających policzków, co wyraźnie zmienia kontur twarzy i wizualnie znacząco ją postarza.

A jakie są mniej oczywiste objawy tego, że procesy starzenia się rozpoczęły? Na naszej skórze mogą pojawiać się przebarwienia (to skutek zaburzeń pigmentacji). Drobne naczynka krwionośne mogą być wyraźnie poszerzone, a przez to bardziej widoczne. Skóra nabiera też ziemistego odcienia, staje się matowa, pozbawiona blasku. Możliwe jest też wystąpienie nadmiernego rogowacenia – obserwujemy wówczas, że naskórek staje się szorstki i suchy, a także może się łuszczyć.

Jak spowolnić proces starzenia się skóry?

Dla zachowania młodości bardzo ważna jest ogólna dbałość o stan zdrowia. Stan skóry wiele mówi o tym, co dzieje się wewnątrz naszego organizmu, dlatego jednym z pierwszych działań mających na celu spowolnienie starzenia się skóry powinno być utrwalenie w sobie zdrowego stylu życia. Chodzi tu nie tylko o zbilansowaną, bogatą w warzywa dietę i picie odpowiedniej ilości wody, ale też tzw. „work-life balance”, czyli dbanie o to, by oprócz obowiązków i pracy w naszym życiu było też miejsce na odpoczynek i relaks. Ważne jest też wysypianie się – jednorazowa zarwana noc raczej nie niesie za sobą poważnych konsekwencji, ale już regularnie niedosypianie i życie w ciągłym napięciu mogą silnie wpływać na stan zdrowia oraz na szybsze starzenie się organizmu – również skóry.

Już w okolicach dwudziestych urodzin warto wyrobić w sobie nawyk regularnej pielęgnacji. Wówczas powinna się ona opierać przede wszystkim na nawilżaniu skóry. Ten zwyczaj powinien z nami pozostać już na zawsze, choć w późniejszych latach warto wytoczyć również cięższe działa w walce o piękną skórę.

Oprócz nawilżania kluczowe jest również oczyszczanie. Powinniśmy to robić nie tylko wieczorem, przed snem, ale i rano. Skórę warto dokładnie oczyścić z zanieczyszczeń i resztek makijażu, a rano – przede wszystkim z:

  • potu, który jest wydzielany przez sen (wraz z nim wydalane są toksyny z organizmu),
  • roztoczy z pościeli,
  • kurzu,
  • sebum.

Oczyszczoną skórę należy tonizować (przywracać jej odpowiednie pH przy pomocy toniku), a następnie można ją nawilżać i odżywiać przy pomocy odpowiednich kosmetyków.

Kosmetyki anti-age, czyli przeciwstarzeniowe

Jakich kosmetyków używać, aby spowolnić proces starzenia? Przede wszystkim – nawilżających. Z wiekiem (po trzydziestce, a szczególnie czterdziestce) warto zacząć szukać w nich składników ujędrniających i odżywczych. Przede wszystkim jednak istotne jest, by wybierać produkty sprawdzonych marek, które mogą się pochwalić przemyślanymi składami i użyciem wysokiej jakości składników.

Po trzydziestce idealnym wyborem będzie linia tołpa dermo face 30+ futuris. Kosmetyki te nie tylko zmniejszają widoczne ślady starzenia się skóry, nawilżając ją i ujędrniając, ale i chronią ją przed wolnymi rodnikami, przeciwdziałając dalszemu starzeniu. To linia stworzona specjalnie z myślą o przeciwdziałaniu pierwszym objawom starzenia. Serum-booster przeciw pierwszym zmarszczkom tołpa dermo face 30+ futuris jest lekki jak tonik, ale ma silne działanie nawilżające i ochronne. Zawiera m.in. antyoksydacyjny olej kurkumowy, przeciwstarzeniowy peptyd w nośnikach masła shea, silnie nawilżający fucogel i opatentowany składnik – torf tołpa®. Świetnie łagodzi objawy zmęczenia i stresu, a dzięki naturalnym składnikom sprawdzi się również na skórze wrażliwej lub alergicznej.

Dla głębokiego oczyszczenia warto regularnie sięgać po oczyszczającą maskę tołpa dermo face 30+ futuris, zawierającą m.in. borowinę tołpa® oraz czerwoną i białą glinkę. Na dzień zaś powinniśmy szukać kremów z filtrem SPF, które ochronią skórę przed działaniem promieni słonecznych – np. lekki krem na dzień z serii 30+ futuris, zawierający filtr SPF 30.

W okolicach czterdziestych urodzin warto sięgnąć po kolejne kosmetyki skrojone na miarę potrzeb skóry w tym wieku. Tołpa dermo face 40+ stimular to seria produktów, których działanie jest skoncentrowane na nawilżeniu, uelastycznianiu skóry i spłycaniu zmarszczek. Dodatkowo zawierają rozświetlające pigmenty, dzięki czemu błyskawicznie przynoszą efekt pięknej skóry pełnej naturalnego blasku. Zawierają one zamiennik kwasu hialuronowego – polisacharydy z senesu wąskolistnego, dzięki czemu dogłębnie nawilżają naskórek. W serii znajdziemy kremu ujędrniające i przeciwzmarszczkowe na dzień i na noc, krem pod oczy i skoncentrowane serum ujędrniające.

Infografika – jak spowalniać procesy starzenia się skóry?

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-35%*
Cena promocyjna 42,89 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
*dotyczy ceny regularnej
multi serum antycellulitowe, 250 ml
-35%*
Cena promocyjna 42,89 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 42,89 zł
*dotyczy ceny regularnej
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-35%*
Cena promocyjna 33,79 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
*dotyczy ceny regularnej
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-20%*
Cena promocyjna 39,99 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,99 zł
*dotyczy ceny regularnej
krem modelujący owal twarzy, DZIEŃ, SPF 15, 40 ml
-45%*
Cena promocyjna 34,64 zł Regular Price 62,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,64 zł
*dotyczy ceny regularnej