pielęgnacja
Uśmiechnięta kobieta trzymające swoje loki w dłoniach - tytułowa.

Włosy średnioporowate – czym się charakteryzują i jak je pielęgnować?

Włosy średnioporowate charakteryzują się umiarkowaną zdolnością do absorpcji wilgoci i produktów pielęgnacyjnych oraz elastycznością w codziennej opiece. Przyjrzymy się kluczowym aspektom pielęgnacji włosów średnioporowatych!

Czym jest porowatość włosów?

Związana jest z ich naturalną budową, a rodzaj porowatości determinuje sposób pielęgnacji. Porowatość oznacza zdolność włosa do wchłaniania i utrzymywania wilgoci oraz substancji odżywczych.

Rodzaje porowatości włosów:

 • niskoporowate charakteryzują się gęstym, mocnym łuskowaniem i utrudnioną zdolnością do wchłaniania wilgoci. Są odporne na uszkodzenia, ale wymagają odpowiedniego przygotowania, aby preparaty odżywcze miały szansę dotrzeć do struktury włosa;
 • średnioporowate to włosy neutralne. Są zdolne do utrzymania odpowiedniej wilgotności. Wchłaniają i zatrzymują składniki odżywcze w wystarczający sposób, co zdecydowanie ułatwia ich pielęgnację;
 • wysokoporowate posiadają luźne, otwarte łuski, dlatego łatwo wchłaniają wilgoć, ale także bardzo szybko ją tracą. Są bardziej podatne na uszkodzenia i potrzebują intensywnej pielęgnacji, aby zabezpieczyć i wzmocnić ich strukturę.

Jak określić porowatość włosów w domowych warunkach? Istnieje prosty test na określenie poziomu porowatości. Wystarczy wziąć pojedynczy, oczyszczony włos i włożyć go do naczynia z wodą. Na podstawie jego zachowania można ocenić porowatość. Jeśli włos unosi się na powierzchni wody, jest niskoporowaty. Jeśli unosi się w wodzie, ale opada po pewnym czasie – średnioporowaty, zaś szybko opadający na dno naczynia – wysokoporowaty.

>>Przeczytaj także: Porowatość włosów – jak określić typ włosów?

W profesjonalnej ocenie może pomóc dermatolog, trycholog lub doświadczony kosmetolog. Określenie poziomu porowatości pomaga dostosować odpowiednią pielęgnację, wybierając produkty i metody, które najlepiej spełnią potrzeby danej kategorii porowatości.

Uśmiechnięta kobieta w szlafroku i kręconymi włosami - zdjęcie.

Włosy średnioporowate – co to znaczy?

To najczęściej występujący typ, charakteryzujący się umiarkowanie rozchyloną łuską włosa. Te o średniej porowatości często i stosunkowo łatwo ulegają czynnikom mechanicznym i fizykochemicznym, takim jak promieniowanie słoneczne, różnice pH, czesanie, mycie, suszenie i tarcie. W zależności od stopnia uszkodzeń włosy średnioporowate mogą zachowywać się jak wysokoporowate lub zbliżać się wyglądem i cechami do niskoporowatych.

Co wyróżnia włosy średnioporowate?

 • Wykazują elastyczność i zdolność do zachowywania równowagi między utrzymaniem wilgoci a jej utratą.
 • Są bardziej odporne na uszkodzenia i utratę wilgoci niż wysokoporowate, ale mogą reagować na działanie promieni słonecznych, temperaturę, chemikalia czy agresywne zabiegi.
 • Osoby z włosami średnioporowatymi mogą korzystać z różnych produktów i technik pielęgnacyjnych, jednak zalecane jest skupienie się na nawilżeniu, utrzymaniu równowagi i ochronie przed uszkodzeniami.
 • Zazwyczaj dobrze reagują na stylizację i utrzymanie fryzury, chociaż nadmierne lub zbyt częste używanie agresywnych preparatów do stylizacji może prowadzić do osłabienia włosa i utraty połysku.

Włosy średnioporowate wymagają - infografika.

Podsumowując, włosy średnioporowate wymagają zrównoważonej pielęgnacji, odpowiedniego nawilżenia oraz ochrony przed uszkodzeniami. Dobierając produkty i metody pielęgnacji, warto zwrócić uwagę na potrzeby włosów, aby zachować idealną równowagę składników odżywczych.

Jak dbać o włosy średnioporowate?

Włosy średnioporowate wymagają odpowiedzialnej pielęgnacji, której efektywność jest w dużej mierze uzależniona od doboru produktów oraz właściwego ich stosowania. Z racji, że ten rodzaj włosa może być bardzo różny, istotnym jest obserwowanie jego kondycji i dostosowywanie rutyny pielęgnacyjnej do aktualnych potrzeb.

Oto siedem kluczowych zasad, które pomogą w utrzymaniu zdrowych i pięknych włosów, które są średnioporowate.

 1. Delikatne mycie – wybierając szampon, warto stawiać na delikatne formuły o niskiej zawartości detergentów. Unikaj produktów zawierających siarczany i parabeny, które mogą nadmiernie odwadniać włosy.
 2. Nawilżanie – to ważny element pielęgnacji. Stosuj odżywki i maski nawilżające, które pomogą utrzymać odpowiedni poziom wilgoci w łuskach.
 3. Odpowiednie odżywianie – włosy średnioporowate będą wdzięczne za odżywcze proteiny, witaminy i oleje w składzie kosmetyków. Włącz do swojej rutyny produkty bogate w te komponenty.
 4. Unikanie nadmiernego stylizowania – stylizacja z użyciem wysokiej temperatury, częste prostowanie czy lokowanie mogą prowadzić do uszkodzenia i nadmiernej utraty wilgoci. Staraj się ograniczać intensywne zabiegi stylizacyjne, zwłaszcza te z zastosowaniem wysokich temperatur.
 5. Ochrona przed słońcem – włosy średnioporowate są podatne na działanie promieni słonecznych, które mogą osłabić ich strukturę. Stosuj produkty z filtrami UV, noś latem kapelusze z szerokim rondem. W ten sposób ochronisz włosy przed szkodliwym działaniem słońca.
 6. Regularne przycinanie końcówek – usuwaj rozdwojone końcówki, aby uniknąć pogłębiania się uszkodzeń i utrzymać zdrowy wygląd włosów.
 7. Własne obserwacje – zaangażowane włosomaniaczki prowadzą „włosowe” dzienniki, w których notują między innymi, jak ich włosy zareagowały na poszczególne produkty i zabiegi. To doskonały pomysł na jeszcze lepsze dopasowywanie pielęgnacji do aktualnych potrzeb i unikanie błędów w przyszłości.

Wprowadzając powyższe zasady do codziennej pielęgnacji, będziesz w stanie utrzymać zdrowe, piękne i promienne włosy.

Kosmetyki do włosów średnioporowatych – co powinny zawierać?

Włosom średnioporowatym bardzo pomagają proteiny, humektanty i silikony, ponieważ domykają łuski i wygładzają je na całej długości. Dość łatwo jednak przesadzić z nadmiarem emolientów, dlatego trzeba je stosować z rozwagą i pamiętać o równowadze PEH. Należy unikać produktów zawierających wysuszające alkohole, a także silne detergenty (SLS, SLES) oraz inne substancje drażniące.

Wybór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji odgrywa istotną rolę w utrzymaniu zdrowych, elastycznych i pięknych włosów. Ważne jest dostarczenie im właściwych składników, które pomogą zrównoważyć strukturę i kondycję.

Jakie składniki powinny zawierać kosmetyki do włosów średnioporowatych? - infografika.

Oto szczegółowa analiza składu kosmetyków przeznaczonych do włosów średnioporowatych:

 • proteiny – substancje odbudowujące, które pomagają w regeneracji i wzmocnieniu włókien. Kosmetyki powinny zawierać proteiny roślinne lub keratynę, które dostarczą niezbędnych aminokwasów i wzmocnią strukturę włosa;
 • humektanty – substancje nawilżające, takie jak gliceryna czy pantenol, są ważne dla utrzymania odpowiedniego poziomu wilgoci w łuskach włosowych. Humektanty pomagają zatrzymać wilgoć wewnątrz włosów, zapobiegając ich nadmiernemu przesuszeniu;
 • silikony – tworzą warstwę ochronną na powierzchni włosa, zamykając łuski i zapobiegając utracie wilgoci. Dzięki temu stają się one bardziej gładkie, mniej podatne na uszkodzenia i łatwiej się układają;
 • emolienty – substancje nawilżające i natłuszczające, mogą również być użyteczne, ale trzeba zachować umiar, aby nie obciążyć nadmiernie włosów. Emolienty pomagają wzmocnić kondycję i zapewnić połysk, jednak w nadmiarze mogą prowadzić do przytłaczającej ciężkości.

Dobierając kosmetyki do pielęgnacji, należy skrupulatnie przeanalizować skład każdego preparatu. Balans PEH, czyli zachowanie równowagi między proteinami (substancjami odbudowującymi strukturę włosa), emolientami (olejami) a humektantami (wilgotnością) jest ważny dla prawidłowej i efektywnej pielęgnacji włosów średnioporowatych.

Kobieta czesząca swoje długie ciemne włosy przed lustrem - zdjęcie.

Szampon do włosów średnioporowatych

Szampon dla tego typu włosów powinien być łagodny dla skóry głowy, zwłaszcza jeżeli często je myjemy. Warto, by zawierał łagodne substancje anoniowe i surfaktanty o działaniu antystatycznym. Raz w tygodniu możemy użyć mocno oczyszczającego szamponu, który skutecznie poradzi sobie z zanieczyszczeniami i nie podrażni skóry głowy.

Oczyszczający szampon Deep Clean tołpa.® to 3 enzymy: papaina, bromelaina i enzym z granatu oraz kwas mlekowy, betaina i unikatowy torf tołpa.®. Ten multiroślinny antyoksydant głęboko oczyszcza włosy i skórę, usuwając z nich zanieczyszczenia, sebum i preparaty użyte podczas stylizacji. Efekt redukcji przetłuszczania się włosów uzyskasz już po jednym myciu! Skuteczny w oczyszczaniu, pozostaje równocześnie łagodny dla wrażliwej skóry głowy i pozostawia włosy gładkie i lśniące.

Odżywka do włosów średnioporowatych

Odżywki powinny zawierać wszystkie typy składników – zarówno proteiny i humektanty, jak również niewielką ilość emolientów. Wygląd włosów średnioporowatych poprawi się dzięki odżywkom z proteinami, emolientami oraz lekkimi silikonami. Wysokiej jakości odżywka do włosów średnioporowatych powinna być lekka i nietłusta, np. humektantowa odżywka HYDRO tołpa.®. Działa z nawilżającą siłą aż 6 roślin i intensywnie wygładza dzięki zawartości wyselekcjonowanych enzymów. Wystarczy jedno użycie, by zauważyć zmianę – stają się miękkie, sypkie i bardziej elastyczne, a domknięte łuski sprawiają, że włosy są gładkie i nie puszą się.  Odżywkę najlepiej jednak dobierać na bieżąco, obserwując wygląd włosów.

Wypróbuj również naszą nowość - odżywkę do włosów hair rituals efekt laminacji:

>>Dowiedz się więcej: Jak dobrać odżywkę do włosów? 

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-40%*
Cena promocyjna 39,59 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
*dotyczy ceny regularnej
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-35%*
Cena promocyjna 33,79 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
*dotyczy ceny regularnej
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-30%*
Cena promocyjna 34,99 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,99 zł
*dotyczy ceny regularnej
krem modelujący owal twarzy, DZIEŃ, SPF 15, 40 ml
-45%*
Cena promocyjna 34,64 zł Regular Price 62,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,64 zł
*dotyczy ceny regularnej