pielęgnacja
Zadbane blond włosy

Równowaga PEH – pielęgnacja włosów

Dowiedz się czym są emolienty, humektanty, proteiny i równowaga PEH w pielęgnacji włosów. Sprawdź, jak dobrać kosmetyki do porowatości włosów.

Równowaga PEH – pielęgnacja włosów

Odkąd pielęgnacja twarzy i ciała stała się bardziej świadoma, czyli zindywidualizowana i odpowiadająca na konkretne potrzeby skóry, niemalże osobista, zaczęto zauważać konieczność doboru odpowiednich kosmetyków także do włosów. Każde są inne i piękne na swój sposób, chociaż być może nie zawsze cieszy cię ich kondycja czy wygląd. Przyczyna może leżeć właśnie w zaburzonej równowadze PEH. Co oznacza ten skrót i czemu stał się tak popularny nie tylko wśród prawdziwych „włosomaniaczek”? Co ma z tym wspólnego porowatość? Sprawdź, jak wprowadzić plan pielęgnacji stworzony dla twojego typu włosów.

Równowaga PEH a włosy, czyli czym są emolienty, humektanty i proteiny?

Na czym właściwie polega świadoma pielęgnacja? Na zachowaniu równowagi pomiędzy najważniejszymi typami składników, odpowiadającymi za utrzymanie zdrowia i dobrej kondycji czy to skóry twarzy i ciała, czy włosów. W dobie rosnącej świadomości zakupowej i odkrywania prawdziwych potrzeb naturalnego piękna, najważniejszy staje się indywidualny dobór kosmetyków wspierających nawilżenie, odbudowę, odżywienie konkretnego typu skóry czy włosów. Tak samo działa równowaga PEH, czyli emolientów, humektantów i protein, które zwarte są w odżywkach i maskach. Czym się od siebie różnią, jaka jest ich rola i jak często należy ich używać, aby utrzymać odpowiedni balans oraz odpowiadać na aktualne potrzeby włosów?

Sprawdź nasze kosmetyki do włosów i wybierz produkt, który odpowie na Twoje potrzeby>>

Emolienty w pielęgnacji włosów

Emolienty to podstawowe składniki pielęgnacji włosów, które znajdują się w większości masek i odżywek. Działają ochronnie i zmiękczająco, potęgują działanie protein i humektantów. W efekcie włosy są mięciutkie, gładkie, błyszczące. Jeśli ich brakuje, zauważysz to po zmianie kondycji włosów: staną się suche, szorstkie, nie będą podatne na układanie, bo zbyt lekkie. Nie warto jednak przesadzać z emolientami i pamiętać o głównej zasadzie, czyli równowadze. Oklapnięte, ciężkie włosy to efekt przeciążenia nadmiarem emolientów. Nic dziwnego, ponieważ zazwyczaj występują w formie:

 • oleju,
 • wosku,
 • lanoliny,
 • parafiny,
 • silikonów,
 • alkoholu cetylostearylowego (cetearyl alcohol).

Dowiedz się, jak stosować oleje w pielęgnacji włosów>> 

Humektanty w pielęgnacji włosów

Humektanty w zrównoważonej pielęgnacji odpowiadają za nawilżenie. Różne składniki, będące ich źródłem, będą jednak dawały inny efekt na każdych włosach, dlatego warto testować, który będzie najlepszy dla twoich. Często są stosowane wymiennie z proteinami lub jako baza pod emolienty, (np. para: aloes plus wybrany olej do olejowania). Znajdziesz je pod postacią:

 • siemienia lnianego,
 • aloesu,
 • gliceryny,
 • mocznika,
 • panthenolu,
 • alantoiny,
 • niacynamidu.

Zbyt duża ilość humektantów w pielęgnacji objawia się puszeniem i filcowaniem, a niedobór ciężkością i utratą połysku oraz objętości.

Sprawdź, jak dbać o suche i łamliwe włosy>> 

Proteiny w pielęgnacji włosów

Stanowią materiał budulcowy włosów. Działają jak wypełniacz mikrouszkodzeń i tarcza ochronna przed szkodliwymi czynnikami, dlatego ich obecność w pielęgnacji gwarantuje zdrowy wygląd, odżywienie, naturalny blask i poprawę objętości. Jednak należy sprawdzić, jak dany typ włosów na nie reaguje, ponieważ nie wszystkie będą na nie dobrze reagować. Jak w przypadku wszystkich składników równowagi PEH tak i tutaj: zarówno nadmiar, jak i niedobór protein może działać na niekorzyść. Kiedy w pielęgnacji jest ich zbyt dużo, włosy stają się napuszone i podatne na plątanie. Zbyt mało tego składnika prowadzi do utraty objętości i blasku. Wszystko zależy jednak od indywidualnych predyspozycji włosów.

Jeśli chcesz uzupełnić swoją pielęgnację o proteiny, szukaj:

 • keratyny,
 • elastyny,
 • kolagenu,
 • jedwabiu,
 • pszenicy,
 • owsa.

Dlaczego zachowanie równowagi PEH jest ważne, czyli sposób na „strączkowanie”, matowe i suche włosy

Gdy równowaga PEH jest zaburzona włosy tracą zdrowy wygląd, mogą wyglądać na zniszczone i niezadbane. W zależności od tego jakim składnikiem są obciążone lub jakich składników im brakuje mogą:

 • strączkować się – na skutek nadmiaru emolientów,
 • puszyć się – z braku emolientów i/lub nadmiaru humektantów,
 • mieć osłabiony skręt – z niedoboru protein,
 • matowieć – w skutek nadmiaru protein i/lub humektantów albo braku emolientów;
 • być sztywne –jest to efekt nadmiaru protein;
 • być suche i łamliwe – na skutek niedoboru humektantów;
 • tracić objętość – rezultat niedoboru protein;
 • elektryzować się - na skutek niedoboru protein lub/i emolientów,
 • tłuste, sprawiać wrażenie niedomytych – z nadmiaru emolientów;
 • być obciążone – również w wyniku zbyt dużej ilości emolientów w pielęgnacji.

Równowaga PEH – plan na pielęgnację włosów z uwzględnieniem ich porowatości

Z pojęciem równowagi PEH ściśle wiąże się kwestia porowatości włosów, którą określa się w skali trzystopniowej. Aby rozróżnić typy włosów i uzyskać podstawową podpowiedź co do ich potrzeb (indywidualne zapotrzebowanie należy ocenić po dłuższej obserwacji i przetestowaniu różnych składników z grup protein, emolientów i humektantów), wyróżnia się włosy niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate. Ale co to jest porowatość, jak ją rozpoznać i dopasować odpowiednią pielęgnację?

Czym jest porowatość włosów?  

Porowatość włosów związana jest z ich naturalną budową, a mówiąc szczegółowo: z ułożeniem łusek włosa, które mogą być mniej (niskoporowate) lub bardziej (średnio i wysokoporowate) rozchylone. Ma to wpływ na przyjmowanie składników pielęgnacyjnych i odpowiedź na ich konkretne rodzaje. To drobna wskazówka, od której warto zacząć świadome wybieranie i stosowanie kosmetyków. W praktyce często należy zmienić przepisowy dla danego typu plan nakładania składników PEH i dobrać go potrzeb i preferencji konkretnych włosów.

Sprawdź, jak określić porowatość włosów. Dowiedz się, czy masz włosy nisko-, średnio- czy wysokoporowate>>>

Równowaga PEH a włosy niskoporowate

Jeśli twoje włosy zazwyczaj nie sprawiają problemów pielęgnacyjnych, bardzo prawdopodobne, że ich łuski przylegają ciasno, a ich  porowatość można określić jako niską. Nie mają one tendencji do puszenia, dlatego naturalnie pozostają gładkie. To, o co trzeba w ich przypadku zadbać, to poprawa objętości, odbicie u nasady.

Cechy włosów niskoporowatych - infografika

Przy doborze kosmetyków PEH warto postawić raczej na przewagę emolientów i humektantów, ponieważ proteiny mogą zbytnio obciążać włosy niskoporowate. Nie wymagają one silnej odbudowy, jaką daje ten składnik pielęgnacji, dlatego na co dzień stosuje się raczej delikatne szampony, odżywki i maski bez silikonów czy keratyny. Jeśli chcesz zadbać o ich łagodną regenerację, wybierz odżywkę do włosów suchych i zniszczonych tołpa. ® green regeneracja z dodatkiem betainy, ekstraktu z nasion hibiskusa i ekstraktu z nasion owsa, który jest przykładem roślinnych, bardzo delikatnych protein.

Równowaga PEH a włosy średnioporowate

To jeden z najczęściej występujących typów włosów wśród Polek. Znacznie bardziej reagują na wilgoć, niż odporne na nią włosy niskoporowate. Pod jej wpływem się puszą. Mają tendencję do kręcenia. Ich problemy to: rozdwajające się końcówki, utrata nawilżenia, suchość, szorstkość. Zadbane będą jednak bardzo podatne na układanie i lśniące. Mogą wyglądać na takie, które potrzebują najsilniejszego odżywienia i dociążenia olejami. Jednak nie należy z nimi przesadzać, ponieważ utraci się lekkość i objętość. Włosy średnioporowate najbardziej potrzebują nawilżających humektantów oraz protein. Jeśli polubią się z emolientami, należy stosować je z umiarem.

Cechy włosów średnioporowatych - infografika

Do włosów średnioporowatych odpowiednia będzie pełna odżywczych składników (witamina E, keratyna) tołpa.® green wzmacnianie odżywka-maska do włosów słabych, zniszczonych i pozbawionych witalności.

Równowaga PEH a włosy wysokoporowate

Włosy wysokoporowate to te, w których łuski są najbardziej rozchylone. Nie stanowią jednej gładkiej tafli, ale mogą być nierówne, a dobrze poprowadzone falować się i kręcić. Można je łatwo stylizować.

Cechy włosów wysokoporowatych - infografika

Najlepsza będzie dla nich odżywka tołpa.® green ochrona koloru odżywka do włosów farbowanych i rozjaśnianych z keratyną i betainą. Wybierz ją nawet wtedy, kiedy nie korzystasz z tego typu zabiegów. Najważniejsze w ich przypadku będzie odżywianie i balans między wszystkimi składnikami PEH. Warto wybierać mocniejsze proteiny, np. keratynę i jedwab oraz unikać oleju kokosowego, który działa niekorzystnie.

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-40%*
Cena promocyjna 39,59 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
*dotyczy ceny regularnej
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-35%*
Cena promocyjna 33,79 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
*dotyczy ceny regularnej
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-30%*
Cena promocyjna 34,99 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,99 zł
*dotyczy ceny regularnej
krem modelujący owal twarzy, DZIEŃ, SPF 15, 40 ml
-45%*
Cena promocyjna 34,64 zł Regular Price 62,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,64 zł
*dotyczy ceny regularnej