pielęgnacja
Młoda dziewczyna o pięknych, długich kręconych i rudych włosach

Porowatość włosów - jak określić typ włosów?

Sprawdź, jak określić porowatość włosów i dobierz pielęgnację do włosów niskoporowatych, średnioporowatych i wysokoporowatych.

Porowatość włosów - jak określić typ włosów?

Współczesna świadoma pielęgnacja włosów opiera się już nie tylko na rozpoznaniu ich rodzaju jako suchy, przetłuszczający się, farbowany czy normalny. Coraz częściej zwraca się uwagę na porowatość oraz dopasowaniu pielęgnacji do jej poziomu. Jest to związane również z zachowaniem równowagi PEH, czyli składników zawartych w kosmetykach: protein, emolientów i humektantów. Okazuje się, że każde włosy wymagają innego planu oczyszczania i odżywiania. Jak określić porowatość włosów i dobrać do niej idealne kosmetyki?

Porowatość włosów – co to i jakie ma znaczenie dla pielęgnacji?

Czym właściwie jest porowatość włosów, która zrobiła rewolucję w podejściu do świadomej pielęgnacji? Związana jest ściśle z budową każdego pojedynczego włosa, który składa się z rdzenia oraz okalających go łusek kory. W zależności od typu włosów są one bardziej lub mniej rozchylone, co nadaje im indywidualnych cech i determinuje podejście do mycia, odżywiania i doboru składników zawartych w szamponach i maskach. Wyróżnić należy trzy podstawowe typy: niskoporowaty, średnioporowaty i wysokoporowaty.

Porowatość ma również wpływ na wygląd włosów: to, czy tworzą gładką taflę, falują, a może mają tendencję do kręcenia. Odpowiednio dobrane kosmetyki mogą więc pomóc w odbiciu oklapniętych włosów u nasady, wydobyciu skrętu, zatrzymaniu nawilżenia czy redukcji puszenia.

Równowaga PEH a porowatość włosów – jak dobrać kosmetyki do włosów?

Z pojęciem porowatości włosów ściśle związana jest teoria równowagi PEH, czyli pielęgnacji opartej na wyważeniu składników tj.: proteiny, emolienty i humektanty. Każdy z nich pełni konkretną rolę:

  • proteiny – to białka z aminokwasów, które stanowią budulec włosa. Jako składniki kosmetyków działają regenerująco i odżywczo, uzupełniając szkody wywołane przez czynniki mechaniczne, środowiskowe czy niewłaściwą pielęgnację. Dodają objętości i witalności, ale ich nadmiar może skutkować tzw. przeproteinowaniem. W konsekwencji włosy staną się szorstkie, często nawet lepkie i sprawiające wrażenie nieświeżych nawet po umyciu i wysuszeniu. Najpopularniejsze proteiny to: jedwab, keratyna, elastyna, białka roślinne, np. proteiny pszenicy czy pozyskane z nasion baobabu;
  • emolienty – składniki tworzące barierę ochronną, która zabezpiecza włosy przed ucieczką wody z głębszych struktur. Stosuje się je na zbyt lekkie, wysuszone, puszące się włosy w parze z humektantami. W składzie kosmetyków należy szukać olejów i maseł;
  • humektanty – kosmetyczne nawilżacze, które wnikają w strukturę włosa. Najczęściej stosowane wraz ze składnikami emolientowymi. Takie działanie będą mieć: kwas hialuronowy, d-panthenol, mocznik, aloes, betaina, witamina E, kwas mlekowy.

Każdy typ porowatości będzie potrzebował innej mieszanki składników równowagi PEH. Może się nawet okazać, że dwa różne rodzaje włosów o takiej samej porowatości, będą inaczej reagować na dany składnik czy jego typ. Kluczem do wypracowania podstawy kosmetycznej do pielęgnacji włosów jest obserwacja ich kondycji oraz poznanie potrzeb. Przykładowo: kiedy włosy niskoporowate są oklapnięte i bez życia, może to oznaczać, że dostarczono im zbyt dużo emolientów lub źle na nie reagują. W takim wypadku najlepiej użyć odżywki z proteinami. Włosy średnio i wysokoporowate mogą stać się ciężkie i wręcz lepkie od nadmiaru protein. Wtedy konieczna będzie kuracja humektantowo-emolientowa.

Wybierz kosmetyki do potrzeb twoich włosów - emolienty, humektanty, proteiny - infografika

Jak określić porowatość włosów: włosy niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate

Rozpoczęcie pielęgnacji zgodnej z typem porowatości może na początku wydawać się trudne. Jednak rozpoznanie rodzaju włosów nie jest skomplikowane i polega głównie na obserwacji ich wyglądu oraz zachowywania się pod wpływem czynników zewnętrznych czy składników zawartych w kosmetykach. Czym charakteryzują się włosy niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate?

Włosy niskoporowate – cechy i pielęgnacja

Twoje włosy są proste, zazwyczaj gładkie i nie sprawiają większych problemów związanych z puszeniem czy podatnością na zabiegi odżywiające? Podwyższony poziom wilgotności w powietrzu nie wpływa na nie negatywnie? Najprawdopodobniej są one niskoporowate, a ich łuski gładko przylegają do rdzenia włosowego. Takie włosy szybko schną, ponieważ nie wchłaniają wody (jak pozostałe typy). Możesz mieć jedynie problem z nadaniem im innej struktury, np. wywinięciem, zakręceniem czy falowaniem (taki efekt często jest nietrwały lub wymaga dodatkowych kosmetyków).

Jak powinna wyglądać pielęgnacja włosów niskoporowatych? Zazwyczaj nie potrzebują zbyt wiele, ponieważ uchodzą za znacznie bardziej odporne na uszkodzenia od pozostałych rodzajów. Warto jednak stosować lekkie formuły, które nie będą ich obciążać, co może spowodować spadek objętości i brak odbicia u nasady. Kosmetyki powinny być oparte na połączeniu humektantów i emolientów, które wspomogą nawilżanie i zatrzymywanie wody wewnątrz struktury włosa. Dobrze sprawdzi się emolientowa tołpa.® green nawilżanie odżywka-serum do włosów cienkich i delikatnych z olejem lnianym, olejem awokado i oliwą z oliwek.

Włosy średnioporowate – cechy i pielęgnacja

Jeśli twoje włosy bardzo długo schną po umyciu, dobrze się układają przy użyciu szczotki, lokówki czy poddają zabiegom stylizacyjnym, a ponadto mają tendencję do falowania, prawdopodobnie są średnioporowate. W tym wypadku chłoną one wodę z otoczenia, dlatego podwyższony stopień wilgotności powietrza może mieć wpływ na ich stan i wygląd. Łuski będą się jeszcze bardziej rozchylać, co spowoduje efekt puszenia.

Włosy średnioporowate są podatne na zniszczenia mechaniczne, dlatego potrzebne będą im odbudowujące proteiny oraz zabezpieczające emolienty. Nie należy jednak zapominać o nawilżaniu humektantami i zachowaniu równowagi między składnikami PEH. Zazwyczaj każde włosy potrzebują obserwacji i innego planu pielęgnacyjnego. Często jednak proteiny stosuje się raz na 3 mycia, a pielęgnację opiera na harmonii między składnikami ochronnymi a nawilżającymi. Olejki (emolienty) wykorzystuje się także do zabezpieczania końcówek, które mają tendencję do rozdwajania. Odpowiednią odżywką dla tego typu włosów będzie tołpa.® green wzmacnianie odżywka-maska do włosów słabych, zniszczonych i pozbawionych witalności z olejem z konopi i porzeczek (emolienty) oraz kwasem mlekowym i witaminą E (humektanty).

Włosy wysokoporowate – cechy i pielęgnacja

Włosy wysokoporowate to te, które chcą się kręcić, więc potrzebują kosmetyków, które ten skręt wydobędą, podkreślą i utrwalą. W przeciwnym razie mogą nadmiernie się puszyć, „strączkować”, filcować lub tracić objętość od zbytniego przeciążenia składnikami olejowymi czy przeproteinowaniem. Ich łuski są najbardziej rozchylone i potrzebują domknięcia. Włosy wysokoporowate mają też tendencję do rozdwajania, niszczenia, matowienia, dlatego potrzebują regularnego odżywiania przy pomocy protein (mniej więcej raz w tygodniu w towarzystwie humektantów) oraz zabezpieczania emolientami. Najlepiej zadba o nie para składająca się z szamponu antipollution przeciw wypadaniu tołpa.® dermo hair wypadanie z hydrolizowanymi proteinami baobabu afrykańskiego oraz odżywka do włosów suchych i zniszczonych tołpa.® green regeneracja z nawilżającą betainą.

 

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-40%*
Cena promocyjna 39,59 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
*dotyczy ceny regularnej
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-35%*
Cena promocyjna 33,79 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 33,79 zł
*dotyczy ceny regularnej
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-25%*
Cena promocyjna 37,49 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,99 zł
*dotyczy ceny regularnej