pielęgnacja
https://tolpa.pl/media/magefan_blog/tolpa-wlosy-niskopoorowate-tytulowa-584x434-min.jpg

Włosy niskoporowate. Czym się charakteryzują i jak pielęgnować włosy o niskiej porowatości?

Miękkie, aksamitne w dotyku i pięknie błyszczące – takie właśnie są włosy niskoporowate! Poznaj ich cechy charakterystyczne i dowiedz się, jak prawidłowo o nie dbać!

Czym jest porowatość włosów?

Porowatość wynika z naturalnej budowy włosa i oznacza stopień odchylenia łusek od wewnętrznej kory. Można ją też określić jako przenikalność, bo im więcej ubytków, tym będą bardziej porowate. 

Włosy dzielą się na:

●       niskoporowate – mają domknięte łuski, są gładkie, szczelne i mocne,

●       średnioporowate – mają lekko odchylone łuski, bywają napuszone, a zaniedbane szybko stają się matowe i suche,

●       wysokoporowate – mają mocno odchylone łuski, są zniszczone, szorstkie i matowe, trudno je pielęgnować. 

Porowatość włosów może się zwiększać w skutek czynności takich jak np. agresywne zabiegi chemiczne czy regularna stylizacja na gorąco. Ale możemy ją zmniejszyć dzięki prawidłowej pielęgnacji! Co więcej, dobra pielęgnacja może przynieść pozytywny skutek, jeżeli wysoka porowatość wynika ze zniszczeń mechanicznych. Często zdarza się, że długie włosy mają różną porowatość na różnych odcinkach: u nasady zdrowe i młode mają niską porowatość, środkowe partie często mają średnią, a końcówki – wysoką.

Porowatość można określić w prosty sposób nawet w domowych warunkach. Wystarczy tylko przezroczyste naczynie, np. szklanka albo słoik, które trzeba napełnić wodą. Do środka należy wrzucić kilka włosów (im ich więcej, tym bardziej wiarygodny wynik testu), a następnie poczekać kilka godzin. Włosy niskoporowate są szczelne i nie chłoną wody, dlatego będą pływać na powierzchni. Średnioporowate i wysokoporowate chłoną wodę, ale w różnym stopniu: wysokoporowate chłoną najwięcej wody, więc po kilku godzinach opadną na dno naczynia; za to średnioporowate będą zanurzone, ale nie opadną na dno. 

Co to znaczy, że włosy są niskoporowate?

Charakterystyka włosów niskoporowartych - infografika.

Niskoporowate włosy uznawane są za najzdrowszy typ włosów. Ściśle przylegające do siebie łuski sprawiają, że są miękkie i gładkie w dotyku oraz mają wyraźny blask  (tzw. efekt tafli). Natomiast problemem w tym wypadku może być strączkowanie, brak odbicia u nasady i mała objętość.

Charakterystyczne cechy niskoporowatych włosów:

●       proste i gładkie tuż po umyciu, 

●       nawilżone i elastyczne, 

●       pięknie lśnią,

●       są zdrowe i niezniszczone nawet na końcach, 

●       wolno schną,

●       nie puszą się i nie elektryzują,

●       rzadko się plączą,

●       dobrze reagują na olej kokosowy,

●       bywają obciążone i strączkują się,

●       bywają przyklapnięte u nasady,

●       mają małą objętość,

●       zwykle są oporne na stylizację, więc zakręcenie ich albo pofalowanie może wymagać dodatkowych kosmetyków do stylizacji,

●       mają skłonność do przetłuszczania się.

 

Włosy niskoporowate są bliskie tym idealnym. Nie oznacza to jednak, że nie potrzebują dobrze dobranych kosmetyków, aby cały czas pozostawać w tak dobrej kondycji. Odpowiednia pielęgnacja dobrze wpłynie na ich wady czyli skłonność do strączkowania i małą objętość. 

Kobieta wczesująca grzebieniem odżywkę w długie włosy - zdjęcie.

Pielęgnacja włosów niskoporowatych

Włosy niskoporowate nie wymagają skomplikowanych ani czasochłonnych zabiegów. Podstawą jest oczywiście regularne mycie delikatnym szamponem bez SLS/SLES. Ciekawostką może być to, że po użyciu szamponu nie zawsze trzeba sięgać po odżywkę, co robi się często odruchowo. Włosy są w tak dobrej kondycji, że czasami wystarczy tylko oczyścić je szamponem, aby po wysuszeniu wyglądały dobrze.

Charakterystyczne dla niskoporów jest również to, że nawet po kilku minutach od nałożenia na nie maski lub olejku, kosmetyk cały czas znajduje się na powierzchni włosa. Niskopory mają zamknięte łuski, więc jedynie niewielka ilość kosmetyku wnika w ich głąb. To co się nie wchłonie pozostaje na powierzchni włosów i może je obciążać. Dlatego warto pamiętać, aby używać niewielkiej ilości produktu i nie częściej niż raz w tygodniu. Odrobina odżywki czy maski wystarczy, aby włosy niskoporowate wyglądały dobrze. Tym sposobem można uniknąć ich strączkowania oraz szybkiego przetłuszczania.

W pielęgnacji ważne jest zachowanie równowagi PEH. Włosy niskoporowate potrzebują kosmetyków zawierających przede wszystkim emolienty i humektanty. Lepiej za to unikać protein, które mogą je zbytnio obciążać. 

>>Przeczytaj także: Pielęgnacja włosów z zachowaniem równowagi PEH

Co powinny zawierać kosmetyki do włosów niskoporowatych?

Kosmetyki do włosów niskoporowatych powinny bazować na naturalnych składnikach, takich jak: wyciągi roślinne i ziołowe oraz dobrze dobrane oleje. Tego typu włosy świetnie współpracują z olejami o małych cząsteczkach i z dużą ilością nasyconych kwasów tłuszczowych, np.: kokosowym, palmowym, babassu, rycynowym czy z pestek granatu. Warto też sięgać po masło shea i kakaowe. W tym wypadku nie sprawdzą się kosmetyki zawierające silikony czy duże ilości protein, będą bowiem sprzyjać ich przesuszaniu i łamaniu się oraz nadmiernemu obciążeniu.

Jakiej pielęgnacji potrzebują włosy niskoporowate? - infografika.

Odpowiednio dobrane kosmetyki to tylko połowa sukcesu! Należy zawsze pamiętać, żeby nie przesadzać z ilością i częstotliwością ich stosowania. Pielęgnacja powinna być ograniczona i niezbyt częsta. To jedyny typ włosów, który nie lubi być zbyt intensywnie pielęgnowany, bo sam w sobie jest już zdrowy, mocny i lśniący.

Nadmiar kosmetyków nie wchłonie się nawet po długim czasie, a jedynie obciąży włosy na całej długości i sprawi, że szybciej przestaną wyglądać świeżo. Wtedy jedynym sposobem będzie ich ponowne umycie. Dla kontrastu, te z wysoką porowatością wchłoną olej czy odżywkę w krótkim czasie, a nawet mogą stać się ponownie suche pomimo zastosowania pielęgnacji! 

Szampon do włosów niskoporowatych

Taki typ włosów łatwo obciążyć, a potem dużo trudniej je doczyścić. Często potrzebują dwukrotnego i bardzo dokładnego mycia, żeby stały się lekkie, z wyraźną objętością i dobrze się układały. Szampon powinien być delikatny, z krótkim składem, ale jednocześnie dobrze oczyszczający. Trzeba więc sięgać po oczyszczający produkt o wiele częściej niż przy włosach porowatych.

Dobrym kosmetykiem do dokładnego, ale delikatnego mycia będzie oczyszczający szampon dermo hair enzyme deep clean. Ma w składzie roślinne enzymy i kwas mlekowy, które głęboko oczyszczają z sebum, kosmetyków i zanieczyszczeń. Takie oczyszczanie w tym wypadku jest kluczowe, szczególnie kiedy nałożysz na włosy zbyt dużo kosmetyków, przez co staną się ciężkie i oklapnięte. 

>>Poznaj też inne kosmetyki enzymatyczne do pielęgnacji włosów i skóry głowy

Dobrze dobrany kosmetyk oczyszczający ma za zadanie poradzić sobie z wszelkimi zanieczyszczeniami i nie podrażnić przy tym skóry. Dokładnie oczyszczona skóra głowy to również klucz do uniesienia włosów u nasady i nadania im objętości. A właśnie tego najbardziej potrzebują niskoporowate włosy. 

 Kobieta myjąca włosy pod prysznicem - zdjęcie.

Odżywka do włosów niskoporowatych

Wybierając odżywkę, warto brać pod uwagę zachowanie równowagi PEH. Na skrót PEH składają się: proteiny, emolienty i humektanty. Zaleca się unikania protein, na rzecz produktów o odpowiednim połączeniu humektantów i emolientów. 

Dlaczego poleca się taką pielęgnację? Proteiny służą przede wszystkim do odbudowy ubytków w strukturze włosa, a tego przecież nie potrzebują zdrowe ani niezniszczone włosy o niskiej porowatości. Ważniejsze jest więc uzyskanie odpowiedniego balansu nawilżających humektantów i emolientów, tworzących tarczę ochronną. 

>>Dowiedz się więcej: jak dobrać odżywkę do włosów?

Włosy niskoporowate nie wymagają silnej odbudowy, a najważniejszym celem ich pielęgnacji jest odbicie ich od nasady i zwiększenie objętości. Dobrze sprawdzi się w tym odżywka-serum do włosów cienkich i delikatnych green nawilżanie, która nawadnia, unosi je od nasady i dodaje objętości. Co ważne, ten produkt nie obciąża.

Jak jeszcze można o nie dbać? Dobrym pomysłem jest postawienie na dwa typy odżywek: humektantową i emolientową - stosowanie ich w zależności od potrzeb. Godną polecenia nawilżającą odżywką jest humektantowa odżywka HYDRO dermo hair enzyme. Zawarte w niej wygładzające enzymy oraz nawilżające ekstrakty z sześciu roślin odżywiają, a jednocześnie dodają im objętości. Dobrym uzupełnieniem pielęgnacji będzie emolientowa odżywka SHINE dermo hair enzyme. Ten produkt nadaje połysk i pomaga wydobyć efekt tafli, który najczęściej można uzyskać właśnie na włosach niskoporowatych.

Wypróbuj nasze odżywki do włosów niskoporowatych:

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-40%*
Cena promocyjna 39,59 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
*dotyczy ceny regularnej
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-35%*
Cena promocyjna 33,79 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
*dotyczy ceny regularnej
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-30%*
Cena promocyjna 34,99 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,99 zł
*dotyczy ceny regularnej
krem modelujący owal twarzy, DZIEŃ, SPF 15, 40 ml
-45%*
Cena promocyjna 34,64 zł Regular Price 62,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,64 zł
*dotyczy ceny regularnej