pielęgnacja
https://tolpa.pl/media/magefan_blog/podra_noina_sk_ra_580.jpg

skóra wrażliwa – czym jest i po czym poznać skórę wrażliwą

skóra wrażliwa to codzienność dla 40-50% osób, więc jakby na to nie patrzeć problem jest duży. Czym zatem jest skóra wrażliwa, czym się charakteryzuje i jak ją rozpoznać?

Wrażliwa skóra – wszystko co musisz wiedzieć 

Skóra wrażliwa jest nadmierną reakcją na różne czynniki i te wewnętrzne jak stres, dieta, alkohol, i te zewnętrzne jak środowisko czy kosmetyki. Skóra wrażliwa silniej odczuwa wszelkie bodźce, ale to wcale nie oznacza, że jest skórą alergiczną (jak często błędnie myślimy). Skóra alergiczna reaguje po prostu na określone alergeny, na które jest uczulona.

Reakcje wrażliwości są błyskawiczne, alergii – zwykle opóźnione. Często to pozwala je od siebie odróżnić. Jeśli nakładając kosmetyk odczuwamy na skórze mrowienie, ciepło, delikatne pieczenie czy swędzenie, nie świadczy to już o alergii, a jedynie o wrażliwości na składniki aktywne. Takiej skórze potrzeba czasu, by oswoiła się z pewnymi substancjami.

Skóra wrażliwa a stosowanie nowych kosmetyków

Nakładając nowy kosmetyk nie bójmy się początkowego mrowienia czy delikatnego zaczerwienienia. To normalne zachowanie skóry wrażliwej. Najczęściej podrażnienie ustępuje po 2 – 3 minutach. W tym czasie skóra zdąży się już oswoić z nowymi składnikami i wyciszyć. Gdy zaczynasz używać nowy kosmetyk, takie reakcje mogą trwać nawet do kilku tygodni. To zależy od stopnia wrażliwości naszej skóry oraz rodzaju składników aktywnych wywołujących podrażnienie. Jednak z czasem skóra się oswaja, a objawy stopniowo ustępują.

Jeśli w momencie nałożenia nowego kosmetyku reakcja jest gwałtowna i z upływem czasu nie maleje, bezwzględnie trzeba usunąć podrażniający produkt. Widocznie skóra nie zaakceptowała naszego wyboru. I trzeba pamiętać, że zmiany na skórze prowokowane są nie tylko przez kosmetyki, ale też jedzenie, pyłki roślin, roztocza, sierść zwierząt, substancje chemiczne itp. 

Jak obchodzić się z wrażliwą skórą ?

Pamiętaj, że zdrowy wygląd to kwestia zdrowego rozsądku, dlatego będąc posiadaczem skóry wrażliwej stosuj mniej produktów, ale dobrze dobranych. Nie będziemy tu pisać o wybieraniu kosmetyków specjalnie stworzonych do skóry wrażliwej, bo to jest oczywiste, ale warto zwrócić uwagę również na inne rzeczy:

  • brak sztucznych barwników,
  • ograniczona ilość konserwantów
  • i bezpieczne składniki aktywne.

Przy skórze wrażliwej ważne jest stosowanie produktów jednej marki, bo nie ma ryzyka negatywnego oddziaływania tylko efektywna „współpraca”. Nie maltretuj skóry niezliczoną ilością nowości, bo właśnie na rynek wszedł kolejny kosmetyk. Tu się sprawdza jedynie dobrze przemyślana i konsekwentna strategia.

Czego skóra wrażliwa nie lubi?

Istnieje kilka rzeczy, których trzeba unikać. Nie myć twarzy w gorącej lub bardzo zimnej wodzie, tu żadne skrajności nie są wskazane. Do demakijażu stosować delikatne mleczka przebadane alergologicznie, płyny micelarne i nigdy nie używać zwykłego mydła! Skórę osuszać miękkim ręcznikiem. Nie trzeć jej, a delikatnie przykładać ręcznik do twarzy. Peeling  stosować rzadziej i to najlepiej enzymatyczny lub z delikatnymi drobinkami, a raz – dwa razy w roku zrobić kurację wzmacniającą naczynka krwionośne. I koniecznie chronić skórę przed promieniowaniem UV.

Bez względu na rodzaj skóry (tłusta, mieszana, sucha, normalna), do oczyszczania skóry wrażliwej polecamy dermokosmetyki z linii tołpa.®dermo face, physio mikrobiom. To właśnie od mikrobiomu, czyli dobrych bakterii kolonizujących naszą skórę, zależy w jakim stopniu będzie odporna na podrażnienia. Kosmetyki wzmacniające mikrobiom pomagają go odbudować, jeśli był naruszony, oraz dbają o jego równowagę, dzięki której skóra będzie mniej wrażliwa, a pielęgnacja bardziej skuteczna.

 

objawy wrażliwej skóry

ps

Podrażnionej skórze trzeba pomagać z taką samą troską, jak podrażnionym jelitom. Dlatego sięgaj po delikatne kosmetyki do oczyszczania skóry zawierające kompleks probiotyczny physio mikrobiom.

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-40%*
Cena promocyjna 39,59 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
*dotyczy ceny regularnej
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-35%*
Cena promocyjna 33,79 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 33,79 zł
*dotyczy ceny regularnej
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-25%*
Cena promocyjna 37,49 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,99 zł
*dotyczy ceny regularnej