ciągle towarzyszy ci uczucie ściągnięcia skóry sprawiające ogromny dyskomfort? Widujesz na twarzy suche skórki, a sama cera często swędzi i szczypie, mimo że starasz się systematycznie ją nawadniać? Być może popełniasz kilka błędów w pielęgnacji. Poznaj najczęstsze przyczyny przesuszenia skóry mimo regularnego nawilżania kremem.
Spis treści
Sucha skóra twarzy – objawy przesuszenia naskórka
Sucha skóra twarzy może świadczyć o jej odwodnieniu. Pierwszymi jej objawami są uczucie ściągnięcia, napięcie, widoczne na jej powierzchni tak zwane suche skórki i zmniejszona elastyczność. Silnie przesuszony naskórek może zacząć sprawiać niemały dyskomfort – zaczyna swędzieć, szczypać, staje się skłonny do podrażnień i zaczerwienień. W skrajnych przypadkach może pękać i nadmiernie się łuszczyć.
Nasza skóra ma swoją osobistą tarczę – barierę ochronną zwaną płaszczem hydrolipidowym. Składa się on z lipidów, czyli tłuszczy, oraz wody. Kiedy jest w dobrej kondycji, chroni cerę przed środowiskiem zewnętrznym, nadmiernym wysuszeniem i uszkodzeniami. Jeśli jednak dojdzie do naruszenia płaszcza hydrolipidowego, skóra zaczyna tracić cenną wilgoć i staje się sucha.
Dlaczego skóra jest przesuszona mimo nawilżania? Najczęstsze przyczyny
Bywa tak, że chociaż dbamy regularnie o nawilżenie cery za pomocą kremu, jest ona ciągle przesuszona. Jakie mogą być tego powody? Przyczyn można się doszukiwać na wielu płaszczyznach. Długotrwała nadmierna suchość naskórka może być spowodowana wahaniami w gospodarce hormonalnej, w szczególności w przypadku chorób tarczycy (niedoczynność, nadczynność, Hashimoto). Poważniejszymi przyczynami mogą być także schorzenia skórne (AZS, czyli atopowe zapalenie skóry, egzemy, łuszczyca) i terapie medyczne. Jeśli wykluczyliśmy te powody, przesuszenia naskórka, należy ich szukać w błędach pielęgnacyjnych i warunkach środowiskowych. Pozostałe przyczyny suchości skóry, mimo nawilżania jej kremem, to:
- zmiany środowiskowe (oddziaływanie pór roku, wpływ grzejników, klimatyzacji),
- niewłaściwa dieta bogata w żywność przetworzoną, a uboga w witaminy i minerały,
- naruszenie płaszcza hydrolipidowego i mikrobiomu naskórka,
- niedostateczne nawodnienie organizmu od środka (picie za mało wody),
- nieprawidłowa pielęgnacja – stosowanie niewłaściwych kosmetyków niedopasowanych do typu skóry bądź zawierających niekorzystne składniki.
Kosmetyki, które powodują przesuszanie się skóry
Jednym z najczęstszych powodów przesuszania się skóry jest stosowanie nieodpowiednich kosmetyków. Powinniśmy wiedzieć, że sam krem nie wystarczy do optymalnego nawilżenia cery. Potrzebna jest kompleksowa pielęgnacja oparta na właściwych preparatach o sprawdzonym składzie. Źle dobrane kosmetyki mogą tylko pogłębić problem przesuszenia skóry, dlatego tak ważne jest czytanie etykiet i sprawdzanie formuł produktów.
W kosmetykach powinniśmy unikać substancji, które mogą zwiększać skłonność cery do podrażnień, reakcji uczuleniowych i zaczerwienień. Są to między innymi:
- silne surfaktanty, czyli substancje myjące (SLS – Sodium Lauryl Sulfate, SLES – Sodium Laureth Sulfate, ALS – Ammonium Lauryl Sulfate, MLS – Magnesium Lauryl Sulfate);
- parabeny – potrafiące działać alergizująco i podrażniająco na wrażliwą skórę;
- alkohol etylowy lub denaturowany – w dużych stężeniach silnie wysuszający i niszczący naturalną flore bakteryjną;
- izopropanol (Isopropyl Alcohol) często stosowany w produktach po goleniu i do pielęgnacji włosów, również odtłuszczający i silnie wysuszający;
- syntetyczne barwniki, które mogą podrażniać i alergizować;
- tradycyjne mydło w kostce – ma silnie zasadowe pH, co zaburza jej naturalny odczyn i tym samym naraża na działanie szkodliwych drobnoustrojów. Ponadto usuwa nie tylko brud, ale i naturalnie nawilżające skórę sebum;
- parafina (Parafinum Liqudium) – jest pochodną określonej frakcji ropy naftowej, która w dużej ilości może gromadzić się w ujściach mieszków włosowych i zatykać pory.
Jeśli zbyt często stosujemy kosmetyki myjące opierające się na surfaktantach bądź zawierające alkohol, możemy w krótkim czasie zaburzyć działanie naturalnej warstwy ochronnej skóry. Takie kosmetyki mocno się pienią i dzięki temu mamy wrażenie, że dobrze oczyszczają cerę. To prawda. Jednak równocześnie naruszają jej florę bakteryjną i płaszcz hydrolipidowy, sprawiając, że tkanka zaczyna tracić wilgoć z komórek. Podobnie działa kostka mydła. Aby nie doprowadzać do przesuszenia skóry, zrezygnujmy z kosmetyków silnie oczyszczających. Starajmy się również stosować letnią wodę do opłukiwania twarzy – zbyt gorąca może ją podrażnić i spowodować utratę wilgoci, zbyt zimna także może ją przesuszyć. Oczywiście mycie cery samą wodą nie jest właściwym rozwiązaniem. Zamiast tego wybierajmy łagodne oczyszczające kosmetyki nawilżające.
Jak sprytnie dbać o cerę? Kompleksowa pielęgnacja nawilżająca suchej skóry
Pielęgnacja twarzy powinna się skupiać na kilku aspektach – ważne, by była wieloetapowa. Sam krem nawilżający nie poradzi sobie z utrzymaniem optymalnego nawodnienia skóry. Powinniśmy wspierać jego działanie za pomocą innych kosmetyków nasycających cerę w wilgoć.
Pierwszym krokiem w kompleksowej pielęgnacji nawilżającej suchej skóry powinno być dokładne, ale wyjątkowo delikatne oczyszczanie. Każdego wieczora dokładnie zmywamy make-up z twarzy. Demakijaż powinniśmy przeprowadzać zawsze, bez wyjątku, dobrym płynem micelarnym, który usunie resztki kosmetyków, a przy tym nie podrażni cery, nie przesuszy jej i nie sprawi, że będzie napięta. Sprawdź zatem nawilżający płyn micelarny do mycia twarzy i oczu tołpa dermo face hydrativ., który nie tylko zmywa make-up, lecz także przywraca tkance optymalne nawodnienie.
Po demakijażu warto umyć twarz łagodnym żelem, który zmyje resztki zanieczyszczeń – nadmiar sebum, kurz, pyły. Późniejszym etapem jest użycie toniku, który przywróci cerze właściwe pH, pomoże w odbudowaniu równowagi hydrolipidowej oraz flory bakteryjnej. Szukaj takiego, który nawadnia, odżywia i łagodzi naskórek. Dodatkowo przynajmniej 1-2 razy w tygodniu stosuj delikatny peeling do twarzy, który zmiecie z jej powierzchni martwe komórki skóry, dając jej możliwość regeneracji i odbudowy struktury. Jeśli posiadasz wyjątkowo wrażliwą cerę, wybierz peeling enzymatyczny.
Sprytna pielęgnacja to także taka, która nie opiera się wyłącznie na standardowych kosmetykach, jak płyn micelarny, tonik, krem czy peeling. Wspieraj ją produktami, które ją uzupełnią. Staraj się przed zastosowaniem kremu użyć serum, esencji bądź boostera, który nawodni skórę i wzmocni działanie kolejno stosowanych kosmetyków. Szczególnie polecamy głęboko nawilżające serum-booster tołpa dermo face hydrativ., który zwiększy nasycenie cery wilgocią nawet o 65% i utrzyma ten stan do 24h. Dodatkowo przywróci skórze właściwe pH i wyeliminuje oznaki stresu. Sięgaj także po specjalne maseczki, które obdarowują naskórek odżywieniem, regeneracją i ukojeniem. Ważne, by takie kosmetyki nie zawierały substancji drażniących. Właściwe nawilżenie, nawet przez całą dobę, zagwarantuje maska-kompres na twarz, szyję i pod oczy tołpa dermo face hydrativ.