pielęgnacja
https://tolpa.pl/media/magefan_blog/580x435_kobieta-nakladajaca-krem.jpg

reaktywna skóra twarzy a zubożały mikrobiom. Jak flora bakteryjna skóry wpływa na nadwrażliwość?

skóra to nasz największy narząd i pierwsza tarcza ochronna przed szkodliwymi czynnikami środowiska i chorobami. Co jednak, gdy jest wrażliwa na wszystko: wodę, słońce, zanieczyszczenia, zmiany emocjonalne, silne kosmetyki? Tak wysoka reaktywność może być spowodowana zubożałym mikrobiomem. Czym on jest i jak powinniśmy o niego dbać, aby poradzić sobie z problemem nadwrażliwej cery?

Cera reaktywna i jej objawy – jak rozpoznać problemy skóry wrażliwej?

Nie możesz poradzić sobie z problemami skórnymi i masz wrażenie, że odbija się na niej wszystko? Zastanawiasz się, czy ciągłe podrażnienie, zaczerwienienie i nieprzyjemne uczucie ściągnięcia to alergia, czy może reakcja na niewłaściwie dobrane kosmetyki? Najprawdopodobniej twoja cera jest reaktywna, czyli nadwrażliwa, i rzeczywiście na jej stan ma wpływ bardzo wiele czynników.


Zbytnia wrażliwość skóry jest zapisana w genach, ale negatywnie działać mogą na nią również czynniki zewnętrzne: promieniowanie słoneczne, zanieczyszczenie powietrza, nieodpowiednia pielęgnacja i zbyt agresywne zabiegi kosmetyczne, twarda woda, palenie papierosów. Widać na niej skutki niezbilansowanej diety obfitującej w produkty wysokoprzetworzone z za dużą zawartością tłuszczy bądź ostrych przypraw. Na kondycji skóry odbijają się także stres i zmiany hormonalne.


Wystawienie na te czynniki prowadzi do zubożenia mikrobiomu skóry, co skutkuje nadmiernym przesuszeniem, łuszczeniem, uczuciem ściągnięcia (zwłaszcza po oczyszczaniu i myciu), a nawet świądem, pieczeniem i zaczerwienieniem.

Jak rozpoznać cerę reaktywną?

 

Czym jest mikrobom skóry i jak flora bakteryjna wpływa na stan cery?

Czym właściwie jest mikrobom, od którego tak bardzo zależy stan naszej cery? Termin na przełomie XIX i XX wieku określił laureat Nagrody Nobla Joshua Lederberg, nazywając w ten sposób ogół genomu wszystkich drobnoustrojów zasiedlających ludzki organizm. Należą do nich bakterie, archeony i eukarionty. Badania wykazały, że są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i zachowania odporności. Najczęściej słyszymy o mikroflorze (termin bliskoznaczny z mikrobiomem) przewodu pokarmowego, ale specyficzna flora bakteryjna występuje wszędzie, tworząc także żywą barierę ochronną skóry unikalną dla każdego człowieka.

Flora bakteryjna może mieć wpływ m.in. na starzenie, powstawanie przebarwień, a nawet trądziku. Mikrobiom jest więc swoistą barierą ochronną i kiedy zostanie zbytnio naruszony i zaburzony, może prowadzić do problemów z cerą. Nasza skóra, broniąc się przed negatywnymi czynnikami i zbyt agresywną pielęgnacją, wysyła nam sygnały ostrzegawcze w postaci:

 • łuszczenia,
 • zaczerwienienia,
 • swędzenia.

To jej wołanie o pomoc. Jeśli nie zareagujemy odpowiednio szybko, problemy skórne mogą stać się poważniejsze.

Co wpływa na mikrobom skóry?

Mikrobom skóry kształtują czynniki zewnętrzne, czyli środowisko, w którym żyjemy, a także nasz styl życia. Do zubożenia flory bakteryjnej mogą doprowadzić:

 • zanieczyszczenie powietrza,
 • promieniowanie słoneczne i nieużywanie filtrów ochronnych,
 • niewłaściwa pielęgnacja i dobór zabiegów kosmetycznych,
 • stres i mocne stany emocjonalne,
 • niezdrowa dieta: wybieranie potraw przetworzonych, tłustych, pełnych konserwantów, stosowanie ostrych przypraw,
 • twarda woda,
 • palenie papierosów,
 • nadużywanie alkoholu,
 • leczenie antybiotykami,
 • wahania temperatury prowadzące do przesuszenia niektórych partii skóry.

Wpływ na stan i skład mikroflory ma także wiek, wykonywany przez nas zawód, a nawet rodzaj noszonej odzieży.


Jak dbać o mikrobom skóry?

Mikrobiom skóry ma wielkie znaczenie dla stanu cery, dlatego każdy z nas powinien dbać o jego stan, aby nie doprowadzić do poważnych problemów z przesuszeniem i podrażnieniem. Jak? Przede wszystkim powinniśmy zmienić dietę i styl życia na zdrowszy.


Bardzo ważna jest również odpowiednia pielęgnacja, dobór specjalistycznych zabiegów i kosmetyków o odpowiednio delikatnych składach. Mają one utrzymać odpowiednie pH skóry, wzmocnić ją, zabezpieczyć przed utratą wody i oczyścić tak, żeby jednocześnie nie zetrzeć cennej, ochronnej bariery hydrolipidowej. Jak więc dobrać kosmetyki do cery wrażliwej i reaktywnej, aby nie zaburzyć jej naturalnego mikrobiomu?

Jak dobrać kosmetyki i pielęgnację do skóry wrażliwej?

Problemy z naruszonym, zubożałym mikrobiomem mogą pojawić się po zastosowaniu niewłaściwych produktów. Wrogiem skóry reaktywnej i wrażliwej jest agresywne oczyszczanie oraz składniki kosmetyków, które zamiast delikatnie pozbywać się zanieczyszczeń i resztek makijażu, ścierają naturalną barierę ochronną. Późniejsze ratowanie się tłustymi kremami i nawet najbardziej odżywczymi preparatami nic nie daje, ponieważ naturalna ochrona została zachwiana.

Kosmetyki do skóry wrażliwej, reaktywnej i z ubogim mikrobiomem

 

Demakijaż skóry wrażliwej

Demakijaż to pozbywanie się pierwszej warstwy zanieczyszczeń oraz kosmetyków kolorowych. Nie jest więc równoznaczny z dokładnym myciem. Oczyszczanie powinno być etapowe i dokładne. Bardzo ważny jest też wybór odpowiedniego kosmetyku do demakijażu. Warto sięgnąć po produkt, który wspomoże zatrzymywanie wody w naskórku, taki jak płyn micelarny do mycia twarzy i oczu tołpa dermo face physio mikrobiom . Produkty z tej linii stworzono z myślą o wspieraniu mikrobiomu twarzy, czyli żywej bariery skóry. Oczyszczają ją delikatnie, wspierając dobre bakterie i zapobiegając jej przesuszaniu. Charakteryzują się fizjologicznym pH i wysoką zawartością naturalnych składników, dzięki czemu nadają się do właściwej pielęgnacji nawet takiej skóry, która jest ekstremalnie wrażliwa, podrażniona i zaczerwieniona.

Mycie skóry wrażliwej

To jeden z najważniejszych kroków pielęgnacji, ponieważ często wykonywany jest niewłaściwie. Zbyt mocne pocieranie oraz używanie silnych kosmetyków czy mydła może doprowadzić do naruszenia filmu hydrolipidowego. Wybierajmy raczej preparaty z delikatnymi substancjami myjącymi, takie jak łagodny żel micelarny do mycia twarzy i oczu tołpa physio mikrobiom .  


Jeśli mamy problemy z niedoskonałościami lub łuszczącym się naskórkiem i chcemy użyć peelingu, wybierzmy tylko kosmetyk bez dużych i ostrych granulek ścierających, np. łagodny peeling tołpa dermo face physio mikrobiom , który zawiera składniki łagodzące i nawilżające, m.in. probiotyk, mineralne drobinki perlitu, keratynazę i glicerynę.


Tonizacja skóry wrażliwej

Bez prawidłowej tonizacji trudno będzie nam zachować odpowiednie pH skóry. Zdecydujmy się na kosmetyk, który dodatkowo ukoi podrażnioną skórę, pomoże w jej nawilżeniu oraz przyjęciu składników z dalszych etapów pielęgnacji. Takie warunki spełnia łagodny tonik-serum 2w1 tołpa dermo face physio mikrobiom . W składzie znajdziemy probiotyk oraz głęboko nawilżającą pochodną mocznika. Nie tylko nawilża skórę i wspiera jej mikrobiom, ale i zmniejsza jej reaktywność oraz wrażliwość. Dzięki temu znakomicie przygotowuje skórę do dalszej pielęgnacji. Ponadto zrezygnujmy z wacików na rzecz własnych dłoni.

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-40%*
Cena promocyjna 39,59 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
*dotyczy ceny regularnej
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-40%*
Cena promocyjna 31,19 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
*dotyczy ceny regularnej
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-30%*
Cena promocyjna 34,99 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,99 zł
*dotyczy ceny regularnej
krem modelujący owal twarzy, DZIEŃ, SPF 15, 40 ml
-45%*
Cena promocyjna 34,64 zł Regular Price 62,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,64 zł
*dotyczy ceny regularnej