pielęgnacja
https://tolpa.pl/media/magefan_blog/egaergaetr.jpg

po czym poznać, że skóra jest odwodniona?

jak często zdarza Ci się doprowadzić do odwodnienia organizmu? Pewnie nawet nie wiesz. Często lekkie odwodnienie nie daje wyraźnych objawów. Sygnały z organizmu docierają później, gdy stan jest już poważny. Dlatego dbanie o właściwe nawodnienie jest niezbędne, bo granicę łatwo przeoczyć. Bez wody człowiek może przeżyć tylko od 4 do maksymalnie 7 dni. O czymś to świadczy.

Skóra jest niepodważalnie największym organem naszego organizmu. Jej powierzchnia u przeciętnego dorosłego człowieka wynosi 1,5 – 2,0 m2. 70%  skóry stanowi woda. Dlatego każdy jej niedobór w organizmie nie pozostaje bez skutków na skórze.

pielęgnacja skóry odwodnionej

Czym różni się skóra odwodniona od suchej?

Wbrew powszechnej opinii skóra odwodniona to nie to samo, co skóra sucha. Najkrócej mówiąc: odwodnionej brakuje nawilżenia, a suchej natłuszczenia i nawilżenia.

Żeby skóra mogła dobrze funkcjonować, potrzebuje zarówno składników nawilżających, jak i natłuszczających.  Bardzo często problem dotyczy tylko nawilżenia, a ściślej mówiąc: niedoboru składników nawilżających, które bezpośrednio wpływają na nawodnienie skóry. Odwodnienie skóry jest stanem przejściowym, który można wyeliminować. Charakteryzuje się czasowym ubytkiem lub niedoborem składników nawilżających występujących w naskórku, powszechnie zwanych NMF (natural moisturizing factor). Są to m.in. z aminokwasy, sole kwasu piroglutaminowego, kwasu mlekowego i mocznika.

Naturalny czynnik nawilżający (NMF) znajduje się w warstwie rogowej naskórka, co powoduje, że łatwo doprowadzić do jego nieszczelności i niedoborów poszczególnych składników. Samo nieodpowiednie oczyszczanie może „wypłukiwać” NMF i tym samym niszczyć fizjologiczne bariery skórne. Brak odpowiedniego poziomu nawilżenia sprawia, że skóra staje się cieńsza, delikatniejsza i szybciej mogą pojawiać się na niej zmarszczki. Pamiętajmy, że każdy rodzaj skóry może ulec odwodnieniu. Zarówno ta sucha, jak i tłusta.

 

co się dzieje ze skórą, gdy jest odwodniona

Objawy odwodnienia skóry

Odwodnienie skóry można poznać przede wszystkim po  uczuciu napięcia, ściągnięcia i dyskomfortu. Może się tak dziać nawet po nałożeniu kremu – jeśli jest on zbyt lekki i ubogi w składniki nawilżające. W konsekwencji odwodnienia skóra ma zwiększoną skłonność do podrażnień, pieczenia i nadwrażliwości. Spada jej elastyczność i sprężystość, a rośnie tendencja do szybszego pojawiania się zmarszczek mimicznych w kącikach oczu i na czole. Skóra traci blask i zdrowy koloryt.

Przyczyny odwodnienia skóry

Wiemy już, po czym poznać, że skóra chce pić, ale dlaczego tak się dzieje? Oto najważniejsze powody:

  • Niedobory składników nawilżających – w wyniku braków bariera skóry przestaje być szczelna i przepuszcza zbyt dużo parującej wody.
  • Zwiększona utrata wody pod wpływem czynników zewnętrznych: klimatyzacja, ogrzewanie, nadmierna ekspozycja słoneczna, solarium, mróz i wiatr. Zawsze gdy narażamy skórę na zmianę warunków środowiskowych, musimy odpowiednio zadbać o jej nawilżenie. Nie można przez cały rok stosować tego samego kremu, bo w zależności choćby od aury za oknem nasza skóra ma inne potrzeby.
  • Nieodpowiednia pielęgnacja – to ogromny problemem i bezpośrednio wpływa na stan naszej skóry. Bardzo łatwo doprowadzić do odwodnienia przez np. używanie silnie odtłuszczających detergentów do mycia, toników z dużą zawartością alkoholu, czy nadużywania produktów wysuszających i matujących. Żadna skóra nie lubi przesady.
  • Dieta – zbyt mała ilość spożywanej wody wpływa nie tylko na stan skóry, ale i całego organizmu. Nie prawdą jest, że każdy powinien wypijać 2 litry wody, bo to zależy od płci, wieku, wzrostu, wagi, aktywności fizycznej w ciągu dnia, pory roku, temperatury otoczenia i wielu innych czynników. Najlepiej skonsultować to z dietetykiem, który przeanalizuje wszystkie czynniki i dobierze odpowiednio zbilansowaną dietę, w tym ilość wody. Dieta to też pielęgnacja.


Skóra odwodniona potrzebuje troskliwej pielęgnacji polegającej na uzupełnieniu niedoboru składników nawilżających oraz ograniczeniu utraty wody pod wpływem czynników zewnętrznych.

 

oczyszczanie skóry odwodnionej

Delikatne oczyszczanie skóry odwodnionej

Najlepszym wyborem, jakiego możesz dokonać w przypadku oczyszczania skóry, są kosmetyki o bogatszej  konsystencji – wybierz mleczko. Pozostawi na powierzchni ochronny film, ograniczający ucieczkę wody. Alternatywą jest płyn micelarny wzbogacony o substancje wzmacniające naturalne bariery ochronne skóry, czyli płaszcz hydrolipidowy i mikrobiom. Ważne, aby kosmetyki do oczyszczania nie zawierały mydła i substancji wysuszających skórę.
Załóżmy, że Twoja odwodniona skóra jest już oczyszczona. Co dalej?

Klucz do sukcesu – tonik

Zawsze pamiętaj o toniku po każdym umyciu twarzy. Przywróci skórze fizjologiczne pH i przygotuje na przyjęcie kolejnych kosmetyków.

Kremy nawilżające

Krem na dzień przede wszystkim ma dostarczać składników, które uzupełniają ubytki wody i zapewniają ochronę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Na noc wybierz pielęgnację opóźniającą procesy starzenia, regenerującą i stymulującą skórę do odnowy.


Tłusta skóra również może być słabo nawilżona. Odwodnienie może dotyczyć każdego jej rodzaju cery. Nawilżanie jest czynnością obowiązkową. Jeśli masz skórę tłustą, przynajmniej raz w roku zrób kurację nawilżającą. Stosuj serum nawilżające i odpowiednie maski.  


ps
Nie zapominaj o kremie pod oczy. Co najmniej 2 razy w tygodniu stosuj maski nawilżające oraz peelingi, które złuszczą zrogowaciały naskórek i ułatwią kosmetykom dotarcie do głębszych warstw skóry.


wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-40%*
Cena promocyjna 39,59 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
*dotyczy ceny regularnej
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-35%*
Cena promocyjna 33,79 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 33,79 zł
*dotyczy ceny regularnej
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-25%*
Cena promocyjna 37,49 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,99 zł
*dotyczy ceny regularnej