składniki
https://tolpa.pl/media/magefan_blog/tolpa-kwas-hialuronowy-mobile_1_.png

krem i serum z kwasem hialuronowym – działanie, właściwości

kwas hialuronowy jest częstym składnikiem kosmetyków nawilżających i przeciwstarzeniowych. Jakie jest jego działanie? Kto powinien używać kremów i serum z kwasem hialuronowym? Jakie efekty może dać ich systematyczne stosowanie?

Czym jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to substancja, która naturalnie występuje w ludzkim ciele, między innymi w stawach, oczach, nerkach, strunach głosowych i skórze. Jest naturalnie syntezowany przez organizm. Najwięcej kwasu hialuronowego znajduje się właśnie w skórze (aż 50%). Występuje on pod postacią hialuronianu sodu (sól sodowa kwasu hialuronowego). Gwarantuje tkance sprężystość, elastyczność, odpowiednie nawodnienie i napięcie.

Niestety procesy starzenia powodują, że produkcja kwasu hialuronowego w skórze z czasem maleje. Z tego powodu ludzka skóra traci zdolność wiązania wody, a co za tym idzie właściwe nawodnienie. Efektem tego są pojawiające się oznaki starzenia takie jak zmarszczki, czy opadający owal twarzy. Skóra staje się również sucha, a jej naturalne procesy regeneracyjne spowalniają. W około 80. roku życia kwas hialuronowy ulega całkowitemu zanikowi.

Kwas hialuronowy – co to takiego? - infografika

Właściwości kwasu hialuronowego

Kwas hialuronowy ma wiele cennych właściwości, wykorzystywanych w kosmetyce:

  • zdolność wiązania dużych ilości wody – dzięki temu skutecznie utrzymuje ją w skórze i zapewnia tkankom właściwe nawilżenie. Około 1 grama kwasu hialuronowego może związać nawet do 6 litrów wody;
  • wspieranie tworzenia się włókien kolagenowych – kolagen to substancja wytwarzająca się w skórze, która odpowiada za jej sprężystość i elastyczność. Kwas hialuronowy może więc wpływać na napięcie skóry i wygładzenie zmarszczek;
  • właściwości antyoksydacyjne i ochrona przed niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych – wiatrem, niskim i wysokimi temperaturami, promieniami słonecznymi. Jest w stanie wyłapywać wolne rodniki powstałe na skutek promieniowania UV;
  • silne działanie regenerujące – wspomaga naturalne procesy odbudowy skóry. Ponadto ma właściwości przeciwzapalne i tworzy na skórze ochronny film, który chroni ją przed bakteriami;
  • zwiększenie przenikania składników aktywnych w głąb skóry – inne cenne składniki kremów lepiej się przyswajają się i skóra może czerpać więcej z pielęgnacji;
  • niwelowanie nadmiernego łuszczenia się naskórka – przez to, że kwas hialuronowy hamuje łuszczenie się skóry, nie powinien być stosowany z produktami o działaniu złuszczającym takimi jak kwasy peelingujące AHA, BHA, PHA. Może zmniejszać lub niwelować działanie tych kwasów.

Kto może stosować kosmetyki z kwasem hialuronowym?

Ze względu na swoje właściwości kwas hialuronowy jest polecany głównie osobom o suchej i szorstkiej skórze, a także cerze dojrzałej. Jako że składnik ten jest wytwarzany w naszej skórze, to jest z nią kompatybilny, dzięki czemu nie powoduje alergii.

Kwas hialuronowy może być używany przez właścicieli skóry wrażliwej, podrażnionej i czerwieniącej się. Jest dla nich wręcz wskazany, bo wspomaga naturalne procesy regeneracyjne.

Warto wspomnieć, że kwas hialuronowy jest również niekomodogenny, czyli nie zapycha porów. To oznacza, że kosmetyki, które go zawierają są zalecane także dla skóry mieszanej i tłustej oraz ze skłonnością do zanieczyszczania, zaskórników i niedoskonałości, czy trądzikowej.

Kremy i serum z kwasem hialuronowym – dla kogo? - infografika

Jak wybrać dobry kosmetyk z kwasem hialuronowym?

Przede wszystkim warto sprawdzić jaką postać kwasu hialuronowego zawiera kosmetyk. Kwas hialuronowy występuje w rodzajach o różnej wielkości cząsteczek, co wpływa na jego zdolności penetracji naskórka. Ciekawą formą jest hialuronian sodu, który ze względu na małe cząsteczki lepiej przenika przez warstwę rogową i skuteczniej wiąże wodę w naskórku. Zwykły kwas hialuronowy ma większe cząsteczki, przez co zostaje na powierzchni skóry – jest to skuteczne w zapobieganiu utraty wody z naskórka, jednak nie wspomaga samego nawodnienia. Najlepsze efekty pielęgnacyjne przynosi połączenie tych dwóch form.

Warto wiedzieć, też że kwas hialuronowy stosowany samodzielnie może przynosić odwrotne efekty niż zamierzone. Należy do grupy humektantów (substancji wiążących wodę z otoczenia) jednak, aby skutecznie nawilżał musi być połączony z emolientem (substancją o działaniu okluzyjnym, uzupełniającym lipidy w naskórku i działającą ochronnie). Tylko takie połącznie gwarantuje właściwe nawilżenie i natłuszczenie naskórka.

Emolienty to np. oleje roślinne, czy fosfolipidy. Niektórzy producenci stosują też wazelinę i parafinę – pochodne ropy naftowej, które oskarżane są o działanie komodogenne. Wiemy jednak, że jesteście uprzedzeni do tych substancji i nie stosujemy ich w naszych kosmetykach. Nie wykorzystujemy także SLS-ów, silikonów, parabenów i sztucznych barwników. Nasze kosmetyki mają naturalny kolor i wspierają fizjologiczne pH skóry.

Kremy i serum z kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy jest cennym składników naszej linii dermo face hydrativ. Znajdziecie go między innymi w:

  • bogatym hialuronowym kremie nawilżającym z SPF 10, który nawilża skórę na 72 godziny i redukuje utratę wody o 20%, eliminuje drobne zmarszczki powstałe w wyniku odwodnienia, zwiększa nawilżenie skóry o 18%, redukuje uczucie szorstkości, miejscowe przesuszenie i łuszczenie. Pozostawia twarz gładką, elastyczną i miłą w dotyku;
  • hialuronowym serum-boosterze głęboko nawilżającym, które zwiększa nawilżenie skóry o 65% i nawilża przez 72h, eliminuje drobne zmarszczki powstające w wyniku odwodnienia, przywraca naturalne pH skóry i nie zaburza jej fizjologii;

Składniki aktywne w hialuronowym kremie nawilżającym tołpa.® hydrativ i hialuronowym serum-boosterze tołpa .® hydrativ - infografika

  • hialuronowym kremie-masce nawilżającym dermo face hydrativ, który intensywnie nawilża przez 72 h i redukuje utratę nawodnienia o 21%.  Przez tydzień regularnego stosowania poprawia elastyczność skóry o 14% i eliminuje drobne zmarszczki powstające w wyniku odwodnienia. Łagodzi podrażnienia. Co ważne nie zaburza pH i fizjologii skóry. Może być stosowane jako całonocna maska lub codzienny krem dla odwodnionej skóry.

Jak używać kremu-maski na noc? - infografika

  • hialuronowym kremie-żelu nawilżającym – zwiększa nawilżenie skóry o 20% zaraz po zastosowaniu i poprawia elastyczność skóry o 25% po pierwszym użyciu i 36% po tygodniu regularnego  stosowania. Ogranicza ucieczkę wody z naskórka o 17% po 24 h od zastosowania i nawilża przez 72 h. Odbudowuje naturalną barierę ochronną bez efektu tłustości. Redukuje uczucie szorstkości, miejscowe przesuszenie i łuszczenie.

Hialuronowy krem-żel nawilżający – składniki aktywne - infografika

Kwas hialuronowy jest również ważnym ingredientem kosmetyków z serii holistic, np.:

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-40%*
Cena promocyjna 39,59 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
*dotyczy ceny regularnej
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-35%*
Cena promocyjna 33,79 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
*dotyczy ceny regularnej
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-30%*
Cena promocyjna 34,99 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,99 zł
*dotyczy ceny regularnej
krem modelujący owal twarzy, DZIEŃ, SPF 15, 40 ml
-45%*
Cena promocyjna 34,64 zł Regular Price 62,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,64 zł
*dotyczy ceny regularnej