2 w 1, czyli skóra mieszana, jest połączeniem dwóch różnych rodzajów skóry: przetłuszczającej się lub tłustej (tzw. strefy T) z normalną lub suchą.
Spis treści
Skóra mieszana – najczęściej spotykany rodzaj skóry
Strefa T nie jest nazwą strefy geograficznej ani ekonomicznej, tylko dotyczy przetłuszczającego się obszaru skóry mieszanej. Literę T tworzą razem czoło, nos i broda, a ściślej mówiąc tzw. „rynny łojotokowe” w tym obszarze układające się w kształt litery T. To partie, które najbardziej się „świecą” i produkują dużo sebum – w przeciwieństwie do suchych policzków dających uczucie ściągnięcia.
Skóra mieszana z nadmiarem sebum charakteryzuje się nadmierną aktywnością gruczołów łojowych. Jest najczęściej spotykanym rodzajem skóry. Pojawia się średnio po 20.–25. roku życia, często w następstwie skóry trądzikowej i łojotokowej nastolatków.
Problemy ze skórą mieszaną
Jako że skóra mieszana jest połączeniem dwóch różnych rodzajów skóry, posiada cechy każdego z nich. Z jednej strony w strefie T widoczne są zaskórniki (otwarte i zamknięte), rozszerzone pory i błyszczenie. Z drugiej, w strefie suchej pojawia się uczucie napięcia, suchości, ściągnięcia i podrażnienia. Całość w żółto-szarawym kolorycie wynikającym z pogrubienia naskórka. Nie da się ukryć, że pielęgnacja takiej skóry jest sporym wyzwaniem.
Głównymi powodami nadmiernej aktywności gruczołów łojowych są:
- zaburzenia gospodarki hormonalnej (np. w okresie dojrzewania),
- stres,
- niehigieniczny tryb życia,
- zanieczyszczone środowisko.
Do tego dochodzą uwarunkowania genetyczne i nieprawidłowa pielęgnacja. Powoduje to nasilenie wydzielania łoju skórnego (tzw. sebum) i daje efekt „świecenia się” skóry nosa, czoła i brody, znacznie utrudniające np. wykonanie makijażu.
Z kolei przesuszenia poza strefą T spowodowane są zaburzeniem składu płaszcza hydrolipidowego skóry. Niedobory składników lipidowych (tłuszczowych) oraz nawilżających powodują uczucie ściągnięcia i dają objawy skóry suchej i odwodnionej.
Pielęgnacja skóry mieszanej
Skóra mieszana wymaga pielęgnacji polegającej na dokładnym, a zarazem delikatnym oczyszczaniu, normalizacji wydzielania sebum, a także na nawilżaniu. Obierz dwa główne kierunki działania: zmniejszenie wydzielania łoju i intensywne nawilżenie skóry.
Oczyszczanie skóry mieszanej
Przy oczyszczaniu staraj się delikatnie i dokładnie usunąć nadmiar sebum, zanieczyszczeń i martwych komórek naskórka, jednocześnie nie przesuszając i nie podrażniając skóry. Dokonasz tego, unikając agresywnych detergentów i substancji odtłuszczających. Doskonale sprawdzają się kosmetyki żelowe i „oil-free” nie pozostawiające tłustego filmu na powierzchni skóry. Możesz użyć również płynu micelarnego, nasączając nim płatki kosmetyczne i wykonując delikatny demakijaż.
Dla dopełnienia oczyszczania zastosuj tonik po każdym umyciu twarzy. Możesz to zrobić na dwa sposoby: przetrzyj nasączonym płatkiem kosmetycznym lub delikatnie wklep bezpośrednio w skórę. Tonik przywróci skórze fizjologiczne pH i przygotuje na przyjęcie kolejnych kosmetyków. My rekomendujemy oczyszczanie w 3 krokach, zarówno rano i wieczorem: płyn micelarny + żel do mycia twarz + tonik. Takie skrupulatne podejście zagwarantuje dokładnie usunięcie makijażu wieczorem, a rano wszystkiego, co nagromadziło się na skórze w ciągu nocy, np. potu, sebum, kurzu, roztoczy i pozostałości po wieczornej pielęgnacji.
1–2 razy w tygodniu stosuj peeling lub maskę oczyszczającą, co usunie zrogowaciały naskórek, zwęzi rozszerzone pory, pochłonie nadmiar sebum i pozostawi skórę matową. Możesz skorzystać z produkty 2 w 1, który zawiera składniki keratolityczne, np. enzymy, oraz oczyszczające, np. glinki.
Regulacja, nawilżanie i matowienie – podstawa zadbanej skóry mieszanej
Pielęgnacja na dzień przede wszystkim ma regulować pracę gruczołów łojowych, zmatowić skórę, ale jednocześnie nawilżać. Zwróć uwagę, by krem, którego używasz, wchłaniał nadmiar wydzielanego łoju, ale nie wysuszał skóry i dodatkowo zawierał składniki nawilżające. To bardzo ważne, jeśli stosujesz makijaż, inaczej kosmetyk kolorowy może się źle rozprowadzać na zbyt suchej skórze lub być nietrwały na przetłuszczonej.
Przy dużym odwodnieniu i przesuszeniu skóry dobrze jest zrobić wzmacniającą kurację, stosując serum i maski nawilżające. Będzie to dodatkowe wsparcie dla zmęczonej i odwodnionej skóry. Lekkie, wodniste serum możesz stosować 2 razy dziennie, nakładając je pod krem. Maskę nawilżającą zafunduj skórze raz w tygodniu. Sprawi, że skóra będzie miękka, i znacznie poprawi jej wygląd.
Pamiętaj, że próby regulowania pracy gruczołów łojowych nieodpowiednimi preparatami mogą spowodować nadmierne przesuszenie naskórka. Konsekwencją takich działań może być odwodnienie skóry oraz nasilone wydzielanie sebum. Uważaj, by nie wpaść w błędne koło.
ps
uważaj na samodzielne wyciskanie zaskórników. Może to doprowadzić do zainfekowania skóry. Pogorszy to jej wygląd i może doprowadzić do powstania nieodwracalnych zmian i blizn, które na długie lata mogą oszpecić skórę. Wiemy, że kusi, ale zastanów się, nim zaczniesz. Naprawdę nie warto.