pielęgnacja
Skóra z rozstępami

Rozstępy - co to są rozstępy i jak się ich pozbyć?

Rozstępy - co to są rozstępy i jak się ich pozbyć?

badania i statystyki wykazują, że rozstępy mogą dotyczyć nawet 70% nastolatków w okresie dojrzewania i aż 90% kobiet w ciąży. Co więcej, te charakterystyczne przerwania włókien elastylowych w skórze pojawiają się zarówno u kobiet jak i u mężczyzn. W jaki sposób wzmocnić skórę, aby zniwelować ryzyko ich powstawania, a także jak pozbyć się rozstępów, które są już obecne?

Co to są rozstępy?

Rozstępy to zaburzenia, uszkodzenia włókien kolagenowych i elastynowych skóry właściwej, które przypominają bliznę. Badania histopatologiczne pokazują, że mają one bardzo podobną strukturę. Kiedy skóra poddawana jest zbyt dużemu rozciąganiu, np. podczas szybkiego przybierania na wadze, nie wytrzymuje naprężenia i pojawiają się na niej charakterystyczne równoległe blizny. Jak wyglądają świeże rozstępy? W początkowej fazie mają barwę czerwoną lub lekko fioletową, a dopiero po pewnym czasie bledną. Rozstępy czerwone przypominają niewielkie i rozgałęzione pęknięcia, które mogą powodować swędzenie oraz pieczenie. Skóra w miejscu ich występowania jest o wiele cieńsza, nie ma tzw. przydatków, czyli np. gruczołów potowych i mieszków włosowych.

Od czego robią się rozstępy - przyczyny powstawania

Chociaż do tej pory nie zbadano jeszcze wszystkich przyczyn powstawania rozstępów, można wskazać kilka czynników. Za charakterystyczne znaki podobne do blizn odpowiadają najczęściej wahania wagi i przyrostu masy mięśniowej oraz hormony. Są na nie narażone osoby młode, wchodzące w okres dojrzewania, kobiety w ciąży i podczas menopauzy. Rozstępy na piersiach, udach czy plecach mogą pojawić się przy problemach z otyłością, ale dotykają też zawodowych sportowców.

Główne przyczyny powstawania - od czego robią się rozstępy?

  • czynniki genetyczne (wrodzona niska synteza włókien elastynowych i kolagenowych);
  • działanie hormonów, np. podczas okresu dojrzewania, menopauzy lub ciąży;
  • wahania wagi, nagły przyrost masy ciała;
  • zaburzenia w funkcjonowaniu tkanki łącznej;
  • nadmierne rozciąganie się skóry;
  • słaba kondycja skóry;
  • nagły przyrost masy mięśniowej, np. u sportowców;
  • terapia lekami steroidowymi.

Jak zapobiec powstawaniu rozstępów

Rozstępy to problem, któremu o wiele łatwiej zapobiegać, niż później leczyć. Należy pamiętać, że sucha, zniszczona i wiotka skóra gorzej znosi rozciąganie, przez co jest bardziej podatna na uszkodzenia. Rozstępy na udach albo brzuchu są więc w niektórych przypadkach nieuniknione, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z wahaniami wagi lub masy mięśniowej. Kiedy charakterystyczne pęknięcia już się pojawią, trudno będzie całkowicie się ich pozbyć. Usuwanie rozstępów to działania ograniczające się w dużej mierze do poprawy ich wyglądu, zmniejszenia widoczności oraz powierzchni. Nie bez znaczenia jest tu jednak moment, w którym zaczniemy kurację pielęgnacyjną. Warto zrobić to od razu, gdy na skórze pojawią się świeże rozstępy – im szybciej zaczniemy działać, tym lepiej.

jak zapobierać rozstępom - infografika

Zdrowy organizm to zdrowa skóra

Profilaktykę i pielęgnację najlepiej wesprzeć zdrowymi nawykami oraz badaniami. Istotny będzie m.in. poziom hormonów oraz sprawdzenie tarczycy, której zaburzone funkcjonowanie może wpływać na nagły przyrost wagi oraz trudności w odchudzaniu. Jeśli wyniki są prawidłowe, warto znaleźć też balans między zdrowym odżywianiem oraz odpowiednią ilością ruchu. Niestety, nieprawidłowa dieta i ćwiczenia pobudzające szybki przyrost mięśni to częste przyczyny, takich problemów jak rozstępy na plecach albo udach.

Warto wdrożyć więc w życie zasady zdrowego żywienia i zadbać o regularną, ale stopniowo rozszerzaną aktywność fizyczną. Pozytywny wpływ na organizm oraz kondycję skóry będzie miało także prawidłowe nawadnianie. Dorosły człowiek powinien dziennie pić około 30 cm3 wody w przeliczeniu na 1 kg masy ciała. Jadłospis wspierający zapobieganiu powstawania rozstępów powinien być też bogaty w zdrowe źródła białka (mięso oraz ryby) oraz witamin A, B5, E oraz PP. Należy także jeść regularnie małe posiłki co 3 godziny i unikać produktów o wysokim indeksie glikemicznym.

Pielęgnacja wzmacniająca na rozstępy

Jeśli zadbamy już o skórę od środka, warto wspomóc ją także od zewnątrz, stosując kosmetyki poprawiające jej kondycję. Nawilżona, elastyczna, zregenerowana skóra o wiele trudniej ulegać będzie uszkodzeniom i pękać pod wpływem rozciągania. Szczególną uwagę należy poświęcić miejscom narażonym na ich powstawanie. Najczęstszym problemem są rozstępy na udach, piersiach i pośladkach, a także rozstępy na brzuchu. U osób uprawiających ćwiczenia ogólnorozwojowe i siłowe mogą być to również plecy i ramiona.

Co na rozstępy, jakie produkty pielęgnacyjne wybierać? W składzie kosmetyków powinniśmy szukać olejów i maseł natłuszczających, tworzących barierę ochronną przed ucieczką wody. Niezbędne będą też aktywne składniki roślinne, które wykazują działanie ujędrniające i antyseptyczne, np.:

  • masło shea – od setek lat znane z właściwości regenerujących, kojących, zmiękczających i uelastyczniających skórę. Dodatkowo chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV oraz powstawaniem zmarszczek. Kosmetyki z jego zawartością doskonale nadają się do wykonywania codziennego masażu pobudzającego krążenie.
  • ekstrakt z orzechów laskowych – nie tylko pięknie pachnie, ale też poprawia nawilżenie i działa ściągająco, dlatego pomaga w odpowiednim przygotowaniu skóry i zapobiega powstawaniu rozstępów na pośladkach czy brzuchu.
  • skrzyp polny – zawiera flawonoidy, działające w organizmie podobnie do elastyny i kolagenu. To one odpowiadają za zachowanie jędrnej, odpornej na rozciąganie skóry. Dodatkowo skrzyp jest dobrym źródłem krzemu, który wzmacnia syntezę kolagenu. Dzięki temu zioło to ma działanie ściągające, zapobiegające powstawaniu uszkodzeń skóry oraz regenerujące, opóźniające starzenie się i poprawiające krążenie krwi.
  • ostropest – kolejny składnik wpływający na syntezę kolagenu i elastyny, co przyczynia się do poprawy elastyczności skóry. Dodatkowo łagodzi stany zapalne.
  • algi Laminaria – detoksykują, ujędrniają i pomagają podczas kuracji wyszczuplającej.

Bogate masła i oleje do ciała uzyskują najlepszą skuteczność, kiedy stosuje się je regularnie, najlepiej codziennie rano i wieczorem. Nakładanie ich należy połączyć z relaksującym, odprężającym i pobudzającym przepływ krwi i limfy masażem. Aby wygładzić i ujędrnić ciało najlepiej kierować ruchy ku górze. Taki zabieg polecany jest również kobietom obawiającym się o rozstępy w ciąży. Ważne jednak, aby robić to po 4 miesiącu i skonsultować się wcześniej z lekarzem prowadzącym. Delikatny masaż kremem na bazie bezpiecznych składników pozwoli odpowiednio przygotować skórę na rozciąganie i ograniczy rozstępy po ciąży.


Sprawdź, jak wykonać w domu ujędrniający masaż na cellulit>>>


Jak pozbyć się rozstępów na udach, brzuchu, pośladkach i nogach

Skuteczność działania kuracji przeciw rozstępom, które już powstały, zależy od ich nasilenia i fazy. Rozróżnia się dwa rodzaje zmian tego typu, a z biegiem czasu jedna przechodzi w drugą. Świeże rozstępy to tzw. faza zapalna, trwająca około pół roku. W tym czasie pęknięcia są jeszcze czerwone lub fioletowe, potrafią też szczypać lub wywoływać uczucie pieczenia. Intensywną pielęgnację połączoną z masażami warto zacząć w momencie, gdy tylko dostrzeżemy czerwone rozstępy. W ten sposób możemy zahamować powstawanie nowych uszkodzeń, a także znacznie zmniejszyć widoczność tych, które już powstały.

Druga faza to tzw. zanikanie i bliznowacenie - zmiany zaczynają nabierać białej, perłowej barwy. Zmniejsza się też ich wyczuwalność podczas dotyku, co jest efektem lekkiego zapadania się zmian. Jest to reakcja obronna i próba regeneracji skóry. Usuwanie rozstępów na tym etapie będzie bardzo trudne, nawet przy pomocy profesjonalnych zabiegów np. z użyciem kwasów lub lasera. Warto jednak mocno nawilżać i odżywiać skórę, co pomoże w polepszeniu jej kondycji, a przy tym także do zmniejszenia widoczności rozstępów.

Jak zlikwidować rozstępy - składniki rozjaśniające i zmniejszające widoczność

Szukając sposobów na to, jak się pozbyć rozstępów, warto sięgnąć po kosmetyki ze składnikami rozjaśniającymi oraz zmniejszającymi ich widoczność. Zatem, co na rozstępy?

  • olej makadamia – zawiera witaminę E, A, B1, B2, B3, kwas omega-7 oraz kwas oleinowy. Jest bardzo mocnym przeciwutleniaczem, dlatego przyczynia się do hamowania efektów starzenia. Za sprawą witamin zmniejsza redukcję kolagenu oraz widoczność przebarwień.
  • przywrotnik – ziele lecznicze w kosmetyce wykorzystywane do zmniejszania widoczności przebarwień i łagodzenia blizn. Działa także ujędrniająco i przywraca elastyczność skórze.
  • kiełki soi – soja zawarta w kosmetykach do masażu ciała znacznie zmniejsza ryzyko pojawienia się rozstępów w ciąży. Zawiera fitoestrogeny, które hamują procesy starzenia i regenerują naskórek.
  • kiełki lucerny – lucerna wykorzystywana była w starożytnej Grecji i naturalnej medycynie Ajurwedyjskiej. Działa podobnie do soi, ponieważ zawiera regenerujące i odmładzające fito estrogeny.

Kosmetyki na rozstępy - infografika

Sprawdź nasz skoncentrowany krem do ciała 5 w 1:

Codzienna pielęgnacja - usuwanie rozstępów

Odpowiednia pielęgnacja skóry pozwoli zmniejszyć widoczność rozstępów na piersiach, udach lub brzuchu. Podstawą powinien być bogaty kosmetyk do nawilżania, natłuszczania i regeneracji skóry pokrytej zmianami. Dobrze sprawdzają się te z linii przeznaczonych dla kobiet w ciąży i po porodzie, np. tołpa.® mum. Z powodzeniem można wykorzystywać je do codziennej pielęgnacji zmian powstałych w wyniku przyrostu masy ciała czy intensywnej aktywności fizycznej.

Oleje lub gęste masła należy wcierać rano i wieczorem. Pielęgnację miejsc szczególnie wrażliwych na powstawanie rozstępów należy wzbogacić o peelingi mechaniczne, które pobudzą krążenie krwi i przepływ limfy. Kosmetyki te wzmacniają też naczynia krwionośne. Dobrym pomysłem jest również zmiana gorących kąpieli na chłodny prysznic.

Co na rozstępy w ciąży?

W momencie, kiedy pojawiają się rozstępy w ciąży należy jak najszybciej zadbać o skuteczną pielęgnację. Zazwyczaj ma to miejsce w II trymestrze lub po 6. miesiącu, gdy skóra zaczyna się rozciągać, a sylwetka ulega większym zmianom. Rozstępy po ciąży mogą być bardzo trudne do usunięcia, dlatego lepiej nie zwlekać.

Odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie zniweluje suchość skóry, a składniki regeneracyjne pozwolą wzmocnić jej barierę ochronną. Co na świeże rozstępy w ciąży? Warto sięgnąć po produkty na bazie przywrotnika, ostropestu, skrzypu polnego, pszenicy, jeżówki, soi oraz masła shea. Istotną kwestią jest tu jednak regularność i systematyczność działania. Bezpieczne i skuteczne kosmetyki trzeba stosować więc codziennie podczas porannej oraz wieczornej pielęgnacji.

Masaż na rozstępy – jak go wykonać?

Podczas nakładania peelingu oraz masła do ciała warto przez przynajmniej 10 minut masować objęte rozstępami lub narażone na nie partie ciała. Ruchy powinny być delikatne, ale zdecydowane, ważne jednak, aby nie sprawiały bólu. Efekt ciągnięcia można zminimalizować przez stosowanie olejków lub balsamów na bazie naturalnych maseł. Zwłaszcza, gdy masujemy rozstępy na piersiach lub rozstępy na udach, gdzie skóra jest wyjątkowo wrażliwa.

Masaż powinno wykonywać się do momentu lekkiego zaczerwienienia się skóry, ale nie doprowadzając do powstania siniaków. Może dojść do tego np. podczas nieumiejętnego stosowania akcesoriów do masażu. Zawsze należy kierować się ku górze, aby usprawnić prawidłowy przepływ krwi i limfy. Ruchy mogą być koliste lub długie, posuwiste.

Masaż na rozstępy – przydatne akcesoria

Działanie kosmetyków i masażu można wzmocnić, wykorzystując różnego rodzaju akcesoria. Do ujędrniania skóry na sucho lub pod prysznicem przyda się duża szczotka, którą należy z dołu do góry szczotkować całe ciało. W duecie z olejkiem dobrze sprawdzą się również bańki chińskie. Warto wybrać te o różnej wielkości, aby dopasować siłę nacisku do kondycji i elastyczności skóry. Usuwanie rozstępów będzie przyjemniejsze, jeśli wykorzystamy bańki silikonowe, które są delikatniejsze od gumowych. Należy je delikatnie zassać na pokrytej olejem skórze i przesuwać powoli w górę, a następnie masować ruchami kolistymi. Po nałożeniu balsamu można też zastosować masażery w rolce z wypustkami.

Dodatkowe akcesoria nie są jednak niezbędne do wykonania masażu na rozstępy. Na co dzień wystarczy dobry dermokosmetyk z aktywnymi substancjami ujędrniającymi oraz odpowiednie ruchy dłoni. W ten sposób możemy niwelować widoczność rozstępów na pośladkach, plecach, piersiach i rozstępów na udach.

Przeczytaj także: skąd bierze się cellulit i jak go zmniejszyć?

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-40%*
Cena promocyjna 39,59 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
100 ml = 15,84 zł
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-40%*
Cena promocyjna 31,19 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
100 ml = 20,79 zł
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-35%*
Cena promocyjna 32,49 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 32,49 zł
100 ml = 49,98 zł