lifestyle
https://tolpa.pl/media/magefan_blog/masaz-na-cellulit-tytulowe-mobile_1_.jpg

masaż antycellulitowy – jak wykonać?

cellulit to problem, z którym zmaga się wiele kobiet. Jego występowanie jest nie tylko nieestetyczne, ale również może nieść za sobą konsekwencje zdrowotne. Warto więc podjąć z nim walkę. Sposoby zwalczania cellulitu nie muszą być jednak wcale drogie ani wymagać wizyt u kosmetyczki. Masaż antycellulitowy wykonasz również w domu. Sprawdź, co będzie ci potrzebne i jakie są techniki masażu na cellulit.

Cellulit – skąd się bierze?

cellulit, znany pod postacią skórki pomarańczowej, to zniekształcona tkanka tłuszczowa, która uwidacznia się pod skórą w postaci charakterystycznych zgrubień i grudek. Najczęściej tworzy się na pośladkach, brzuchu, udach. Czasem również na ramionach. To problem, który dotyczący głównie kobiet. Wiąże się bowiem z nadmiarem estrogenów w organizmie. Wywołują go również zaburzenia mikrokrążenia, które powodują, że toksyny nie są należycie odprowadzane z komórek wraz z potem i gromadzą się w ciele. W miarę narastania toksyn, wywierany jest nacisk na okoliczne tkanki łączne, które zbijają się w grudkowate bryłki.

Cellulit może występować w każdym wieku, niezależnie od wagi. Jego powstawaniu sprzyjają:

  • nieodpowiednia dieta i dużo przetworzonej żywności, nadmiar soli i cukru,
  • unikanie sportu i niska aktywność ruchowa,
  • używki – picie alkoholu, palenie papierosów, kawa w dużych ilościach,
  • zbyt obcisłe ubrania i buty na wysokich obcasach.

Masaż limfatyczny – jak może pomóc w walce z cellulitem?

Poza zmianą diety i przyzwyczajeń oraz zwiększeniem aktywności fizycznej, skutecznym sposobem walki z cellulitem jest masaż limfatyczny, zwany też drenażem limfatycznym. Jest to rodzaj masażu uciskowego, który wspomaga prawidłowe funkcjonowanie skóry, jej ujędrnianie i usuwanie toksyn i tkanki podskórnej. Pobudza układ limfatyczny i krwionośny, dzięki czemu działa również odprężająco.
Istnieją dwie możliwości przeprowadzenia drenażu limfatycznego:

  • manualny drenaż limfatyczny – masaż ręczny, w którym używa się delikatnych, okrężnych ruchów dłoni, w tym samym kierunku co przepływ limfy,
  • drenaż limfatyczny mechaniczny – zabieg polegający na naprzemiennym wpuszczaniu powietrza do specjalnych mankietów, a następnie jego wypuszczaniu w danym czasie. W tym celu wykorzystywany jest aparat do drenażu limfatycznego. Zabieg przeprowadzany jest w gabinetach specjalistycznych.

Masaż antycellulitowy w domu

Manualny drenaż limfatyczny możesz przeprowadzić samodzielnie, w warunkach domowych. Potrzebujesz do tego zaledwie kilku istotnych akcesoriów. Zabieg nie wymaga fachowej wiedzy, a jedynie zapoznania się z technikami prawidłowego masowania.

Akcesoria do masażu antycellulitowego

By wykonać antycellulitowy masaż limfatyczny potrzebujesz jednego z wybranych akcesoriów:

  • ostrej szczotki z włosia dzika lub naturalnych włókien roślinnych. Włosie jest osadzone na drewnianej (najczęściej bukowej) podstawie. Szczotka może mieć długi drążek lub okrągły uchwyt do trzymania. Stosuje się ją ja sucho. Masaże szczotką pomagają pozbyć się cellulitu, a ponadto problemu wrastających włosków. Działają detoksykujaco, wyrównują koloryt skóry i oczyszczają pory;
  • rękawicy – szorstka rękawica wykonana z juty działa złuszczająco i detoksykująco. Wzmaga działanie systemu odpornościowego oraz układu limfatycznego. Skutecznie stymuluje wydalanie toksyn. Co ważne jest zrobiona z naturalnego materiału (jest eko) i można ją prać w pralce;
  • masażera z wypustkami – może być ręczny lub elektryczny. Jego sposób działania jest identyczny jak szczotki czy rękawicy. Pobudza mikrokrążenie i działanie układu limfatycznego.
  • chińskie bańki – akcesorium znane już w starożytności. Wspomaga ujędrnianie i modelowanie ciała, również detoksykację tkanek. Poprawia krążenie krwi i limfy. Wspomaga rozbijanie lipidów i przyspiesza usuwanie nadmiaru wody z organizmu.

Akcesoria do masażu na cellulit - infografika

Techniki domowego masażu antycellulitowego

Właściwa technika masażu ma wiele wspólnego z tym, jakie efekty będzie on przynosił. Dobrze wykonany, regularny drenaż limfatyczny skóry powinien dać widoczne efekty w przeciągu 2-4 tygodni. Po masażu dobrze jest również nałożyć kosmetyk wspomagający zwalczanie cellulitu np. nocny turbo-krem antycellulitowy tołpa® dermo body cellulite z kofeiną, działającym jak ultradźwięki kompleksem ekstraktów z żółtego maku i mikroalg, regenerującą borowiną tołpa® oraz łagodzącym i lekko natłuszczającym masłem shea.

Masaż szczotką na cellulit – jak go wykonać?

Masaż szczotką powinno wykonać się codziennie rano lub wieczorem (nie ma to znaczenia dla efektów). Robi się go na sucho (skóra nie może być wilgotna, nie stosujemy kosmetyków). Masować można wszystkie obszary pokryte cellulitem przez około 5-10 minut.

Podczas masażu należy wykonywać długie i posuwiste ruchy w linii prostej zgodne z kierunkiem przepływu limfy (zawsze w kierunku serca). Jedynie na brzuchu wykonujemy ruchy okrężne zgodne z ruchem wskazówek zegara (by zapobiec problemom trawiennym). Ruchy należy poważać około 7 razy. W miejscach, gdzie skóra jest cienka i wrażliwa, należy dostosować siłę nacisku szczotki (masować delikatniej).

Z początku od szorstkiego włosia skóra może być czerwona i podrażniona. Z czasem jednak się przyzwyczai i te objawy nie będą już dokuczliwe. Przeciwskazaniami do stosowania szczotki są: zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze, trądzik, rany, łuszczyca, skóra atopowa, pokrzywka i inne chorobowe zmiany skórne.

ALT: Masaż szczotką z ostrym włosiem krok po kroku - infografika

Masaż rękawicą na cellulit – jak go wykonać?

Rękawicy można używać na sucho, tak jak szczotki lub na mokro (z użyciem wody z ulubionym mydłem lub żelem pod prysznic). Przy pierwszym sposobie masaż wykonuje się przed codzienną kąpielą lub prysznicem, w drugim w ich trakcie.

Rękawica jest łagodniejsza dla skóry niż szczotka i zabieg z jej użyciem jest delikatniejszy. Odradza się go tylko osobom z wyraźnym uszkodzeniem skóry, infekcjami skórnymi czy ropnym trądzikiem.

Masaż za pomocą rękawicy jutowej – jak go wykonać? - infografika

Chińskie bańki na cellulit – jak z nich korzystać?

Masaż za pomocą chińskiej bańki wymaga zastosowania oleju np. kokosowego lub oliwy z oliwek . Dobrze by był to kosmetyk ze składnikami antycellulitowymi (np. z kofeiną lub guaraną). Na posmarowane oliwką miejsce należy nałożyć bańkę. Powinna szczelnie przyssać się do skóry, zasysając ją do środka.

Wówczas można przejść do masażu. Polega on na przesuwaniu bańki w linii prostej lub robieniu okrężnych ruchów w kierunku węzłów chłonnych. Jeżeli masujemy brzuch, trzeba pamiętać, by ruchy były wykonywane zgodnie z ruchem wskazówek zegara, aby nie wystąpiły problemy żołądkowe.

Warto pamiętać, że bańki są bardzo intensywna terapią. Z początku zabieg może być nawet nieco bolesny i pozostawiać zasinienia, a nawet wybroczyny. Znikają one jednak w przeciągu kilku dni. Mimo to nie zaleca się stosowania baniek w czasie ciąży i karmienia piersią, menstruacji, przy skórze wrażliwej i naczyniowej, hemofilii, infekcjach wirusowych i bakteryjnych skóry, epilepsji, nadciśnieniu czy chorobach kardiologicznych.

Infografika - Masaż bańkami – krok po kroku

Jak używać masażera na cellulit?

W sklepach dostępne są również masażery ręczne lub elektryczne. Zwykle wraz z tymi drugimi znajduje się dokłada instrukcja obsługi. Należy ją przestudiować przed przystąpieniem do pierwszego masażu i się jej trzymać.

Masażery ręczne są zwykle bardzo łatwe w użyciu i intuicyjne. Po prostu należy przesuwać nimi po skórze zgodnie z ruchem limfy (w kierunku serca). Dla najlepszych efektów zabieg należy powtarzać codziennie.

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-40%*
Cena promocyjna 39,59 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
100 ml = 15,84 zł
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-40%*
Cena promocyjna 31,19 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
100 ml = 20,79 zł
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-35%*
Cena promocyjna 32,49 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 32,49 zł
100 ml = 49,98 zł