pielęgnacja
https://tolpa.pl/media/magefan_blog/Pielegnacja-skory-po-odchudzaniu-tytulowe-mobile.jpg

pielęgnacja skóry po odchudzaniu – jakie potrzeby ma skóra po odchudzaniu?

skóra jest bardzo elastycznym organem, jednak nie zawsze potrafi dostosować się do nowych warunków. Najtrudniej jej powrócić do dawnej postaci po szybkim i znacznym spadku wagi. Odchudzanie to proces, przez który na ciele może pojawić się wiele nie zawsze estetycznych zmian – bardziej widoczne rozstępy, obwisła i mało jędrna tkanka. Jak działać ujędrniająco i co robić, by przywrócić skórze atrakcyjny wygląd?

Obwisła skóra po odchudzaniu? Jak temu zaradzić?

Drastyczny spadek wagi nie pozwala skórze stopniowo się obkurczyć. Rozciągnięte wcześniej włókna kolagenowe bardzo powolnie powracają do pierwotnego stanu. Taka szybka redukcja zbędnych kilogramów jest najczęściej wynikiem:

  • nieprawidłowej diety bądź długotrwałej głodówki;
  • stresu;
  • problemów hormonalnych;
  • choroby.

Zdarza się także, że po porodzie, szczególnie podczas karmienia piersią, kilogramy znikają w zawrotnym tempie.

Intensywne chudniecie, do tego w krótkim czasie, pozostawia za sobą widoczne rezultaty. Widzimy to nie tylko na liczniku wagi. Zmienia się ciało i nierzadko pozostaje na nim nadmierna ilość obwisłej skóry, która nie zdążyła się wchłonąć. Czy można temu jakoś zaradzić?

Najszybciej z problemem poradzi sobie młody organizm. Wytwarza w krótkim czasie nowe włókna kolagenowe i ma zdolność do szybkiego obkurczania tych już istniejących. Trudniej radzi sobie za to skóra starszych osób. Procesy regeneracyjne są zdecydowanie spowolnione i zdarza się, że tkanka już nie potrafi sobie poradzić z nową sytuacją.

Pomijając wiek, ważnym aspektem jest nasza systematyczna praca, w tym sama pielęgnacja. Możemy wspierać procesy regeneracyjne naskórka odpowiednimi zabiegami i działaniami. Odpowiednimi, czyli jakimi? Warto uwzględnić:

  • aktywność fizyczna, przynajmniej dwa razy w tygodniu;
  • nawadnianie organizmu minimum 2 litrami płynów dziennie;
  • dietę o właściwej kaloryczności pełnej witamin i minerałów;
  • masaże ujędrniające;
  • suche szczotkowanie ciała;
  • stosowanie kosmetyków o działaniu uelastyczniającym i ujędrniającym.

Tak naprawdę o problemie obwisłej skóry powinno się myśleć… zanim się pojawi (w wyniku odchudzania). Nie należy doprowadzić do drastycznego spadku wagi. Najbezpieczniej jest tracić po jednym kilogramie tygodniowo, nie więcej. W takim tempie skóra bez problemu poradzi sobie z systematycznym obkurczaniem, o ile będzie spełnionych więcej warunków. Kluczowa jest więc także dieta – powinna być dostosowana kalorycznie do potrzeb organizmu (zalecamy wizytę u dietetyka), a także bogata w aminokwasy, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały. Zbilansowana żywność pozwoli organizmowi na szybką reakcję i da skórze niezbędne elementy do regeneracji. Włącz w swoją dietę między innymi marchew, orzechy, szpinak, brokuły, czerwoną paprykę i natkę pietruszki, zrezygnuj za to z przetworzonych potraw, nadmiaru soli i cukru oraz sztucznych napojów. I nie zapominaj o piciu co najmniej dwóch litrów płynów dziennie – najlepiej wody niegazowanej.

Aktywność fizyczna – wystarczy 15 minut dziennie bądź dłuższe sesje dwa razy w tygodniu – to również ważny aspekt walki z nadmierną ilością skóry po chudnięciu. Ruch, szczególnie na zdrowym powietrzu, dotlenia organizm, pobudza mięśnie do pracy i dostarcza niezbędnej energii tkance skórnej.

Jak ujędrnić skórę na brzuchu po odchudzaniu?

Kiedy ciało chudnie, najczęściej największa ilość niewchłoniętej skóry pozostaje na brzuchu. Przestaje być jędrna i elastyczna oraz nieestetycznie wisi. Często taki stan oddziałuje na ludzką psychikę, obniżając poczucie pewności siebie, wartości i zadowolenia z życia.

Mówiąc „ujędrnianie”, mamy na myśli wieloetapowe i wieloaspektowe działanie. Uwierz, nawet nasze najlepsze kosmetyki tołpa.® nie dadzą Ci pożądanych i zadowalających efektów, jeśli jedyną czynnością w drodze do uelastycznienia brzucha będzie pielęgnacja. Dbanie o skórę to jedno, ważne jest także dbanie od środka. I tak jak już wiesz, postaw na zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną, poproś lekarza o zlecenie podstawowych badań i postaraj się wyeliminować z życia czynniki stresogenne. Jeśli uda Ci się spełnić kilka warunków, możesz jednocześnie prowadzić efektywną pielęgnację.

A do pielęgnacji będziesz potrzebować kilku naszych kosmetyków tołpa.® – na przykład nocnego turbo-kremu antycellulitowego tołpa.® dermo body cellulite. czy wyszczuplającego koncentratu modelującego tołpa.® dermo body slim. – oraz szczotki do ciała z naturalnym włosiem, specjalnego masażera bądź rękawicy z juty.

 

nocny turbo-krem antycellulitowy tołpa.® dermo body cellulite - infografika

 

Najważniejszą zasadą pielęgnacji ujędrniającej jest systematyczność. Masaż skóry na brzuchu wykonuj raz dziennie – rano lub wieczorem. To zabieg, który nie tylko uelastyczni tkankę, pobudzi ją do odnowy, lecz także pozbędzie się martwego naskórka, pobudzi mikrokrążenie krwi i limfy i zmniejszy widoczność cellulitu. Jak go wykonywać? W tym celu dobierz odpowiednie akcesorium:

  • szczotkę z naturalnym włosiem – nie sprawdzi się w przypadku bardzo wrażliwej i atopowej skóry, ponieważ może podrażniać;
  • specjalny masażer z wypustkami – nada się do każdego rodzaju skóry;
  • rękawicę z juty – delikatnie masuje i ściera naskórek, może być stosowana w pielęgnacji każdej skóry;

i używaj go zgodnie z potrzebami. Za pomocą szczotki masuj skórę na sucho, ale tylko jeśli masz pewność, że nie jest skłonna do podrażnień i zaczerwienień. Nie używaj przedtem żadnych kosmetyków ani wody. Szczotkowanie warto wykonać tuż przed kąpielą. Wówczas substancje aktywne z używanych kosmetyków będą lepiej przenikać przez naskórek.

Jeśli chodzi o rękawicę, możesz jej używać na sucho lub pod prysznicem razem z ulubionym żelem myjącym (polecamy z naszej linii tołpa.® pure trends all green). Z kolei masażera nie używaj wyłącznie intuicyjnie, a zgodnie z instrukcją podaną przez producenta.

Masaż wykonuj kolistymi ruchami, dociskając skórę mocniej w górę. Pierwsze rezultaty możesz zauważyć już po kilku tygodniach regularnych zabiegów po 5-10 minut dziennie.

Rozstępy – jak ich się pozbyć?

Rozstępy to ślady na skórze, które powstają po szybkim i intensywnym rozciąganiu skóry. Najczęściej dochodzi do tego w trakcie ciąży, podczas dorastania lub ekspresowego powiększania masy mięśniowej. Strukturą przypominają blizny, a tak naprawdę są zaburzeniami włókien elastynowych. Poświęciliśmy im osobny temat: „Rozstępy – co to są rozstępy i jak się ich pozbyć?”.

Bardzo trudno je wyeliminować, niekiedy jest to nawet niemożliwe, ponieważ są wpisane w naszą pulę genów. Wszystko też zależy, w jakiej fazie się znajdują – czy dopiero powstają – czy już od dawna nam towarzyszą. Istotna jest profilaktyka, czyli zachowanie organizmu w zdrowiu oraz regularna pielęgnacja. Widoczne efekty może dać masaż, o którym pisaliśmy wyżej. Wymasowana, zdrenowana i pobudzona do regeneracji skóra świetnie zareaguje na składniki aktywne kosmetyków. A jakie substancje aktywne potrafią sobie poradzić z rozstępami?

Rozstępy na brzuchu i udach po ciąży – czego szukać w kosmetykach?

Jeśli chodzi o profilaktyczną pielęgnację, a także tę, którą prowadzimy w celu pozbycia się rozstępów, warto dokładnie przestudiować składy używanych kosmetyków. Powinny jednocześnie dobrze nawilżać skórę, natłuszczać, pobudzać ją do produkcji nowych wiązań kolagenowych i elastynowych, ujędrniać, regenerować, a także działać przeciwzapalnie. Dobrze też, by potrafiły rozjaśniać tkankę. Szukaj więc w kosmetykach między innymi:

  • olejów roślinnych, jak jojoba, z awokado, z wiesiołka, makadamia, oliwa, bawełniany, arganowy, ze słodkich migdałów, kokosowy, masło shea;
  • alg, szczególnie z rodzaju Laminaria;
  • ekstraktu ze skrzypu polnego;
  • ekstraktu z ostropestu;
  • witamin C, E i A;
  • skwalenu;
  • ekstraktu z pestek grejpfruta;
  • ekstraktów z kiełków soi i lucerny;
  • ekstraktu z perełkowca japońskiego.

Powyższe substancje czynne znajdziesz w naszym kremie polecanym dla przyszłych i obecnych mam tołpa.® mum.

 

krem wzmacniający przeciw rozstępom tołpa.® mum. - infografika

 

Niezależnie od tego, czy chcesz wyłącznie ujędrnić skórę, czy także pozbyć się rozstępów, najważniejsza jest uczciwa systematyczność w pielęgnacji i zachowanie zdrowia organizmu.

 

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-40%*
Cena promocyjna 39,59 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
100 ml = 15,84 zł
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-40%*
Cena promocyjna 31,19 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
100 ml = 20,79 zł
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-30%*
Cena promocyjna 34,99 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 32,49 zł
100 ml = 53,83 zł