pielęgnacja
https://tolpa.pl/media/magefan_blog/kobieta_w_masce_580x435.jpg

maskne – zmiany trądzikowe wywołane noszeniem maseczek. Jak radzić sobie z problemem?

od kilku miesięcy naszą skórę spotykają dotychczas nieznane jej okoliczności. Wychodząc z domu zaczęliśmy nosić na twarzy maseczki ochronne. Dla części osób nie stanowi to większego problemu, ponieważ konieczność zasłaniania ust i nosa maseczką ogranicza się jedynie do wyjścia w miejsca publiczne. Natomiast w dużo gorszej sytuacji są osoby, które muszą nosić maski przez wiele godzin, np. ze względu na zawód jaki wykonują. Co dzieje się wtedy ze skórą, jakie są zagrożenia i jak sobie z nimi radzić? Przyglądamy się temu bliżej i przychodzimy z pomocnymi rozwiązaniami.

Maseczka a skóra

Podczas noszenia maseczki tworzy się na skórze specyficzny mikroklimat.  Podczas oddychania zostaje zwiększona wilgotność powietrza i podwyższa się temperatura pod maseczką. Do tego dochodzi podrażnienie mechaniczne wynikające z ocierania się maski o twarz. Dodatkowo przy zwiększonej wilgotności i temperaturze, skóra jest bardziej podatna na mikrouszkodzenia. Ten mikroklimat sprzyja rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za trądzik również u osób nie mających wcześniej z nim problemów. Powstałe mikrouszkodzenia skóry stanowią łatwy cel dla bakterii oraz wnikania innych zanieczyszczeń, które będą powodowały np. zatykanie porów. U osób z trądzikiem znacząco pogarsza stan skóry, zmiany zaostrzają się zwłaszcza w miejscu, gdzie maseczka styka się ze skórą np. w miejscu łączenia się brody z szyją, na brodzie i policzkach. Oprócz pojawienia się wykwitów skórnych możemy mieć także problemy z nadprodukcją sebum, rozszerzonymi porami oraz podrażnieniem i zaczerwienieniem skóry.

Wyzwania pielęgnacyjne

Okazuje się, że nawet jeśli do tej pory nasz plan pielęgnacji był skrojony na miarę potrzeb naszej skóry, teraz może być po prostu nieaktualny. Nadal pozostaje kilka wspólnych punktów dla pielęgnacji skóry „przed okresem noszenia maseczek” i „w trakcie noszenia maseczek”, jednak prawdą jest, że rytuały pielęgnacyjne muszą zostać dostosowane do nowej rzeczywistości. Aby noszenie maseczek nie miało katastrofalnych skutków dla naszej skóry, podpowiadamy jak za pomocą kilku trików pielęgnacyjnych wzmocnić skórę i zniwelować już powstałe problemy.

Po pierwsze: oczyszczanie

Ten krok pielęgnacji wydaje się pozostawać bez zmian. Nadal podtrzymujemy, że oczyszczanie skóry powinno się wykonywać 2 razy dziennie. Rano umyć twarz żelem, a wieczorem podejść do oczyszczania dwuetapowo:

  • najpierw przemyć płynem micelarnym,
  • następnie umyć żelem.

W zależności od rodzaju skóry możemy sięgnąć po kosmetyki z linii physio mikrobiom, która sprawdzi się przy każdym rodzaju i typie skóry, albo wybrać te z linii sebio, jeśli jest potrzeba wprowadzenia kosmetyków o działaniu antybakteryjnym. To, co niewątpliwie łączy każdą linię dermokosmetyków tołpa.®, to delikatny skład, który jest pożądaną cechą kosmetyku w czasach noszenia maseczek.

Po drugie: tonizacja

Jeżeli do tej pory tonik nie gościł w Twoim planie pielęgnacji, teraz jest to najlepszy moment aby przekonać się o szeregu korzyści, jakie płyną z jego stosowania. Łagodny tonik-serum z linii physio mikrobiom będzie

  • łagodził skórę
  • wzmacniał jej naturalną barierę ochronną,

dlatego sprawdzi się w przypadku skóry bardzo podrażnionej, przesuszonej i zaczerwienionej.
W przypadku skóry przetłuszczającej się, na której zagościły zmiany trądzikowe, wybór powinien paść na tonik sebio.

Normalizujący tonik matujący z linii sebio będzie:

  • działać antybakteryjnie
  • spomoże eliminację powstałych już zmian trądzikowych.

Wsparcie mikrobiomu

Jeśli jeszcze nie doszły Cię słuchy o najnowszych odkryciach naukowców – mikrobiom to bardzo pożyteczne, korzystne bakterie zasiedlające naszą skórę, tworzące swoisty ekosystem. Jeśli zostanie zaburzony i górę wezmą nieprzyjazne naszej skórze bakterie – bardzo ławo wtedy o podrażnienie, stany zapalne oraz pojawienie się niedoskonałości (zaskórników, grudek, krostek). Aby zadbać o dobre bakterie i tym samym o dobrą kondycję skóry, do oczyszczania i tonizacji stosuj linię physio mikrobiom.

Regularne złuszczanie

Naturalny proces łuszczenia naskórka może być zaburzony wskutek noszenie maseczki. Dlatego 1-2 razy w tygodniu wykonuj delikatny peeling, aby pozbyć się martwych komórek naskórka i wspomóc procesy regeneracyjne skóry. W przypadku skóry z problemami trądzikowymi wybierz kosmetyk bez drobinek, które mogłyby zaognić sprawę – polecamy nasz peeling 3 enzymy z linii sebio. Jeśli Twoja skóra jest podrażniona i przesuszona, spróbuj peelingu z delikatnymi drobinkami z linii physio mikrobiom.

Głębokie oczyszczanie

Specyficzny mikroklimat panujący pod maseczką wpływa na rozszerzenie porów skórnych oraz może sprzyjać ich zapychaniu. Dlatego 1-2 razy w tygodniu stosuj maskę głęboko oczyszczającą. W przypadku każdego rodzaju skóry sprawdzi się maska czarny detoks z linii sebio. Natomiast w przypadku skór mocno trądzikowych spróbuj maskę z kwasami AHA, również z linii sebio. Tego rodzaju maski głęboko oczyszczają i zwężają pory, dzięki czemu skóra będzie mniej podatna na pojawianie się niedoskonałości.

Pielęgnacja na dzień

Jeśli nosisz maseczkę przez kilka godzin, Twój krem na dzień powinien być ultralekki. Dlatego wybieraj kosmetyk o konsystencji lekkiej, a nawet żelowej np. hydrativ albo matujący krem sebio. Jeśli czujesz, że nawet taki krem to dla Twojej skóry pod maseczką za dużo, możesz całkowicie zrezygnować z kremu na dzień, zamieniając go na lekkie serum nawilżające, np. hydrativ albo estetic. Pewne jest to, że w ciągu dnia niewskazane są kremy gęste, tłuste, o bogatej konsystencji.

Pielęgnacja na noc

Noc to czas regeneracji skóry. Aby wspomóc jej odbudowę, złagodzić podrażnienia powstałe w ciągu dnia, naprawić mikrouszkodzenia, wybierz krem estetic nocna regeneracja o takim działaniu, albo krem-maskę hydrativ do pozostawienia na skórze na całą noc.

Dodatkowe wsparcie skóry

Może się także zdarzyć, że pomimo stosowania regenerującego kremu na noc oraz lekkiego, ale nawilżającego kremu na dzień, nadal będziesz odczuwać dyskomfort spowodowany podrażnieniem i przesuszeniem skóry. Włącz wtedy do swojej pielęgnacji serum nawilżające hydrativ i stosuj je 2 razy dziennie przed nałożeniem kremu. Jeśli cierpienie Twojej skóry widoczne jest gołym okiem w postaci zaczerwienień, 1-2 razy w tygodniu sięgnij po wzmacniającą maskę-opatrunek z linii rosacal. Ta maska wzmocni naczynka krwionośne i zniweluje zaczerwienienia, pozostawiając na skórze komfort.

Wspomaganie skóry w czasach noszenia maseczek polega głównie na nawilżaniu, wsparciu mikrobiomu, nocnej regeneracji i regularnym, sumiennym oczyszczaniu. Nie ma w tym większej filozofii, ale nowy rytuał pielęgnacyjny dostosowany do obecnej sytuacji, możemy zamienić w przyjemny rytuał dbania o siebie każdego dnia w myśl filozofii mindfulness. Wprowadzenie nowych, pozytywnych nawyków wpłynie pozytywnie nie tylko na naszą skórę, ale także na nasz umysł, co ma bezpośrednie przełożenie na młody, zdrowy wygląd.

jak dbać o skórę podczas noszenia maseczki

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-40%*
Cena promocyjna 39,59 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
*dotyczy ceny regularnej
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-35%*
Cena promocyjna 33,79 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
*dotyczy ceny regularnej
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-20%*
Cena promocyjna 39,99 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,99 zł
*dotyczy ceny regularnej
krem modelujący owal twarzy, DZIEŃ, SPF 15, 40 ml
-45%*
Cena promocyjna 34,64 zł Regular Price 62,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,64 zł
*dotyczy ceny regularnej