składniki
Kobieta z zadbaną skórą twarzy

komórki macierzyste w kosmetykach

czym są tajemnicze komórki macierzyste i jak wykorzystuje się je w medycynie i kosmetologii? Skąd pozyskuje się komórki macierzyste do kosmetyków i w jakich produktach można je znaleźć?

Komórki macierzyste – co to takiego?

Organizm człowieka zbudowany jest z licznych komórek. Większość z nich starzeje się i po pewnym okresie obumiera, robiąc miejsce na nowe. Jednak nie wszystkie komórki funkcjonują w ten sposób. Około 8% ludzkich komórek to tak zwane komórki macierzyste, nazywane również komórkami pnia. Ich unikalność polega na tym, że mają niezwykłą zdolność do regeneracji i potencjalnie nieskończonego podziału. Mogą też różnicować się na różne podtypy komórek. Nic dziwnego, że stanowią ogromne zainteresowanie naukowców i kosmetologów, którzy intensywnie badają ich działanie oraz to, jak można je wykorzystać.

Skąd biorą się komórki macierzyste?

Komórki macierzyste w naturalny sposób znajdują się w ludzkim ciele. Z wiekiem jednak mamy ich coraz mniej, gdyż przeradzają się w inne komórki np. tkanki kostnej czy nerwowej. Przez lekarzy do celów medycznych pobierane są ze szpiku kostnego lub krwi obwodowej. Najlepszym źródłem komórek macierzystych jest jednak krew pępowinowa, pobierana z pępowiny zaraz po porodzie. Taka krew ma nawet 10-krotnie większą zdolność regeneracyjną, niż inne komórki. Niektórzy badacze nazywają ją nawet „krwią życia”.

Komórki macierzyste znajdują się także w tkankach zwierząt i roślin (do naszych kosmetyków pozyskiwane są między innymi z motylego krzewu). Taki rodzaj komórek pnia wykorzystywany jest często w kosmetyce.

Do czego wykorzystuje się komórki macierzyste

Ze względu na wzmożone działanie regeneracyjne oraz zdolność różnicowania się komórek macierzystych w inne komórki pokrewne, znajdują one wysokie zastosowanie w medycynie oraz kosmetologii.

Komórki macierzyste w kosmetykach

Ze względu na wysokie właściwości regeneracyjne, komórki macierzyste wykorzystuje się przy zabiegach kosmetologicznych oraz medycyny estetycznej. Są też cennym składnikiem kosmetyków pielęgnacyjnych w tym naszej serii tołpa. ® [Black From Nature].

Zwykle do celów pielęgnacyjnych używa się komórek pochodzenia roślinnego. Chronią one skórę przed:

  • szkodliwym wpływem promieniowania UV i fotostarzeniem,
  • stresem oksydacyjnym od wolnych rodników (pochodzących np. z zanieczyszczeń powietrza, dymu papierosowego, nie zmytego makijażu).

Pobudzają też:

  • syntezę kolagenu i elastyny, która z wiekiem w naturalny sposób zwalnia, przez co nasza skóra staje się bardziej wiotka, traci elastyczność i jest narażona na powstawanie zmarszczek. Dzięki komórkom macierzystym, procesy starzenia spowalniają, a zmarszczki mimiczne ulegają redukcji, a tkanka staje się napięta i bardziej elastyczna;
  • naturalną regenerację, dzięki czemu podrażniona i wrażliwa skóra szybciej się regeneruje. Taka odnowa skóry przywraca naturalny blask i również pomaga w opóźnieniu procesów starzenia.

Właściwości komórek macierzystych w kosmetykach - infografika

Kosmetyki tołpa z komórkami macierzystymi – sprawdź koniecznie

Nasza seria [Black From Nature] zawiera lekki krem na dzień, bogaty krem do twarzy na noc oraz bogaty krem do twarzy na dzień. Wszystkie te kosmetyki zawierają komórki macierzyste pochodzenia roślinnego, pozyskiwane z motylego krzewu. Mają one właściwości antyoksydacyjne, zapobiegające efektom starzenia i szkodliwemu działaniu słońca, a także redukują stany zapalne. Jednocześnie zawierają składniki nawilżające np. nawilżający kompleks pullulanu i kwasu alginowego z seryną, trehalozą i mocznikiem, który optymalizuje gospodarkę wodną skóry lub ekstrakt z bawełny, który regeneruje, zmniejsza podrażnienia i zmiękcza skórę.

Warto zwrócić uwagę również na wygładzający ekstrakt z dzikiego kardamonu, który zwiększa zawartość kwasu hialuronowego w skórze i nadaje jej gładkość. Pomaga redukować bruzdy, poprawia koloryt skóry i zmniejsza cienie. Ogólnie rozjaśnia i nadaje świetlistości skórze, odmładzając wygląd twarzy i sprawiając, że wygląda na mniej zmęczoną.

Cennym składnikiem obecnym np. w bogatym kremie na dzień jest także ekstrakt z bobrka trójlistnego, który ujędrnia skórę i modeluje owal twarzy. Jest przy tym silnym antyoksydantem, ochrania witaminę C przed utlenianiem. Jest tak skuteczny, że w badaniach in vivo na grupie probantów składającej się z 15 osób po 4 tygodniach stosowania odnotowano wzrost jędrności skóry o 36%.

Kosmetyki tołpa. ®[Black From Nature] - infografika

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-40%*
Cena promocyjna 39,59 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
*dotyczy ceny regularnej
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-35%*
Cena promocyjna 33,79 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
*dotyczy ceny regularnej
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-30%*
Cena promocyjna 34,99 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,99 zł
*dotyczy ceny regularnej
krem modelujący owal twarzy, DZIEŃ, SPF 15, 40 ml
-45%*
Cena promocyjna 34,64 zł Regular Price 62,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,64 zł
*dotyczy ceny regularnej