lifestyle
Kobieta z pędzlem do makijażu

makijaż oczu - jaki dobrać makijaż do koloru oczu?

Dobrze dobrany do koloru tęczówek makijaż nie tylko podkreśli kolor oczu, ale również sprawi, że Twoje spojrzenie będzie wydawało się bardziej elektryzujące i zmysłowe. Sprawdź, jak przygotować twarz pod makijaż, jakie cienie powinnaś stosować na co dzień i jakie barwy wybierać, gdy masz ochotę na odważniejszy kolorowy makijaż lub malujesz się na specjalną okazje.

Jak przygotować twarz pod makijaż?

Zanim dowiesz się jak zrobić makijaż oka, koniecznie zwróć uwagę na to, jak ogromną rolę w trwałym i dobrze wykonanym makijażu odgrywa właściwe przygotowanie cery. Kluczem jest tu odpowiednio dobrana pielęgnacja twarzy, obejmująca nie tylko codzienne oczyszczanie, ale również tonizowanie i odżywianie skóry, z uwzględnieniem jej aktualnej kondycji.

Przed nałożeniem makijażu warto sięgnąć po lekkie kremy pielęgnacyjne, które nie obciążą skóry. Jeżeli chodzi o makijaż oka, dobrym wyborem jest tu rozświetlający krem pod oczy tołpa® my skin changer oh my glow, który skutecznie likwiduje cienie pod oczami i przywraca spojrzeniu świetlistość. By poprawić napięcie skóry i zmniejszyć zmarszczki pod oczami możesz z kolei sięgnąć po revital krem pod oczy ujędrniający z serii tołpa® ideal age.

Jak malować oczy, by makijaż pasował do ich koloru?

Niegdyś królował pogląd, że kolor cieni powinno się dostosowywać do koloru tęczówki – a więc, niebieskie oczy podkreśli najlepiej niebieski cień, a zielone zielony. Jednak tak naprawdę, by wydobyć kolor tęczówki i sprawić, że stanie się wyraźniejsza i bardziej nasycona, należy dobierać barwy na zasadzie kontrastu. Co nie znaczy, że kolor zbliżony do barwy twoich oczu, będzie nieprawidłowy.

Jak za pomocą koła kolorów dobrać właściwe cienie?

W doborze cieni pomóc może teoria kolorów i tzw. koło barw. Dzięki temu narzędziu łatwo określisz, które kolory pasują do siebie i które dopełniają odcień twojej tęczówki.

  • Kolory dopełniające, to barwy kontrastujące, leżące po przeciwnych stronach koła kolorów np. dla zielonego będzie to czerwony, dla niebieskiego pomarańczowy, dla brązowego błękitny. Poprzez kontrast podbijają barwę tęczówki i sprawiają, że spojrzenie stanie się bardziej elektryzujące. Kontrastujące kolory stosuj w makijażach wieczorowych, by uzyskać efektowne oko.
  • Kolory pokrewne, to barwy leżące blisko siebie na kole kolorów i pasujące do siebie. Możesz korzystać z nich, dobierając kolory cieni w obrębie jednego makijażu, by uzyskać spójny efekt wizualny. Kolorami pokrewnymi będą np. czerwony i fioletowy, brązowy i pomarańczowy, granatowy i niebieski. Stosuj je, by utrzymać harmonię w makijażu typu smokey eyes czy wtedy, kiedy chcesz zrobić delikatny makijaż oka.
  • Odcienie, to różne warianty tej samej barwy. Mogą być cieplejsze i chłodniejsze oraz mieć różne nasycenie. Pomogą ci dobrać odpowiednią barwę cieni do oczu i do tonu skóry, albo przeprowadzić płynne blendowanie jednego koloru cieni w drugi za pomocą stopniowania nasycenia barwy.

infografika - koło kolorów - jak używać?

Codzienny delikatny makijaż oka, który podkreśli kolor tęczówek

W makijażu dziennym możesz dostosowywać kolor cienia, do koloru oczu. Wówczas uzyskasz delikatny efekt uwypuklenia barwy. Jednak, jeśli branża, w której pracujesz nie pozwala na kolorowy makijaż, możesz zastosować naturalniejsze beże, brązy, róże.

Delikatny makijaż oka brązowego

  • Jeśli chcesz, by Twoje brązowe oczy wydawały się bardziej miodowe lub złotawe, dobierz cienie o ciepłej barwie np. pomarańczowe, czerwonawe, brzoskwiniowe, ciepłe beże. Dzięki temu spojrzenie stanie się delikatne i bardziej melancholijne. Jeśli nie boisz się ciemniejszych barw, możesz zastosować też ciemne ciepłe brązy i miedzie.
  • By dodać tęczówkom oczu głębi, zastosuj chłodniejsze barwy np. szarości. Najlepiej by były to barwy lekko wchodzące odcieniem w błękit (kolor stalowy, szaroniebieski) lub zieleń (oliwkowa szarość, khaki). Wówczas uzyskasz efekt podbicia koloru oczu i bardziej elektryzującego spojrzenia.

Codzienny makijaż kolorowy dla niebieskich oczu

Jeśli chcesz, by oczy wydawały się bardziej miodowe, wybierz cienie o nasyceniu żółtawym, brązy i szarości wchodzące w zieleń (np. khaki, oliwkową szarość) oraz złotawe.

Jeśli chcesz, aby oczy wydawały się bardziej zielone, dobieraj cienie o ciepłym zabarwieniu – czerwonawe, różowawe, pomarańczowe, brzoskwiniowe, miedziane i ciepłe brązy. Możesz też na co dzień stosować maskarę w kolorze oberżyny, która także podkreśli i wydobędzie na pierwszy plan zielony kolor oczu.

Wypróbuj skuteczne i delikatne kosmetyki do demakijażu tołpa®>>>

Kolorowy makijaż oka

Kolorowy makijaż oczu to świetny wybór na imprezy, wesela czy sesje zdjęciowe. Uproszczone wersje kolorowych makijaży możesz nosić też na co dzień, gdy pozwala ci na to dress code w pracy. Sprawdź, jak stosować modne kolory na powiece, by pasowały do twojego koloru tęczówek.

Różowy makijaż oka – komu pasuje?

Róż świetnie podbija błękit i zielone tony w tęczówce. Jednak w zależności od odcienia możesz za jego pomocą uzyskać różne efekty:

  • Ostre odcienie fuksji– wchodzą w fiolet, więc zgodnie z kołem kolorów najbardziej efektownie będą kontrastowały z oczami jasnobrązowymi i piwnymi.
  • Pastelowe róże– romantyczne i delikatne, sprawdzą się przy oczach zielonych, niebieskich i szarych. Sprawią, że spojrzenie będzie wydawało się chłodniejsze i bardziej przenikliwe.
  • Malinowe i truskawkowe odcienie– najpiękniej wyglądają w połączeniu z nasyconą zielenią tęczówek. Wybijają kolor oczu na pierwszy plan i sprawiają, że oczy stają się prawdziwą wizytówką twarzy.

infografika - różowy makijaż oka - dla kogo?

Czerwienie i pomarańcze w malowaniu oczu

Czerwone cienie są trendem stosunkowo od niedawna. Za ich pomocą możesz uzyskać zarówno subtelne i romantyczne efekty, jak i unikatowe, artystyczne i wieczorowe makijaże.

Odcienie miedzi i kolory ceglaste – świetnie sprawdzają się w efektownych makeupach oczu zielonych. Można je zestawiać również z błękitnymi tęczówkami. Wyostrzają kolor oczu. Świetnie sprawdzają się w połączeniu z cieniami srebrnymi i metalicznymi, gdyż dodatkowo podbijają blask oka.

Klasyczna makowa czerwień – mocny kolor, który stosuje się często w makijażach awangardowych. Pięknie podbija kolor zielonych oczu. Sprawia też, że oczy miodowe i piwne wydają się bardziej zielonkawe. Z szarych tęczówek wydobywa niebieskie i zielone tony, przez co spojrzenie wydaje się bardziej unikatowe.

Bordo i burgundy – doskonałe do eleganckich i wieczorowych stylizacji. Najbardziej efektowne są przy zielonych i niebieskich oczach. Można je łączyć ze złotawymi, metalicznymi i błyszczącymi cieniami, by optycznie otworzyć oko oraz głęboką czernią, by otrzymać efekt przydymionego, zmysłowego, kociego oka.

Pomarańcz i brzoskwinia – świetnie wydobywają niebieskie i zielone tony. Są delikatniejsze, więc można je stosować nie tylko w makijażach awangardowych, ale również na co dzień.

infografika - czerwienie i pomarańcze w makijażu

Fioletowe cienie – do jakiego koloru oczu?

Fiolety najlepiej sprawdzają się na oczach piwnych, miodowych i zielonkawych. Można je stosować zarówno jako cienie, kolor maskary jak i eyelinera dla subtelnego efektu podbicia koloru tęczówki.

  • Oberżyna i śliwkowy fiolet– doskonałe do makijaży wieczorowych oczy brązowych i zielonych. Nadają głębi ciemnej tęczówce, a kolor zieleni wysuwają na pierwszy plan. Doskonale sprawdzają się przy smokey eyes.
  • Chłodne fiolety– (np. jagodowy, fiołkowy, ametystowy, lawendowy) podkreśla ciepłą barwę piwnych oczu. Doskonały do pastelowych i wiosennych stylizacji.
  • Ciepłe fiolety– (np. lawendowy różowy, liliowy) ładnie podbija zieleń. Może też wydobywać zielonkawe tony miodowych i szarawych tęczówek.

Żółte cienie do oczu

Żółcie to trudne kolory w makijażu. Dobranie nieodpowiedniego koloru do Twojej cery może powodować efekt zasinienia, zmęczenia, a nawet podkreślać worki pod oczami. Jak możesz uniknąć takiego problemu? Przede wszystkim wybieraj mocno napigmentowane cienie, które przy blendowaniu zachowają swój pierwotny kolor. Sprawdź też, czy dany odcień pasuje do tonu twojej skóry. Jeśli twoja skóra na powiekach jest cienka i fioletowawa od naczynek krwionośnych lub zasiniona, wybierz bardziej musztardowe i ciepłe odcienie żółci. Zaczerwieniona skóra na powiekach będzie wyglądać lepiej w chłodnej żółci. Kolory musztardowe i wchodzące w pomarańcz ładnie prezentują się też na opalonej i oliwkowej karnacji.

  • Musztardowe odcienie– pasują do ciemnoniebieskich oczu. Ładnie nasycają ich kolor. Podkreślają też chłodną barwę zielonych tęczówek.
  • Kanarkowa żółć i odcienie neonowe– są bardzo efektowne szczególnie przy oczach o ciepłym brązowym kolorze, ciemnej zieleni i nasyconym niebieskim.
  • Słoneczna żółć i ciepłe odcienie– wydobywają złote tony piwnych i zielono-złotych oczu.

Demakijaż oczu – jak powinien wyglądać?

Równie ważne jak wiedza o tym jak pomalować oko, jest to jak prawidłowo wykonać demakijaż oczu. Dokładne oczyszczenie skóry z resztek tuszu do rzęs i cieni do powiek jest niezbędne, by utrzymać dobrą kondycję skóry wokół oczu. O czym należy pamiętać wykonując demakijaż oczu? Przede wszystkim o odpowiednich kosmetykach oczyszczających. Sprawdzi się tu doskonale płyn micelarny do mycia twarzy i oczu tołpa® dermo face physio mikrobiom. Nie tylko skutecznie usunie makijaż i inne zanieczyszczenia z powierzchni skóry, ale z uwagi na fakt, iż jest hipoalergiczny, doskonale nada się by wykonać demakijaż oczu wrażliwych czy z soczewkami kontaktowymi.

Demakijaż oczu to nie jedyny element wieczornej pielęgnacji, dzięki której cera odwdzięczy Ci się pięknym i promiennym wyglądem. Kolejnym krokiem jest oczywiście dokładne oczyszczenie skóry i jej tonizacja, np. przy pomocy łagodnego toniku-serum 2w1 z serii tołpa® dermo face physio mikrobiom.

Na koniec warto nałożyć na skórę kosmetyki pielęgnacyjne, które w trakcie naszego snu odżywią ją i nawilżą. W zależności od preferencji, możesz sięgnąć tylko po krem do twarzy, albo zadbać o cerę kompleksowo, nakładając po kolei odpowiednie serum, krem do twarzy i krem pod oczy.

6 kroków w prawidłowym oczyszczaniu skóry twarzy - tołpa®

Wypróbuj nasze produkty: 

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-35%*
Cena promocyjna 42,89 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-35%*
Cena promocyjna 33,79 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-40%*
Cena promocyjna 29,99 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 29,99 zł