pielęgnacja
Kobieta myjąca twarz

jak myć twarz – sprawdź, czy wiesz jak i czym prawidłowo myć twarz

czy do mycia twarzy wystarczy sama woda? Czy można ją oczyszczać tylko wieczorem? Czym jest płaszcz hydrolipidowy i co ma wspólnego z czystą skórą i kosmetykami do mycia? Sprawdź, dlaczego używanie odpowiednich kosmetyków, etapowa pielęgnacja i regularność są istotne dla zachowania zdrowej skóry.

Oczyszczanie skóry twarzy – dlaczego jest tak ważne?

Przez cały dzień skóra twarzy ciężko pracuje, aby regulować temperaturę, utrzymywać odpowiedni poziom pH, regenerować się i usuwać toksyny. W zależności od typu cery wydziela większe lub mniejsze ilości sebum, które w połączeniu z zanieczyszczeniami, tj. kurz, pył, związki zawarte w smogu i resztki kosmetyków kolorowych i pielęgnacyjnych, mogą zamykać pory. W ten sposób powstają zaskórniki, które następnie mogą przerodzić się w bolesne stany zapalne. To scenariusz, w którym skóra twarzy nie jest oczyszczana lub mycie przeprowadzane jest w niewłaściwy sposób.

Wbrew pozorom skóra również rano potrzebuje odpowiedniego mycia. Wydawać by się mogło, że wieczorem jedynie odpoczywa i regeneruje się, jednak ona ciągle pracuje. Pozbywa się toksyn, poci i wydziela sebum. Dodatkowo pozostają na niej resztki kosmetyków nakładanych wieczorem. Jeśli ich nie usuniemy, mogą wejść w szkodliwą reakcję ze składnikami aktywnymi produktów stosowanych o poranku.

Jakie oczyszczanie jest więc prawidłowe? To sztuka odnalezienia harmonii między dokładnością a łagodnością. Naszymi sprzymierzeńcami mają być odpowiednio dobrane kosmetyki oraz ich składniki aktywne. Przy dogłębnym oczyszczaniu mają one nie naruszać, ale jednocześnie wspierać naturalną barierę ochronną skóry. To warstwa hydrolipidowa, która zabezpiecza przed utratą wody. Jeśli zostanie zniszczona przez zbyt silne składniki kosmetyków lub agresywne techniki oczyszczające, nie obroni już naszej skóry przed podrażnieniami i niedoskonałościami. Uruchomi się proces awaryjny, który może doprowadzić do nadmiernego wydzielania sebum, reaktywności i powstawania nawracających niedoskonałości.


Jak chronić mikrobiom skóry? Sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów pielęgnacyjnych>>


Czy mycie twarzy samą wodą to dobry pomysł?

Skoro nie wszystkie kosmetyki myjące są dobre dla naszej skóry, to może warto myć ją samą wodą? Okazuje się jednak, że takie oczyszczanie jest niewystarczające nawet w przypadku osób, które nie noszą na co dzień makijażu lub nie używają kosmetyków wodoodpornych. Zanieczyszczenia zgromadzone na twarzy to mieszanka oparta na sebum, czyli tłustej warstwie, z którą nie poradzi sobie sama woda. Dodatkowo może ona wysuszyć skórę, zwłaszcza jeśli jest zbyt ciepła.


Sprawdź, jak dbać o skórę zaczerwienioną i podrażnioną>>


Czym najlepiej myć twarz? Kosmetyki do mycia twarzy

Kosmetyki oczyszczające bezpieczne dla skóry twarzy nie powinny zawierać substancji zapachowych oraz sztucznych barwników, które mogą wywoływać reakcje alergiczne i na długo pozostawać na powierzchni skóry.

Lepiej też zrezygnować ze zwykłego mydła, które zawiera zbyt silne substancje myjące, dlatego po jego użyciu czujemy nieprzyjemne silne ściągnięcie. Mycie twarzy mocnymi detergentami zaburza naturalny mikrobiom skóry, narusza płaszcz hydrolipidowy, może nadmiernie wysuszyć i prowadzić do powstania podrażnień lub problemów z nadprodukcją łoju. Podobne działanie ma także alkohol, dlatego nie powinno go być w składzie kosmetyków oczyszczających cerę.

Do mycia twarzy najlepiej wybrać kosmetyki o krótkim składzie, bez zbędnych dodatków np. sztucznych barwników, silikonów, parafin, parabenów. Składniki aktywne mają wspierać naturę, regenerować, nawilżać i umacniać barierę ochronną naskórka. Takie cechy mają nasze płyny micelarne, żele do mycia twarzy, pasty peelingujące i mleczka. To produkty dobrane specjalnie do potrzeb skóry twarzy. Jak działają i czym się różnią?

Składniki wspomagające oczyszczanie twarzy - infografika

Czym są płyny micelarne?

Kosmetyki micelarne to grupa produktów opartych na mikroskopijnych grupach cząsteczek zwanych micelami. Mają one szczególne właściwości hydrofilowe i hydrofobowe. Oznacza to, że ich zewnętrzne cząsteczki przyciągają wodę i odpychają tłuszcze, a te wewnętrzne działają odwrotnie. Jak pomagają w oczyszczaniu skóry? Z łatwością przyciągają resztki sebum i kosmetyków do makijażu oraz pielęgnacji, a następnie rozpuszczają je. Skóra pozostaje oczyszczona w sposób delikatny, bez naruszania naturalnej warstwy ochronnej i mikrobiomu.

Micele mają również właściwości nośników innych składników, dlatego kosmetyki na ich bazie łatwo wzbogacić o substancje aktywne. Warto szukać tych, które nawilżają, ponieważ płyny micelarne mogą działać nieco ściągająco. Takie właściwości ma np. Pentylene Glycol z trzciny cukrowej i Niacinamide (witamina PP) jak w naszym płynie micelarnym tołpa.® authentic.

Kiedy używać mleczka do mycia twarzy?

Jeśli skóra jest bardzo wrażliwa, podatna na przesuszenie i zaczerwienienia, kosmetyki micelarne można zastąpić mleczkiem do mycia twarzy o kremowej konsystencji. Aby jeszcze bardziej zminimalizować ryzyko podrażnienia, warto najpierw nałożyć kosmetyk na twarz, szyję i oczy (jest bezpieczny nawet dla tak wrażliwych partii), odczekać chwilę, a następnie delikatnie zetrzeć produkt wraz z rozpuszczonym makijażem i zanieczyszczeniami przy pomocy wacika kosmetycznego.

Jak działają żele do mycia twarzy i jakie składniki powinny zawierać?

Żele do mycia twarzy to właściwie główne kosmetyki myjące. Mleczka i płyny micelarne przygotowują skórę do dogłębnego oczyszczania. Żele usuwają wszystko to, co pozostało w głębszych partiach. W ich wypadku ważne jest, aby były oparte na składnikach aktywnych wspomagających mycie, a nie silnych detergentach. Do skutecznego działania nie potrzebują też barwników i sztucznych substancji zapachowych.

Kiedy i jak stosować żele peelingujące i pasty-maski do mycia twarzy?

Martwy naskórek jest jednym z powodów zapychania się porów skóry. Zrogowaciałe komórki skóry sprawiają też, że cera jest bardziej szorstka i na twarzy widoczne są odstające skórki. Peeling należy więc wykonywać przynajmniej raz w tygodniu.

Jeśli skóra ma problemy z pojawiającymi się zaskórnikami i stanami zapalnymi, ale też jest po prostu zmęczona i utraciła naturalny blask, można stosować peeling nawet dwa razy na tydzień.

Osoby o cerze wyjątkowo wrażliwej i skłonnej do podrażnień powinny unikać peelingów mechanicznych. Polecamy im peelingi chemiczne (na bazie delikatnie złuszczających kwasów) lub enzymatyczne (na bazie enzymów) np. nasz peeling dermo face sebio 3 enzymy.

Płyn micelarny, mleczko, żel czy pasta myjąca? - infografika

Jak prawidłowo myć twarz?

Mycie twarzy powinno być kilkuetapowym procesem, podczas którego usunięte zostaną nie tylko zabrudzenia znajdujące się na powierzchni skóry, ale także takie, które przedostały się głębiej. Pierwszym krokiem jest dokładny demakijaż przy pomocy produktu micelarnego lub mleczka, np. tego z linii tołpa.®dermo face physio z gliceryną i ekstraktem z gruszki. Tego etapu nie powinny jednak omijać osoby, które nie używają kosmetyków kolorowych i filtrów UV. Płyn micelarny będzie odpowiedni również do męskiej skóry. Zmyje nie tylko warstwę sebum, ale także kurz, pył i toksyczne składniki smogu. Tego typu produkty oczyszczające nakładamy na wacik, którym przecieramy twarz, szyję i oczy. Jeśli cera jest wrażliwa, kosmetyk można nalać w zagłębienie dłoni i rozprowadzić na skórze, a następnie delikatnie przetrzeć wacikiem lub mokrą chusteczką.


Dowiedz się, jak powinna wyglądać pielęgnacja młodej męskiej skóry>>


Kolejnym krokiem jest użycie żelu lub pasty myjącej. Mają one za zadanie łagodnie i bez naruszania warstwy hydrolipidowej oczyścić skórę i jej pory. Wybrany kosmetyk nakładamy na zwilżoną twarz i wmasowujemy kolistymi ruchami. Mycie ma trwać około 3 minuty, przynosić ukojenie, odświeżenie i relaks. Unikamy silnego pocierania i używania na co dzień mocno ścierających gąbek lub szczotek.

Jeśli skóra będzie wymagać delikatnego złuszczania, mniej więcej raz w tygodniu warto dodatkowo użyć peelingu enzymatycznego lub z dodatkiem kwasów, które rozpuszczą martwy naskórek i nie podrażnią. Kosmetyki o działaniu mechanicznym powinny mieć naturalne, bardzo małe drobinki, np. korundu lub sproszkowanych pestek owoców. Na bazie tego pierwszego składnika powstał nasz żel-peeling micelarny do mycia twarzy tołpa.® dermo face physio. carbo.

Jak często myć twarz?

Oprócz etapowego procesu oczyszczania ważna jest także regularność. Twarz powinno się myć nie częściej niż dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Zwiększenie częstotliwości może doprowadzić do zbytniego przesuszenia lub nadprodukcji sebum, czyli uruchomienia procesów obronnych skóry.

Wieczorne mycie twarzy raczej nie budzi wątpliwości, ale dlaczego trzeba wykonywać te same czynności oczyszczające rano? Czy skóra nie powinna być czysta, skoro w nocy tylko śpimy? Chociaż my odpoczywamy, ona nadal ciężko pracuje, aby się zregenerować i pozbyć tego, co niekorzystne. Nadal wydziela sebum, a do tego poci się i usuwa toksyny. Wątpliwości rozwieje przetarcie twarzy wacikiem nasączonym płynem micelarnym. Okaże się, że nie jest on nieskazitelny. Wystarczy prosty eksperyment, aby przekonać się, że rano skóra również potrzebuje świeżego startu.

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-35%*
Cena promocyjna 42,89 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
*dotyczy ceny regularnej
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-35%*
Cena promocyjna 33,79 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
*dotyczy ceny regularnej
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-20%*
Cena promocyjna 39,99 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,99 zł
*dotyczy ceny regularnej
krem modelujący owal twarzy, DZIEŃ, SPF 15, 40 ml
-35%*
Cena promocyjna 40,94 zł Regular Price 62,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,64 zł
*dotyczy ceny regularnej