pielęgnacja
Uśmiechająca się dziewczyna z mokrymi włosami - tytułowa.

Wcierki do włosów – sposób na pobudzenie i wzmocnienie włosów

Wcierki do włosów, sprawdzony sposób na pobudzenie i wzmocnienie skóry głowy i włosów

Wcierka do włosów to dobry sposób na pobudzenie porostu włosów. Dodatkowo poprawi ich kondycję, zatrzyma wypadanie i wzmocni je od samej nasady. Sprawi, że twoje włosy będą silne, lśniące i aksamitne w dotyku!

Osłabienie i nadmiernie wypadające włosy – czy to powód do niepokoju?

Kiedy po umyciu głowy widzisz w odpływie niemałą garść włosów, ogarnia cię nieprzyjemne uczucie niepokoju? Wydaje ci się, że zaczęły dużo intensywniej wypadać? Uspokoimy cię – normą jest to, że codziennie tracimy do około 100 włosów. Muszą robić miejsce nowym. Do tego zwiększone ich wypadanie może pojawiać się okresowo ze względu na zmiany pór roku.

Jeśli jednak czujesz, że coś jest nie tak, sprawdź, co może powodować wzmożoną utratę włosów:

  • zaburzenia w gospodarce hormonalnej, szczególnie niski poziom estrogenu u kobiet (głównie zauważalny po porodzie);
  • choroby – w wyniku infekcji może dochodzić do osłabienia cebulek. Przyczyną wypadania włosów mogą być też choroby przewlekłe jak Hashimoto czy zespół Cushinga oraz niedoczynność/nadczynność tarczycy;
  • choroby skórne – AZS, ŁZS, grzybica;
  • długotrwały nasilony stres;
  • niewłaściwa pielęgnacja – częste stylizowanie włosów na gorąco, szarpanie pasm szczotką i/lub ręcznikiem, używanie szamponów mocno przesuszających skórę (z mocnymi detergentami);
  • dieta uboga w wartościowe składniki odżywcze – witaminy, kwasy omega, mikro- i makroelementy – a pełna tłuszczów i węglowodanów;
  • przyjmowanie niektórych leków;
  • przewlekłe zmęczenie i częsty brak snu;
  • zanieczyszczenia powietrza i inne czynniki zewnętrzne;
  • menopauza;
  • uwarunkowania genetyczne – na przykład łysienie androgeniczne u mężczyzn może być zapisane w genach.

Przeczytaj więcej na temat wypadania włosów>>>

Jeśli obserwujesz nasilone wypadanie włosów, spróbuj znaleźć przyczynę i wyeliminować problem – czasem wystarczy zmiana nawyków. Oczywiście trudno będzie ci ocenić, ile dokładnie pasm wypada ci każdego dnia i czy przekraczasz magiczną liczbę „100”. Jednak w przypadku wzmożonej utraty włosów, silnego łysienia, na pewno zauważysz różnicę – nie tylko podczas mycia głowy, lecz także czesania włosów i… sprzątania (pasma będą widoczne w każdym zakamarku mieszkania).

Dziewczyna w szlafroku czesząca włosy - zdjęcie.

Zmianę nawyków możesz rozpocząć od wzbogacenia diety w wartościową żywność, gwarantującą wysoką zawartość witamin, kwasów tłuszczowych omega oraz mikro- i makroelementów. Zacznij też lepiej o siebie dbać – staraj się prowadzić aktywny tryb życia, by dotleniać komórki skóry, a także postaw na dobry sen. Przemęczenie nie jest twoim sprzymierzeńcem.

W zahamowaniu wypadania włosów pomoże ci także drobny lifting ich pielęgnacji. Między innymi:

  • unikaj szamponów z mocnymi detergentami, na przykład SLS czy SLES – działają przesuszająco i mogą podrażniać naskórek;
  • staraj się podczas mycia masować skórę głowy – taki zabieg pobudzi krążenie krwi i limfy, dotleniając cebulki włosowe;
  • do spłukiwania włosów używaj letniej wody – nigdy gorącej i lodowatej;
  • nie trzyj włosów ręcznikiem – delikatnie je oklepuj;
  • sięgaj po odżywki, korzystaj z metody OMO (odżywienie-mycie-odżywienie);
  • zabezpieczaj włosy sprayem termoochronnym przed użyciem gorącego przyrządu fryzjerskiego, a najlepiej stylizuj włosy na gorąco jak najrzadziej;
  • jeśli to możliwe, zrezygnuj z farbowania włosów.

Zawalcz o gęstą fryzurę pełną objętości, włączając do pielęgnacji wcierkę do włosów. Czym jest i jakie zalety ma ten kosmetyk? Sprawdź, jak używać wcierki do włosów, by zacząć zauważać pożądane efekty.

Czym są wcierki do włosów?

Wcierki do włosów to jedne z ulubionych produktów włosomaniaczek. Tak naprawdę łączą w sobie działanie kilku produktów – odżywki, serum, ampułek i toniku. Mogą także występować pod postacią peelingu.

Dziewczyna wczesująca preparat we włosy - zdjęcie.

To, co wyróżnia wcierki do włosów, to skoncentrowana formuła oraz forma aplikacji – jak ich nazwa wskazuje, wciera się je w skórę głowy. Przeważnie mają w składzie ekstrakty ziołowe (np. z łopianu, chrzanu, kozieradki, czarnej rzepy, skrzypu, papryki, gorczycy czy chmielu), kwasy AHA i PHA, kofeinę, proteiny, keratynę czy peptydy. W formie toniku mają niższe pH, działają odświeżająco i nie obciążają skóry głowy.

Są to naprawdę intensywnie działające produkty. Wcierki na porost włosów dzieli się na dwa rodzaje pod względem składu:

  • na bazie wody – mają delikatniejsze formuły, idealne dla początkujących osób. Mogą być stosowane po umyciu głowy na wilgotną skórę;
  • na bazie alkoholu – alkohol poprawia przenikanie składników aktywnych, jednak może działać podrażniająco i przesuszająco, szczególnie na wrażliwy naskórek, dlatego tego typu wcierki do włosów są polecane osobom już zaznajomionym z ich stosowaniem. Dla złagodzenia silnego efektu można je stosować między myciami.

Powyższe formy to najczęściej wcierki-toniki. Mogą też występować w postaci hydrolatów (opierają się na wodach roślinnych), maceratów (bazują na olejach i ekstraktach roślinnych) i esencji (wysokie stężenie ekstraktów roślinnych).

Kiedy sięgnąć po wcierki do włosów?

Dlaczego powinno się sięgać po dobre wcierki do włosów i kiedy jest to wskazane? Tych kosmetyków warto używać przede wszystkim wtedy, gdy zauważymy silne przerzedzanie fryzury. Bywają też pomocne w przypadku łupieżu, przesuszenia lub przetłuszczania się skóry głowy i widocznego osłabienia pasm.

Dobre wcierki do włosów dostarczają głębszym warstwom naskórka składników aktywnych, dzięki czemu:

  • wzmacniają i dotleniają cebulki włosowe, pobudzając podskórne krążenie krwi i limfy;
  • aktywizują mieszki włosowe, wpływając na szybszy porost pasm;
  • regulują pracę gruczołów łojowych, zmniejszając tendencję do przetłuszczania się skóry głowy i występowania łupieżu;
  • w delikatny sposób złuszczają martwe komórki naskórka, odblokowując ujścia mieszków włosowych;
  • nawilżają i odżywiają naskórek, a przy tym wspierają jego mikrobiom.

Działanie wcierek do włosów - infografika.

Wcierka do skóry głowy – jak używać?

Jak używać wcierki do włosów? To proste! Jak sama nazwa wskazuje, należy wcierać ją – ale uwaga! – w skórę głowy. Zupełnie bezpodstawne jest aplikowanie jej wyłącznie na włosy. Wcierki działają w naskórku, wpływając na kondycję cebulek włosowych.

Zanim zaczniesz używać tego rodzaju kosmetyku, spróbuj dostosować go do potrzeb swoich włosów i naskórka. Musisz upewnić się, że dana wcierka do włosów nadaje się do typu twojej skóry głowy oraz rozwiąże problem, z jakim się borykasz (wypadanie pasm, łupież, przetłuszczanie się naskórka itp.).

Jeśli masz skórą skłonną do przesuszania się i wrażliwą, zrezygnuj ze stosowania wcierek alkoholowych. Mogą działać podrażniająco i jeszcze mocniej przesuszą naskórek, doprowadzając do jego wzmożonego przetłuszczania się. Zacznij najpierw od wcierek nawilżających, na przykład na bazie olejów i ekstraktów roślinnych. Dopiero później, gdy przywrócisz skórze balans, możesz wybrać wcierkę alkoholową, która intensywniej zadziała na porost włosów.

Alergiczna skóra nie zawsze będzie korzystnie reagować na wcierki do włosów, szczególnie na bazie alkoholu. To skoncentrowane kosmetyki, które zawierają wiele ekstraktów roślinnych i olejków eterycznych o możliwym potencjale drażniącym i mają długotrwały kontakt z naskórkiem. Zawarte w nich substancje-promotory przenikania składników aktywnych mogą potęgować reakcje alergiczne na dany składnik. Dlatego zanim zaczniesz używać wcierki na całą powierzchnię głowy, wykonaj test uczuleniowy na małym obszarze. Próbuj też szukać tego typu produktów wolnych od substancji zapachowych i olejków eterycznych.

Kiedy i jak używać wcierek do włosów? Możesz je aplikować u nasady pasm codziennie lub kilka razy w tygodniu. Wcierki na mokre czy suche włosy? Wszystko zależy od skoncentrowania formuły. Sugeruj się przede wszystkim zaleceniami podanymi przez producenta. Wcierek do włosów możesz używać zarówno po umyciu głowy, przed tą czynnością, jak i pomiędzy myciami. Nie stosuj jednak ich częściej niż raz dziennie.

Abyś zauważyła efekty, systematyczność to podstawa. Nie musisz sięgać po wcierkę codziennie, wystarczy kilka razy w tygodniu. Ważne jest przede wszystkim to, by robić to regularnie. Najczęściej efekty są zauważalne dopiero po około miesiącu kuracji – po stosowaniu wcierek na porost włosów pojawiają się pierwsze tak zwane baby hairs.

I pamiętaj o jeszcze jednej ważnej rzeczy – aplikacja wcierki, czy za pomocą aplikatora, pipetki, sprayu bądź dozownika, powinna być zawsze połączona z masażem skóry głowy. Dlaczego? Zabieg ten poprawi ukrwienie naskórka, pobudzając krążenie krwi i limfy, a także usunie martwy naskórek. W ten sposób dotleni cebulki włosowe i pomoże w przenikaniu do nich składników aktywnych z wcierek. Masaż wykonuj kolistymi i powolnymi ruchami. Możesz także używać w tym celu grzebienia o zaokrąglonych, luźno rozstawionych ząbkach. Pozwól sobie na chwilę relaksu, niech masaż trwa kilka minut.

Najlepsza wcierka do włosów – dopasuj ją do swoich potrzeb!

Wiesz już dobrze, że na rynku znajdują się różne rodzaje wcierek. Jak je dopasować? Najlepsze wcierki do włosów dobierzesz dzięki wskazówkom podanym przez producenta. Określ przede wszystkim cel stosowania tego kosmetyku oraz rodzaj swojej skóry głowy. Zwracaj uwagę na skład wcierki do włosów oraz kierunek działania – czy poprawia porost włosów, nawilża, pomaga w walce z łupieżem, a może hamuje przetłuszczanie się skóry? Dobrym wyborem są dermokosmetyki, których skuteczne działanie jest udowodnione przez badania laboratoryjne i testy dermatologiczne.

Najlepsze na intensywny porost włosów będzie serum stymulujące odrost włosów tołpa.® dermo hair wypadanie. Stymuluje i wzmacnia cebulki włosowe. Pobudza wzrost nowych włosów, a także zapobiega wypadaniu tych znajdujących się na głowie. Dzięki serum znów będziesz cieszyć się gęstą fryzurą i jej olśniewająco zdrowym wyglądem. Pamiętaj, że wcierki na wypadające włosy dają efekty dopiero po około miesiącu systematycznego stosowania.

Wypróbuj nasze serum na wypadanie włosów:

Borykasz się z nadmiernym przetłuszczeniem skóry głowy? Nasz booster świeżości tołpa.® green S.O.S. pomaga w regulacji pracy gruczołów łojowych, zmniejszając wydzielanie sebum. Łączy w sobie działanie toniku i serum, które świetnie odświeża skórę i daje uczucie świeżości. Dodatkowo przywraca jej równowagę oraz wzmacnia. Pomocne będzie także nasze serum normalizujące do skóry głowy tołpa.® dermo hair przetłuszczanie. Wykorzystuje moc niacynamidu, kwasu salicylowego, wierzby białej i kofeiny, zmniejszając produkcję sebum i zapobiegając wypadaniu włosów.

Jeśli z kolei twoja skóra ma skłonności do przesuszania się i potrzebuje intensywnego nawodnienia, wybierz serum wspierające mikrobiom skóry tołpa.® dermo hair podrażnienie. Kosmetyk zwiększa nawilżenie skalpu nawet o 38% i łagodzi podrażnienia – zawiera między innymi pantenol. Dzięki obecności kofeiny w składzie wzmacnia cebulki włosowe i ogranicza wypadanie włosów, a za sprawą prebiotyku – wspiera mikrobiom.

 

Rodzaje wcierek do włosów - infografika.

Peeling do skóry głowy – by wcierka do skóry głowy lepiej działała!

Pomiędzy stosowaniem wcierek do włosów znajdź także miejsce na peeling do skóry głowy. Dlaczego to ważne? Peeling po pierwsze zintensyfikuje działanie wcierki, po drugie – odblokuje ujścia mieszków włosowych, pozwalając im na swobodną pracę. Oczyszcza skalp z martwych komórek naskórka. Oprócz tego peeling trychologiczny (do skóry głowy):

  • przyspiesza procesy regeneracyjne komórek tkanki skórnej;
  • pomaga w regulowaniu wydzielania sebum;
  • wygładza powierzchnię naskórka i sprawia, że staje się miły w dotyku;
  • koi podrażnienia i zmniejsza skłonność do pojawiania się podrażnień wywołanych działaniem czynników zewnętrznych, kosmetyków stylizujących czy farby do włosów;
  • może niwelować swędzenie.

Dowiedz się, dlaczego jeszcze warto stosować peeling do skóry głowy>>>

Jaki stosować peeling?

Peeling, tak samo jak wcierkę do włosów, należy dobrać pod względem formuły, działania i rodzaju skóry głowy. W ten sposób możemy mieć pewność uzyskania pożądanych efektów.

Do wyboru masz peeling trychologiczny (peeling do skóry głowy):

  • mechaniczny, czyli scrub – zawiera drobinki peelingujące, które w mechaniczny sposób pozbywają się martwych komórek naskórka. Używa się go przeważnie podczas mycia głowy;
  • chemiczny, czyli kwasowy lub enzymatyczny – opiera się na działaniu kwasów (np. AHA czy PHA) lub enzymów (np. bromelaina, papaina). Może być stosowany na skórę głowy przed jej myciem. Podczas aplikacji warto wykonać delikatny masaż skalpu. Peeling chemiczny daje duże lepsze efekty niż mechaniczny i zwykle nie wywołuje większych podrażnień. Pozostawiamy go na skórze na kilka minut, potem zmywamy letnią wodą, a następnie myjemy głowę jak zwykle;
  • mieszany – łączy oba powyższe rodzaje.
wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-40%*
Cena promocyjna 39,59 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-40%*
Cena promocyjna 31,19 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-40%*
Cena promocyjna 29,99 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 29,99 zł