pielęgnacja
Kobieta oglądająca swój przedziałek w lusterku - tytułowa.

Swędząca skóra głowy – przyczyny podrażnienia i sposoby leczenia

Uporczywe swędzenie skóry głowy to problem, który może dotknąć każdego, niezależnie od typu skóry, płci i wieku. Powoduje dyskomfort i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jego przyczyny mogą być różne, począwszy od nagromadzenia się produktów do stylizacji, aż po choroby skóry głowy. Warto pamiętać, że tylko właściwe rozpoznanie pozwala na skuteczne leczenie i złagodzenie objawów.

Dlaczego skóra głowy swędzi?

Przyczyn swędzenia skóry głowy może być naprawdę wiele, nie zawsze są one oczywiste i łatwe do określenia. Dość rzadko swędzenie związane z poważnymi dermatozami, czyli chorobami skóry. Zanim podejmiemy odpowiednie działania, najpierw należy zidentyfikować problem. Poszukiwania przyczyny uporczywego świądu warto zacząć od przyjrzenia się codziennej pielęgnacji skóry głowy i włosów. Często bowiem jest ono spowodowane używaniem zbyt agresywnych środków myjących lub niedokładnym spłukaniem kosmetyków podczas pielęgnacji.

Wśród najczęstszych przyczyn uporczywego swędzenia głowy wymieniane są:

  • łojotokowe zapalenie skóry – powszechnie znane jako łupież, związane jest z nadmiernym przerostem drożdżaków Malassezia, które naturalnie bytują na naszej skórze głowy. Najczęściej pojawia się na tłustej skórze, gdy dochodzi do znacznej nadprodukcji sebum przez gruczoły łojowe. Oprócz świądu i białych płatków we włosach mogą pojawić się również zaczerwienienie i charakterystyczne, tłuste łuski na skórze głowy;
  • przesuszenie skóry głowy – wbrew pozorom skóra głowy, podobnie jak skóra twarzy i reszty naszego ciała, również jest podatna na wysuszenie i wymaga regularnego nawilżania. Jej nadmiernemu przesuszaniu sprzyja chociażby zbyt wysoka temperatura wody używanej do mycia włosów, silnie oczyszczające szampony zawierające agresywnie działające na skórę składniki, niewłaściwa dieta, brak odpowiedniej ochrony przed słońcem i wiatrem;
  • grzybica skóry głowy – podobnie jak łojotokowe zapalenie skóry również wywoływana przez drożdżaki, ale innego typu – Trichophyton rubrum. Jest ona niestety chorobą zaraźliwą, a do jej charakterystycznych objawów, oprócz uporczywego świądu skóry głowy, należy również wypadanie włosów;
  • kontaktowe zapalenie skóry – czyli popularne reakcje alergiczne, na które narażone są osoby ze skórą wrażliwą. Stan zapalny objawiający się swędzeniem mogą wywołać zarówno alergeny w kosmetykach pielęgnacyjnych i stylizacyjnych do włosów, jak również alergeny pokarmowe. W przypadku reakcji alergicznych wywołanych składnikami zawartymi w kosmetykach – często są one widoczne dopiero po użyciu produktu kilka, a nawet kilkanaście razy. Z tego względu w codziennej pielęgnacji warto stosować produkty łagodne, bazujące na sprawdzonych, naturalnych komponentach;
  • niewłaściwa pielęgnacja włosów i skóry głowy – stosowanie dużej liczby produktów do stylizacji lub szamponów i odżywek z mocnymi detergentami może prowadzić do uporczywego świądu skóry. Swędzenie może być także wynikiem niewłaściwego stosowania kosmetyków do włosów – część z nich powinna być bowiem nakładana jedynie na kosmyki, z pominięciem skalpu.

Przyczyny swędzenia skóry głowy - infografika

Wśród innych, rzadziej diagnozowanych przyczyn swędzenia skóry głowy wymienia się również choroby ogólnoustrojowe, w przypadku których swędząca głowa jest tylko jednym z objawów. Są to między innymi: atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, niedoczynność tarczycy lub inne zaburzenia hormonalne. Jeżeli swędzenie skóry głowy występuje w rodzinie, w której są dzieci w wieku przedszkolnym lub szkolnym, może być ono spowodowane powszechną chorobą pasożytniczą – wszawicą. W niezwykle rzadkich przypadkach takie swędzenie ma charakter idiopatyczny i nie da się ustalić jego jednoznacznej przyczyny.

Jak sobie poradzić ze swędzącą skórą głowy?

Swędzenia skóry głowy z pewnością nie należy bagatelizować, zwłaszcza gdy jest na tyle uporczywe, że utrudnia nam codzienne funkcjonowanie i sen. Jeżeli przyczyną jest nieprawidłowa pielęgnacja lub przesuszenie skóry, możemy spróbować zwalczyć je domowymi sposobami. Jeżeli jednak występują krostki, a samo swędzenie jest silne – koniecznie należy skonsultować się z dermatologiem lub trychologiem, którzy przeprowadzą badania i postawią odpowiednią diagnozę, a następnie ustalą leczenie dopasowane do określonej jednostki chorobowej. Leczenie świądu w obrębie skalpu obejmuje stosowanie preparatów miejscowych (szamponów, maści, wcierek, sprayów), jedynie w nielicznych przypadkach. Gdy objawy są wyjątkowo mocno nasilone, lekarz może zalecić farmakoterapię doustną.

Uporczywe swędzenie skóry głowy najczęściej leczy się preparatami zawierającymi glikokortykosteroidy lub substancje o działaniu przeciwgrzybiczym, jak np. ketokonazol, flukonazol lub mikonazol.

Równie ważnym elementem dbania o skórę w tej okolicy, ale również o cały organizm, jest zdrowa dieta i odpowiednie nawodnienie. To podstawa świadomego i holistycznego dbania o siebie, dlatego nie warto bagatelizować znaczenia zdrowego odżywiania w codziennym życiu. Wprowadzenie do diety składników bogatych w witaminy i minerały, takie jak witaminy: A, C, E oraz cynk, może pomóc w utrzymaniu zdrowej skóry i włosów. Unikanie nadmiernego spożycia tłustej, przetworzonej żywności i cukru również może poprawić stan skóry.

kobieta z dłońmi na głowie - zdjęcie

Swędzenie skóry głowy – domowe sposoby

Domowe sposoby na swąd przynoszą nie tylko doraźną ulgę, ale mogą również korzystnie wpłynąć na kondycję skóry głowy i włosów. Warto jednak pamiętać, że zwykle stanowią jedynie uzupełnienie właściwego leczenia.

Wśród polecanych metod łagodzenia swędzenia głowy wymienia się:

  • okłady z sody – sodę oczyszczoną należy wymieszać z niewielką ilością wody, a następnie tak przygotowaną papkę wetrzeć w skalp i pozostawić na około 15 minut,
  • okłady z babki lancetowatej – napar z babki należy nałożyć na swędzące miejsca na skórze głowy,
  • wcierki lub płukanki z:
    • aloesu – działa łagodząco, zmniejszając przesuszenie, a ponadto redukuje podrażnienie i stany zapalne,
    • rumianku – wykazuje właściwości kojące,
    • olejku herbacianego – posiada silne właściwości antyseptyczne,
    • octu jabłkowego – nie tylko przywraca prawidłowe pH skóry głowy, ale dodatkowo ma właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze (można go dodać również do szamponu),
    • mięty – mentol ma działanie przeciwświądowe i przeciwzapalne.

Odpowiednia pielęgnacja na swędzenie głowy

Niezwykle istotną rolę, bez względu na przyczynę świądu głowy, odgrywa w jego łagodzeniu właściwa pielęgnacja. Osoby borykające się z tą dolegliwością szczególną uwagę powinny zwrócić na dokładne oczyszczanie problematycznego obszaru. Zaleca się stosowanie łagodnych szamponów przygotowanych z naturalnych składników bez detergentów podrażniających skórę, z substancjami wspierającymi przywrócenie prawidłowej równowagi skóry głowy. Dobrym wyborem, jeśli chodzi o szampon do swędzącej skóry głowy, może być np. nawilżający szampon wspierający mikrobiom tołpa.®.

Sięgnąć należy również po peelingi trychologiczne, które nie tylko oczyszczają głowę z martwego naskórka i odblokowują ujścia gruczołów łojowych, regulując prawidłowe wydzielanie sebum, ale również przygotowują ją na przyjęcie dobroczynnych składników odżywczych zawartych w preparatach pielęgnacyjnych. Peeling należy wykonywać regularnie, raz w tygodniu, przez dłuższy czas. Jaki peeling trychologiczny wybrać? By pozbyć się swędzącej skóry na głowie oraz strupków, można sięgnąć po peeling trychologiczny tołpa.® dermo hair, który oprócz składników złuszczających i przyspieszających regenerację skóry, zawiera również pantenol, łagodzący podrażnienia i świąd.

Wypróbuj nasz peeling do skóry głowy:

Jak pielęgnować swędzącą skórę głowy - infografika

W codziennej pielęgnacji warto ponadto zwrócić uwagę na temperaturę wody wykorzystywanej do mycia głowy (powinna być letnia) oraz unikanie zbyt częstego stosowania produktów do stylizacji włosów.

>>Czytaj także: Dlaczego warto wykonywać peeling skóry głowy?

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-40%*
Cena promocyjna 39,59 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-40%*
Cena promocyjna 31,19 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-40%*
Cena promocyjna 29,99 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 29,99 zł