skóra głowy zaczyna swędzieć, włosy wypadają, są suche i bez życia, a na dodatek pojawiły się białe płatki łuszczącego się naskórka? Może to oznaczać problemy z przesuszeniem spowodowane czynnikami zewnętrznymi, trybem życia oraz niewłaściwą pielęgnacją. Jak powinna wyglądać kuracja odbudowująca i nawilżająca? Jakie składniki pomogą w walce z suchą skórą głowy?
Spis treści
Sucha skóra głowy – charakterystyczne objawy i przyczyny
Skóra głowy – tak jak ta na twarzy i całym ciele – może ulec przesuszeniu i podrażnieniu przez niewłaściwą pielęgnację, inwazyjne zabiegi kosmetyczne lub niezdrowy styl życia. Jeśli zmaga się z niedostatecznym nawilżeniem i utratą wody, może objawiać się to:
- swędzeniem;
- łuszczeniem się skóry;
- wypadaniem i pogorszeniem kondycji włosów;
- wolniejszym porostem włosów.
Okazuje się, że wpływ na stan naszej skóry głowy mają proste codzienne czynności i nawyki:
- przebywanie w pomieszczeniach, w których powietrze jest suche, klimatyzowane;
- nadużywanie suszarki (suszenie gorącym powietrzem), prostownicy, lokówki, termoloków;
- inwazyjne zabiegi fryzjerskie, np. dekoloryzacja, farbowanie;
- używanie gorącej wody do mycia głowy;
- chodzenie w obcisłych czapkach wykonanych ze sztucznych włókien;
- długotrwałe opalanie bez nakrycia głowy;
- stosowanie na co dzień mocnych, agresywnie oczyszczających, wysuszających szamponów;
- częste używanie produktów do stylizacji włosów: pianek, lakierów;
- choroby dermatologiczne i alergie na składniki kosmetyków;
- niezdrowa dieta, stres.
Czy sucha skóra głowy to już łupież?
Kiedy zauważamy niewielkie, białe płatki łuszczącej się skóry, zaczynamy myśleć o walce z łupieżem. Czy przesuszona skóra głowy i jej objawy są jednoznaczne z tą chorobą dermatologiczną?
Jedno może być połączone z drugim, ale nie musi. Może się okazać, że wymienione wyżej symptomy to jedynie odpowiedź na niewłaściwą pielęgnację, zbyt agresywnie działające kosmetyki, wystawienie na działanie promieni słonecznych lub wynik działania suchego powietrza. Łupież może dawać takie same objawy, ale jest spowodowany obecnością grzyba. Wątpliwości może rozwiać wizyta u dermatologa lub obserwacja stanu skóry głowy. Jeśli rezygnacja ze szkodliwych nawyków, zmiana kosmetyków i sposobów pielęgnacji nie działa, może się okazać, że konieczna będzie kuracja przeciwłupieżowa.
Jak zacząć zdrową pielęgnację suchej skóry głowy?
Zdrowa pielęgnacja przesuszonej skóry głowy powinna rozpocząć się od zmiany szkodliwych nawyków:
- W naszym menu powinny zagościć produkty bogate w zdrowe oleje, np. pestki dyni, tłuste ryby, jaja, awokado, chude mięso, wzbogacone o warzywa i owoce pełne antyoksydantów. Wpływ na polepszenie kondycji skóry ma też odpowiednie nawadnianie. Powinniśmy pić około 2 litrów wody dziennie.
- Zmiany powinny dotyczyć też pielęgnacji i zabiegów fryzjerskich. Kiedy zauważymy objawy charakterystyczne dla przesuszenia skóry głowy, dajmy jej odpocząć, rezygnując do czasu poprawy z lakierów, pianek, farbowania, rozjaśniania, prostowania, a nawet suszenia. Jeśli jest to konieczne, możemy używać suszarki ustawionej na chłodny podmuch, ale nie po każdym myciu.
- Podstawą pielęgnacji powinny być łagodne kosmetyki pełne naturalnych składników aktywnych. Do duetu szampon plus odżywka warto włączyć peeling trychologiczny.
- Jeśli problem jest poważny, nasila się lub nie słabnie po zastosowaniu kuracji, konieczna będzie wizyta u dermatologa, który potwierdzi lub wykluczy choroby skóry głowy i alergie na składniki kosmetyków.
Jaki peeling do suchej skóry głowy?
Peelingi do skóry głowy jeszcze do niedawna nie były tak popularne jak dziś. Okazuje się jednak, że to, co pozytywnie działa na wygląd naszej cery i ciała, ma zbawienny wpływ także na skórę głowy. Nie powinniśmy więc jej omijać podczas tego typu zabiegów, a dobrać odpowiedni preparat. Ma on za zadanie usuwać martwy naskórek, resztki kosmetyków, kurz, brud oraz tłuszcz. Warto znaleźć taki oparty na naturalnych składnikach, tworzących kompleks odżywczych i nawilżających antyoksydantów. W składzie powinien znaleźć się pantenol i betaina, kwas glikolowy oraz aloes. Odświeżające działanie będą miały kosmetyki z dodatkiem ekstraktów z bazylii i trawy cytrynowej. Łagodny, inteligentnie, a nie agresywnie działający preparat nie zaburzy pH skóry i nie naruszy jej warstwy hydrolipidowej, a za to pozostawi ją oczyszczoną i przygotowaną do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych.
Zaletą stosowania tego typu peelingów jest nie tylko poprawa kondycji skóry głowy, ale też wzmocnienie włosów. Dzięki poprawie mikrokrążenia i odżywieniu mieszków włosowych stają się one mocniejsze, szybciej i zdrowiej rosną, są bardziej podatne na nawilżanie.
Jak powinno wykonywać się peeling głowy? 1 lub 2 razy w tygodniu – w zależności od indywidualnych potrzeb każdej skóry – i wykonać delikatny masaż kolistymi ruchami. Wystarczy niewielka ilość preparatu i 2-3 minuty. Peeling jest odpowiedni dla wszystkich rodzajów włosów, a ten od tołpa.® dermo hair również po farbowaniu i zabiegach rozjaśniających. Na koniec warto pamiętać o bardzo dokładnym spłukaniu kosmetyku.
Jaki wybrać szampon do suchej skóry głowy i jak go stosować?
Podstawą pielęgnacji włosów i skóry głowy zawsze jest dobrany do kondycji i ewentualnych problemów szampon. Zbyt agresywny może zaburzyć naturalne funkcjonowanie skóry, jej mikrobom i płaszcz hydrolipidowy, odpowiedzialny m.in. za utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia. Na co dzień warto postawić na produkty naturalne, bogate w roślinne kompleksy i ekstrakty, które oczyszczą w sposób łagodny, nie będą oblepiać włosów i pozostawać na skórze, a także przyczyniać się do łuszczenia i uczucia swędzenia. Walkę z tymi dolegliwościami wspomogą:
- fucogel – polisacharyd znany ze swych właściwości nawilżających i kojących;
- kwas mlekowy – chroni naturalny mikrobom;
- mocznik i jego pochodne – nie tylko nawilża, ale wzmacnia działanie innych składników aktywnych, zmiękcza.
Kosmetyk, który będziemy stosować podczas każdego mycia, powinien też być oparty na delikatnych substancjach myjących. Łatwo rozpoznać takie preparaty, ponieważ mają naturalny kolor i są matowe. Szampony o perłowym połysku należą do tych silniejszych, które powinno się stosować jedynie okazjonalnie. Przesuszona skóra głowy potrzebuje regeneracji, aby mogła odzyskać miękkość i przywrócić zdrowy mikrobiom. Podczas kuracji nawilżającej nie potrzebuje agresywnych preparatów i zabiegów.
Oprócz doboru odpowiedniego szamponu bardzo ważny jest też sposób, w jaki myjemy głowę.
- Zbyt ciepła, a nawet gorąca woda może doprowadzić do przesuszenia. Chłodna (ale nie zimna) zadziała zbawiennie i nie pogorszy problemu swędzenia i łuszczenia.
- Nie powinniśmy nalewać szamponu bezpośrednio na skórę głowy i włosy. Lepiej nałożyć go w zagłębienie dłoni, rozcieńczyć wodą i spienić.
- Ilość szamponu potrzebna do umycia włosów jest naprawdę niewielka. To mniej więcej wielkość małego orzecha. Lepiej czynność powtórzyć, niż jednorazowo przesadzić ze zbyt dużą dawką kosmetyku.
- Szampon służy przede wszystkim do mycia skóry, dlatego tylko na nią go nakładamy, omijając włosy na całej ich długości. Wystarczy im ilość, która dostanie się do nich podczas spłukiwania oraz odżywka.
- Szampon powinniśmy bardzo dokładnie spłukać, aby resztki nie pozostawały na skórze i włosach. Pomóc można sobie delikatnym masażem, który wzmocni dodatkowo mikrokrążenie.
- Masaż nie oznacza jednak mocnego pocierania, które mogłoby zniszczyć włosy. Ruchy powinny być delikatne i przyjemne. Podczas masażu nie należy też drapać skóry paznokciami.
- Częstotliwość myć należy dostosować do indywidualnych potrzeb. Nie należy doprowadzać do zbytniego przetłuszczania, które może doprowadzić do powstania podrażnień. Nie oznacza to, że każdy będzie potrzebował codziennego mycia.