pielęgnacja
Kobieta z pięknymi włosami

pielęgnacja skóry głowy z łupieżem

dostrzegasz na swoich włosach charakterystyczne białe płatki. Nie nosisz ciemnych ubrań, bo zaraz uwidacznia się na nich jasny pyłek. Twoim problemem może być łupież – sprawdź, czym jest i jak z nim walczyć. Poznaj też inne schorzenia skóry, które objawiają się podobnie do łupieżu. Być może twoim problemem nie jest sam łupież a np. łuszcząca się, przesuszona skóra głowy.

Czym jest i skąd się bierze łupież na włosach?

Łupież to choroba skóry objawiająca się nadmiernym podziałem i łuszczeniem się naskórka, co skutkuje łuszczeniem i osypywaniem się szarobiałych płatków przesuszonej skóry. Najczęściej kojarzymy go ze skórą głowy, chociaż może występować także na tułowiu (łupież pstry), twarzy (łupież biały) czy w pachwinach (łupież rumieniowaty).

Łupież jest też zjawiskiem niejednorodnym, niektóre jego rodzaje wywoływane są przez drożdżaki (łupież pstry), inne przez wirusy opryszczki (łupież różowy Giberta), a jeszcze inne przez bakterie (łupież rumieniowy). Nas interesuje jednak przede wszystkim łupież na głowie. Ten spowodowany jest uszkodzeniem naturalnej bariery ochronnej naskórka oraz nadmiernym przesuszeniem tkanki.

Taki odwodniony i „bezbronny” naskórek jest szczególnie podatny na uczulenia i stany zapalne, a także na nadkażenia bakteryjne i drożdżakowe. Normalnie niegroźne dla skóry głowy, bytujące na niej grzyby z gatunku Malassezia mogą ją zaatakować i pogłębić problem. Na skórze mogą pojawić się też krostki w okolicach mieszków włosowych i inne stany zapalne.

Rodzaje łupieżu skóry głowy

Łupież owłosionej skóry głowy może przybierać dwie różne formy:

 • suchy łupież – jest łagodną postacią choroby objawiającą się drobnopłatkowym łuszczeniem. Na głowie – szczególnie na jej czubku i w okolicach skroni, pojawiają się szarobiałe i sypkie łuski oraz uczucie swędzenia. Łupieżowi może towarzyszyć także nadprodukcja serum, będąca reakcją obronną skóry na nadmierne przesuszenie. Suchy łupież może występować nie tylko na owłosionej skórze głowy, ale także w brwiach i w okolicach powiek, a nawet na policzkach.
 • tłusty łupież – czasem jest nazywany też mokrym lub łojotokowym. Jest on poważniejszą postacią łupieżu skóry głowy, objawiającą się wzmożonym wydzielaniem łoju. Łuski skórne na głowie są pożółkłe i mocno przylegają do naskórka. Uwaga – ta postać choroby, nieleczona może prowadzić do wzmożonej utraty włosów i łysienia.

Wypadanie włosów spowodowane łupieżem

Zaawansowana postać łupieżu skóry głowy może prowadzić do powstania stanów zapalnych, których skutkiem jest wypadanie włosów. Proces ten rozpoczyna się zwykle od skroni i czubka głowy, gdzie najczęściej zlokalizowane są łuski skórne wywołane chorobą. Długotrwale nieleczony łupież tłusty może doprowadzić nawet do miejscowego albo całkowitego wyłysienia, szczególnie gdy już mamy skłonności genetyczne do wypadania włosów lub inne choroby ogólnoustrojowe.

Co może nasilać łupież?

Skłonność do łupieżu może być spowodowana czynnikami genetycznymi, jednak w znacznej mierze możemy mu zapobiegać, eliminując czynniki nasilające takie jak:

 • twarda woda – zła jakość wody może wzmagać przesuszanie tkanki. By poprawić jakość wody warto myć głowę wcześniej przefiltrowaną wodą albo zamontować specjalny filtr kranowy lub prysznicowy;
 • intensywne środki myjące – silne substancje myjące takie jak SLS i SLES przesuszają skórę, ponadto uszkadzają jej naturalną warstwę hydrolipidową (pełniącą funkcje ochronne) oraz mikrobiom (naturalną florę bakteryjną naskórka, która pomaga zwalczać szkodliwe drobnoustroje). To skutkuje wzmożoną wrażliwością na działanie czynników zewnętrznych oraz wzmożoną utratą wilgoci, które są czynnikami ryzyka łupieżu. Z tego względu w żadnym z naszych kosmetyków i szamponów nie znajdziecie SLS ani SLES;
 • zanieczyszczenia powietrza, dym papierosowy – żyjąc w mieście, jesteśmy narażeni na wzmożone działanie smogu i innych zanieczyszczeń. W nich (podobnie jak w dymie papierosowym) znajdują się szkodliwe oksydanty (wolne rodniki), które uszkadzają komórki skóry, przyczyniając się do ich szybszego starzenia się i obumierania. Również wpływają na wysuszenie skóry i mogą uszkadzać naturalne funkcje obronne (płaszcz hydrolipidowy) naskórka, co czyni go jeszcze bezbronnym na ich działanie;
 • promieniowanie UV – promieniowanie słoneczne także jest źródłem wolnych rodników i może przyczyniać się nie tylko do uszkadzania naturalnych funkcji obronnych skóry, ale i silnego przesuszania. Dlatego warto osłaniać głowę w czasie silnego nasłonecznienia – latem nosić czapkę, chustę lub kapelusz, a siedząc na plaży czy tarasie korzystać z parasola przeciwsłonecznego.
 • składniki kosmetyków wywołujące alergie – pojawienie się alergii na barwnik lub sztuczną substancję zapachową zawartą w produkcie pielęgnacyjnym może nasilić albo zapoczątkować tworzenie się łupieżu;
 • korzystnie ze zbyt dużej liczby produktów stylizujących – kosmetyki oblepiające włosy mogą być dla nich i dla skóry dużym obciążeniem. Stosując je w nadmiarze, pozbawiamy naskórek możliwości naturalnego oczyszczania i regeneracji. Żele, pianki i lakiery mogą zapychać również pory skórne, co często prowadzi do reakcji obronnej w postaci keratynizacji – nadmiernego złuszczania. Jednocześnie zawarte w produktach stylizacyjnych składniki np. substancje zapachowe mogą powodować alergie wzmagające skłonności do łupieżu. Niektóre środki do stylizacji mają w sobie także alkohol etylowy, który może prowadzić do wysuszania skóry i także nasilać jej łuszczenie.

Jak się pozbyć łupieżu?

By pozbyć się łupieżu, należy w miarę możliwości wyeliminować lub ograniczyć czynniki ryzyka. Następnie skupić się na prawidłowej pielęgnacji skóry głowy. Warto szukać szamponów, masek do włosów i innych kosmetyków trychologicznych (z gr. trikhos - włos, trychologia to nauka zajmująca się diagnozą i leczeniem dolegliwości związanych z włosami i skórą głowy) zawierających:

 • substancje wspierające zdrowe złuszczanie się skóry np. kwasy AHA (takie jak kwas mlekowy, glikolowy, migdałowy), które pomagają regulować proces rogowacenia lub enzymy np. takie jak betaina z buraka, który wspomagają prawidłowe złuszczanie. Zarówno betainę, jak i kwas glikolowy oraz kwas mlekowy dodaliśmy np. do naszego trychologicznego szamponu przeciwłupieżowego tołpa.® dermo hair łupież. Kwas glikolowy i betainę znajdziesz również w naszym peelingu trychologicznym do skóry głowy z serii tołpa.® dermo hair peeling.
 • składniki regulujące pracę gruczołów łojowych np. ekstrakt z białej wierzby, który ogranicza wydzielanie sebum i przetłuszczanie się skóry głowy oraz zwęża gruczoły łojowe. Taki ekstrakt również dodaliśmy do formuły naszego szamponu tołpa.® dermo hair łupież.;
 • substancje zmniejszające zapychanie się porów np. witaminę B3 nazywaną również niacynamidem. Co ciekawe niacynamid można wykorzystać także w pielęgnacji skóry twarzy. Świetnie sprawdza się w kuracjach przeciwtrądzikowych czy przeciw zaskórnikom
 • składniki łagodzące np. ekstrakt z aloesu lub pantenol, kojące dyskomfort i swędzenie. Wykorzystujemy je np. w naszym peelingu trychologicznym dermo hair peeling.;
 • ekstrakty zmniejszające wypadanie włosów – np. ekstrakt z bazylii szczególnie istotne w poważnych przypadkach łupieżu, w których pojawia się łysienie. Również znajdziesz go w peelingu do skóry głowy z serii tołpa.® dermo hair peeling.;
 • antyoksydanty, czyli składniki zmniejszające negatywny wpływ zanieczyszczeń i inny niekorzystnych czynników zewnętrznych (dokładnie zawartych w nich wolnych rodników) np. roślinny torf tołpa.®. Dodatkowo wspomaga on regenerację skóry i wzmacnia jej odporność.;
 • substancje nawilżające np. gliceryna, pochodne mocznika czy ekstrakt z nasion owsa obecny w naszym szamponie z serii dermo hair łupież. Uwaga – substancją nawilżającą jest też kwas glikolowy i kwas mlekowy (ten ostatni wchodzi w skład NMF – natural moistruaizing factor, czyli naturalnego czynnika nawilżającego).

Szampon trychologiczny do włosów tołpa.® dermo hair łupież. - infografika

W łagodnych postaciach łupieżu suchego zazwyczaj wcale nie jest wskazane silne działanie przeciwgrzybicze. Początkowe fazy łupieżu są bowiem najczęściej spowodowane nieprawidłową pielęgnacją, przesuszeniem i uszkodzeniem naturalnych funkcji ochronnych skóry. Wyregulowanie procesów regeneracyjnych, odpowiednie nawilżenie i przywrócenie równowagi hydrolipidowej oraz mikrobiomowej za pomocą powyższych składników powinny wystarczyć.

Substancje przeciwgrzybicze w szamponach z apteki, usuwające drożdżaki współwystępujące przy łupieżu, niszczą nie tylko szkodliwe, ale też dobre drobnoustroje bytujące na naszej skórze (mikrobom) odpowiedzialne za jej funkcje ochronne. Pozostawiają więc skórę bez jej „tarczy ochronnej”, narażoną na atak ze strony innych czynników zewnętrznych, a nawet nawrót bakterii czy grzybów. Stąd często po spektakularnych efektach leczenia przeciwgrzybicznego, można zaobserwować szybki nawrót łupieżu.

Poprawna pielęgnacja skóry głowy krok po kroku

W pielęgnacji suchej skóry głowy i pielęgnacji przeciwłupieżowej oraz ochronnej istotny jest nie tylko dobór właściwego szamponu, ale także regularny peeling skóry głowy. Pozwala on pozbyć się zrogowaciałej warstwy martwego naskórka i regulować naturalne procesy rogowacenia.

Jak używać peelingu trychologicznego?

Krok 1. Nanieś peeling trychologiczny np. nasz dermo hair peeling. na suchą skórę głowy, oddzielając pasmo włosów po paśmie.

Krok 2. Delikatnymi ruchami wmasuj produkt w skórę i pozostaw go na niej na ok. 2-3 minuty.

Krok 3. Spłucz peeling ciepłą wodą i umyj włosy szamponem.

Dla najlepszych efektów skórę głowy należy pelengować 1-2 razy w tygodniu. Zawsze przed myciem włosów.

Systematycznie stosowany peeling trychologiczny reguluje naturalne procesy zachodzące w naskórku, wspomaga ukrwienie skóry głowy, normalizuje złuszczanie oraz wspomaga przyswajanie składników pielęgnacyjnych z szamponów, odżywek i masek do włosów.

Sprawdź, dlaczego warto regularnie peelingować skórę głowy?

Peeling tryhologiczny do skóry głowy - infografika

Jak myć włosy szamponem tryhologicznym?

Krok 1. Nałóż na wilgotną skórę głowy szampon trychologiczny np. z serii tołpa.® dermo hair łupież. Dokładnie umyj włosy.

Krok 2. Spłucz zimną wodą, która domknie łuski włosa, dzięki czemu nabiorą one lekkości i połysku.

Krok 3. Masuj skórę podczas spłukiwania szamponu. Nie tylko dokładniej i szybciej go wypłuczesz, ale również pobudzisz ukrwienie tkanki skórnej i mieszków włosowych.

Krok 4. Osusz włosy ręcznikiem, dociskając go do skóry głowy. Nie pocieraj włosów i naskórka (może to sprzyjać łamaniu i wypadaniu włosów, a także podrażnieniom tkanki).

Sucha i łuszcząca się skóra głowy - to niekoniecznie jest łupież!

Warto wiedzieć, że wiele problemów skórnych może objawiać się podobnie do łupieżu. W wielu przypadkach sucha i łuszcząca skóra głowy jest tylko efektem przesuszenia tkanki lub może być związana z genetyczną skłonnością do łuszczenia się. Wówczas wystarczy zastosować pielęgnację nawilżającą np. nawilżający szampon wspierający mikrobiom dermo hair podrażnienie., który zawiera nawilżającą pochodną mocznika, cenny Fucogel. Szampon wspierający mikrobiom został wzbogacony także o kwas mlekowy należący do NMF oraz wspomagający regulację naturalnych procesów rogowacenia naskórka.

Często łupież mylony jest także z łojotokowym zapaleniem skóry objawiającym się rumieniem, łuszczeniem się, świądem. Jest to zupełnie inna choroba dermatologiczna, która szczególnie dotyka osoby po 50. roku życia i nieco częściej dotyka panów, niż panie. Rozróżnić łojotokowe zapalenie skóry od łupieżu można poprzez obserwację, czy na głowie pojawiły się łuski skórne (biało-szare lub żółtawe). Jeśli nie, prawdopodobnie trzeba skonsultować się z dermatologiem, gdyż prawdopodobnie nie mamy do czynienia z łupieżem.

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-40%*
Cena promocyjna 39,59 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
*dotyczy ceny regularnej
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-35%*
Cena promocyjna 33,79 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 33,79 zł
*dotyczy ceny regularnej
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-30%*
Cena promocyjna 34,99 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,99 zł
*dotyczy ceny regularnej