pielęgnacja
Młoda kobieta z czystą i zdrową cerą patrząca w bok - tytułowa.

Sposoby na prosaki – pielęgnacja i higiena twarzy w walce z prosakami

Prosaki są niewielkimi zmianami skórnymi o charakterze żółtych lub białych kuleczek. Przypominają krostki i utrzymują się na skórze twarzy przez wiele tygodni. Jak usunąć prosaki? Jak pielęgnacja twarzy wpływa na walkę z prosakami?

Czym są prosaki?

Często błędnie nazywamy je krostkami lub pryszczami. Prosaki to w rzeczywistości małe żółtoblade grudki przeważnie występujące na skórze w skupiskach. Są niegroźne dla zdrowia, ale uznajemy je za uciążliwy i nieestetyczny defekt. Mogą być mylone z zaskórnikami i kaszakami.

Czym są zaskórniki i jak ich się pozbyć? Sprawdź >>>

Prosaki na twarzy najczęściej pojawiają się w okolicy oczu – wokół nich i na powiekach. Mogą także występować na nosie i czole, sporadycznie na policzkach i wokół ust. Skłonności do nich mają niemal wszystkie rodzaje skóry, także sucha[1]. Prosaki dzielimy na trzy grupy:

  • pierwotne – pojawiają się już w pierwszych dniach życia dziecka i przeważnie znikają po okresie noworodkowym. U dorosłych mogą im niekiedy towarzyszyć ból i zaczerwienienia. Zazwyczaj samoistnie znikają po kilku tygodniach;
  • wtórne – mogą powstawać po uszkodzeniach mechanicznych oraz po niewłaściwie przeprowadzonych zabiegach, na przykład peelingach chemicznych z wykorzystaniem hydroksykwasów[2];
  • wysiewowe – mogą być przekazywane z pulą genów, występują często w wyniku zaburzeń hormonalnych i chorób autoimmunologicznych skóry. Ich pochodzenia bywa także idiopatyczne, czyli o nieznanym podłożu.

Co jeszcze przyczynia się do pojawiania się prosaków?

Przyczyny powstawania prosaków

Na występowanie prosaków prawdopodobnie duży wpływ mają uwarunkowanie genetyczne i skłonności, które dziedziczymy po rodzicach i dziadkach. Te zmiany skórne pojawiają się często w okresie noworodkowym i po czasie samoistnie znikają.

Jest to związane z niedojrzałością gruczołów łojowych, które mogą nadmiernie produkować sebum. Dochodzi wówczas do zatkania ujść mieszków włosowych. Sebum i martwe komórki naskórka blokują pory, a że nie mają ujścia, przekształcają się w niewielkie cysty – prosaki. Przyczyną ich powstawania są więc zaburzenia procesów zachodzących w strukturze skóry.

Prosaki na twarzy mogą być problemem także nastolatków. W okresie dojrzewania praca hormonów jest nierówna i często dochodzi do nadprodukcji sebum – przyczynia się do tego często panująca w tym czasie burza hormonalna. A tu nietrudno o zatkanie ujść mieszków włosowych.

Jednak gdy prosaki występują u osoby dorosłej, podejrzewa się, że powodami mogą być też skłonności uwarunkowane genetycznie i zaburzenia gospodarki hormonalnej (nie znamy jednoznacznej przyczyny tego, skąd się biorą prosaki na twarzy, pod oczami czy na powiekach), a także:

  • nieprawidłowa codzienna pielęgnacja twarzy – pomijanie etapów dogłębnego oczyszczania skóry;
  • stosowanie kosmetyków niedopasowanych do rodzaju naskórka i komedogennych (zapychających pory);
  • pojawianie się zakażeń wirusowych bądź bakteryjnych;
  • skłonność skóry do nadmiernego przetłuszczania się.

Co przyczynia się do powstawanie prosaków? - infografika.

Jak usunąć prosaki?

Czy usuwanie prosaków można wykonać samodzielnie? Owszem, mamy kilka możliwości. Oczywiście warto pamiętać, że prosaki na twarzy nie są niebezpieczne dla zdrowia czy zaraźliwe. To po prostu drobna niedoskonałość skóry, która może z czasem obejmować jej coraz większe obszary i sprawiać dyskomfort psychiczny. Jeśli zaczną pojawiać się na twarzy w większych skupiskach, warto skonsultować to z lekarzem – dermatologiem – aby potwierdził, że to prosaki, a nie inny problem skórny.

Te niewielkie cysty można wyeliminować za pomocą niektórych domowych sposobów, a także przy wsparciu specjalistycznych metod w gabinecie kosmetycznym (konsultacja z dermatologiem lub kosmetologiem pomoże wybrać właściwą metodą usuwania prosaków). Jak prawidłowo wykonywać pielęgnację i jakie zabiegi będą skuteczne w walce z prosakami, by pozbyć się ich i zapobiec nawrotowi?

Prosaki – jaka pielęgnacja?

Jedno jest pewne – nie usuwaj własnoręcznie prosaków, wyciskając je lub nakłuwając igłą. To metoda wyjątkowo ryzykowna, szczególnie jeśli nie posiada się odpowiedniego doświadczenia. Może skutkować pojawieniem się stanów zapalnych oraz blizn. Zdecydowanie bezpieczniejszym sposobem jest postawienie na systematyczną prawidłową pielęgnację.

Od czego zacząć? Z prosakami dobrze radzą sobie peelingi chemiczne – AHA, BHA bądź PHA. Szczególnie warto szukać takich, które wykorzystują moc kwasów:

  • glikolowego,
  • migdałowego,
  • mlekowego.

Peelingi chemiczne przyspieszają złuszczanie naskórka i odblokowują ujścia mieszków włosowych. Wygładzają i zmiękczają naskórek, a także normalizują pracę gruczołów łojowych, hamując nadprodukcję sebum.

Peeling kwasowy należy stosować raz w tygodniu (a jeśli jednocześnie są używane inne złuszczające kosmetyki, to nawet raz na 10 dni lub rzadziej). Uwaga! Nie zaleca się aplikowania go na skórę w okolicach oczu. W tym miejscu naskórek jest zbyt wrażliwy i cienki. Prosaki pod oczami pomoże usunąć delikatniejszy krem likwidujący prosaki, który jednocześnie nawilży skórę i zapewni jej ochronę.

Kwasy AHA i BHA warto także włączyć w codzienną pielęgnację oczyszczającą. Każdego dnia rano i wieczorem sięgaj po żel do mycia twarzy z hydroksykwasami, na przykład żel do mycia twarzy 2 kwasy: AHA + LHA tołpa.® dermo face sebio+. Kosmetyk wycisza aktywne zmiany. Delikatnie złuszcza naskórek i głęboko go oczyszcza, a przy tym działa antybakteryjnie. Zmniejsza liczbę zaskórników, grudek i krostek na twarzy, bez podrażnień i pocierania. Po oczyszczeniu skóry nie zapomnij o toniku, który przywróci jej balans oraz właściwe pH.

Sprawdź nasz żel do mycia twarzy z 2 kwasami:

Aby usuwanie prosaków było efektywne, potrzeba zaangażowanej i systematycznej pielęgnacji. Oprócz peelingów i żeli podstawą są lekkie kremy bazujące na hydroksykwasach i enzymach (polecamy enzymatyczny krem przeciw zaskórnikom tołpa.® dermo face enzyme.). W łagodny sposób złuszczają wierzchnią warstwę naskórka i regenerują. Przyspieszają odnowę komórkową skóry, nawilżają i zmniejszają tendencję do pojawiania się grudek, w tym prosaków. Ważne jest przede wszystkim, by ich formuła była lekka i niekomedogenna (nie zapychała porów) – unikaj w składzie m.in. lanoliny, olejów z awokado, kokosowego, Caprylic Acid czy Lauryl Alcohol.

Efektów kuracji kremami z kwasami AHA i BHA nie zauważysz od razu. Aby dostrzec satysfakcjonujące rezultaty, potrzebujesz odrobiny cierpliwości – pielęgnacja eliminująca prosaki wymaga nawet 3 miesięcy systematycznej pracy. Jednocześnie nie można zapominać o jeszcze jednej ważnej kwestii – ochronie przeciwsłonecznej. Naskórek po kuracji hydrokwasami jest bardziej wrażliwy na promienie UV. Stosuj kremy o faktorze SPF minimum 30. Najlepiej przez cały rok.

Jak jeszcze można pozbyć się prosaków? Pomocne bywają również:

  • toniki kwasowe;
  • kosmetyki o łagodnej formule z retinolem lub retinalem – jednak pielęgnacja retinoidami wymaga pewnej wiedzy;
  • olejek z drzewa herbacianego – wykazuje właściwości antyseptyczne.

Bezpiecznym i efektywnym rozwiązaniem będzie także udanie się do sprawdzonego gabinetu kosmetycznego.

Prawidłowa pielęgnacja twarzy rano i wieczorem – skóra bez prosaków - infografika.

Prosaki – usuwanie u kosmetyczki

Po pomoc w usunięciu prosaków można udać się do gabinetu kosmetycznego. Większość salonów oferuje profesjonalne zabiegi, które skutecznie radzą sobie z drobnymi cystami. Kosmetolog dobierze odpowiednią metodę. A mogą to być między innymi:

  • peelingi chemiczne,
  • mikrodermabrazja,
  • laser frakcyjny,
  • elektrokoagulacja,
  • termoablacja.

W gabinecie może zostać również zaproponowane mechaniczne usuwanie prosaków (nakłuwanie), jednak ta metoda wiąże się z większym ryzykiem powikłań. Mogą na przykład pozostać drobne blizny albo może dojść do pojawienia się stanów zapalnych w danym obszarze.

Prosaki – jak zapobiec ich nawrotowi?

Prosaki to niedoskonałości, które lubią nawracać. Dlatego w pielęgnacji tak ważna jest systematyczność. Nie odpuszczaj jej, gdy tylko zauważysz zadowalające efekty. Każdego dnia dokładnie oczyszczaj i nawilżaj skórę oraz regularnie ją złuszczaj. Jak jeszcze postępować, by zapobiec nawrotowi prosaków? Pamiętaj, by:

  • zwracać uwagę na skład kosmetyków, także do makijażu (w tym szminek, ponieważ prosaki potrafią pojawiać się też w okolicy ust);
  • wybierać lekkie konsystencje kosmetyków – ciężkie i tłuste formuły mogą zatykać pory, powodując pojawianie się zarówno prosaków, jak i zaskórników;
  • uważnie dobierać kosmetyki do makijażu – unikaj ciężkich podkładów i korektorów pod oczy, rozważnie sięgaj też po puder;
  • codziennie dokładnie oczyszczać twarz;
  • zmywać płyn micelarny wodą;
  • uważać na kremy SPF o ciężkiej formule;
  • nie aplikować oleju na twarz w samodzielnej formie, szczególnie wysoce komedogennego.

Sprawdź polecane kosmetyki do pielęgnacji skóry twarzy >>>

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-35%*
Cena promocyjna 42,89 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
*dotyczy ceny regularnej
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-35%*
Cena promocyjna 33,79 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
*dotyczy ceny regularnej
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-20%*
Cena promocyjna 39,99 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,99 zł
*dotyczy ceny regularnej
krem modelujący owal twarzy, DZIEŃ, SPF 15, 40 ml
-35%*
Cena promocyjna 40,94 zł Regular Price 62,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,64 zł
*dotyczy ceny regularnej