pielęgnacja
https://tolpa.pl/media/magefan_blog/tolpa-sposoby-na-aktywny-tradzik-mobile_1_-min.png

sposoby na aktywny trądzik

może zacząć się od czarnych zaskórników otwartych i zamkniętych w newralgicznej strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie. Pojawia się także zaburzone wydzielanie sebum, co pogarsza tylko stan cery, doprowadzając do powstania stanów zapalnych. Niewłaściwie potraktowana skóra zaczyna na zmianę przechodzić etapy zbytniego świecenia się, przechodzącego w przesuszenie i łuszczenie. Czy chorobę skóry, jaką jest trądzik, można zwalczyć domowymi sposobami?

Jak pozbyć się trądziku – czy domowe sposoby są skuteczne?

Większość domowych metod walki z trądzikiem jest nieskuteczna, a wręcz szkodliwa. Najgorsze, co możemy zrobić dla naszej skóry, to wyciskanie zmian. W ten sposób możemy jedynie pogłębić zapalenie oraz przenieść bakterie na inne partie twarzy. Nie zadziała również wystawianie się na słońce, które może jedynie dodatkowo podrażnić delikatną cerę. Należy uważać z silnymi preparatami oraz ostrymi peelingami – zbyt intensywne oczyszczanie i pocieranie twarzy prowadzi do naruszenia warstwy ochronnej i nadprodukcji sebum.

Istnieje jednak coś, co możemy zrobić dla naszej skóry w domu. To zmiana stylu życia oraz świadoma pielęgnacja przy użyciu dobrze dobranych kosmetyków.

Przyczyny trądziku u osób dorosłych

Trądzik u dorosłych może być spowodowany:

  • czynnikami genetycznymi – odziedziczonymi po rodzicach, niezależnymi od nas samych;
  • zmianami hormonalnymi – problemy hormonalne powinny podlegać leczeniu specjalistycznemu. Niekiedy wraz z wiekiem i spadkiem produkcji hormonów płciowych zmienia się też specyfika naszej skóry. Warto brać to pod uwagę;
  • czynnikami zewnętrznymi – narażeniem na zanieczyszczenia, działaniem słońca, nadmiernym stresem itd.;
  • nieodpowiednią pielęgnacją – np. zbyt inwazyjnymi kosmetykami niszczącymi naturalna lipidową warstwę ochronną skóry.

Jeśli chcemy przeciwdziałać trądzikowi i zadbać o poprawę stanu skóry, zacznijmy od wprowadzenia zdrowych nawyków. Warto znaleźć indywidualny sposób na rozładowanie napięcia i pozbycie się stresu, który ma wpływ na wygląd cery. Przede wszystkim zadbajmy też o zróżnicowaną, bogatą w warzywa i owoce dietę i zrezygnujmy z żywności wysoko przetworzonej. Dodatkowo chrońmy skórę przed zbytnią ekspozycją na słońce oraz zanieczyszczenie powietrza.

Przyczyny występowania  trądziku i niedoskonałości po 30 roku życia? - infografika

Inną ważną kwestią w domowej walce z trądzikiem jest przyjrzenie się swojej codziennej pielęgnacji oraz używanym kosmetykom. Zarówno niedokładne oczyszczanie, jak również zbyt silne, może przyczynić się do tworzenia się zaskórników zamkniętych i otwartych oraz powstawania poważniejszych stanów zapalnych.

Jak więc dbać o cerę problematyczną, zanieczyszczoną, reaktywną, a przy tym bardzo delikatną i podatną na przesuszenie oraz alergie?

Jak walczyć z trądzikiem? Odpowiednia pielęgnacja i dobór kosmetyków

Na poważne problemy ze skórą trzeba reagować ze zdwojoną siłą, dlatego szukasz kosmetyków o mocnym działaniu, intensywnie złuszczających i matujących? Okazuje się, że problematyczna cera trądzikowa potrzebuje jeszcze więcej delikatności.

Sekretem skuteczności jej mądrego, świadomego oczyszczania jest dobór kosmetyków, które:

  • zadziałają detoksykująco,
  • wyregulują ilość sebum,
  • nie naruszą delikatnej bariery ochronnej
  • nadmiernie nie wysuszą skóry.

Inaczej problem z nawracającymi niedoskonałościami może się pogłębić, a skóra – ratując się przed odwodnieniem – zacznie produkować jeszcze więcej sebum. W ten sposób wpadniemy tylko w błędne koło i zaszkodzimy zamiast leczyć.

Jakie powinny więc być kosmetyki do zadań specjalnych, czyli walki z trądzikiem? Jakich substancji warto szukać w ich składach?

Jak oczyszczać skórę trądzikową?

Najważniejszy punkt w codziennej pielęgnacji. Zabieg oczyszczania powinniśmy przeprowadzać nie tylko wieczorem, aby zmyć zanieczyszczenia z całego dnia, ale także rano. Okazuje się, że nawet w nocy na naszej skórze pojawiają się bakterie i kurz, które nawarstwiają się i zatykają pory. Przy cerze problematycznej, a zwłaszcza tej z aktywnym trądzikiem, najważniejsza jest więc systematyczność i dokładność. Nie musi się to jednak przekładać na intensywność oczyszczania.

Aby nie naruszyć ochronnej bariery hydrolipidowej oraz mikrobiomu (naturalnej flory bakteryjnej skóry), powinniśmy postawić na skuteczność i delikatność, a więc dobrać kosmetyki, które nie podrażnią ani zbyt dużymi drobinkami czyszczącymi, ani szkodliwymi składnikami.

W przypadku bardzo podrażnionej i wrażliwej skóry warto też zrezygnować z wacików i mocnego pocierania twarzy. Lepiej poświęcić trochę więcej czasu na dokładne mycie przy pomocy rąk.

Jak dobrać kosmetyki do aktualnego stanu cery?

Produkty pielęgnacyjne powinny być również odpowiednio dobrane do stanu naszej skóry oraz jej indywidualnych potrzeb.

- Skóra zanieczyszczona, z pojawiającymi się pojedynczymi stanami zapalnymi

Kiedy stan cery nagle się pogorszył i zaczęły pojawiać się na niej pojedyncze niedoskonałości, wybierzmy normalizujący żel do mycia twarzy tołpa.® dermo face sebio. Przywróci on prawidłowe wydzielanie sebum i ochroni warstwę hydrolipidową. Dodatkowo zadziała antybakteryjnie i łagodnie usunie nagromadzone zanieczyszczenia, nie wywołując podrażnień. Wszystko za sprawą kompleksu siarczanu cynku, oligosacharydów, ekstraktu z mirry i kwasu salicylowego.

Jeśli na co dzień nosimy makijaż, jego resztki możemy dodatkowo usunąć przy pomocy płynu micelarnego tołpa.® dermo face sebio. Przyda się także wtedy, kiedy zauważymy niedoskonałości na plecach lub dekolcie.

- Skóra z zaskórnikami otwartymi i zamkniętymi

Pozostawione zaskórniki mogą przyczynić się do rozwoju stanów zapalnych skóry, dlatego przy tym problemie warto sięgnąć po specjalny, rozgrzewający kosmetyk, np. musujący żel-peeling z kamforą do mycia twarzy tołpa.® dermo face sebio max efekt, który redukuje rozszerzone pory już w 7 dni oraz zmniejsza wydzielanie sebum o 12%.

Świetnym rozwiązaniem może być także żel do mycia twarzy 3 enzymy z serii tołpa.® dermo face. sebio, który głęboko oczyszcza, zmniejsza ilość zaskórników i zwęża pory. Działa antybakteryjnie i pomaga złuszczać zrogowaciały naskórek, który często jest jedną z przyczyn uporczywego nawracania niedoskonałości.

- Skóra z uporczywie nawracającymi niedoskonałościami i aktywnym trądzikiem u osób dorosłych

Poważniejsze problemy skórne wymagają dopracowanego kosmetyku z najwyższej jakości składnikami, np. złuszczającej pasty-maski do mycia z linii tołpa.® dermo face sebio max efekt. Za usuwanie martwego naskórka i bakterii odpowiadają tutaj działające delikatnie i skutecznie mikrodrobinki, a biała glinka reguluje wydzielanie sebum. Pastę stosuje się 2-3 razy w tygodniu zamiast żelu do mycia.

- Skóra z zaawansowanym trądzikiem

Leczenie zaawansowanego trądziku wspomoże żel z dodatkiem rozpuszczających zrogowaciały naskórek kwasów AHA i LHA z linii tołpa.® dermo face sebio+. Jest bezpieczny dla skóry nawet wtedy, kiedy są na niej widoczne zmiany zapalne.

Bohaterowie w walce z trądzikiem - infografika

Tonizowanie skóry trądzikowej

Po oczyszczaniu skóra wymaga tonizowania, które przywraca jej odpowiednie pH. Ważne, aby nie przesadzać z ilością kosmetyku i nie pozostawiać go na skórze do wyschnięcia. Może to doprowadzić do przesuszenia. Nadmiar lepiej wklepać opuszkami palców lub delikatnie zebrać chusteczką. Dla skóry problematycznej, jak również tej z aktywnym trądzikiem, odpowiedni będzie normalizujący tonik tołpa.® dermo face sebio, ograniczający wydzielanie sebum aż o 76%, lub mikrozłuszczający tonik-esencja 3 enzymy, który zwęża pory o 14%.

Bezpieczne złuszczanie skóry trądzikowej

W pielęgnacji skóry trądzikowej szczególnie ważne jest regularne złuszczanie, czyli pozbywanie się martwego naskórka, który zapycha pory. 1-2 razy w tygodniu warto więc zastosować peeling, maskę lub kurację z dodatkiem kwasów lub srebra koloidalnego, np.

  • tołpa.® dermo face sebio max efekt maskę-peeling gommage ze srebrem;
  • tołpa.® dermo face max efekt złuszczający koncentrat zwężający pory;
  • tołpa.® dermo face sebio peeling 3 enzymy.

Nawilżanie skóry trądzikowej

Zwieńczeniem pielęgnacji jest nałożenie dedykowanego skórze zanieczyszczonej kremu, który nie tylko pozostawi ją matową i wzmocni kurację antybakteryjną, ale także nie dopuści do odwodnienia i przesuszenia. W przypadku nadmiernego wydzielania sebum najlepiej sprawdzą się lekkie formuły, które szybko się wchłaniają, nie tworząc tłustego filmu na skórze. Rano i wieczorem wystarczy wklepać normalizujący krem nawilżający tołpa.® dermo face sebio. Kiedy potrzebujemy silniejszego działania, wybierzmy na noc korygujący niedoskonałości cica-krem tołpa.® dermo face sebio+.

Etapy pielęgnacji skóry trądzikowej - infografika

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-35%*
Cena promocyjna 42,89 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-40%*
Cena promocyjna 31,19 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-40%*
Cena promocyjna 29,99 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 29,99 zł