pielęgnacja
https://tolpa.pl/media/magefan_blog/oczyszczanie-skory-w-zaleznosci-od-rodzaju-tradziku-tytulowe-mobile.jpg

oczyszczanie skóry w zależności od rodzaju trądziku

niewłaściwa dieta i pielęgnacja, zmiany hormonalne, stres, zanieczyszczenie powietrza, nadmierne wydzielanie sebum oraz czynniki genetyczne sprawiają, że skóra zaczyna mieć coraz większe problemy. Pojawiają się zaskórniki, wypryski i grudkowate krostki. To reakcja na zakażenie mieszków włosowych kolonią bakterii Propionibacterium acnes. Sprawdź, jak sobie radzić z różnymi rodzajami aktywności trądziku i jak właściwie oczyszczać tak wymagającą cerę.

Rodzaje trądziku i charakterystyka skóry trądzikowej

Czasami to pojedyncze krostki lub wysyp zaskórników, a niekiedy poważny problem z ciągle nawracającymi poważnymi, aktywnymi stanami zapalnymi skóry. Trudno z nimi walczyć, bo łatwo o przesadę w oczyszczaniu lub drobny błąd pielęgnacyjny, który zniweczy tygodnie walki i tylko zaostrzy stan. Kosmetyki i rytuały najlepiej dobrać do rodzaju aktywności trądziku. Jakich składników szukać oraz jak dbać o skórę problematyczną, reaktywną i zanieczyszczoną?

Trądzik pospolity, zwany także młodzieńczym, to choroba skóry, która występuje u osób młodych, przechodzących okres dojrzewania. Właśnie wtedy dochodzi do wielu zmian w organizmie. Ogromne znaczenie dla kondycji skóry ma nadmierna produkcja androgenów, co prowadzi m.in. do pobudzenia pracy gruczołów łojowych i nadprodukcji sebum. Skóra zaczyna się błyszczeć, pojawiają się zaskórniki zamknięte i otwarte, krostki oraz podskórne grudki. Pory skóry są zatykane przez kolejne warstwy zrogowaciałego naskórka, a obecne na skórze bakterie prowadzą do stanu zapalnego. Możemy rozpoznać je po miejscowym zaczerwienieniu i zaognieniu.

To schorzenie występuje jednak nie tylko u osób bardzo młodych. Tak zwany trądzik różowaty to coraz częstszy problem osób dojrzałych. Jest on spowodowany łojotokiem, zmianami hormonalnymi oraz zaburzeniami naczyniowymi i prowadzi do powstawania krostek, grudek i stanów zapalnych skóry. Charakterystyczne są również wykwity rumieniowe. Jest chorobą przewlekłą, która może wyciszać się i po czasie nawracać.

Istnieje również odmiana trądziku nazywana trądzikiem wieku dorosłego – zmiany na skórze występują również u osób po 30., 40. czy 50., i to wcale nie tak rzadko. Za granicę wiekową przyjmuje się 25 lat. Od trądziku pospolitego odróżniają je m.in. objawy – zmiany są mniej liczne niż w przypadku nastolatków, często są umiejscowione głęboko i bolesne. Występują na brodzie i szyi, niekiedy również na linii włosów lub policzkach. Częstą przyczyną takiego stany rzeczy jest nieodpowiednia pielęgnacja, np. drażniące kosmetyki do oczyszczania lub regularne stosowanie silnie zapychających pory skóry kosmetyków do makijażu.

Rodzaje aktywności trądziku i jego objawy

W zależności od stopnia zaawansowania problemu, możemy wyróżnić trzy rodzaje aktywności trądziku i jego objawy.

Skóra z niedoskonałościami i łagodna faza trądziku

Po czym można ją poznać:

 • podatność na powstawanie niedoskonałości spowodowana niezdrowym trybem życia i dietą, zmianami hormonalnymi, stresem, zanieczyszczeniem powietrza, niewłaściwą pielęgnacją lub skłonności genetyczne;
 • zaskórniki zamknięte i otwarte oraz mikrozaskórniki;
 • występowanie alergii, nadwrażliwość  i reaktywność skóry;
 • nadmierne wydzielanie sebum i błyszczenie, cera tłusta;
 • w przypadku cery mieszanej i alergicznej mogą pojawić się przesuszenia i łuszczenie. Cerę z niedoskonałościami łatwo też przesuszyć i odwodnić, używając źle dobranych kosmetyków;
 • pojawianie się pojedynczych wyprysków;
 • niejednolita, grudkowata cera z krostkami.

Do łagodnego trądziku polecane są przeciwbakteryjne i normalizujące oczyszczające kosmetyki z serii tołpa.® dermo face sebio, takie jak normalizujący żel do mycia twarzy i normalizujący tonik matujący.

Pielęgnację skóry trądzikowej można uzupełnić BB kremem matującym i korygującym, który matuje nawet na 8 godzin, a jednocześnie redukuje zmiany trądzikowe.

Problemy z niedoskonałościami i początkowa faza trądziku - infografika

Skóra z uporczywie nawracającymi zmianami trądzikowymi

Po czym można ją poznać:

 • nawracające stany zapalne i aktywne, często bolesne zmiany na skórze;
 • krostki, grudki oraz zaskórniki otwarte i zamknięte;
 • przebarwienia i blizny potrądzikowe;
 • urazy i mikrourazy naskórka;
 • wrażliwość i alergie skórne;
 • nadmierne wydzielanie sebum, połączone często z odwodnieniem lub przesuszeniem spowodowanym przez niewłaściwą pielęgnację i silne środki przeciwtrądzikowe.

Jeśli niedoskonałości Twojej cery nie są łatwe do zwalczenia, sięgnij po serię tołpa.® dermo face sebio max efekt. Rozpocznij pielęgnację od oczyszczenia skóry musującym żelem-peelingiem z kamforą. Następnie kontynuuj i użyj np. złuszczający koncentrat zwężający pory, który już w 7 dni redukuje nierówności i liczbę porów, maskę-peeling gommage ze srebrem, normalizującą i głęboko oczyszczającą maskę i złuszczającą pastę-maskę do mycia twarzy.

Uporczywie nawracający trądzik – twoje kosmetyki do walki z powracającym problemem - infografika

Aktywny, zaawansowany trądzik

Po czym go poznać:

 • aktywne i nawracające stany zapalne skóry;
 • rumień;
 • krostki, zaskórniki zamknięte i otwarte;
 • głębokie zanieczyszczenia;
 • przebarwienia i blizny;
 • skóra przesuszona, podrażniona, łuszcząca się.

W przypadku aktywnego, zaawansowanego trądziku, postaw na linię tołpa.® dermo face sebio+. Oczyść skórę za pomocą żelu-peelingu bez drobinek z kwasami AHA i LHA, który wycisza aktywne zmiany i delikatnie złuszcza. Następnie uzupełnij pielęgnację korygującym niedoskonałości cica-krem na noc.

Aktywny i zaawansowany trądzik – twoje kosmetyki do zadań specjalnych - infografika

Zasady oczyszczania skóry trądzikowej: co jej pomaga, a co może zaszkodzić?

W przypadku cery podatnej na powstawanie niedoskonałości i z aktywnym lub nawracającym trądzikiem najważniejsze jest łagodne oczyszczanie, podczas którego złuszczymy naskórek, ale nie naruszymy ważnej dla funkcjonowania skóry warstwy hydrolipidowej. Dzięki temu unikniemy efektu przesuszenia, łuszczenia się, a nawet świądu, który można zaobserwować po niewłaściwie dobranej pielęgnacji i zastosowaniu zbyt silnych środków. Ważne też, aby preparaty, które stosujemy, zawierały składniki bakteriobójcze. Dzięki nim bakterie nie będą rozprzestrzeniać się po skórze i tworzyć nowych stanów zapalnych.

Główna zasada oczyszczania cery trądzikowej? Nie przesadzajmy ani z mocą kosmetyku, ani z częstotliwością. Skórę wystarczy myć dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Traktujmy ją łagodnie i wykażmy się cierpliwością, aby nie podrażnić i tak już silnie reaktywnej cery. Unikajmy kosmetyków z ostrymi, dużymi drobinkami ścierającymi, a postawmy na mądrze dobrane, delikatne składniki odżywcze i złuszczające, np. kwasy i enzymy.

Nie powinniśmy też zbyt mocno pocierać twarzy, wyciskać zaskórników lub zmian zapalnych. Może to doprowadzić do poważnych problemów skórnych: reakcji alergicznych, przesuszenia, zaognienia się wyprysków i powstania nowych, przeniesienia się zanieczyszczeń i bakterii na inne partie skóry.

Podstawową czynnością pielęgnacyjną powinno być więc dokładne, cierpliwe i łagodne mycie twarzy przy pomocy delikatnego żelu lub pianki. Na zwilżone dłonie wystarczy nalać odrobinę kosmetyku, spienić, a następnie kolistymi ruchami nałożyć na twarz. Mycie powinno trwać kilka minut. Pianę powinniśmy zmyć przy pomocy letniej wody.

Ważnym elementem codziennej pielęgnacji cery powinno być również delikatne mikrozłuszczanie, które pozwoli oczyścić skórę i przyspieszyć jej regenerację bez ryzyka podrażnienia. Warto wypróbować kosmetyki tołpa.® dermo face sebio:

Codzienne mikrozłuszczanie kosmetykami z enzymami będzie regulować pracę skóry i zapobiegać niedoskonałościom u podstaw. Nawet osoby z niedoskonałościami mogą stosować taką pielęgnację, ponieważ kosmetyki tego typu nie mają mikrodrobinek, dzięki czemu nie musimy się obawiać, że „rozniosą” trądzik w inne rejony twarzy.

Jeżeli nasza skóra potrzebuje nieco silniejszych środków, zrezygnujmy z peelingów mechanicznych, a zastosujmy maskę lub pastę peelingującą z dodatkiem kwasów i enzymów. Taki zabieg stosujmy najczęściej raz w tygodniu. Tak przygotowana skóra dobrze przyjmie składniki aktywne z nawilżającego kremu i serum.

Zasady oczyszczania skóry trądzikowej - infografika

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-40%*
Cena promocyjna 39,59 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
*dotyczy ceny regularnej
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-35%*
Cena promocyjna 33,79 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 33,79 zł
*dotyczy ceny regularnej
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-25%*
Cena promocyjna 37,49 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,99 zł
*dotyczy ceny regularnej