pielęgnacja
Kobieta z trądzikiem

krosty na twarzy? Jak poradzić sobie z trądzikiem zaskórnikowym?

dotykając swojej twarzy, czujesz drobne grudki i krostki, którym towarzyszą rozszerzone pory i zaskórniki? Kiedy pogarsza się stan skóry dochodzi do powstania stanów zapalnych? Czoło, policzki i broda coraz mocniej się wyświeca, a mycie tylko pogarsza sytuację? Sprawdź, czy właściwie dbasz o swoją skórę i odpowiednio dobierz kosmetyki. Pomożemy ci dobrać pielęgnację, która pozwoli na utrzymanie stanu harmonii i przywrócenie gładkiej skóry.

Co to jest trądzik zaskórnikowy grudkowy?

Trądzik nazywany grudkowym to jedna z najczęściej występujących zmian skórnych, dotykających przede wszystkim młode osoby wkraczające w wiek dojrzewania. Z badań wynika, że poważniejsze stany chorobowe częściej dotykają chłopców. Młode kobiety także cierpią na ten rodzaj trądziku, ale przechodzą go nieco łagodniej. Oczywiście trądzik nazywany grudkowym może być również problemem dorosłych, np. kobiet w trakcie ciąży.

Wyróżnia się dwa rodzaje tej przypadłości:

  • trądzik grudkowo-krostkowy – pojawiają się charakterystyczne krostki i podskórne zgrubienia zlokalizowane zazwyczaj w strefie T (czoło, nos, broda). Dołączają do nich ropne zmiany, mogące prowadzić do powstania stanów zapalnych;
  • trądzki grudkowo-zaskórnikowy – również występują krostki i podskórne zgrubienia (najczęściej w strefie T). Ponadto wyraźna jest podatność cery na zatykanie się porów przez nadmiar wydzielanego sebum, martwy naskórek oraz zanieczyszczenia, np. kurz, resztki kosmetyków, smog. Pory skórne na czole, policzkach, brodzie i nosie są też często wyraźnie rozszerzone.

Krosty na twarzy – przyczyny trądziku zaskórnikowego i leczenie

Przyczyną trądziku grudkowatego są przede wszystkim zmiany hormonalne towarzyszące dorastaniu, a w wieku dorosłym zaburzenia w wydzielaniu hormonów płciowych – głównie androgenów, estrogenu  i testosteronu. Problem ten pojawia się często u kobiet w okresie dużych zmian, np. w trakcie ciąży, przed menstruacją, podczas menopauzy.

Stan skóry może pogorszyć także:

  • narażenie na duży stres,
  • niewłaściwa pielęgnacja lub całkowita rezygnacja z regularnego oczyszczania;
  • nieodpowiednia dieta,
  • narażenie na kontakt z dużymi zanieczyszczeniami np. pyłem, smogiem, dymem papierosowym.

Leczenie zakłada konsultację dermatologiczną, wprowadzenie odpowiednich leków zaleconych przez lekarza oraz zmianę codziennych nawyków pielęgnacyjnych. Pomocne okazują się być kosmetyki stworzone specjalnie do cery trądzikowej, reaktywnej, z nawracającymi niedoskonałościami, np. nasza linia tołpa.® sebio i stworzona specjalnie do męskiej skóry seria tołpa.® dermo men.

Płaszcz hydrolipidowy i dobór kosmetyków do skóry trądzikowej

Zmiany hormonalne, stres, niewłaściwa pielęgnacja mogą doprowadzić do problemów z nadprodukcją sebum. Mieszanina jego tłustej warstwy ze złuszczającym się naskórkiem oraz zanieczyszczeniami z otoczenia zalega na powierzchni skóry twarzy i zatyka rozszerzone pory. Powstają zaskórniki zamknięte i otwarte, które mogą przerodzić się w zmiany ropne oraz bolesne stany zapalne.

Dlaczego tak się dzieje? Wydzielanie dużej ilości łoju to proces obronny skóry, która potrzebuje silnej regeneracji, ponieważ przez nadmiar zanieczyszczeń nie może oddychać, a niewłaściwa pielęgnacja narusza jej naturalną barierę ochronną, czyli płaszcz hydrolipidowy. Aby ustalić, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja przy zmianach trądzikowych, należy zrozumieć jego działanie.

Główny błąd pielęgnacyjny – nadmierne przesuszanie skóry trądzikowej

Przy zmianach trądzikowych często mamy tendencję do stosowania coraz silniejszych kosmetyków do mycia twarzy. Działanie wysuszające i ściągające ma też wiele maści leczniczych. To narusza płaszcz hydrolipidowy, utrzymujący wodę i odpowiedni poziom nawilżenia.

Płaszcz hydrolipidowy odpowiada także za regulację wydzielania sebum. Wysuszenie to dla niego sygnał awaryjny i znak, że należy uruchomić większą produkcję tej naturalnej dla skóry substancji nawilżającej, aby sprostać zapotrzebowaniom tkanki i nie dopuścić do jej odwodnienia.

Im silniejsze detergenty niedostosowane do typu cery, tym stan skóry się pogarsza, a osoba dotknięta trądzikiem wpada w błędne koło coraz to agresywniejszego oczyszczania. Takie negatywne działanie wykazują mydła z mocnymi substancjami myjącymi oraz alkohol. Reaktywność cery może nasilać się także pod wpływem sztucznych barwników i zapachów, czyli składników dodatkowych kosmetyków.

Jakie dopasować kosmetyki do potrzeb cery trądzikowej?

Za skuteczne oczyszczanie mają odpowiadać cenne składniki aktywne, których działanie zostało potwierdzone w badaniach klinicznych. Warto szukać kosmetyków z dodatkiem:

  • detoksykującego, antybakteryjnego węgla aktywnego,
  • kwasu salicylowego i kaprylowego,
  • Cynku,
  • ekstraktów roślinnych, np. z mirry i cynamonowca.

Substancje oczyszczające powinny być wzbogacone o składniki działające ochronnie i nawilżające. Kosmetyk do skóry z trądzikiem grudkowatym ma wspierać naturalny mikrobiom skóry. Nie może być więc zbyt agresywny, gdyż pozbawiłby naskórek naturalnej ochrony przed bakteriami i szkodliwymi drobnoustrojami.

Pokonaj trądzik - infografika

Pielęgnacja skóry z trądzikiem grudkowatym. Jak prawidłowo myć twarz?

Pielęgnacja tak wymagającej skóry powinna być wieloetapowa oraz jednocześnie skuteczna i delikatna. Powinniśmy być łagodni i zamiast siły i środków mechanicznych, wykorzystywać moc inteligentnych, nowoczesnych składników aktywnych. Rozpoczynamy rano od oczyszczania wstępnego przy pomocy normalizującego płynu micelarnego do mycia twarzy i oczu tołpa. dermo face sebio, który nakładamy na wacik, a następnie przecieramy skórę, zbytnio nie pocierając. Wbrew pozorom kosmetyk ten nie służy tylko do zmywania makijażu. Usunie też powierzchniowe zanieczyszczenia i przygotuje cerę do dalszych etapów pielęgnacji.

Drugim, podstawowym etapem oczyszczania jest mycie twarzy żelem wzbogaconym o składniki wspierające barierę ochronną i mikrobiom, a nie silne detergenty. Odpowiedni będzie nasz normalizujący żel tołpa. dermo face sebio z kompleksem siarczanu cynku i oligosacharydów, kwasem salicylowym i ekstraktem z mirry. A dla mężczyzn dobrze sprawdzi się nasz głęboko oczyszczający żel tołpa. dermo men. pure z ekstraktem z żeń-szenia, piaskiem korundowym, kwasem salicylowym, cynkiem PCA i rozpuszczającą zrogowaciały naskórek betainą.

Raz lub dwa razy w tygodniu skóra potrzebuje także złuszczania. Najlepiej zrobić to kosmetykiem peelingującym z dodatkiem kwasów AHA i LHA lub roślinnymi enzymami, które zamiast ścierać, rozpuszczają martwy naskórek, nie podrażniając. Jeśli decydujemy się na peelingi mechaniczne, to wyłącznie takie, które są przystosowane do pielęgnacji twarzy – z bardzo małymi drobinkami, najlepiej naturalnymi, np. korundem czy sproszkowanymi pestkami owoców. Uwaga – domowe peelingi cukrowe, kawowe i inne gruboziarniste mogą tylko pogorszyć stan skóry trądzikowej. Duże drobinki mogą bowiem doprowadzać do mikrouszkodzeń skóry, które są idealnym środowiskiem do rozwoju patogenów.

Etapowa pielęgnacja skóry trądzikowej - infografika

Przed nałożeniem kremu skórze należy przywrócić także prawidłowe pH. Służy do tego tonik, który odświeża i przygotowuje cerę do przyjęcia składników regeneracyjnych. Jeśli skóra jest podrażniona, można go nałożyć najpierw w zagłębienie dłoni, a następnie wklepać w skórę. Kosmetyk przeznaczony do skóry trądzikowej może mieć także właściwości dodatkowe, np. delikatne rozpuszczanie warstwy rogowej. Tak działa nasz mikrozłuszczający tonik-esencja 3 enzymy tołpa. dermo face sebio.

Równie ważne co prawidłowe oczyszczanie jest także nawilżanie skóry trądzikowej. Potrzebuje tego nawet cera bardzo tłusta. Skóra poddana leczeniu przeciwko chorobom dermatologicznym może być odwodniona, ściągnięta i przesuszona. Po myciu potrzebuje pomocy w regeneracji. Dobrze sprawdzą się enzymatyczny krem przeciwko zaskórnikom tołpa. dermo face sebio z papainą, a także lekki normalizujący krem nawilżający na dzień i noc derrmo face sebio. z fucogelem

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-40%*
Cena promocyjna 39,59 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
100 ml = 15,84 zł
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-40%*
Cena promocyjna 31,19 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
100 ml = 20,79 zł
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-35%*
Cena promocyjna 32,49 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 32,49 zł
100 ml = 49,98 zł