składniki
Uśmiechnięta kobieta

filtry UV – rodzaje filtrów przeciwsłonecznych

całoroczna ochrona przeciwsłoneczna może nie tylko ustrzec nas przed efektami szybszego starzenia, ale także poważnymi chorobami skóry. Czym różnią się filtry i co powinniśmy wiedzieć o oznaczeniach przy skrócie SPF? Jak wybrać odpowiedni kosmetyk do typu skóry, pory roku i rodzaju ekspozycji na słońce oraz jak stosować go prawidłowo?

Czym jest promieniowanie słoneczne i jak działają filtry UV

Z punktu widzenia zdrowia i pielęgnacji skóry istotne jest promieniowanie ultrafioletowe, nazywane w skrócie UV. Występują trzy rodzaje takiego promieniowania:

  • UV-A o długości fali od 315 do 380 nm - aż 97% tego promieniowania dociera do Ziemi. Przyczynia się do fotostarzenia;
  • UV-B o długości fali od 280 do 315 nm - do Ziemi dociera tylko część promieni UV-B. W nadmiarze jest bardzo szkodliwe dla skóry;
  • UV-C, które jest całkowicie pochłaniane przez atmosferę. Jest ono emitowane przez słońce.

Oczywiście promieniowanie słoneczne wykorzystane w niewielkich dawkach działa korzystnie, ponieważ powoduje powstawanie witaminy D3 w organizmie. Wystarczy jednak 15 minut w pełnym słońcu (wystawienie na UV-B) i odkrycie przedramion oraz nóg, aby otrzymać zdrową dawkę słońca.

Jednak zbyt częste i długie wystawianie się na działanie promieniowania UV-B może powodować:

  • reakcje alergiczne,
  • rumień,
  • pieczenie i swędzenie,
  • poparzenia słoneczne,
  • mutacje DNA i powstawanie nowotworów skóry, m.in. złośliwego czerniaka.

Promieniowanie UV-A nie jest tak niebezpieczne dla zdrowia, ale:

  • osłabia włókna kolagenowe w strukturze skóry, co prowadzi do przyspieszenia procesów tworzenia się zmarszczek i wiotczenia skóry,
  • może też działać wyniszczająco na ludzki wzrok, dlatego zaleca się nie tylko stosowanie kremów, ale także okularów z filtrem.

Czym są filtry UV?

Czym właściwie są filtry, które znajdziemy w balsamach i kremach, a także szamponach, kosmetykach do makijażu i okularach? Są to substancje ochronne, które – w zależności od typu – odbijają lub pochłaniają szkodliwe promieniowanie. Oznaczane są wskaźnikiem ochrony przeciwsłonecznej, czyli SPF (sun protection factor) oraz liczbą, która wyraża stopień zabezpieczenia i może mieć wartość od 2 do 50.

Odpowiednia ochrona w każdym momencie - infografika

Ochrona przeciwsłoneczna - co to jest SPF 10, 15, 20, 30, 50?

Czym właściwie różnią się filtry z oznaczeniami 10, 15 czy 50 i jak je wyznaczono? Wartość ta to stosunek ilości promieniowania, które powoduje oparzenie przy użyciu filtra do ilości bez jego stosowania. SPF 50 zabezpieczy nas więc na czas 50 razy dłuższy niż gdybyśmy go nie użyli. Różnice są również widoczne w stopniu pochłaniania lub zatrzymywania promieniowania przed dane wysokości filtrów. Używa się też określeń stopniujących. SPF 2-6 uznaje się za słaby, SPF 8-12 średni, SPF 30-50 bardzo wysoki, a SPF ponad 50 za ultrawysoki. W Unii Europejskiej nie znajdziemy oznaczenia wyższego niż 50+.

Wartość filtra powinno dobierać się nie tylko do czasu, jaki zamierzamy spędzić na słońcu, intensywności ekspozycji (istotne może być zachmurzenie, wybór godziny, naszej aktywności oraz ubioru), ale także rodzaju skóry i podatności na oparzenia i alergie słoneczne. Osoby starsze lub wrażliwe, o bladej i jasnej karnacji, z wyraźnymi piegami, jak również dzieci powinny stosować najwyższy stopień ochrony.

Filtr SPF 50 – najwyższy poziom ochrony

Filtr SPF 50 zapewnia najwyższy poziom ochrony przed promieniowaniem UVB, które jest odpowiedzialne za oparzenia słoneczne. Oznacza to, że produkt z filtrem SPF 50 może blokować około 98% promieni UVB, pozostawiając tylko około 2% promieni docierających do skóry.

Stosowanie preparatów z filtrami SPF 50 jest zalecane szczególnie dzieciom oraz osobom o jasnej i wrażliwej skórze. Z najwyższego stopnia ochrony przeciwsłonecznej mogą również korzystać osoby ze skłonnościami do oparzeń słonecznych, a także osoby z piegami, przebarwieniami skóry, bliznami lub innymi defektami skórnymi. To najskuteczniejszy sposób na zminimalizowanie ryzyka uszkodzeń skóry spowodowanych promieniowaniem UV.

Wybierając krem z ochroną przeciwsłoneczną SPF 50 sprawdzajmy, czy blokuje zarówno promienie UVB, jak i UVA.

Najwyższy stopień ochrony w rodzinie kosmetyków tołpa.® zapewnia krem z SPF 50 my skin changer light bodyguard. Czym charakteryzuje się ten produkt?

  • optymalny skład super molekuł, SPF 50 i ochrona przed promieniowaniem UVA – gwarancja skutecznego przeciwdziałania fotostarzeniu skóry, przebarwieniom i oparzeniom
  • lekka i oddychająca formuła, która nie bieli skóry - bezproblemowa i przyjemna aplikacja

Preparat może być stosowany między innymi do ochrony przeciwsłonecznej skóry, na której stosujemy produkty z retinolem lub kwasami.

krem z SPF 50 tołpa.® my skin changer light bodyguard

Wypróbuj nasz krem z filtrem SPF 50:

Pamiętajmy, że o maksymalnej ochronie skóry przed promieniowaniem słonecznym możemy mówić wówczas, gdy oprócz regularnego aplikowania najwyższej jakości kremów z filtrem SPF 50, przestrzegamy również podstawowych zasad dotyczących bezpiecznego korzystania z pięknej pogody. Podczas najcieplejszych dni zadbajmy o nakrycie głowy (najlepiej z daszkiem, który dodatkowo ochroni skórę twarzy!) i unikanie ekspozycji na słońce w godzinach okołopołudniowych. 

Rodzaje filtrów UV

Oprócz wartości, wyrażającej stopień ochrony przeciwsłonecznej, wybierać możemy również z dwóch rodzajów filtrów, które są stosowane w kosmetykach. Ze względu na sposób działania wyróżnia się filtry fizyczne (inaczej zwane mineralnymi) lub chemiczne.

Filtry mineralne, czyli filtry fizyczne UV

Ich działanie polega na odbijaniu niekorzystnych promieni UV. W składzie kosmetyku będą oznaczone jako np. dwutlenek tytanu lub tlenek cynku. To szczególne naturalne substancje nieorganiczne, które chronią przede wszystkim przed promieniowaniem UV-B (wykazano nieco słabsze odbijanie promieniowania UV-A). Są zalecane szczególnie przy pielęgnacji dzieci i niemowląt oraz osób o wrażliwej lub reaktywnej skórze. Pozostają na jej powierzchni, a nie wchłaniają się jak filtry chemiczne. Z tego powodu trudno stosować je pod makijaż. Wadą jest także tłusta konsystencja oraz bielenie skóry. Zaletą naturalny skład i nieprzenikanie w głąb skóry.

Filtry chemiczne UV

W tym wypadku działanie ochronne polega na absorpcji: filtry chemiczne pochłaniają szkodliwe promieniowanie z zakresu zarówno UV-B, jak również UV-A. Zalicza się do nich związki organiczne. To mieszaniny różnego rodzaju związków m.in.: salicylanów, benzofenonów, cynamonianów. Produkty z filtrami chemicznymi w składzie są polecane do stosowania pod makijaż, ponieważ nie pozostawiają tłustej lub białej warstwy na skórze. Wnikają w warstwy skóry, dlatego dla skutecznego działania trzeba je nakładać wcześniej, przynajmniej 20 minut przed ekspozycją na słońce oraz powtarzać aplikację w ciągu dnia. Warto również sprawdzić, czy dana substancja chemiczna nie wywołuje u nas alergii lub nie pogarsza stanu cery ze skłonnością do powstawania niedoskonałości. W takim wypadku warto zamienić filtr na mineralny lub stworzony z innych związków organicznych.

Skóra pod ochroną - infografika

Kosmetyki z filtrami SPF – jak je stosować i wybrać?

Kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi powinny znaleźć się w naszej kosmetyczce nie tylko latem, ale także w sezonie jesienno-zimowym oraz wiosną. Warto jedynie dobierać odpowiednią wartość SPF do pory roku, pogody, stopnia nasłonecznienia oraz rodzaju ekspozycji na słońce. Inny krem wybierzemy do codziennego stosowania pod makijaż, inny przyda się podczas wycieczek w pełnym słońcu upalnego lata. W pierwszym przypadku dobrze sprawdzi się:

Do codziennego stosowania podczas letnich dni oraz podczas wakacyjnych eskapad przyda się także krem o nieco wyższym filtrze SPF 20, 30 a najlepiej 50. Będzie on również nieodzowny podczas aktywnego spędzania czasu na ośnieżonych stokach, kiedy zimą operować będzie silne słońce odbijające się od czystej bieli.

  • Do skóry dojrzałej: tołpa.® holistic kwas azelainowy – wygładzający krem przeciwzmarszczkowy lub tołpa.® holistic retinol - liftingujący krem przeciwzmarszczkowy z wyższą ochroną o wartości SPF 20. Kremy z nowej linii holistic są oparte przede wszystkim na składniku adaptogennym – różeńcu górskim, który redukuje negatywne skutki stresu oraz czynników zewnętrznych (również promieniowania UV-A i UV-B).
  • Do skóry przesuszonej: tołpa.® hydrativ krem hialuronowy – głęboko nawilżający i wspomagający utrzymanie wilgoci w skórze. Ma nie tylko cenny kwas hialuronowy ale również SPF 30.
  • Wyższa ochrona przeciwsłoneczna: tołpa.® dermo face 30+ futuris. lekki krem przeciw pierwszym zmarszczkom z antyoksydacyjnym olej kurkumowym i przeciwstarzeniowym peptydem w nośnikach z masła shea. Został tak stworzony, aby nie tylko chronić, ale też ułatwiać aplikację i codzienne stosowanie nawet pod makijaż.

Latem warto też zwrócić uwagę na kosmetyki do makijażu z dodatkowym filtrem. Ciężkie podkłady warto też wtedy zastąpić kremami BB, np. z naszej redukującej i maskującej niedoskonałości linii tołpa.® sebio. Kompleks siarczanu cynku i oligosacharydów, mineralne pigmenty, matujące mikrocząsteczki oraz wysoki filtr SPF 30 sprawiają, że nie tylko działa antybakteryjnie, ale także ochronnie. Dodatkowo utrzymuje matową skórę nawet do 8h i zakrywa niedoskonałości do 12h. Jest więc kosmetykiem kompleksowym, stworzonym na upalne dni. Krem, który powinien znaleźć się w każdej wakacyjnej kosmetyczce.

Warto również pamiętać o prawidłowym nakładaniu kremów ochronnych. Jeśli decydujemy się na łatwe w rozprowadzaniu filtry chemiczne, najlepiej rozsmarować je cienką warstwą na 20 minut przed wyjściem na słońce i co kilka godzin powtarzać aplikację. Kosmetyk należy nałożyć ponownie po wysiłku fizycznym i kąpieli.

Pamiętajmy również o rozwadze w zażywaniu kąpieli słonecznych, ponieważ żaden, nawet najlepszy i bazujący na naturalnych, aktywnych składnikach krem, nie uchroni nas w 100% przed zbyt mocnym słońcem i zbyt długim wystawianiu się na działanie promieniowania. Nie zapominajmy jednak, aby działać prewencyjnie i stosować kremy z filtrem przez cały rok. Mitem jest, że zaburzają one syntezę witaminy D3, prawdą to, że chronią naszą skórę oraz zdrowie.

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-40%*
Cena promocyjna 39,59 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-40%*
Cena promocyjna 31,19 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-40%*
Cena promocyjna 29,99 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 29,99 zł