pielęgnacja
Uśmiechnięta kobieta w kapeluszu nakładająca krem na twarz - tytułowa.

Uczulenie na słońce – co to jest, jak wygląda i jak zapobiegać alergii słonecznej?

Z nastaniem cieplejszych dni chętniej wychodzimy na słońce: opalamy się, spacerujemy, jeździmy na rowerze. I chociaż słońce działa na organizm dobroczynnie, to warto jednak zachować ostrożność. Opalanie się bez ochrony może prowadzić do pojawienia się nieprzyjemnych objawów, takich jak: wysypka, zaczerwienienie i podrażnienie. Mogą one świadczyć o tym, że masz uczulenie na słońce.

Czym jest uczulenie na słońce?

Fotodermatoza, czyli alergia na słońce, to nieprawidłowa reakcja na promieniowanie słoneczne, która może pojawić się nawet u dzieci. Jest ona efektem zmian zachodzących w skórze pod wpływem działania promieniowania UV.

Wyróżniamy fotodermatozę idiopatyczną, endogenną i egzogenną, a także genodermatozy.

  • Fotodermatoza idiopatyczna nie jest związana z żadnym znanym czynnikiem wywołującym. Jest to choroba przewlekła, która może występować u osób z różnymi typami skóry. Jej objawy to: rumień, swędzenie, pęcherze, łuszczenie się skóry. Aby im zapobiegać, należy unikać ekspozycji na słońce, a podczas spacerów czy nawet krótkich wyjść stosować filtry UV. Jeśli objawy się nasilają, lekarz może przepisać leki przeciwhistaminowe lub kortykosteroidowe, które z pewnością złagodzą dolegliwości.
  • Fotodermatoza endogenna jest spowodowana wewnętrznymi czynnikami, takimi jak: choroby autoimmunologiczne, nadwrażliwość na światło lub działanie leków. Objawy mogą być podobne do fotodermatozy idiopatycznej i również wymagają wystrzegania się ekspozycji na słońce oraz stosowania odpowiednich środków ochronnych.

Łuszcząca się skóra na ramieniu kobiety - zdjęcie.

  • Fotodermatoza egzogenna związana jest z zewnętrznymi czynnikami, jak niektóre substancje chemiczne zawarte w: kosmetykach, lekach, perfumach lub detergentach. Objawy mogą obejmować: zaczerwienienie, wysypkę oraz pęcherze, a leczenie polega na unikaniu kontaktu z czynnikiem wywołującym reakcję organizmu oraz na stosowaniu preparatów łagodzących objawy.
  • Genodermatozy to grupa dziedzicznych chorób skóry. Łuszczenie się skóry, przebarwienia, owrzodzenia, guzy – to jej przykre objawy. Leczenie polega na łagodzeniu objawów, między innymi lekami oraz odpowiednią pielęgnacją skóry.

Jak wygląda uczulenie na słońce?

Objawy uczulenia na słońce mogą pojawić się nawet do 48 godzin po ekspozycji na promieniowanie UV i mogą to być:

  • rumień słoneczny – najczęstsza reakcja uczuleniowa: skóra jest czerwona, piecze, jest bolesna w dotyku, może towarzyszyć obrzęk i świąd;
  • pokrzywka słoneczna, czyli czerwone, swędzące plamy na skórze, mogą mieć różne rozmiary i kształty, pojawiają się krótko po ekspozycji na słońce;
  • uczulenie na słońce może wywoływać lub pogarszać objawy łuszczycy, skóra wtedy nadmiernie się łuszczy, na ciele pojawiają się czerwone plamy;
  • u niektórych uczulenie na słońce może powodować wysypkę na całym ciele, obrzęk, trudności w oddychaniu, nudności i zawroty głowy – te objawy wymagają natychmiastowej pomocy medycznej;
  • pewne substancje, jak: leki, kosmetyki lub produkty chemiczne, mogą powodować fototoksyczne reakcje skórne – skóra jest zaczerwieniona, a nawet pęka, tworzą się na niej pęcherze, może dojść do oparzeń słonecznych.

Objawy uczulenia na słońce - infografika.

Jak złagodzić objawy uczulenia na słońce?

Jeśli chcesz złagodzić objawy uczulenia na słońce, możesz wypróbować kilka sposobów. Przede wszystkim użyj chłodnych kompresów. Delikatnie nałóż je na skórę, na której pojawił się rumień słoneczny; złagodzą także swędzenie skóry. W uspokojeniu objawów pomaga także intensywne nawilżanie skóry, np. kremem nawilżającym o delikatnym składzie, zawierającym pentanol w postaci pianki. Przydaje się także żel z wyciągiem z aloesu.

Jeśli wiesz, że jesteś uczulony na określone substancje, między innymi na niektóre składniki kosmetyków lub produktów chemicznych, to wystrzegaj się ich stosowania, aby nie pogłębić objawów uczulenia na słońce.

Przy bardziej nasilonych objawach uczulenia, skonsultuj się z lekarzem, może zalecić stosowanie leków przeciwhistaminowych lub miejscowo kremów z kortykosteroidami.

 

Alergia słoneczna – jak jej zapobiegać?

Objawy alergii słonecznej są zdecydowanie nieprzyjemne. Swędzenie, rumień, pęcherze – mogą skutecznie popsuć humor nawet na najwspanialszych wakacjach. Jeśli wiesz, że twój organizm źle znosi długie przebywanie na słońcu, musisz zapobiegać pojawieniu się alergii.

  • Dlatego wystrzegaj się długiej ekspozycji na słońce, zwłaszcza w godzinach największego nasłonecznienia, czyli między 10 a 16. Noś też ochronne ubrania: przewiewne koszulki z długim rękawem i spodnie z długimi nogawkami, kapelusze z szerokim rondem oraz okulary przeciwsłoneczne.
  • Regularnie stosuj kremy z filtrem UV, nawet kiedy wychodzisz na zewnątrz tylko na chwilę. Dobieraj kremy do twarzy i do ciała z odpowiednim SPF (czynnik ochrony przeciwsłonecznej), szczególnie na miejsca wrażliwe na słońce. Krem z filtrem SPF do twarzy i ciała warto stosować nie tylko latem, ale przez cały rok, dobierając odpowiednio wysoką ochronę.
  • Pamiętaj też, że krem z filtrem ściera się pod wpływem potu, wilgoci w powietrzu, wody morskiej czy pocierania. Dlatego należy go aplikować na 20 minut przed wyjściem z domu, a potem co dwie godziny lub nawet częściej. Nie bez znaczenia jest także ilość nakładanego kosmetyku do opalania. Osobom dorosłym zaleca się stosowanie około 30 ml (ok. 2 łyżki stołowe) kremu do opalania na całe ciało.
  • Dokładnie rozprowadzaj krem do opalania na skórze, równomiernie pokrywaj twarz. Upewnij się też, że nakładasz krem na wszystkie części ciała, nie pomijając tych trudno dostępnych: pleców, barków, szyi, uszu ani stóp.

Jak zapobiegać alergii słonecznej? - infografika.

>>Zobacz więcej informacji na temat ochrony przeciwsłonecznej w artykule: jak ochronić skórę i włosy przed letnim słońcem?

 

Jakie filtry SPF stosować?

Przy wyborze odpowiedniego preparatu należy się kierować współczynnikami wysokości ochrony przeciwsłonecznej: dla promieniowania UVB jest to SPF, a dla ochrony przed promieniowaniem UVA są to współczynniki PPD i IPD. Im większe są ich wartości, tym lepsza będzie ochrona skóry przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

  • SPF (Sun Protection Factor) – to czynnik ochrony przeciwsłonecznej odnoszący się głównie do ochrony przed promieniowaniem UVB. Informuje, ile czasu dłużej można przebywać na słońcu bez poparzenia skóry.

Jeśli masz krem z SPF 30, to znaczy, że możesz przebywać na słońcu 30 razy dłużej bez ryzyka poparzenia skóry, niż gdyby skóra w żaden sposób nie była zabezpieczona. Pamiętaj jednak, że SPF nie odnosi się do ochrony przed promieniowaniem UVA.

  • PPD (Persistent Pigment Darkening) to miara ochrony przeciwsłonecznej przed promieniowaniem UVA. Wynika z niej, jak skutecznie dany produkt chroni skórę przed utratą naturalnego pigmentu w wyniku ekspozycji na promieniowanie UVA. Wyższy wskaźnik PPD silniej chroni przed promieniowaniem UVA.
  • IPD (Immediate Pigment Darkening) także odnosi się do ochrony przeciwsłonecznej przed promieniowaniem UVA, ale współczynnik ten ocenia zdolność produktu do chronienia skóry przed natychmiastowym zabarwieniem pigmentu w wyniku ekspozycji na promieniowanie UVA. Wyższy wskaźnik IPD oznacza lepszą ochronę.

Dlatego, kiedy szukasz kremu lub balsamu do opalania, sprawdzaj, czy zapewnia on ochronę zarówno przed promieniowaniem UVB, jak i UVA. Najlepsze są kosmetyki o szerokim spektrum ochrony przeciwsłonecznej, czyli te, które mają wysoki zarówno SPF, jak i PPD lub IPD.

>>Więcej na temat rodzajów filtrów i tego, który współczynnik ochrony wybierać, znajdziesz w artykule: rodzaje filtrów UV.

Kobieta smarująca ramię kremem z filtrem - zdjęcie.

Uczulenie słoneczne a procesy starzenia się skóry

Uczulenie słoneczne, znane również jako nadwrażliwość na słońce lub reakcja fototoksyczna, ma negatywny wpływ na wygląd skóry i przyspiesza procesy jej starzenia. Kiedy skóra reaguje nadmiernie na ekspozycję na promieniowanie słoneczne, nie jest chroniona kremem z wysokim filtrem, to powstają wolne rodniki, które uszkadzają kolagen, elastynę i inne struktury skóry. Prowadzi to do przyspieszenia procesów starzenia się skóry, takich jak: zmarszczki, utrata elastyczności, przebarwienia oraz utrata jędrności. Skóra jest uszkodzona, pojawiają się przebarwienia, zmarszczki, odwadnia się i traci swój naturalny, zdrowy blask.

Aby uchronić cerę przed objawami alergii, a jednocześnie opóźnić procesy starzenia się, niezależnie od pory roku i swojej karnacji stosuj krem do twarzy z filtrem SPF 50 my skin changer light bodyguard. Ta innowacyjna formuła zapewnia nie tylko wysoką ochronę przeciwsłoneczną, ale nawet ochronę przed „cyfrowymi zanieczyszczeniami" i wolnymi rodnikami. Ponieważ krem ma lekką, niekomedogenną formułę, skóra pod nim swobodnie oddycha, nie jest tłusta, nie ma na niej śladów po użyciu kremu i można nałożyć na nią podkład i puder, tym samym twoja skóra będzie w doskonałej kondycji, gładka, elastyczna. Krem możesz stosować także jako dodatkową ochronę po zastosowaniu produktów z kwasami lub retinolem.

Wypróbuj nasz krem my skin changer light bodyguard:

 

>>Przeczytaj także: jak pielęgnować skórę po opalaniu?

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-40%*
Cena promocyjna 39,59 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-40%*
Cena promocyjna 31,19 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-40%*
Cena promocyjna 29,99 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 29,99 zł