Piękne i zadbane włosy to wizytówka kobiety. Wpływają na pewność siebie i samopoczucie. Niesforne, puszące się kosmyki potrafią często doprowadzić do szaleństwa. Jak je wygładzić? Laminowanie włosów w domu pozwala uzyskać efekt tafli – błyszczące, gładkie włosy. Regeneruje i odbudowuje suche, pozbawione blasku. Z zabiegiem laminowania poradzi sobie każda z nas!
Laminacja włosów – co to za zabieg?
Co to jest laminowanie włosów? To zabieg mający na celu wytworzenie ochronnej powłoki oraz uzupełnienie rozchylonych łusek włosa. Wtedy kosmyki tworzą gładką, jednorodną całość. Łuski włosa wypełniane są proteinami, aminokwasami i keratyną, składnikami wspomagającymi ich zdrowy wygląd. Laminacja przede wszystkim zapobiega puszeniu się włosów.
Laminowanie a keratyna
Popularnym zabiegiem na puszące się, niesforne włosy jest keratynowe prostowanie. Polega ono na nałożeniu keratyny na włosy, a następnie wprasowaniu jej żelazkiem fryzjerskim. Wykonywany w salonach fryzjerskich jest dość czasochłonny i drogi, ponadto działa bardzo agresywnie. Użycie wysokiej temperatury nie jest obojętne dla włosów. Właściwie wykonany zabieg jest bezpieczny, ale wiele zależy od ich kondycji. Należy pamiętać, że keratynowe prostowanie nie jest zabiegiem pielęgnacyjnym. Laminowanie natomiast nie wymaga poddawania ich wysokiej temperaturze, dlatego uznawane jest za mniej inwazyjny, nieagresywny i zupełnie bezpieczny zabieg.
Co daje laminacja włosów?
Co daje laminacja włosów? Laminacja zapewnia efekt błyszczącej tafli na włosach. Stają się błyszczące, miękkie, sypkie, gładkie i przyjemne w dotyku oraz sprężyste. Są jednocześnie właściwie dociążone, ale nieobciążone i niepuszące się, a pasma wydają się gęstsze. Kosmyki nie sterczą na boki, włosy na długości nie plączą się i łatwiej je ułożyć. Wyglądają zdrowo i są zregenerowane. Końcówki przestają się rozdwajać. Włosy zyskują odporność na uszkodzenia mechaniczne, działanie wilgoci oraz nadmierną utratę wody.
Dla kogo polecana jest laminacja włosów?
Zabieg laminacji jest przeznaczony głównie do włosów średnioporowatych (przed wykonaniem zabiegu trzeba określić, jaki ma się typ włosów). Średnioporowate włosy długo schną po myciu, bo mocno chłoną wodę, również z otoczenia, czyli mogą zmienić wygląd i stan na deszczu lub przy podwyższonej wilgotności powietrza. Dobrze układają się lokówką i szczotką oraz łatwo poddają się stylizacji. Mają skłonność do falowania i puszenia, bo łuski rozchylają się zwłaszcza pod wpływem wilgoci.
Także osoby mające niesforne gęste kosmyki, które trudno okiełznać, a do tego liczne puszące się i sterczące baby hair, zauważą znaczące efekty. Laminacja poprawi stan włosów zniszczonych np. codzienną stylizacją czy rozjaśnianiem, szorstkich, matowych oraz plączących się i puszących. Polecana jest też dla posiadaczek włosów kręconych - naturalnie lub wskutek zabiegów, koloryzowanych, a także bardzo prostych, zbyt mocno obciążonych.
Laminowanie włosów w domu czy u fryzjera?
Gdzie wykonać laminację włosów? Laminacja włosów u fryzjera jest dość droga – cena od 300 do nawet 800 zł, zależnie od długości włosów. Efekt utrzymuje się przez 2–3 miesiące. Zabieg obejmuje cztery etapy.
Osobom, które nie mają czasu na fryzjera lub szkoda im środków na zabieg pielęgnacyjny, polecamy laminowanie włosów w domu. Oczywiście efekty domowego zabiegu będą się utrzymywały krócej, ale można go wykonywać częściej, bo zajmuje niewiele czasu (30 minut, ale przygotowanie to tylko kilka minut, reszta czasu to czekanie na efekty) i jest bardzo tani. Przy laminowaniu domowymi sposobami koszt wyniesie kilka złotych, tyle co paczka żelatyny lub galaretki, które często wykorzystuje się właśnie jako laminaty w domowych warunkach. Można też laminować z wykorzystywaniem profesjonalnych produktów do laminacji włosów. To wydatek rzędu kilkunastu złotych dla jednorazowych zestawów lub kilkudziesięciu dla odżywek, które starczą na kilka/kilkanaście aplikacji w zależności od długości włosów.
Jak wygładzić włosy w domu?
Domowa laminacja włosów jest szybka, tania i prosta do wykonania. Można zastosować uniwersalne, łatwo dostępne produkty spożywcze, między innymi galaretkę, żelatynę lub siemię lniane, ale rezultat będzie widoczny tylko do kolejnego mycia włosów. Warto robić go regularnie. Czemu akurat żelatyna doskonale sprawdza się do laminacji? To białko wielkocząsteczkowe, tworzy powłokę nabłyszczającą i wygładzającą na włosach. Z kolei galaretka dodatkowo zawiera cukier będący humektantem, który nawilża włosy.
O wiele trwalszy efekt zapewnią profesjonalne produkty do laminacji włosów. W drogeriach są gotowe zestawy do laminowania lub pojedyncze produkty takie jak odżywka czy maska do laminacji.
Laminacja włosów krok po kroku – domowe sposoby
Laminacja domowymi produktami to koszt kilku złotych, a jej efekty mogą być zadowalające, ale nie będą utrzymywać się zbyt długo. Zarezerwuj trochę czasu i przygotuj właściwą ilość żelatyny lub galaretki oraz odżywki – dostosowane do długości i gęstości włosów. Możesz najpierw umyć włosy, a potem wykonać laminację lub zrobić to przed myciem. Etapy domowej laminacji włosów:
Laminacja po myciu włosów
- Dokładnie umyj włosy swoim ulubionym szamponem. Spłucz i osusz delikatnie ręcznikiem.
- W szklance przygotuj roztwór: jedną łyżkę żelatyny na trzy łyżki gorącej wody. Dokładnie zamieszaj, tak by żelatyna się rozpuściła.
- Dodaj do żelatyny łyżkę ulubionej odżywki do włosów lub maski i zamieszaj.
- Nakładaj mieszankę na włosy, dokładnie wcierając w każdy kosmyk.
- Owiń włosy folią lub nałóż czepek, potem owiń ręcznikiem, albo załóż czepek termiczny, by ciepło mogło zadziałać.
- Zmyj maskę po 30 minutach.
- Możesz dodatkowo po zakończonej laminacji nałożyć maskę emolientową, która wzmocni i przedłuży efekt laminacji.
Laminowanie włosów przed myciem
- Rozpuść w trzech łyżkach gorącej wody dwie łyżki żelatyny. Gdy mieszanka ostygnie, dodaj łyżkę oleju roślinnego, np. arganowego, oliwy z oliwek lub ze słodkich migdałów, a także łyżeczkę wody z cytryny i łyżkę maski do włosów/odżywki dowolnego rodzaju. Wymieszaj całą miksturę.
- Zwilż włosy wodą, delikatnie odsącz nadmiar wilgoci ręcznikiem.
- Nałóż żelatynę na każde pasmo, dokładnie wcierając ją w kosmyki.
- Owiń głowę folią, ręcznikiem lub nałóż czepek termiczny tak, aby włosom nie uciekało ciepło.
- Zmyj mieszankę po 40 minutach, myjąc włosy delikatnym szamponem. Potem nałóż ulubioną odżywkę lub maskę.
Laminowanie włosów z zestawem do laminowania włosów: szybkie i wygodne
Nie masz czasu na przygotowywanie domowych mieszanek z żelatyny? Szukasz czegoś, co da trwalszy efekt, ale nie będzie aż tak drogim rozwiązaniem jak laminacja u fryzjera? Idealnym, pośrednim rozwiązaniem jest użycie w domu preparatu do laminowania włosów. Nakłada się go jak odżywkę, a opakowanie wystarcza na kilka aplikacji lub jest idealne do jednorazowego zabiegu. Dostępne w drogeriach są też zestawy do laminowania włosów zawierające odżywkę na jednorazowy zabieg oraz czepek termiczny do nałożenia na włosy po aplikacji produktu. Niekoniecznie trzeba się decydować na zakup takiego zestawu, jeśli masz już czepek albo chcesz użyć folii i ręcznika.
Laminowanie kosmetykami: o czym pamiętać?
Laminacja odżywką przy regularnym stosowaniu da naprawdę dobry efekt w postaci gładkich, błyszczących, niepuszących się włosów. Będzie się on utrzymywał dłużej niż do kolejnego mycia. Regularne wykonywanie takiego zabiegu pozwoli też na odbudowanie i regenerację włosów i zapobiegnie rozdwajaniu się końcówek.
Pamiętaj, aby zawsze rozczesać włosy po nałożeniu odżywki, pozwoli to równomiernie rozprowadzić produkt i wniknąć składnikom w głąb włosa. Nie należy też wybierać produktów z nadmierną ilością protein, bo to może zaburzyć równowagę PEH włosów i efekt będzie odwrotny od zamierzonego.
Laminacja włosów – jakie kosmetyki wybrać?
Jak wybrać idealną odżywkę do laminowania włosów? Trzeba zwrócić uwagę na skład kosmetyków. Efekty laminacji przynoszą składniki takie jak:
- keratyna,
- jedwab,
- olej z awokado,
- olej arganowy,
- olej makadamia,
- proteiny mleka.
Przykładem może być odżywka do laminowania włosów tołpa.®, która zapobiega puszeniu się, natychmiast wygładza i zapewnia efekt tafli, czyli gładkie, błyszczące się włosy. Odżywka zawiera w 97% składników pochodzenia naturalnego, w tym roślinną keratynę, czynnik laminujący oraz olej makadamia.
Wypróbuj naszą odżywkę do włosów rytuał wygładzenia i blasku, efekt laminacji z serii tołpa. hair rituals: