pielęgnacja
Rudowłosa dziewczyna bez makijażu trzymająca pomarańczę - tytułowa.

Czy warto stosować peelingi do twarzy?

Dlaczego warto złuszczać skórę twarzy? Jakie efekty przyniesie regularna pielęgnacja złuszczająca?

Czy peeling pomaga skórze, czy może jej szkodzi? Jak go wykonywać, by zadbać o jej kondycję? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości i podpowiadamy, w jaki sposób peelingi do twarzy wpływają na stan skóry.

Złuszczanie naskórka – dlaczego to tak ważne?

Twoja skóra regeneruje się przez 28 dni (z wiekiem proces ten może wydłużyć się nawet do 50 dni). W jednym cyklu odnowy tkanka złuszcza wierzchnią warstwę. Martwe komórki naskórka pozostają na powierzchni, osadzając się na niej. W ten sposób zaczynają zatykać pory skóry, w towarzystwie zanieczyszczeń i sebum, doprowadzając do pojawiania się wyprysków.

Nieoczyszczone pory, w których zgromadziły się między innymi martwe komórki naskórka, stają się idealnym środowiskiem beztlenowym do rozwoju bakterii wywołujących trądzik. Bolesne wykwity, stany zapalne, zaskórniki – tego wszystkiego możesz uniknąć, stawiając na systematyczne złuszczanie naskórka za pomocą peelingów do twarzy.

Czy wiesz że już w starożytności wykonywano peeling skóry? W tym celu wykorzystywano sproszkowane muszle bądź zmielone ziarna ryżu i pestki daktyli. Korzystano także z mocy… enzymów roślinnych. Dawniej nacierano naskórek miksturami z owoców zawierających enzymy. - infografika.

Peelingowanie skóry to zabieg nieinwazyjny – nie zaburza cyklu naturalnej odnowy tkanki i działa wyłącznie na jej powierzchni. Daje za to wiele korzyści dla zdrowia naskórka. Przede wszystkim:

  • zmiata jego martwe komórki, odblokowując pory i ograniczając ich ponowne zatykanie się;
  • wygładza i zmiękcza skórę;
  • wyrównuje jej koloryt i wydobywa promienny blask.

Złuszczanie naskórka za pomocą peelingu do twarzy ma także dodatkową zaletę – pobudza mikrokrążenie krwi i limfy, dotleniając komórki. W efekcie regularnej eksfoliacji (złuszczania) skóra chętniej przyjmuje składniki aktywne oraz jest bardziej elastyczna (zabieg ten pobudza tkankę do produkcji nowych wiązań elastynowych i kolagenowych), a zmarszczki są mniej zauważalne.

Jaki peeling do twarzy będzie dla ciebie najlepszy?

Peeling peelingowi nierówny. Przeglądając sklepowe półki, natrafisz na kilka rodzajów kosmetyków złuszczających. Możesz wybierać spośród peelingów:

  • mechanicznych – drobno- i gruboziarnistych;
  • enzymatycznych – bazujących na enzymach roślinnych;
  • chemicznych – bogatych w kwasy AHA, BHA i/lub PHA;
  • maski typu peel-off – zasychającą na twarzy warstwę kosmetyku ściągamy wraz z zaabsorbowanymi komórkami naskórka.

To, jaki peeling wybierzesz, nie powinno zależeć od twoich preferencji i gustu (przecież często „kupujemy wzrokiem”), a od potrzeb twojej skóry, jej rodzaju oraz składu preparatu złuszczającego.

Peelingi mechaniczne, w których za skuteczność odpowiadają drobinki (np. łupiny orzechów, korund), mogą być zbyt mocne w przypadku skóry bardzo wrażliwej, reagującej podrażnieniami i zaczerwienieniami oraz skóry trądzikowej. Podobnie jak peelingi chemiczne. Z tymi poradzi sobie cera normalna, mieszana i tłusta.

Najbezpieczniejsze i najdelikatniejsze – a wcale nie mniej skuteczne – są peelingi enzymatyczne. Mogą być używane w pielęgnacji każdego rodzaju naskórka, także wyjątkowo wrażliwego i alergicznego. Sprawdzą się również w przypadku skóry trądzikowej i naczynkowej.

Jaki peeling wybrać? - infografika.

Peeling enzymatyczny do twarzy – dlaczego warto?

Enzymy zawarte w peelingach enzymatycznych, między innymi bromelaina z ananasa, papaina z papai czy keratolina, pozbywają się martwych komórek zrogowaciałego naskórka. Nie działają na zasadzie pocierania skóry i nie wywołują w ten sposób podrażnień ani uszkodzeń. Działają keratolitycznie, czyli wykazują zdolność rozpuszczania białek. Oprócz tego, że pomagają w złuszczaniu naskórka:

  • wydobywają ze skóry naturalny blask;
  • wyrównują jej koloryt;
  • redukują przebarwienia i zmarszczki;
  • eliminują blizny potrądzikowe;
  • dodają tkance wigoru;
  • zmiękczają;
  • odblokowują ujścia gruczołów łojowych;
  • usprawniają mikrokrążenie krwi i limfy;
  • rozjaśniają skórę;
  • są promotorami innych składników aktywnych – pomagają wnikać im w komórki skóry.

W przypadku stosowania peelingu enzymatycznego rezultaty, czyli miękką i jedwabistą w dotyku skórę, zauważysz już po kilku aplikacjach kosmetyku. Najlepszy peeling do twarzy pozbędzie się ze skóry zaskórników, odblokuje pory i zmniejszy ich widoczność, uelastyczni tkankę i sprawi, że twarz będzie wyglądać na wypoczętą, zdrową i pełną energii. Systematyczność to podstawa. Uwierz, efekty naprawdę cię zaskoczą, jeśli wprowadzisz ten kosmetyk do swojej pielęgnacji.

Jak używać peelingu enzymatycznego? Aplikuj go bezpośrednio na delikatnie wilgotną skórę, masując kolistymi ruchami. Omijaj okolice oczu i ust. Łagodny masaż twarzy dodatkowo pobudzi krążenie krwi. Następnie spłucz kosmetyk letnią wodą – nie stosuj ani gorącej, ani lodowatej, by uniknąć podrażnienia i przesuszenia naskórka. Taki zabieg wykonuj raz w tygodniu, w przypadku skóry tłustej możesz sięgać po peeling enzymatyczny dwa razy w tygodniu.

Jak jest najlepszy peeling enzymatyczny?

Zdecydowałaś, że chcesz wypróbować peeling enzymatyczny. Jaki będzie najlepszy? Co polecamy? Koniecznie sprawdź nasz hit – bestsellerowy peeling enzymatyczny 3 enzymy tołpa.® dermo face enzyme. W jego formule umieściliśmy enzymy z ananasa (bromelainę), papai (papainę) i keratolinę (syntetyczny enzym uzyskany w procesie fermentacji). W towarzystwie gliceryny i torfu tołpa.® dbają o kondycję skóry. Oczyszczają ją z zanieczyszczeń i zrogowaciałego naskórka. Peeling przekona do siebie każdą miłośniczkę pielęgnacji, z każdym rodzajem skóry – także wrażliwej i trądzikowej. Głęboko oczyszcza pory, pozbywając się zaskórników, chroni naskórek przed pojawianiem się wyprysków, a przy tym nawilża go i zmiękcza.

Miej na uwadze, że nasz peeling, choć jest wyjątkowo łagodny, może po aplikacji sprawić, że poczujesz lekkie mrowienie skóry, pieczenie i pojawi się zaczerwienienie. To naturalna reakcja tkanki skórnej, krótkotrwała.

eeling ma moc! Dlaczego warto go stosować? Dlaczego warto go stosować? - infografika.

Peeling dla mężczyzn – nie pomijaj peelingu w męskiej pielęgnacji

Podejrzewamy, że ten artykuł czytają w większości kobiety. W związku z tym mamy do was prośbę: przekonajcie mężczyzn do włączenia peelingu w pielęgnację skóry. Dlaczego powinien znaleźć się również w męskiej kosmetyczce? Oprócz wyżej wspomnianych właściwości, peeling, poprzez złuszczanie i zmiękczanie naskórka twarzy, przywróci także komfort skórze z zarostem.

Kosmetyk odblokuje mieszki włosowe z sebum i martwych komórek naskórka. W ten sposób zniknie problem z wrastającymi włoskami, które chowają się w bolesnych krostkach. Dodatkowo peeling zmiękcza naskórek i lepiej przygotowuje go do golenia. Zalecamy jednak wykonywanie go przynajmniej dzień przed planowanym usuwaniem zarostu. Peeling do twarzy dla mężczyzn powinien stać się kosmetycznym must have obok żelu do mycia twarzy, pianki do golenia i… tak uwielbianej kostki mydła, która jednak z prawidłową pielęgnacją ma niewiele wspólnego (mydło ma zasadowe pH, narusza naturalny odczyn skóry, powodując przesuszenie, podrażnienia i osłabiając warstwę ochronną, zabezpieczającą przed uszkodzeniami i czynnikami zewnętrznymi, np. mrozem).

Na początek polecamy peeling do twarzy z imbirem tołpa.® men, który daje ogromne uczucie odświeżenia i przygotowuje skórę do dalszej pielęgnacji.

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-35%*
Cena promocyjna 42,89 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-40%*
Cena promocyjna 31,19 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-40%*
Cena promocyjna 29,99 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 29,99 zł