pielęgnacja
https://tolpa.pl/media/magefan_blog/rodzaje-peelingow-tytulowe-mobile.jpg

rodzaje peelingów i ich zastosowanie

peeling dobrany do typu cery pozostawia ją gładką, pełną blasku i odświeżoną. Walczy ze złuszczającym się i zrogowaciałym naskórkiem, nie niszcząc przy tym tak ważnej dla kondycji skóry warstwy hydrolipidowej. Niewłaściwie dobrany i użyty może jednak nam zaszkodzić: doprowadzić do podrażnień i nadprodukcji sebum. Jaki rodzaj peelingu wybrać? Zdecydować się na kwasy, enzymy, a może popularny kosmetyk z drobinkami?

Złuszczanie skóry – jak często i dlaczego powinniśmy to robić

Przed peelingiem – niezależnie od jego rodzaju i składu – stoi kilka ważnych dla zdrowia i wyglądu skóry zadań:

  • dogłębne oczyszczanie z brudu, kurzu i bakterii, które mogą zapychać pory i prowadzić do powstawania zaskórników zamkniętych i otwartych oraz stanów zapalnych w postaci bolesnych wyprysków;
  • pozbycie się martwych komórek naskórka, które również mogą gromadzić się w porach skóry;
  • pobudzenie komórek do odbudowy i regeneracji – peeling prowadzi do powstawania mikrouszkodzeń, które mobilizują komórki do działania naprawczego i stymulacji naturalnych procesów oczyszczania i regeneracji. Pod wpływem działania specjalnych składników zawartych w kosmetyku dochodzi więc do odnowy.

Dzięki temu skóra po dobrze dobranym peelingu powinna być napięta, gładka i promienna.

Chociaż złuszczanie skóry jest tak ważne, nie należy z nim przesadzać, ponieważ można całkowicie rozregulować naturalne funkcjonowanie komórek. Kiedy stosujemy kosmetyki peelingujące, przyspieszamy pewne procesy, którymi i tak zajmuje się nasza skóra. Dlatego powinniśmy robić to tylko wtedy, kiedy naprawdę tego potrzebujemy, a więc gdy nasza cera jest szara, przemęczona, zanieczyszczona, z nawracającymi niedoskonałościami i zatkanymi porami.

Peeling nie jest więc kosmetykiem, który stosuje się każdego dnia. Codzienne mocne złuszczanie doprowadziłoby do poważnych uszkodzeń ochronnej warstwy hydrolipidowej, a zatem do odwodnienia, przesuszenia, podrażnień oraz reakcji ratunkowej, czyli nadmiernej produkcji sebum. Stąd już krótka droga do powstania zaskórników i wyprysków.

O czym jeszcze powinniśmy pamiętać, stosując peeling? Skóra po takim zabiegu jest delikatniejsza ze względu na mikrourazy, dlatego do pielęgnacji powinniśmy włączyć ochronne filtry przeciwsłoneczne. Dzięki nim unikniemy przebarwień.

Częstotliwość stosowania peelingu zależy od potrzeb skóry, jej typu oraz rodzaju wybranego przez nas kosmetyku i zawartych w nich składników złuszczających.

Sposoby złuszczania naskórka i rodzaje peelingów

Istnieje kilka sposobów pozbycia się martwego naskórka bez konieczności wizyty w gabinecie kosmetycznym. Możemy usunąć go mechanicznie, czyli pocierając kosmetykiem z drobinkami, lub zastosować składniki o specjalnym działaniu, które rozpuszczają obumarłe komórki. Jak działają peelingi mechaniczne, enzymatyczne i chemiczne z zawartością kwasów? Jak często powinniśmy je stosować i do jakiego typu cery są one szczególnie polecane?

Peeling mechaniczny

Sposób działania: złuszcza naskórek przy pomocy drobinek ścierających. Różnią się one materiałem, z którego są zrobione, oraz rozmiarem. Do wyboru mamy peelingi gruboziarniste i drobnoziarniste oraz peeling typu gommage.

Szczególnie polecane: w przypadku cery suchej i wrażliwej powinniśmy zdecydować się na mniejsze drobinki. Większe mogą pomóc przy pielęgnacji skóry tłustej i zanieczyszczonej.

Częstotliwość stosowania: podczas stosowania peelingów mechanicznych nie należy przesadzać, ponieważ mogą zbyt mocno naruszyć barierę ochronną lub podrażnić skórę. Zaleca się włączenie tego typu kosmetyków do pielęgnacji 1-2 razy w tygodniu.

Jakich składników warto szukać? Postawmy na naturę i wybierzmy peeling z dodatkiem łagodnie, ale dokładnie oczyszczającego korundu lub perlitu, bakteriobójczego węgla, kamfory, glinek lub srebra.

Peeling mechaniczny - infografika

Peeling enzymatyczny

Sposób działania: za złuszczanie odpowiedzialne są w nim enzymy, które rozpuszczają martwy naskórek. Działają równie skutecznie, a często nawet intensywniej od drobinek zawartych w peelingach mechanicznych, ale bez mechanicznego pocierania, którego skóra w przypadku wielu osób nie toleruje.

Szczególnie polecane: peelingi na bazie enzymów polecane są przede wszystkim osobom o cerze wrażliwej, skłonnej do podrażnień, ponieważ wyeliminowane zostaje tarcie po skórze, z którym mamy do czynienia przy kosmetykach mechanicznych.

Częstotliwość stosowania: ten rodzaj peelingu można stosować 1-2 razy w tygodniu w zależności od potrzeb skóry.

Jakich składników warto szukać? Najważniejsze będą aktywne i stabilne enzymy, np. bromelaina z ananasa, mikrokapsułowana keratynaza,  papaina z papai, łagodzący fugocel oraz nawilżający kompleks z kiełków pszenicy.

Peeling enzymatyczny - infografika

Peeling chemiczny

Sposób działania: za złuszczanie i pobudzanie skóry do odnowy odpowiedzialne są specjalne związki chemiczne. To najczęściej kwasy, które nie tylko pomagają w pozbyciu się martwego naskórka, ale stymulują do produkcji kolagenu i elastyny.

Szczególnie polecane: peelingi chemiczne polecane są w przypadku problemów z trądzikiem młodzieńczym i różowatym (wyjątkiem są ciężkie stany chorobowe), bliznami i przebarwieniami. Są skuteczne również w pielęgnacji skóry dojrzałej i cierpiącej na utratę jędrności.

Częstotliwość stosowania: domowy zabieg z kwasami należy stosować najczęściej raz w tygodniu.

Jakich składników warto szukać? Przede wszystkim zwróćmy uwagę na zawartość kwasów. Najczęściej wykorzystuje się kwasy AHA (rozpuszczalne w wodzie, działające na powierzchni skóry), np. kwas glikolowy, migdałowy, mlekowy, ferulowy, laktobionowy, azelainowy czy pirogronowy, a także kwasy BHA (rozpuszczalne w tłuszczach, działające nie tylko na powierzchni skóry, ale i wnikający w jej pory) – salicylowy, lub ich mieszaniny.

Peeling chemiczny - infografika

Jak dobrać peeling do rodzaju i typu skóry

Peeling nie jest kosmetykiem uniwersalnym i każda cera potrzebuje doboru odpowiedniego kosmetyku. Co więcej, należy dopasować go do aktualnego stanu cery: jej zanieczyszczenia, ewentualnych stanów zapalnych, podrażnienia. Jaki peeling będzie odpowiedni do danego typu cery?

  • Skóra zanieczyszczona, z zaskórnikami

Odpowiednie dla niej będą drobnoziarniste peelingi mechaniczne z naturalnymi składnikami ścierającymi. Podczas faz wyciszenia stanów zapalnych pielęgnację można uzupełnić o łagodniejsze kosmetyki z enzymami, a w okresie zaognienia sięgnąć po kwasy w niskim stężeniu.

  • Skóra trądzikowa, z niedoskonałościami

Najskuteczniejsze w tym wypadku będą kosmetyki z zawartością kwasów. Najlepiej szukać takich, w których znajdziemy ich mieszaninę. Jeśli zdecydujemy się na peeling mechaniczny, możemy wybrać ten z grubszymi, naturalnymi drobinkami, ale nie powinniśmy przesadzać z częstotliwością stosowania i siłą pocierania.

  • Skóra sucha i wrażliwa, skłonna do podrażnień

To właśnie dla niej zostały stworzone m.in. peelingi enzymatyczne, czyli najłagodniejsza wersja tego typu kosmetyku. Nie powodują one podrażnień, nie uszkadzają delikatnej skóry, a pozostawiają ją świeżą i promienną. Sprawdzą się tu również bardzo delikatne peelingi mechaniczne.

  • Skóra tłusta i mieszana

W tym przypadku musimy przede wszystkim pamiętać, aby nie używać peelingu codziennie, ponieważ pobudzi to produkcję sebum i jeszcze pogorszy stan cery. Odpowiednie będą wszystkie rodzaje peelingu: od najdelikatniejszego enzymatycznego, drobnoziarnistego mechanicznego raz w tygodniu, po kosmetyk z kwasami, kiedy zaczną pojawiać się stany zapalne.

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-40%*
Cena promocyjna 39,59 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
*dotyczy ceny regularnej
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-35%*
Cena promocyjna 33,79 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
*dotyczy ceny regularnej
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-30%*
Cena promocyjna 34,99 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,99 zł
*dotyczy ceny regularnej
krem modelujący owal twarzy, DZIEŃ, SPF 15, 40 ml
-45%*
Cena promocyjna 34,64 zł Regular Price 62,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,64 zł
*dotyczy ceny regularnej