pielęgnacja
https://media.tolpa.pl/magefan_blog/580x435_kobieta-oczyszczajaca-twarz.jpg

czy peeling niszczy mikrobiom? Jak w bezpieczny sposób dogłębnie oczyścić skórę?

mikrobiom to integralna część naszej skóry. Tworzą go bytujące na niej dobroczynne bakterie, grzyby, archeony i inne drobnoustroje. Dbają o to, by tkanka skórna utrzymała właściwą odporność na czynniki zewnętrzne, takie jak alergeny, promieniowanie UV czy patogeniczne mikroorganizmy wywołujące wiele schorzeń (trądzik, egzema). By nie naruszyć tej swoistej tarczy, należy unikać agresywnej pielęgnacji. Czy stosowanie peelingu się do niej zalicza? Czy niszczy mikrobiom skóry?

Peeling do twarzy – bezpieczne oczyszczanie skóry

Peeling to kosmetyk, który służy do dogłębnego oczyszczenia skóry. Usuwa z jej powierzchni martwe komórki naskórka wraz z sebum, kurzem i zanieczyszczeniami. Pozwala w ten sposób tkance na szybszą i pełniejszą regenerację, usprawnia krążenie, a także poprawia wchłanialność substancji aktywnych z produktów pielęgnacyjnych.

Czy peeling niszczy mikrobiom?

Formuła eksfoliantu (peelingu) najczęściej zawiera drobinki złuszczające, które odpowiadają za delikatne ścieranie wierzchniej warstwy skóry. Coraz częściej zamiast szkodliwych dla środowiska drobinek plastikowych stosuje się cząsteczki pochodzenia naturalnego – roślinnego lub mineralnego. Podczas używania peelingu dochodzi do złuszczania nie tylko martwych komórek naskórka, lecz także innych elementów znajdujących się na tkance: sebum, kurzu, zanieczyszczeń, potu i – niestety nierzadko – mikrobiomu. Czy więc czyni to eksfoliant niebezpiecznym dla skóry i bytujących na niej korzystnych drobnoustrojów? Niekoniecznie. Wszystko zależy od składu peelingu – studiowanie etykiet kosmetyków podczas zakupów w drogerii powinno być w tym przypadku koniecznością. Dobry peeling nie będzie agresorem w stosunku do flory bakteryjnej.

Co powinien mieć dobry peeling do twarzy sprzyjający mikrobiomowi?


Flora bakteryjna skóry jest budulcem płaszcza hydrolipidowego – naszej swoistej tarczy zabezpieczającej ciało przed światem zewnętrznym. Dobry, skuteczny, ale delikatny peeling nie naruszy tej bariery ochronnej, wręcz może ją wspierać. Jak to możliwe? Peeling przyjazny skórze i jej mikrobiomowi musi spełniać kilka warunków. Przede wszystkim powinien:

  • mieć odpowiednie pH i pomagać utrzymywać właściwy odczyn tkance skórnej (kwaśny);
  • zawierać delikatne drobinki ścierające bardzo łagodnie złuszczające naskórek;
  • mieć łagodną formułę pozbawioną agresywnych środków myjących;
  • odżywiać florę bakteryjną skóry – mieć w składzie prebiotyki lub probiotyki;
  • zabezpieczać cząsteczki wody w strukturze skóry.

Czy istnieją peelingi do twarzy spełniające wszystkie wyżej wymienione warunki? Tak, na naszym rodzimym rynku kosmetycznym co pewien czas pojawiają się dobrej jakości eksfolianty. Jednym z nich jest łagodny peeling tołpa. dermo face physio. mikrobiom, którego formuła zawiera między innymi delikatne cząsteczki perlitu w bezpieczny sposób złuszczające naskórek, mikrokapsułkowaną keratynazę, czyli enzymatyczną substancję działającą podobnie jak mocznik i kwasy AHA (owocowe), glicerynę zapewniającą optymalne nawilżenie tkanki i ułatwiającą transport składników aktywnych w jej głąb, a także – najważniejszy składnik – probiotyk Repair Complex CLR PF. To lizat Bifidobakterii zawierający również produkty ich metabolizmu czyli postbiotyki, będące wartościowym pokarmem dla mikrobiomu skóry. Probiotyk wspiera florę bakteryjną naszego naskórka, pomagając chronić go przed czynnikami zewnętrznymi, starzeniem, przesuszeniem i pojawianiem się podrażnień i zaczerwienień. Peeling tołpa wyróżnia jeszcze jedna cecha – jest tak delikatny dla cery, że może być używany nawet 3 razy w tygodniu, także w przypadku skóry wrażliwej i bardzo wrażliwej, podczas gdy standardowe eksfolianty mogą być stosowane maksymalnie 1-2 razy na tydzień.

Sprawdź kosmetyki tołpa. physio mikrobiom, które wspierają naturalną barierę ochronną skóry>>>

Jak właściwie używać peelingu do twarzy, by zachować mikrobiom w dobrej kondycji?

Peeling nie powinien być używany codziennie – zbyt intensywne oczyszczanie skóry może doprowadzić do naruszenia jej płaszcza hydrolipidowego, a konsekwencje tego mogą być uciążliwe. Przy nadmiernej i agresywnej pielęgnacji myjącej można doprowadzić do powstawania podrażnień, zaczerwienień, przesuszenia naskórka, jego świądu, a także do wielu schorzeń skórnych – egzemy, AZS (atopowego zapalenia skóry) czy łojotoku (naskórek zacznie się bronić, wydzielając duże ilości sebum).

Zanim zaaplikujemy peeling na twarz, powinniśmy ją delikatnie zwilżyć wodą, a jeśli mamy na niej make-up – wykonać przedtem dokładny demakijaż. Łagodnie masujemy eksfoliantem skórę kolistymi ruchami. Warto się skupić na miejscach, w których występuje najwięcej zaskórników, czyli najczęściej na czole, nosie i brodzie. Po oczyszczeniu cery peelingiem zmywamy go czystą letnią wodą – nigdy ani gorącą, ani lodowatą. Złuszczanie skóry kończymy tonizacją – w tym celu na twarz aplikujemy tonik (najlepiej z probiotykiem), który wyrówna pH naskórka, odświeży go i da przyjemne uczucie chłodzące.

Jak prawidłowo peelingować twarz

Jakich składników unikać w peelingu do twarzy?

Ogrom kosmetyków na rynku może powodować niemały kłopot z wyborem. By znaleźć kosmetyk złuszczający przyjazny cerze bardzo wrażliwej, warto zapamiętać, by nie zawierał:

  • agresywnych substancji myjących (np. SLS – Sodium Lauryl Sulfate, SLES – Sodium Laureth Sulfate);
  • sztucznych barwników, które mogą działać drażniąco;
  • gruboziarnistych drobinek złuszczających (warto także unikać tych wykonanych z tworzywa sztucznego, np. PET), które mogą rozsiać szkodliwe patogeny (np. wywołujące trądzik) na całej twarzy i widocznie podrażnić skórę;
  • parabenów – choć nie jest udowodnione ich szkodliwe działanie, mogą jednak wywoływać podrażnienia i zaczerwienienia (bywają alergenne);
  • substancji potencjalnie komedogennych (zapychających skórę), jak np. silikony.


Odpowiedni peeling z pewnością będzie bezpieczny dla skóry i nie naruszy jej naturalnej flory bakteryjnej. Właściwy wybór to droga do sukcesu w pielęgnacji.
 
Kosmetyki tołpa bezpieczne dla mikrobiomu - infografika

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-35%*
Cena promocyjna 42,89 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
*dotyczy ceny regularnej
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-35%*
Cena promocyjna 33,79 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
*dotyczy ceny regularnej
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-25%*
Cena promocyjna 37,49 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,99 zł
*dotyczy ceny regularnej
krem modelujący owal twarzy, DZIEŃ, SPF 15, 40 ml
-40%*
Cena promocyjna 37,79 zł Regular Price 62,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,64 zł
*dotyczy ceny regularnej