pielęgnacja
Kobieta w bieliźnie z widocznym cellulitem - tytułowa.

skąd bierze się cellulit i jak go zmniejszyć?

Cellulit – co to jest, jak wygląda i jak go zredukować?

Cellulit, często nazywany skórką pomarańczową, to charakterystyczne zmiany w tkance tłuszczowej pod skórą, uwidaczniające się w postaci nierówności, wypukłych grudek i wklęsłości. Poznaj przyczyny cellulitu i dowiedz się, jak go zmniejszyć.

Co to jest cellulit?

Cellulit z medycznego punktu widzenia jest lipodystrofią. To zwyrodnienie tkanki tłuszczowej występujące u 85% kobiet powyżej 20. roku życia, ale mogą je również mieć dzieci i mężczyźni.

Cellulit powstaje w wyniku magazynowania nadmiaru tłuszczu przez komórki tłuszczowe nazywane adipocytami, mogą one zwiększać swoją objętość nawet dziesięciokrotnie. Nagromadzona w nich tkanka tłuszczowa zbiera się pod skórą, powodując nacisk na tkankę łączną i włókna kolagenowe oraz tworząc tzw. paczki tłuszczu uwypuklające się. Dodatkowo pojawiają się zastoje płynów i obrzęki, a skóra nad tymi obszarami staje się mniej elastyczna i sprężysta. Jest za to naciągnięta i uwidacznia charakterystyczne wgłębienia i nierówności.

U kobiet cellulit najczęściej występuje na biodrach, brzuchu, pośladkach i udach. Rzadziej w okolicach kolan, stawów skokowych, ramion i pleców.

cellulit na udach

Jak wygląda cellulit?

Cellulit jest zmianą w strukturze skóry nadającą jej charakterystyczny nierówny wygląd. Skóra może wyglądać na pogniecioną lub pofałdowaną. Znajdują się na niej uwypuklenia i wklęśnięcia oraz grudki, najczęściej o nieregularnym kształcie. Ich widoczność zwiększa się pod wpływem ucisku ciała, np. gdy siadamy, kucamy lub zakładamy nogę na nogę. Wygląd może być zależny od rodzaju cellulitu i zaawansowania oraz typu skóry.

Zaawansowany cellulit, obejmujący większe obszary, przybiera wygląd skórki pomarańczowej – powierzchnia skóry staje się nierówna i chropowata. Wydaje się mniej elastyczna i luźniejsza lub twardsza i szorstka. Mogą pojawiać się również zmarszczki.

Rodzaje cellulitu. Jak powstaje cellulit?

Cellulit występuje w dwóch podstawowych rodzajach: wodnym (twardym) i tłuszczowym:

  • cellulit wodny pojawia się najczęściej w wyniku zatrzymywania nadmiaru wody i toksyn w tkance podskórnej i z zaburzeń krążenia krwi i limfy. Czasem powoduje obrzęki i opuchnięcia. Skóra może być miękka w dotyku, jakby nadmuchana. Jego redukcja wymaga poprawy krążenia krwi i limfy (również z wykorzystaniem masażu limfatycznego) oraz regularnej aktywności fizycznej, zbilansowanej diety i prawidłowego nawadniania;

>>Dowiedz się więcej o cellulicie wodnym, jego przyczynach i sposobach zwalczania.

  • cellulit tłuszczowy powstaje, gdy tkanka tłuszczowa gromadzi się pod skórą, tworząc „paczki tłuszczu”. Jego przyczyną mogą być predyspozycje genetyczne, zaburzenia gospodarki hormonalnej, nadmierna masa ciała i styl życia. Walka z nim obejmuje zdrową dietę, aktywność fizyczną i regularne ćwiczenia przyśpieszające spalanie tkanki tłuszczowej oraz wzmacniające mięśnie. Prawidłowy poziom tłuszczu w organizmie może zmniejszyć widoczność cellulitu.

>>Dowiedz się więcej o cellulicie tłuszczowym, jego przyczynach i sposobach zwalczania.

U wielu osób występuje kombinacja obu typów – wodnego i tłuszczowego. Skuteczne podejście do redukcji takiego rodzaju cellulitu polega na łączeniu zdrowego stylu życia, odpowiedniej diety, aktywności fizycznej i pielęgnacji skóry, a w niektórych przypadkach – specjalistycznych zabiegów.

 

Stopnie cellulitu. Poznaj cztery fazy cellulitu

Cztery fazy cellulitu - infografika.

Cellulit ma różne stopnie zaawansowania odzwierciedlające jego widoczność i nasilenie. Czterostopniowa skala to czytelna klasyfikacja określająca, jak zaawansowany jest problem oraz jakie metody mogą być skuteczne w jego redukcji.

Zaawansowanie cellulitu dzieli się na:

  • stopień 0: objawy nie są widoczne gołym okiem, powierzchnia skóry jest gładka, nieznaczne bruzdowanie widać po ujęciu skóry w fałd;
  • stopień I: podczas leżenia i stania skóra jest gładka. Nieregularne zgrubienia widoczne są po ujęciu skóry w fałd oraz po założeniu nogi na nogę;
  • stopień II: skóra jest gładka podczas leżenia. W pozycji stojącej oraz po napięciu mięśni widać nierówną powierzchnię, po ujęciu skóry w fałd czuć grudki;
  • stopień III: nierówna powierzchnia skóry podczas leżenia oraz bez napinania mięśni, obecne grudki i guzki – powierzchnia skóry przypomina kalafior. Dodatkowo ujęciu skóry w fałd może towarzyszyć ból, bo powiększone komórki zaczynają naciskać na nerwy.

Przyczyny cellulitu. Skąd się bierze cellulit?

Z przymrużeniem oka powiedzielibyśmy, że… z życia. Ustaliliśmy już, że cellulit jest dość powszechny i może występować w dwóch podstawowych rodzajach i czterech stopniach. Za główne przyczyny cellulitu uznaje się:

  • hormony (zmiany w poziomie estrogenów) – może pojawiać się w okresie dojrzewania lub przekwitania oraz po ciąży;
  • geny – występowanie cellulitu u członków rodziny (np. babci, mamy) zwiększa prawdopodobieństwo jego pojawienia się;
  • wiek – skóra z wiekiem naturalnie traci jędrność i elastyczność, co może powodować uwidacznianie się cellulitu;
  • choroby – może występować u osób borykających się z otyłością, ale również z: cukrzycą, chorobami układu krążenia, chorobami nerek i chorobami ginekologicznymi;
  • przyjmowane leki – niektóre leki i hormony – estrogeny, leki antyhistaminowe i przeciwtarczycowe – mogą zwiększać ryzyko cellulitu.

Dużo w kwestii widoczności cellulitu zależy od nas samych i od stylu życia, czyli odżywiania, stosowania używek i aktywności fizycznej. Nadmiar węglowodanów, tłuszczów i soli w diecie może zwiększać prawdopodobieństwo pojawienia się cellulitu lub uwidaczniać go. W walce o gładką skórę najlepiej zrezygnować z używek i zadbać o regularną aktywność fizyczną.

Przyczyny cellulitu - infografika

Pielęgnacja skóry z cellulitem. Co na cellulit?

Cellulit to wymagający przeciwnik, trzeba więc podejść do niego holistycznie. Walka z nim jest trudna. Składają się na nią: zbilansowana dieta, właściwe nawodnienie organizmu, regularna aktywność fizyczna, specjalistyczne masaże oraz dobrane kosmetyki najwyższej jakości.

Skóra z cellulitem potrzebuje specjalistycznej pielęgnacji wspomagającej jego redukcję oraz poprawę jędrności i elastyczności. Pielęgnację warto zaplanować kompleksowo – na dzień i na noc, koniecznie w dłuższej perspektywie.

Kobieta smaruje skórę brzucha kremem - pielęgnacja skóry z cellulitem

Przygotowanie skóry do walki z cellulitem – peeling i masaż na cellulit

Aby dać szansę zadziałania kosmetykom antycellulitowym, przygotuj skórę. Najpierw pozbądź się martwego naskórka i pobudź krążenie krwi i limfy. To zadanie dla kosmetyków peelingujących, np. na bazie soli morskiej lub złuszczających chusteczek z kwasami. Przyda się również szczotka do masowania ciała na sucho lub mokro.

Niezależnie od metody takiego zabiegu masuj skórę od stóp i kolistymi ruchami kieruj się ku górze. W ten sposób odprowadzasz zastoje limfatyczne do najbliższych skupisk węzłów chłonnych i usprawniasz cały proces pozbywania się cellulitu. Zapamiętaj kolejność: stopy, łydki, uda, pośladki, brzuch. Sam brzuch masuj kolistymi ruchami, zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Usuwanie cellulitu kosmetykami. Co wybrać?

tołpa. Dermo body cellulite, turbokrem i multiserum - infografika.

Sprawdź również naszą nowość:

Wybierając kosmetyk antycellulitowy, weź pod uwagę styl życia i dobowy rytm skóry. Na dzień lepiej sprawdzą się kosmetyki o lżejszej konsystencji, bardziej wodniste lub żelowe, natomiast na noc świetne będą otulające ciało masła czy gęste balsamy. Ważne są też składniki aktywne zawarte w kosmetyku do zadań specjalnych, bo to głównie od nich zależy efekt pielęgnacji.

Składniki aktywne o działaniu antycellulitowym:

  • borowina tołpa.® – to naturalna roślinna substancja regenerująca naskórek, łagodząca podrażnienia i pielęgnująca skórę. W działaniu antycellulitowym jest niezastąpiona, ponieważ detoksykuje, działa antyoksydacyjnie i zwalcza wolne rodniki;
  • kompleks z nawłoci pospolitej, cytryny i ruszczyku kolczastego – to bezlitosne dla cellulitu trio: drenuje, poprawia krążenie krwi i działa przeciwobrzękowo;
  • ekstrakt z pokrzywki indyjskiej i żywicy z drzewa mukul – to duet przyspieszający metabolizm tłuszczu, redukuje cellulit oraz wyszczupla;
  • mieszanina flawonoidu i ketonu malinowego – to połączenie dwóch cząsteczek roślinnych zapobiegających gromadzeniu się tłuszczu: ma 24-godzinne działanie wyszczuplające, ogranicza wchłanianie cukrów do komórek oraz syntezę tłuszczów, pobudza rozkład tróglicerydów i hamuje dojrzewanie komórek tłuszczowych. Mało tego: redukuje cellulit w każdych okolicznościach: podczas odpoczynku, ćwiczeń czy po posiłku!;
  • kompleks ekstraktów z żółtego maku, mikroalg i kofeiny z kawowca – to kolejne niezawodne trio działające na komórki tłuszczowe jak ultradźwięki: przyspiesza proces rozkładu tłuszczów i zmniejsza ich magazynowanie w komórkach, działa wyszczuplająco, ponieważ redukuje objętość tkanki tłuszczowej, dodaje ciału lekkości, bo usprawnia mikrokrążenie, zapobiega zastojowi wody;
  • kompleks zielonego dębu paragwajskiego i kawy – to następny pogromca cellulitu: przyspiesza rozkład tłuszczu, zmniejsza gromadzenie go w komórkach i liczbę tych komórek, tym samym redukuje objętość tkanki tłuszczowej;
  • ekstrakt z liści werbeny, kwiatu bzu i pąków goździka sprzyja mikrokrążeniu, więc pozbędziesz się uczucia ciężkich nóg. Oprócz tego działa ujędrniająco, przeciwobrzękowo i przeciw opuchnięciom;
  • olej z różowych jagód zmniejsza obwód talii, ud i bioder u kobiet, redukuje obwód w pasie u mężczyzn i stymuluje mikrocyrkulację, co wspomaga eliminację cellulitu.

Natura wyposażyła nas w wiele roślinnych pogromców cellulitu, których skuteczność przebadano i potwierdzono. Teraz wszystko w twoich rękach. Do dzieła!

>> Przeczytaj również o skutecznych sposobach na eliminację cellulitu na udach.

 

Dieta na cellulit. Co powoduje cellulit i jak zmniejszyć go dietą?

Na pojawienie się i stopień zaawansowania cellulitu ma wpływ dieta. Co ciekawe, nawet proste modyfikacje menu pozwalają znacząco go zredukować.

owoce cytrusowe

Cellulit a dieta – te produkty wyeliminuj!

Na skórkę pomarańczową pracujemy latami. Na szczęście praca nad nawykami może przyczynić się też do redukcji cellulitu. Oto, z czego lepiej zrezygnować, żeby cieszyć się gładką skórą:

  • nadmiernych ilości tłuszczów i węglowodanów,
  • dań gotowych i przetworzonych,
  • nadmiernego dosalania dań,
  • niezdrowych przekąsek: chipsów, frytek, paluszków, krakersów, paluszków rybnych, solonych orzeszków,
  • dużej ilości alkoholu, mocnej kawy i herbaty,
  • palenia papierosów – nikotyna powoduje niedotlenienie tkanek.

Dieta niskotłuszczowa dla skóry bez cellulitu

Udział tłuszczów w diecie powinien być obniżony na rzecz białek i węglowodanów. Zapomnij o tłuszczach zwierzęcych (maśle, smalcu czy boczku) i zamień je na roślinne: oliwę i oleje. Dania smażone na głębokim oleju zamień na pieczone, grillowane, gotowane i duszone.

Dieta niskotłuszczowa to także dbałość o wybór produktów – mniej i lepszej jakości. Zwróć uwagę na pochodzenie mięs, wędlin, mleka i przetworów mlecznych. Wybieraj chude mięsa, takie jak pierś z kurczaka i indyka, cielęcina. Tłuste kiełbasy i wędliny wieprzowe zamień na wędliny drobiowe, polędwicę sopocką lub chudą szynkę. Sprawdzaj, ile jest mięsa w mięsie. Jadanie na mieście zachowaj na szczególne okazje. Zrezygnuj z fast foodów – to bomby kaloryczne, które są wrogami nie tylko figury, ale również gładkiej i jędrnej skóry.

Warzywa i owoce w służbie jędrności skóry

Codziennie sięgaj po świeże warzywa i owoce. Są one przyjaciółmi nie tylko zdrowia, ale i urody. Spożywaj do 500 g warzyw i 300 g owoców każdego dnia. Nie musisz ich ważyć i odmierzać, ale dodawaj je zawsze do posiłków i przegryzaj jako przekąskę. W ten sposób dostarczysz organizmowi wiele witamin i minerałów, nawodnisz go oraz uzupełnisz wartościowy błonnik. Ten ostatni działa jak szczotka wymiatająca toksyny. Witaminy A, C, E obecne w warzywach i owocach opóźniają procesy starzenia się skóry oraz wzmacniają włókna kolagenowe. Jednocześnie zadbasz o figurę i kondycję skóry.

Węglowodany proste i złożone a cellulit

Ogranicz słodycze, słodkie napoje, dosładzane soki owocowe, słodkie płatki śniadaniowe i alkohol. To puste kalorie, które w nadmiarze odłożą się w postaci tkanki tłuszczowej. Białe pieczywo zastąp pełnoziarnistym, dostarczysz w ten sposób organizmowi sporej ilości błonnika pokarmowego i witaminy B. Takie proste zamienniki będą korzystniej wpływać na wygląd skóry.

Tłuszcze dobre dla skóry, bezwzględne dla cellulitu

Zdrowe tłuszcze w diecie

Niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) mają pozytywny wpływ na wygląd i funkcjonowanie skóry. Organizm nie jest w stanie sam ich wytwarzać – musisz mu pomóc i włączyć je do diety. Dodawaj do sałatek oleje (np. słonecznikowy czy sojowy), sięgaj po ryby, owoce morza oraz orzechy.

Nawodnienie – podstawa jędrnej skóry bez cellulitu

Zastanawiasz się, jak zachować sprężystość i świeżość skóry? To, jak wygląda na zewnątrz, zależy od tego, co w środku. Odpowiednie nawadnianie zaowocuje pięknym młodzieńczym wyglądem i dobrą kondycją. Codziennie pij ok. 1,5 l płynów, najlepiej wodę mineralną niegazowaną, herbaty ziołowe, zielone, czerwone lub białe. Wybieraj herbaty liściaste, bo one są źródłem przeciwutleniaczy i chronią skórę przed wolnymi rodnikami.

Żywność przetworzona – najlepszy przyjaciel cellulitu!

W natłoku codziennych obowiązków często odpuszczamy gotowanie i sięgamy po gotowe produkty lub półprodukty. Wiemy, że w niektórych sytuacjach to po prostu konieczne.

Żywność przetworzona przemysłowo zawiera mnóstwo zbędnych substancji i konserwantów, które spożywane w nadmiarze mogą przyczyniać się do powstawania tkanki tłuszczowej i cellulitu. Staraj się ograniczyć takie jedzenie. Przy braku czasu sprawdza się gotowanie na kilka dni. Przygotowany posiłek można zabrać ze sobą do pracy, a dodatkowe porcje zamrozić. Ulubioną pomidorową instant czy batonika z czekoladą zamień na owoc, chrupkie pieczywo albo jogurt (zwróć uwagę na zawartość cukru!).

Sól. Czym możesz ją zastąpić, żeby poprawić kondycję skóry?

liście mięty w wafelku - zioła jako doskonały zamiennik soli

Nie wykluczymy jej z diety całkowicie. No bo jak przyrządzić smaczny makaron bez soli? Pamiętaj jednak, że oprócz tego, że dodajesz ją do dań, jest ona zawarta w każdym produkcie, choćby w chlebie, wędlinach i serze. Uważnie kontroluj ilość soli w diecie, a tam, gdzie to możliwe, do przyrządzania posiłków używaj ziół, np. bazylii, majeranku, kopru czy imbiru. Są one bardziej aromatyczne i nadadzą potrawom nowych smaków.

 

Dobry plan na walkę z cellulitem, czyli ile i jak często jeść?

To bardzo proste. Spożywaj trzy główne posiłki i dwie przekąski co 2,5–3 godzinny. Jeśli chcesz zredukować nadmierną masę ciała, to zrób to z głową. Bilans kaloryczny powinien być ujemny, a deficyt wynosić ok. 200 kcal. W ten sposób będziesz tracić 0,5–1 kg tygodniowo. Pamiętaj, że drastyczne zrzucenie wagi może jeszcze pogłębić nierówności skóry. Dodatkowo nabawisz się odwodnienia i niedoboru składników odżywczych, co również negatywnie odbije się na wyglądzie i kondycji skóry.

 

ps
z cellulitem da się żyć. Można się przyzwyczaić. Tylko po co? Postaw na codzienną pielęgnacje skóry, zrównoważoną dietę i aktywność fizyczną. Poćwiczysz swoją cierpliwość i dasz skórze trochę więcej uwagi. Ona też tego potrzebuje. Nie obiecuję wyników już jutro, ale za kilka tygodni inaczej spojrzysz na tę sprawę. Trzymamy kciuki!

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-40%*
Cena promocyjna 39,59 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 42,89 zł
*dotyczy ceny regularnej
multi serum antycellulitowe, 250 ml
-35%*
Cena promocyjna 42,89 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 42,89 zł
*dotyczy ceny regularnej
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-35%*
Cena promocyjna 33,79 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 33,79 zł
*dotyczy ceny regularnej
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-25%*
Cena promocyjna 37,49 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,99 zł
*dotyczy ceny regularnej
krem modelujący owal twarzy, DZIEŃ, SPF 15, 40 ml
-40%*
Cena promocyjna 37,79 zł Regular Price 62,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,64 zł
*dotyczy ceny regularnej