skóra odwodniona -
jak pielęgnować odwodnioną cerę?

jak często zdarza Ci się doprowadzić do odwodnienia organizmu? Pewnie nawet nie wiesz. Często lekkie odwodnienie nie daje wyraźnych objawów.

sygnały z organizmu docierają później, gdy stan jest już poważny. Dlatego dbanie o właściwe nawodnienie jest niezbędne, bo granicę łatwo przeoczyć. Bez wody człowiek może przeżyć tylko od 4 do maksymalnie 7 dni. O czymś to świadczy.

skóra jest niepodważalnie największym organem naszego organizmu. Jej powierzchnia u przeciętnego, dorosłego człowieka wynosi między 1,5 – 2,0 mkw i w około 70% składa się z wody. Dlatego każdy niedobór wody w organizmie nie pozostaje bez skutków na skórze.

wbrew powszechnej opinii odwodniona skóra twarzy to nie to samo, co skóra sucha. Najkrócej mówiąc: odwodnionej brakuje nawilżenia, a suchej natłuszczenia i nawilżenia.

By skóra mogła dobrze funkcjonować potrzebuje oczywiście zarówno składników nawilżających jak i natłuszczających, odżywczych. Jednak bardzo często problem dotyczy tylko nawilżenia, a ściślej mówiąc niedoboru składników nawilżających, które bezpośrednio wpływają na nawodnienie skóry. Odwodnienie skóry jest stanem przejściowym, który można wyeliminować. Charakteryzuje się czasowym ubytkiem lub niedoborem składników nawilżających występujących w naskórku, powszechnie zwanych NMF (natural moisturizing factor – naturalny czynnik nawilżający), który składa się m.in. z aminokwasów, soli kwasu piroglutaminowego, kwasu mlekowego i mocznika.

naturalny czynnik nawilżający (NMF) znajduje się w warstwie rogowej naskórka, co powoduje, że łatwo doprowadzić do jego nieszczelności i ubytków w poszczególnych składnikach. Samo nieodpowiednie oczyszczanie może „wypłukiwać” NMF i tym samym niszczyć fizjologiczne bariery skórne. Brak odpowiedniego poziomu nawilżenia sprawia, że skóra staje się cieńsza, delikatniejsza i szybciej mogą pojawiać się na niej zmarszczki. Pamiętajmy, że każdy rodzaj skóry może ulec odwodnieniu. Zarówno ta sucha jak i tłusta.

jak rozpoznać odwodnioną skórę?

odwodnienie skóry objawia się przede wszystkim pojawiającym się uczuciem napięcia, ściągnięcia i dyskomfortu. Może się tak dziać nawet po nałożeniu kremu – jeśli jest on zbyt lekki i ubogi w składniki nawilżające. W konsekwencji odwodnienia skóra ma zwiększoną skłonność do podrażnień, pieczenia i nadwrażliwości. Spada jej elastyczność i sprężystość, a rośnie tendencja do szybszego pojawiania się zmarszczek mimicznych w kącikach oczu i na czole. Odwodniona cera traci blask i zdrowy koloryt. przyczyn odwodnienia skóry może być wiele. Przede wszystkim są to niedobory składników nawilżających. W ich wyniku bariera skóry przestaje być szczelna i przepuszcza zbyt dużo parującej wody. Kolejny problem to zwiększona utrata wody pod wpływem czynników zewnętrznych: klimatyzacja, ogrzewanie, nadmierna ekspozycja słoneczna, solarium, mróz i wiatr. Zawsze gdy narażamy skórę na zmianę warunków środowiskowych musimy odpowiednio zadbać o jej nawilżenie.

pielęgnacja skóry odwodnionej

nieodpowiednia pielęgnacja jest ogromnym problemem i bezpośrednio wpływa na stan naszej skóry. Bardzo łatwo doprowadzić do odwodnienia poprzez np. używanie silnie odtłuszczających detergentów do mycia, toników z dużą zawartością alkoholu, czy nadużywania produktów wysuszających i matujących. Żadna skóra nie lubi przesady.

na koniec jeszcze dieta – zbyt mała ilość spożywanej wody wpływa nie tylko na stan skóry, ale i całego organizmu. Nieprawdą jest, że każdy powinien wypijać 2 litry wody, bo to zależy od płci, wieku, wzrostu, wagi, aktywności fizycznej w ciągu dnia, pory roku, temperatury otoczenia i wielu innych czynników. Najlepiej skonsultować to z dietetykiem, który analizując wszystkie czynniki dobierze odpowiednio zbilansowaną dietę, w tym ilość wody. Dieta to też pielęgnacja, odwodniona skóra potrzebuje troskliwej pielęgnacji polegającej na uzupełnieniu niedoboru składników nawilżających oraz ograniczeniu utraty wody pod wpływem czynników zewnętrznych.

Najlepszym wyborem jaki możesz dokonać w przypadku oczyszczania skóry są kosmetyki o bogatszej konsystencji - wybierz mleczko lub krem do demakijażu. Pozostawi na powierzchni ochronny film, ograniczający ucieczkę wody. W przypadku skóry mieszanej, czy tłustej wybierz żele lub płyny micelarne . Ważne by nie zawierały mydła i substancji wysuszających skórę np. SLS, SLES. Zawsze pamiętaj o toniku po każdym umyciu twarzy. Przywróci skórze fizjologiczne pH i przygotuje na przyjęcie kolejnych kosmetyków. Krem na dzień przede wszystkim ma dostarczać składników, które uzupełniają ubytki wody i zapewniają ochronę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Na noc wybierz pielęgnację opóźniającą procesy starzenia, regenerującą i stymulującą skórę do odnowy.

ps Nie zapominaj o kremie pod oczy. I co najmniej 1-2 razy w tygodniu stosuj maski nawilżające oraz peelingi enzymatyczne, które złuszczą zrogowaciały naskórek i ułatwią kosmetykom dotarcie do głębszych warstw skóry.