pielęgnacja
pielęgnacja skóry pod oczami

worki pod oczami - jak pozbyć się opuchlizny pod oczami?

jeśli dbamy o cerę, omijając najwrażliwsze partie pod i wokół oczu, a do tego prowadzimy nieregularny tryb życia, z biegiem czasu mogą pojawić się obrzęki, opuchnięcia lub zmiana kolorytu. Przez worki i cienie pod oczami każda, nawet najbardziej zadbana twarz będzie wyglądała na starszą, bardziej zmęczoną i przygnębioną. Chociaż zmiany tego typu nie są groźne, a jedynie estetyczne, warto z nimi walczyć, aby zachować lepsze samopoczucie oraz wygląd. Aby to zrobić, najlepiej dobrze poznać wroga. Czym są worki, a czym cienie pod oczami i czy powstają z tych samych powodów?

Worki i cienie pod oczami – rodzaje i sposób powstawania

Worki pod oczami to rodzaj obrzęku, niewielkiej opuchlizny, która powstaje przez nagromadzenie się limfy i jej nieprawidłowy przepływ. Mogą pojawić się również wtedy, gdy skóra w tych okolicach straci jędrność i rozluźniając się, stworzy przestrzeń wypełniającą się tłuszczem oraz wodą.

Cienie pod oczami to z kolei rodzaj przebarwień, które towarzyszą obrzękowi lub występują samodzielnie, sprawiając, że skóra staje się szara, sina lub zielonkawa. Zmiany te mogą być wynikiem nagromadzenia się w tych partiach barwników (cienie barwnikowe), prześwitywania naczynek krwionośnych przez zbyt cienką, zwiotczałą skórę (zmiany naczyniowe) lub zmian w gęstości i jędrności skóry oraz opadania policzków (zmiany zanikowe skóry).

Czym się różnią worki pod oczami i ciebie? - infografika

Przyczyny powstawania worków i cieni pod oczami

  • Predyspozycje genetyczne

Tendencja do powstawania worków i cieni pod oczami może być zapisana w naszych genach. U niektórych osób skóra pod oczami jest po prostu cieńsza lub występuje jej nadmiar, tworzący coś na kształt obrzęku.

  • Procesy starzenia się skóry

Z biegiem czasu mięśnie okrężne oka słabną, a ilość kolagenu i elastyny odpowiedzialnych za jędrność i napięcie skóry maleje. Jeśli nie dostanie ona pomocy od zewnątrz, szybko mogą pojawić się pierwsze oznaki starzenia, czyli kurze łapki, przebarwienia i sińce. Delikatna skóra wokół oczu słabnie, staje się niemal przezroczysta i wiotka.

  • Nieregularny tryb życia

Worki i cienie pod oczami wcale nie muszą być związane z wiekiem. Pojawią się nawet u młodych osób, które nie mają problemów skórnych, jeśli będą one prowadzić niezdrowy styl życia. Wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu, a co za tym idzie także kondycję skóry, ma to co i jak jemy, czy się wysypiamy i jesteśmy wystawieni na negatywne skutki stresu. Opuchnięte powieki i sińce pod oczami powstają z powodu zmęczenia, niewysypiania się, spania za długo, braku ruchu i niewłaściwej diety. Z problemami tego typu muszą mierzyć się także osoby palące papierosy, nadużywające alkoholu lub pijące duże ilości kawy.

  • Wpływ promieniowania słonecznego

Krótkie kąpiele słoneczne są zdrowe, ponieważ podczas przebywania na słońcu, możemy wytworzyć niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu witaminę D. Jednak ciągłe i długotrwałe wystawianie się na działanie promieniowania i niezabezpieczanie się kremami z filtrem, ubraniami i nakryciami głowy może negatywnie wpływać zarówno na ogólny stan zdrowia, jak również wygląd skóry. Dotyczy to także korzystania z solarium.

  • Zatrzymywanie wody w organizmie

W skórze pod oczami, która traci jędrność, może gromadzić się nadmiar wody. Problemem może być jej zatrzymywanie w organizmie, co może być skutkiem m.in. nadużywania soli i niedoboru potasu, nadużywania alkoholu, zbyt restrykcyjnej diety, siedzącego trybu życia oraz przyjmowania zbyt małej ilości płynów. Jest to również symptom nieprawidłowego funkcjonowania układu limfatycznego, serca, nerek, tarczycy i wątroby.

  • Choroby przewlekłe

Jeśli wykluczymy inne powody powstawania worków i cieni pod oczami, powinniśmy zgłosić się na badania kontrolne, ponieważ mogą one być symptomem niedoborów lub anemii. Są też jednym z objawów towarzyszących cukrzycy, niedoczynności i nadczynności tarczycy, zaburzeń pracy nerek, wątroby, serca i układu krążenia oraz nadciśnienia.

  • Alergie i choroby skóry

Przyczyną pojawienia się worków i cieni pod oczami mogą być także różnego rodzaju alergie (np. alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa) lub choroby dermatologiczne. Jedną z nich jest atopowe zapalenie skóry. Najlepiej więc skonsultować je z dermatologiem oraz wykonać testy alergiczne.

Jak pozbyć się worków i cieni pod oczami?

Jeśli worki i cienie pod oczami nie są wynikiem chorób przewlekłych, alergii lub poważniejszych problemów skórnych, warto przede wszystkim zadbać o siebie kompleksowo, holistycznie. W oczach i wokół nich odbija się całe nasze życie: to, w jaki sposób się odżywiamy, jaki jest nasz stan psychiczny i fizyczny, czy dobrze traktujemy swoje ciało. Aby poradzić sobie z opuchlizną i nieestetycznym kolorem skóry wokół oczu, należy więc zwrócić uwagę na następujące aspekty życia:

  • higiena snu

Liczne badania naukowe potwierdziły, że dla zachowania dobrej kondycji psychicznej i fizycznej oraz świetnego wyglądu, dorosły człowiek powinien przesypiać od 7 do 9 godzin. Nie chodzi jednak jedynie o czas, jaki spędzimy w łóżku, ale również o jego jakość. Sen ma być nieprzerwany i sprawiać, że rano obudzimy się wypoczęci i zregenerowani. Aby zadbać o jego higienę, warto wietrzyć sypialnię, przed położeniem się nie korzystać z urządzeń z ekranami, unikać ciężkostrawnych kolacji i jeść je n około 3 godziny przed snem.

  • pobudzenie przepływu limfy

Przy problemach z workami i cieniami pod oczami zalecane jest także używanie wyższych poduszek, które wspomogą przepływ limfy. Warto też wykonywać delikatny masaż okolic oczu, np. podczas nakładania kremu lub serum. Można w tym celu użyć wałków z jadeitu lub kwarcu.

  • zdrowa dieta, rezygnacja z nałogów i ograniczenie ilości soli oraz sodu w diecie

Zbyt duża ilość produktów przetworzonych pełnych soli i sodu, nadużywanie kofeiny oraz alkoholu, palenie papierosów, nieregularne posiłki i niewłaściwie zbilansowane posiłki mogą sprawić, że w naszym organizmie będzie odkładała się woda, krążenie limfy będzie zaburzone, a skóra stanie się zmęczona, szara i zwiotczała. Niezdrowe nawyki odbiją się na wyglądzie naszej twarzy, zwłaszcza okolic oczu. Aby temu zapobiec, warto włączyć do jadłospisu produkty bogate w żelazo (szpinak, buraki, wątróbka) i witaminę K (zielone warzywa). Najlepiej też zacząć jeść niewielkie porcje co 3 godziny i pić dużą ilość wody (dziennie na człowieka dorosłego przypada 30 cm3 wody na 1 kg masy ciała).

  • sposoby na walkę ze stresem

Na skórze odbija się także nasz stan psychiczny. Stres potęguje skutki zmęczenia, dlatego należy poszukać rozwiązań holistycznych, czyli takich, które wesprą wszystkie procesy stanowiące o naszym zdrowiu i komforcie. Nie zapominajmy więc o odpoczynku, przerwach na relaks wysokiej jakości, a więc nie przed ekranem telewizora lub telefonu, ale np. na świeżym powietrzu, przy ulubionej książce lub podczas przyjemnych zabiegów pielęgnacyjnych.

  • ochrona przeciwsłoneczna

Dobierając kremy i sera do typu cery oraz problemów związanych z osłabioną skórą wokół oczu, nie zapominajmy o ochronie przeciwsłonecznej. Nadmierne wystawianie się na promieniowanie przyspiesza procesy starzenia.

  • badania profilaktyczne

Jeśli po zmianie trybu życia problem worków i cieni pod oczami nadal występuje, warto sprawdzić, czy nie ma on podłoża zdrowotnego i zrobić profilaktyczne badania.

  • odpowiednia pielęgnacja okolic oczu i dokładny demakijaż

O regenerację skóry wokół oczu można zawalczyć odpowiednią pielęgnacją, kosmetykami z właściwymi składnikami aktywnymi oraz dokładnym demakijażem.

Co na worki pod oczami – kosmetyki i domowe sposoby

Najdelikatniejsza część naszej skóry zasługuje na szczególną troskę, dlatego warto pomyśleć o odpowiednio dobranej pielęgnacji oraz domowych zabiegach, które ją ukoją i wyciszą. Pomocne mogą okazać się wyciągi z roślin, które od setek lat ułatwiają ludziom radzenie sobie w trudnych warunkach, przekazując całą swoją naturalną moc. W jakich kosmetykach ich szukać?

Kosmetyki na worki pod oczami – jaki krem pod oczy wybrać?

Oprócz zmian nawyków warto postawić także na naturalną pielęgnację kosmetykami z dopasowanymi do rodzaju problemu składnikami. Pomocne mogą okazać się tzw. adaptogeny, czyli rośliny, które dzięki umiejętności przystosowania się do ciężkich warunków klimatycznych, wykształciły w sobie liczne substancje pomocne w walce z oznakami zmęczenia, starzenia oraz negatywnymi skutkami stresu. Jednym z nich jest rożeniec górski znajdujący się np. w kremie pod oczy tołpa.® holistic witamina C. Jego działanie wspomaga nawilżający delikatną skórę wokół oczu kwas hialuronowy, redukująca przebarwienia witamina C oraz multiroślinny antyoksydant, czyli torf tołpa.®.

Pielęgnację należy rozpocząć od dokładnego, ale łagodnego oczyszczania (wieczorem połączonego z demakijażem). Następnie warto nałożyć serum, aby wzmocnić działanie kolejnych kosmetyków. Najważniejszy będzie krem pod oczy. Wystarczy niewielka ilość wklepana (nie wsmarowana) opuszkami palców w kierunku od zewnątrz do kącika oka. Przy okazji można wykonać delikatny masaż ujędrniający i relaksujący.

Domowe sposoby na worki pod oczami

Działanie kosmetyków mogą wzmocnić delikatne masaże wykonywane opuszkami palców lub kamiennymi masażerami w postaci małych rolek. Kojące mogą okazać się okłady z herbaty, rumianku, plasterków ogórka lub lodu. Warto też włożyć do lodówki krem pod oczy, aby zadziałały nie tylko jego składniki, ale także przyjemny i niwelujący opuchliznę chłód.

Regeneracja skóry wokół oczu w kilku krokach - infografika

 

rozjaśniające skoncentrowane serum, 20 ml
-45%
Cena promocyjna 22,54 zł Regular Price 40,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 22,54 zł
maska czarny detox, 40 ml
-40%
Cena promocyjna 22,19 zł Regular Price 36,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 22,19 zł
korygujący niedoskonałości CICA-KREM, LEKKI, NOC, 40 ml
-40%
Cena promocyjna 23,99 zł Regular Price 39,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 23,99 zł
złuszczający koncentrat zwężający pory, 75 ml
-35%
Cena promocyjna 25,99 zł Regular Price 39,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 21,99 zł
nocny koncentrat do rąk, 60 ml
-35%
Cena promocyjna 8,44 zł Regular Price 12,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 7,79 zł
regenerujący krem- opatrunek do rąk, 100 ml
-35%
Cena promocyjna 7,14 zł Regular Price 10,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 7,69 zł
nocna maska bloker sebum, 40 ml
-30%
Cena promocyjna 25,89 zł Regular Price 36,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 25,89 zł
BB matujący krem korygujący, 40 ml
-40%
Cena promocyjna 23,99 zł Regular Price 39,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 21,99 zł
krem-witalność nocny detox, NOC, 40 ml
-5%
Cena promocyjna 26,59 zł Regular Price 27,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 26,59 zł
wygładzający krem-maska przeciwzmarszczkowy NOC, 40ml
-45%
Cena promocyjna 27,49 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 27,49 zł
wygładzający krem przeciwzmarszczkowy, DZIEŃ, SPF 20, 40 ml
-45%
Cena promocyjna 27,49 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 27,49 zł
delikatny peeling enzymatyczny, 40 ml
-45%
Cena promocyjna 21,44 zł Regular Price 38,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 21,44 zł
witalizujące serum-booster liftingujące, 75ml
-45%
Cena promocyjna 27,49 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 27,49 zł
liftingujący krem-maska przeciwzmarszczkowy NOC, 40 ml
-45%
Cena promocyjna 27,49 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 27,49 zł
liftingujący krem przeciwzmarszczkowy, DZIEŃ, SPF 20, 40 ml
-45%
Cena promocyjna 27,49 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 27,49 zł
liftingujący krem pod oczy przeciwzmarszczkowy, 10 ml
-45%
Cena promocyjna 21,44 zł Regular Price 38,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 21,44 zł
musujący żel-peeling z kamforą do mycia twarzy, 195 ml
-25%
Cena promocyjna 23,99 zł Regular Price 31,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,99 zł