pielęgnacja
pielęgnacja skóry pod oczami

worki pod oczami - jak pozbyć się opuchlizny pod oczami?

jeśli dbamy o cerę, omijając najwrażliwsze partie pod i wokół oczu, a do tego prowadzimy nieregularny tryb życia, z biegiem czasu mogą pojawić się obrzęki, opuchnięcia lub zmiana kolorytu. Przez worki i cienie pod oczami każda, nawet najbardziej zadbana twarz będzie wyglądała na starszą, bardziej zmęczoną i przygnębioną. Chociaż zmiany tego typu nie są groźne, a jedynie estetyczne, warto z nimi walczyć, aby zachować lepsze samopoczucie oraz wygląd. Aby to zrobić, najlepiej dobrze poznać wroga. Czym są worki, a czym cienie pod oczami i czy powstają z tych samych powodów?

Worki i cienie pod oczami, opuchlizna na twarzy – rodzaje i sposób powstawania

Worki pod oczami to rodzaj obrzęku, niewielkiej lokalnej opuchlizny twarzy, która powstaje przez nagromadzenie się limfy i jej nieprawidłowy przepływ. Mogą pojawić się również wtedy, gdy skóra w tych okolicach straci jędrność i rozluźniając się, stworzy przestrzeń wypełniającą się tłuszczem oraz wodą.

Cienie pod oczami to z kolei rodzaj przebarwień, które towarzyszą obrzękowi lub występują samodzielnie, sprawiając, że skóra staje się szara, sina lub zielonkawa. Zmiany te mogą być wynikiem nagromadzenia się w tych partiach barwników (cienie barwnikowe), prześwitywania naczynek krwionośnych przez zbyt cienką, zwiotczałą skórę (zmiany naczyniowe) lub zmian w gęstości i jędrności skóry oraz opadania policzków (zmiany zanikowe skóry).

Opuchnięta twarz po nocy to najczęściej efekt zatrzymania wody w organizmie. Opuchlizna na twarzy może być bardziej widoczna po dniu, w którym w diecie było za dużo soli, a do kolacji podano wino. Okolice oczu będą mocniej podpuchnięte po zbyt krótkiej i źle przespanej nocy. Dodatkowo niektóre pozycje podczas snu mogą sprzyjać zastojowi płynów w twarzy – należy do nich przede wszystkim spanie na brzuchu.

Czym się różnią worki pod oczami i ciebie? - infografika

Przyczyny powstawania worków i cieni pod oczami

 • Predyspozycje genetyczne

Tendencja do powstawania worków i cieni pod oczami może być zapisana w naszych genach. U niektórych osób skóra pod oczami jest po prostu cieńsza lub występuje jej nadmiar, tworzący coś na kształt obrzęku.

 • Procesy starzenia się skóry

Z biegiem czasu mięśnie okrężne oka słabną, a ilość kolagenu i elastyny odpowiedzialnych za jędrność i napięcie skóry maleje. Jeśli nie dostanie ona pomocy od zewnątrz, szybko mogą pojawić się pierwsze oznaki starzenia, czyli kurze łapki, przebarwienia i sińce. Delikatna skóra wokół oczu słabnie, staje się niemal przezroczysta i wiotka.

 • Nieregularny tryb życia

Worki i cienie pod oczami wcale nie muszą być związane z wiekiem. Pojawią się nawet u młodych osób, które nie mają problemów skórnych, jeśli będą one prowadzić niezdrowy styl życia. Wpływ na funkcjonowanie całego naszego organizmu, a co za tym idzie także kondycję skóry, ma to co i jak jemy, czy się wysypiamy i jesteśmy wystawieni na negatywne skutki stresu. Opuchnięte powieki i sińce pod oczami powstają z powodu zmęczenia, niewysypiania się, spania za długo, braku ruchu i niewłaściwej diety. Z problemami tego typu muszą mierzyć się także osoby palące papierosy, nadużywające alkoholu lub pijące duże ilości kawy.

 • Wpływ promieniowania słonecznego

Krótkie kąpiele słoneczne są zdrowe, ponieważ podczas przebywania na słońcu, możemy wytworzyć niezbędną do prawidłowego funkcjonowania organizmu witaminę D. Jednak ciągłe i długotrwałe wystawianie się na działanie promieniowania i niezabezpieczanie się kremami z filtrem, ubraniami i nakryciami głowy może negatywnie wpływać zarówno na ogólny stan zdrowia, jak również wygląd skóry. Dotyczy to także korzystania z solarium.

 • Zatrzymywanie wody w organizmie

W skórze pod oczami, która traci jędrność, może gromadzić się nadmiar wody. Problemem może być jej zatrzymywanie w organizmie, co może być skutkiem m.in. nadużywania soli i niedoboru potasu, nadużywania alkoholu, zbyt restrykcyjnej diety, siedzącego trybu życia oraz przyjmowania zbyt małej ilości płynów. Jest to również symptom nieprawidłowego funkcjonowania układu limfatycznego, serca, nerek, tarczycy i wątroby.

 • Choroby przewlekłe

Jeśli wykluczymy inne powody powstawania worków i cieni pod oczami, powinniśmy zgłosić się na badania kontrolne, ponieważ mogą one być symptomem niedoborów lub anemii. Są też jednym z objawów towarzyszących cukrzycy, niedoczynności i nadczynności tarczycy, zaburzeń pracy nerek, wątroby, serca i układu krążenia oraz nadciśnienia.

 • Alergie i choroby skóry

Przyczyną pojawienia się worków i cieni pod oczami mogą być także różnego rodzaju alergie (np. alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa) lub choroby dermatologiczne. Jedną z nich jest atopowe zapalenie skóry. Najlepiej więc skonsultować je z dermatologiem oraz wykonać testy alergiczne.

Jak pozbyć się worków i cieni pod oczami? Jak zmniejszyć opuchliznę na twarzy?

Jeśli worki i cienie pod oczami nie są wynikiem chorób przewlekłych, alergii lub poważniejszych problemów skórnych, warto przede wszystkim zadbać o siebie kompleksowo, holistycznie. W oczach i wokół nich odbija się całe nasze życie: to, w jaki sposób się odżywiamy, jaki jest nasz stan psychiczny i fizyczny, czy dobrze traktujemy swoje ciało. Aby poradzić sobie z opuchlizną i nieestetycznym kolorem skóry wokół oczu, należy więc zwrócić uwagę na następujące aspekty życia:

 • higiena snu

Liczne badania naukowe potwierdziły, że dla zachowania dobrej kondycji psychicznej i fizycznej oraz świetnego wyglądu, dorosły człowiek powinien przesypiać od 7 do 9 godzin. Nie chodzi jednak jedynie o czas, jaki spędzimy w łóżku, ale również o jego jakość. Sen ma być nieprzerwany i sprawiać, że rano obudzimy się wypoczęci i zregenerowani. Aby zadbać o jego higienę, warto wietrzyć sypialnię, przed położeniem się nie korzystać z urządzeń z ekranami, unikać ciężkostrawnych kolacji i jeść je n około 3 godziny przed snem.

 • pobudzenie przepływu limfy

Przy problemach z workami i cieniami pod oczami zalecane jest także używanie wyższych poduszek, które wspomogą przepływ limfy. Warto też wykonywać delikatny masaż okolic oczu, np. podczas nakładania kremu lub serum. Można w tym celu użyć wałków z jadeitu lub kwarcu.

 • zdrowa dieta, rezygnacja z nałogów i ograniczenie ilości soli oraz sodu w diecie

Zbyt duża ilość produktów przetworzonych pełnych soli i sodu, nadużywanie kofeiny oraz alkoholu, palenie papierosów, nieregularne posiłki i niewłaściwie zbilansowane posiłki mogą sprawić, że w naszym organizmie będzie odkładała się woda, krążenie limfy będzie zaburzone, a skóra stanie się zmęczona, szara i zwiotczała. Niezdrowe nawyki odbiją się na wyglądzie naszej twarzy, zwłaszcza okolic oczu. Aby temu zapobiec, warto włączyć do jadłospisu produkty bogate w żelazo (szpinak, buraki, wątróbka) i witaminę K (zielone warzywa). Najlepiej też zacząć jeść niewielkie porcje co 3 godziny i pić dużą ilość wody (dziennie na człowieka dorosłego przypada 30 cm3 wody na 1 kg masy ciała).

 • sposoby na walkę ze stresem

Na skórze odbija się także nasz stan psychiczny. Stres potęguje skutki zmęczenia, dlatego należy poszukać rozwiązań holistycznych, czyli takich, które wesprą wszystkie procesy stanowiące o naszym zdrowiu i komforcie. Nie zapominajmy więc o odpoczynku, przerwach na relaks wysokiej jakości, a więc nie przed ekranem telewizora lub telefonu, ale np. na świeżym powietrzu, przy ulubionej książce lub podczas przyjemnych zabiegów pielęgnacyjnych.

 • ochrona przeciwsłoneczna

Dobierając kremy i sera do typu cery oraz problemów związanych z osłabioną skórą wokół oczu, nie zapominajmy o ochronie przeciwsłonecznej. Nadmierne wystawianie się na promieniowanie przyspiesza procesy starzenia.

 • badania profilaktyczne

Jeśli po zmianie trybu życia problem worków i cieni pod oczami nadal występuje, warto sprawdzić, czy nie ma on podłoża zdrowotnego i zrobić profilaktyczne badania.

 • odpowiednia pielęgnacja okolic oczu i dokładny demakijaż

O regenerację skóry wokół oczu można zawalczyć odpowiednią pielęgnacją, kosmetykami z właściwymi składnikami aktywnymi oraz dokładnym demakijażem.

Co na worki pod oczami i opuchniętą twarz – kosmetyki i domowe sposoby

Najdelikatniejsza część naszej skóry zasługuje na szczególną troskę, dlatego warto pomyśleć o odpowiednio dobranej pielęgnacji oraz domowych zabiegach, które ją ukoją i wyciszą. Pomocne mogą okazać się wyciągi z roślin, które od setek lat ułatwiają ludziom radzenie sobie w trudnych warunkach, przekazując całą swoją naturalną moc. W jakich kosmetykach ich szukać?

Kosmetyki na worki pod oczami – jaki krem pod oczy wybrać?

Oprócz zmian nawyków warto postawić także na naturalną pielęgnację kosmetykami z dopasowanymi do rodzaju problemu składnikami. Pomocne mogą okazać się tzw. adaptogeny, czyli rośliny, które dzięki umiejętności przystosowania się do ciężkich warunków klimatycznych, wykształciły w sobie liczne substancje pomocne w walce z oznakami zmęczenia, starzenia oraz negatywnymi skutkami stresu. Jednym z nich jest rożeniec górski znajdujący się np. w kremie pod oczy tołpa.® holistic witamina C. Jego działanie wspomaga nawilżający delikatną skórę wokół oczu kwas hialuronowy, redukująca przebarwienia witamina C oraz multiroślinny antyoksydant, czyli torf tołpa.®.

Sprawdź nasz krem pod oczy z witaminą C:

Pielęgnację należy rozpocząć od dokładnego, ale łagodnego oczyszczania (wieczorem połączonego z demakijażem). Następnie warto nałożyć serum, aby wzmocnić działanie kolejnych kosmetyków. Najważniejszy będzie krem pod oczy. Wystarczy niewielka ilość wklepana (nie wsmarowana) opuszkami palców w kierunku od zewnątrz do kącika oka. Przy okazji można wykonać delikatny masaż ujędrniający i relaksujący.

Domowe sposoby na worki pod oczami, opuchnięte powieki i twarz

Działanie kosmetyków mogą wzmocnić domowe zabiegi, mięedzy innymi delikatne masaże wykonywane opuszkami palców lub kamiennymi masażerami w postaci małych rolek. Kojące mogą okazać się okłady z herbaty, rumianku, plasterków ogórka lub lodu. Na opuchnięte powieki po nocy dobrze zadziała zimny krem, dlatego warto wieczorem włożyć krem pod oczy do lodówki. Dzięki temu na opuchliznę będą działać nie tylko jego składniki, ale także przyjemny i niwelujący opuchliznę chłód.

Poznaj najpopularniejsze sposoby na opuchnięte oczy, opuchnięte powieki i opuchniętą twarz:

 • Masaż twarzy

Delikatny masaż twarzy może pomóc w poprawie krążenia krwi i limfy, co może zredukować opuchliznę twarzy i okolic oczu. Można używać palców, delikatnej szczoteczki do masażu twarzy, kamienia lub rollera. Wykonujemy delikatne, okrężne ruchy na policzkach, czole, podbródku i w okolicach oczu.

 • Zimne kompresy

Stosowanie zimnych kompresów na oczy i twarz zwykle pomaga zredukować opuchliznę. Można użyć schłodzonego bawełnianego ręczniczka, kostek lodu zawiniętych w bawełnianą ściereczkę lub specjalnych kompresów chłodzących. Zostawiamy kompres na podpuchniętych oczach i opuchniętej twarzy przez kilka minut.

 • Okłady z herbaty rumiankowej

Rumianek ma właściwości przeciwzapalne i łagodzące, dlatego napar z tej rośliny może pomóc zmniejszyć opuchliznę oczu i twarzy. Przygotowujemy mocny napar z torebki herbaty rumiankowej lub z łyżeczki suszonego rumianku, a następnie schładzamy go w lodówce. Nasączamy dwa waciki w zimnej herbacie rumiankowej i kładziemy na kilka minut na zamkniętych powiekach.

 • Łagodzące plastry pod oczy

Specjalistyczne plastry pod oczy mają działanie chłodzące i łagodzące, mogą więc być skutecznym sposobem na zmniejszenie opuchlizny oczu. Wiele z nich zawiera składniki takie, jak: aloes, ogórek czy ekstrakt z zielonej herbaty, które mają właściwości przeciwzapalne i kojące. Jak użyć tych plastrów, opisał producent na ulotce!

Pamiętaj, że najlepsze co możesz zrobić dla siebie, jest trzymywanie odpowiedniej diety: bogatej w świeże owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, oraz wystrzeganie się dużych ilości soli i żywności przetworzonej. Zdrowe nawyki żywieniowe i regularne nawadnianie organizmu są największymi sprzymierzeńcami w walce z opuchlizną twarzy po nocy i opuchniętymi powiekami.

Regeneracja skóry wokół oczu w kilku krokach - infografika

 

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-40%*
Cena promocyjna 39,59 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
*dotyczy ceny regularnej
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-35%*
Cena promocyjna 33,79 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 33,79 zł
*dotyczy ceny regularnej
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-25%*
Cena promocyjna 37,49 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,99 zł
*dotyczy ceny regularnej