Skóra wokół oczu różni się od cery reszty twarzy. Wymaga specjalnej pielęgnacji. Sprawdź, jak o nią zadbać, by poprawić jej kondycję i opóźnić starzenie.
Sucha i cienka skóra pod oczami – jak dbać i pielęgnować skórę wokół oczu?
Skóra wokół oczu wymaga szczególnej uwagi. Z natury jest dużo cieńsza i delikatniejsza od reszty twarzy. Szybciej ulega przesuszeniu, traci elastyczność i sprężystość. Mówi się, że po oczach można zgadnąć czyjś wiek. W rzeczywistości – po stanie i zdrowiu skóry wokół nich. Jak zatem sprawić, by nie ulegała przesuszeniu, była jędrna i zachwycała młodym wyglądem? Jak pielęgnować suchą i cienką skórę pod oczami?
Skóra pod oczami – dlaczego bywa cienka i sucha?
Skóra wokół oczu wraz z wiekiem staje się mało sprężysta i wiotka. Coraz bardziej są dostrzegalne na niej zmarszczki i drobne bruzdy. Przez to, że znajduje się w niej dużo mniej gruczołów łojowych, szybciej ulega przesuszeniu i wiotczeje, jest bardziej skłonna do podrażnień. Reaguje silniej – niż skóra w pozostałych częściach twarzy – na czynniki zewnętrzne, szczególnie na promieniowanie słoneczne i zanieczyszczenia powietrza.
Duży wpływ na skórę wokół oczu mają wolne rodniki, które niszczą jej strukturę i komórki budulcowe – lipidy, białka (kolagen i elastynę) i sacharydy – i osłabiają jej zdolności regeneracyjne. Stąd szybko traci jędrność, optymalny poziom nawilżenia i gęstość – staje się pergaminowa i przesuszona. A gdy jest cienka i sucha, wygląda na zmęczoną. Prześwitują przez nią naczynia krwionośne. Mówimy wtedy o cieniach pod oczami.
Jakie jeszcze mogą być przyczyny tego, że skóra wokół oczu jest cienka i sucha? Wpływ na to mają:
- uwarunkowania genetyczne – gęstość naskórka może zależeć od genów;
- upływ czasu – skóra diametralnie traci gęstość i nawilżenie po menopauzie;
- palenie tytoniu – dym papierosowy niszczy między innymi komórki tłuszczowe naskórka;
- nadmierna ekspozycja na promienie słońca;
- niektóre choroby, jak AZS (Atopowe Zapalenie Skóry), pergaminowa skóra, zaburzenia pracy tarczycy, cukrzyca;
- nieprawidłowa dieta uboga w kwasy omega, witaminy i składniki mineralne, a pełna żywności przetworzonej;
- nagłe zmiany temperatur.
Jak dbać o skórę pod oczami?
Niestety nie zatrzymamy czasu – nie wpłyniemy na naturalną utratę gęstości przez skórę. Możemy jedynie zahamować proces starzenia się, wzbogacając tkankę w niezbędne elementy, jak kolagen, kwas hialuronowy czy elastyna. Aby jednak pielęgnacja była skuteczna i dała widoczne efekty, potrzeba systematyczności i czasu. Jak odpowiednio dbać o skórę pod oczami?
Przede wszystkim pamiętaj o tym, że naskórek wokół oczu powinno się pielęgnować odmiennie niż całą twarz. To tkanka delikatna i wymagająca większej dawki nawilżenia, odżywienia i natłuszczenia. Zwykle w młodym wieku pomijamy okolicę oczu w pielęgnacji. Narosło wokół tego wiele mitów – niektórzy sugerują (błędnie), że o skórę pod oczami można zacząć dbać dopiero po 30., kiedy pojawiają się pierwsze zmarszczki. Nic bardziej mylnego – to tkanka, którą należy pielęgnować niemal od zawsze. Regularne jej nawilżanie i odżywianie od młodego nastoletniego wieku może opóźnić pojawianie się oznak starzenia.
Najważniejsze zasady w trosce o skórę pod oczami:
- zawsze wykonuj demakijaż strefy okolic oczu – starannie, ale jak najbardziej delikatnie. Do zmywania make-upu używaj łagodnych środków myjących, na przykład płynów micelarnych bez silnych detergentów, jak SLS (Sodium Lauryl Sulfate) czy SLES (Sodium Laureth Sulfate). Polecamy nasz bestseller – płyn micelarny tołpa.® dermo face physio.;
- kiedy wykonujesz demakijaż oczu, nie trzyj naskórka – delikatnie przykładaj płatek kosmetyczny nasączony płynem;
- w ramach codziennej pielęgnacji wykonuj masaż strefy wokół oczu – rób to podczas wklepywania ulubionego kremu. Masaż poprawi mikrokrążenie krwi i limfy, pobudzi naskórek do produkcji nowych włókien kolagenowych i elastynowych i dotleni go;
- na skórę wokół oczu nakładaj takie kosmetyki, które zostały poddane testom okulistycznym;
- staraj się wysypiać i odpoczywać, szczególnie jeśli masz pracę przed komputerem – dobry sen wpływa korzystnie na produkcję kolagenu i elastyny w skórze;
- nie zapominaj o ochronie przeciwsłonecznej, nie tylko latem – stosuj kremy pod oczy z filtrami UV o każdej porze roku;
- od czasu do czasu sięgaj po maseczki pod oczy;
- unikaj w składzie kosmetyków stosowanych na skórę wokół oczu alkoholu, parafiny oraz sztucznych substancji zapachowych i barwników;
- często nawadniaj się i jadaj zdrowo.
Cienka i wiotka skóra wokół oczu – jakie kosmetyki wybrać?
Osoby z cienką i wiotką skórą borykają się najczęściej z mocno widocznymi cieniami pod oczami oraz wyraźnymi zmarszczkami – mimicznymi i starzeniowymi. Poprawienie jej gęstości i sprężystości jest bardzo długotrwałym i pracochłonnym procesem. Efektów nie zauważysz po jednej aplikacji nawet najlepszego kremu na rynku. Pamiętaj, że cykl regeneracji naskórka trwa około 28 dni.
Jednak regularne stosowanie właściwie dobranego kosmetyku, którego składniki aktywne pobudzają tkankę do odbudowy, pomoże w poprawieniu jej zdrowia. Jakich substancji szukać w kremach pod oczy? Warto, by w ich formule była co najmniej jedna z poniższych:
- ceramidy;
- retinol (znajdziesz go w naszym liftingującym kremie przeciwzmarszczkowym pod oczy tołpa.® holistic retinol);
- peptydy;
- witamina C;
- oleje roślinne, na przykład masło shea, jojoba, awokado, makadamia;
- ekstrakt z tarczycy bajkalskiej;
- ekstrakt z miodu;
- torf tołpa.®;
Powyższe składniki pobudzają tkankę skórną do produkcji kolagenu i elastyny, poprawiając jej uelastycznienie i gęstość. Z czasem – przy regularnym stosowaniu kosmetyków z substancjami aktywnymi i zachowaniu najważniejszych zasad pielęgnacji skóry pod oczami – stanie się bardziej jędrna i nieco grubsza. Dzięki temu zyska również większą odporność na czynniki zewnętrzne i spowolni się jej proces starzenia.
Sucha i łuszcząca się skóra wokół oczu – jakie kosmetyki wybrać?
Niewłaściwie pielęgnowana skóra pod oczami, bez odpowiedniej dawki nawilżenia, zaczyna ulegać przesuszeniu. O odwodnienie tkanki nietrudno, ponieważ znajduje się w niej mała ilość gruczołów łojowych. Nie jest tak mocno zabezpieczana przez sebum, jak reszta twarzy, przez co intensywniej reaguje na wszelkie zmiany środowiska zewnętrznego oraz czynniki prowadzące do utraty wilgoci z jej struktury. Skóra może ulec przesuszeniu między innymi przez działanie promieni słońca, nagłe zmiany warunków atmosferycznych, częste przebywanie w klimatyzowanych lub ogrzewanych pomieszczeniach, a także w wyniku stosowania kosmetyków, które ją podrażniają lub działają alergizująco. Tak delikatna tkanka potrzebuje równie delikatnego traktowania.
Jeśli chcesz zachować optymalny poziom nawilżenia skóry wokół oczu, szukaj w kosmetykach substancji aktywnych dogłębnie nawilżających i natłuszczających. Przywrócą one balans hydro-lipidowy naskórka, uzupełnią braki wilgoci w jego komórkach oraz zabezpieczą przed uciekaniem z nich cząsteczek wody. Co to za składniki? Są to substancje czynnie nawilżające i emolienty. W kremach, serum i innych kosmetykach pod oczy szukaj przede wszystkim:
- kwasu hialuronowego;
- gliceryny;
- ekstraktu z kiełków pszenicy;
- polisacharydów z senesu wąskolistnego (znajdziesz je w naszym ujędrniającym kremie przeciwzmarszczkowym pod oczy dermo face 40+ stimular.);
- aloesu;
- kwasu mlekowego;
- kolagenu;
- aminokwasów;
- Coco-Caprylate,
- mocznika i jego pochodnych (jedną z silnie nawilżających pochodnych mocznika umieściliśmy w formule naszego kremu przeciw pierwszym zmarszczkom tołpa.® dermo face 30+ futuris.).
Szybkie sposoby na nawilżenie i ujędrnienie okolicy oczu
Oprócz stosowania ulubionych kremów, pielęgnację skóry wokół oczu możesz wspierać domowymi sposobami. Skuteczną i znaną od lat metodą są okłady z ogórka zielonego. Warzywo to składa się w większości z wody i świetnie działa między innymi na opuchnięcia pod oczami. Dodatkowo nawilża skórę, rozjaśnia ją i ujędrnia. Zawiera także przeciwutleniacze, które walczą z wolnymi rodnikami – pośrednio więc wpływa na ilość kolagenu i elastyny w strukturze tkanki.
Na przesuszenie skóry i jej wiotkość pomoże również maseczka wykonana z jogurtu naturalnego i posiekanej świeżej natki pietruszki. Wystarczy, że zblendujesz dwie łyżki nabiału z garścią zieleniny, a powstanie prawdziwa naturalna bomba witaminowa. Nawilży, zregeneruje i odżywi naskórek wokół oczu. Trzymaj taką miksturę ok. 15 min na skórze, po czym zmyj ją letnią wodą. Następnie nanieś swój ulubiony krem pod oczy.
Jeśli jesteś fanką awokado, możesz też go używać w pielęgnacji delikatnego naskórka. To owoc pełen kwasów tłuszczowych, witamin oraz składników mineralnych. Do miąższu z awokado dodaj łyżeczkę miodu i tak powstałą mieszankę nanieś na skórę pod oczami. Pozostaw na około 15 minut, a następnie dokładnie zmyj letnią wodą. Miód w połączeniu z awokado podziałają natłuszczająco, nawilżająco, odżywczo i ujędrniająco. Są pełne emolientów i substancji nawadniających, a przy tym składników, które pobudzają tkankę do produkcji kolagenu i elastyny.