pielęgnacja
https://tolpa.pl/media/magefan_blog/580x435_zmartwiona_kobieta_mikrobiom_sk_ry_twarzy2.jpg

zaburzony mikrobiom skóry twarzy – po czym to poznać? Jak przywrócić właściwą florę bakteryjną?

skóra to naturalne siedlisko dla wielu mikroorganizmów, które tworzą na jej powierzchni ochronny płaszcz – mikrobiom – zabezpieczający przed szkodliwym wpływem środowiska. Harmonijna współpraca drobnoustrojów zapewnia cerze zdrowie i promienny wygląd. Zaburzenie tych relacji i uszkodzenie mikrobiomu może prowadzić do pojawienia się podrażnień i chorób skóry. Jak rozpoznać taki stan i jak mu przeciwdziałać?

Co to jest mikrobiom skóry?

Skóra człowieka kolonizowana jest przez miliony dobroczynnych drobnoustrojów – bakterii, archeonów, wirusów, bakteriofagów i grzybów, które tworzą rozbudowany, unikalny dla każdego z nas ekosystem zwany mikrobiomem (czasem określa się go też terminem mikrobiota). Mikrobiom to żywa bariera ochronna skóry. Wspiera nasz układ immunologiczny i stanowi pierwszą linię obrony przed patogenami i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, które mogą uszkadzać skórę i wywoływać różnego rodzaju choroby, np. trądzik.


Każdy szczep drobnoustrojów pełni tu określoną funkcję – jedne chronią przed patogenami i alergenami, inne odpowiadają za regulację pH skóry, kolejne rozkładają pot i sebum, jeszcze inne usprawniają produkcję hormonów i spowalniają fotostarzenie skóry. Ich harmonijne funkcjonowanie przesądza o kondycji cery i jej zdrowym wyglądzie. Gdy mikrobiom ulegnie uszkodzeniu albo jest zbyt ubogi, skóra staje się bardziej podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Dlatego tak ważne jest wspieranie mikrobiomu skóry odpowiednią pielęgnacją i starannie dobranymi kosmetykami.

mikrobiom skóry twarzy

Co uszkadza mikrobiom skóry?

Flora bakteryjna skóry jest bardzo wrażliwa. Niszczyć ją mogą silne zabiegi kosmetyczne, peelingi chemiczne i laserowe, a także kwasy AHA w wysokim stężeniu i    retinoidy, zwłaszcza gdy są stosowane systematycznie. Najczęściej jednak do osłabienia mikrobiomu dochodzi na skutek błędów popełnianych podczas codziennej pielęgnacji.


Barierę ochronną skóry uszkadzają przede wszystkim agresywne substancje myjące – SLS i SLES – zawarte w wielu preparatach kosmetycznych, a także mocne środki antyseptyczne i antybakteryjne, zwłaszcza te na bazie alkoholu, który wraz z patogennymi drobnoustrojami usuwa   z powierzchni skóry dobre bakterie. Jeśli po takie kosmetyki sięgamy codziennie, skóra ma poważny problem z odbudowaniem swojej warstwy ochronnej.


Mikrobiomowi szkodzą też źle dobrane kosmetyki, nie odpowiadające rzeczywistym potrzebom skóry, oraz nadmierna ekspozycja słoneczna, zwłaszcza gdy nie stosujemy filtrów chroniących przed promieniowaniem UVA i UVB.
Dla naszego mikrobiomu nie bez znaczenia jest też prowadzony przez nas styl życia. Dieta uboga w składniki mineralne, witaminy  i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe , brak ruchu, palenie papierosów lub przebywanie w zadymionych pomieszczeniach zmniejszają odporność skóry. Kondycję cery mogą też pogorszyć czynniki od nas niezależne – choroby, przyjmowanie niektórych leków, stres czy smog.

Jak rozpoznać zaburzony mikrobiom skóry?

Skóra pozbawiona naturalnej bariery ochronnej staje się mniej odporna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, takich jak wiatr, słońce, mróz czy zanieczyszczenia powietrza. Gorzej znosi też obecność alergenów i środków drażniących zawartych w wielu kosmetykach. O zaburzonym mikrobiomie może świadczyć pojawienie się uczucia ściągnięcia, pieczenia i swędzenia, nadmiernej suchości i łuszczenie się naskórka, a także wystąpienie zaczerwienienia, wysypki i zmian typowych dla atopowego zapalenia skóry. Uszkodzony mikrobiom sprzyja też namnażaniu patogenów chorobotwórczych, co w konsekwencji może prowadzić do rozwoju poważnych chorób skóry, takich jak trądzik.

infografika: jak rozpoznać zaburzony mikrobiom skóry twarzy

Jak odbudować florę bakteryjną cery?

Podrażnienie to znak, że skóra potrzebuje naszej pomocy. Aby przywrócić jej zdrowy wygląd i wspomóc odbudowę mikrobiomu, warto zmienić nawyki żywieniowe i ograniczyć używki, ale przede wszystkim skupić się na odpowiedniej pielęgnacji cery.


Dobrze jest zrezygnować z preparatów zawierających silne substancje myjące typu SLS i SLES, a także silikony oraz sztuczne barwniki, które dodatkowo mogą podrażniać skórę. Zamiast nich najlepiej sięgnąć po specjalnie skomponowane kosmetyki pielęgnacyjne z linii tołpa physio mikrobiom, które delikatnie oczyszczają powierzchnię skóry, nie naruszając jej warstwy hydrolipidowej, a dzięki zawartości nawilżających komponentów i dobroczynnych probiotyków odbudowują naturalny mikrobiom skóry.


Kluczem do sukcesu jest staranna pielęgnacja zawarta w trzech prostych krokach.

Krok 1. Demakijaż

Wbrew powszechnym opiniom demakijaż nie jest tym samym, co mycie twarzy. Jego zadaniem jest usunięcie nałożonych wcześniej kosmetyków kolorowych: tuszu do rzęs, cieni do powiek, podkładu, pudru, kremów typu BB i CC, a także wstępne oczyszczenie skóry z różnego rodzaju zanieczyszczeń nagromadzonych na jej powierzchni w ciągu dnia lub nocy.


Płyn micelarny do mycia twarzy i oczu physio mikrobiom delikatnie usuwa zanieczyszczenia i makijaż z poszanowaniem mikrobiomu. Dzięki zawartości multiroślinnego antyoksydantu – torfu tołpa, probiotyku – Repair Complex CLRTM PF i nawilżającej gliceryny, łagodzi podrażnienia skóry, a także zmniejsza jej reaktywność. Dodatkowo pomaga zatrzymać wodę w naskórku i zredukować jej utratę aż o 20%. Warto stosować go dwa razy dziennie.


Krok 2. Mycie

Z resztkami makijażu i zanieczyszczeń, których nie udało się usunąć za pomocą płynu micelarnego, poradzi sobie physio mikrobiom łagodny żel micelarny do mycia twarzy i oczu . Delikatne substancje myjące wzbogacone o torf tołpa, probiotyk Repair Complex CLRTM PF i głęboko nawilżające składniki – pochodną mocznika, hialuronian sodu i glicerynę, sprawiają, że skóra pozostaje doskonale oczyszczona i odświeżona, bez uszczerbku dla jej mikrobiomu. Dla uzyskania optymalnych efektów warto stosować go zarówno podczas wieczornej, jak i porannej pielęgnacji.

Krok 3. Tonizacja

To niezwykle ważny, lecz niestety często pomijany element pielęgnacji cery. Zaleca się stosowanie toniku po każdym myciu twarzy, ponieważ woda zaburza naturalne pH i prawidłowe funkcjonowanie skóry. Physio mikrobiom łagodny tonik-serum 2w1  z torfem tołpa, probiotykiem Repair Complex CLRTM PF i głęboko nawilżającą pochodną mocznika wyrównuje pH skóry, łagodzi podrażnienia i zmniejsza nadwrażliwość cery, a także wspiera i chroni dobre bakterie oraz sprzyja regeneracji uszkodzonego naskórka. Aby maksymalnie wykorzystać moc kosmetyku, najlepiej wklepać go opuszkami palców w czystą skórę twarzy i szyi.


Trzystopniowe oczyszczenie skóry ma wiele zalet. Nie tylko pomaga odbudować i wzmocnić mikrobiom, ale też sprawia, że skóra wygląda lepiej, bo przyjmuje zdecydowanie więcej dobroczynnych składników zawartych w serum, kremie i innych kosmetykach aplikowanych w kolejnych etapach pielęgnacyjnych.

infografika: jak odbudować zaburzony mikrobiom skóry twarzy

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-40%*
Cena promocyjna 39,59 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
*dotyczy ceny regularnej
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-35%*
Cena promocyjna 33,79 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 33,79 zł
*dotyczy ceny regularnej
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-30%*
Cena promocyjna 34,99 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,99 zł
*dotyczy ceny regularnej