składniki

dobre samopoczucie w duecie z mądrze dobranymi składnikami kosmetyków, to tajemnica optymalnej pielęgnacji.

glyceryl oleate (oleinian glicerolu)

Inna nazwa używana: Monogliceryd kwasu oleinowego, oleinian glicerolu, Monogliceryd kwasu cis-oktadek-9-enowego

Opis składnika glyceryl oleate (oleinian glicerolu)

Glyceryl Oleate to niejonowa substancja powierzchniowo czynna. Nierozpuszczalna w wodzie. Stabilna w kwaśnym pH, niestabilna w silnie alkalicznym. Kompatybilna z twardą wodą, zawierającą głównie jony wapnia i magnezu. Glyceryl Oleate pod względem chemicznym jest estrem gliceryny i kwasu oleinowego o szerokim spektrum działania w kosmetykach. Przyjmuje postać bursztynowej cieczy o łagodnym, woskowym zapachu. Oleinian glicerolu pozyskiwany jest przede wszystkim w procesie estryfikacji z owoców oliwki europejskiej. Może być jednak pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub syntetycznego.  

Zastosowany w kosmetykach do pielęgnacji skóry i włosów tworzy na ich powierzchni warstwę okluzyjną, która zapobiega nadmiernemu odparowywaniu wody z powierzchni. Jest to pośrednie działanie nawilżające, przez co kondycjonuje skórę i włosy. Powstały film wygładza powierzchnię naskórka i włosów. Nadaje połysk. Substancja zwilżająca - ułatwia usuwanie zanieczyszczeń. W kosmetykach myjących stosowany jako substancja renatłuszczająca. Proces mycia powoduje usunięcie m.in. substancji tłuszczowych, dlatego stosuje się substancje renatłuszczające, które odbudowują barierę lipidową. Jest w stanie wnikać w warstwę rogową naskórka, poprawiając elastyczność skóry. Ze względu na fakt, iż wykazuje duże podobieństwo do naturalnej bariery lipidowej skóry, często spotykany jest m.in. w kosmetykach natłuszczających dla niemowląt.

Zastosowany w kosmetykach spłukiwanych (np. w odżywkach do włosów), będzie ułatwiał zmywanie kosmetyku z powierzchni włosa.

Działanie kosmetyczne

Tłusty emolient.

Funkcja składnika glyceryl oleate (oleinian glicerolu)

Glyceryl Oleate to emulgator woda w oleju, jak i oleju w wodzie, składnik umożliwiający powstanie emulsji. Emulsja to forma fizykochemiczna, która powstaje przez połączenie fazy wodnej z fazą olejową. Przykładem emulsji kosmetycznych są kremy, mleczka, balsamy. Ponadto pełni rolę modyfikatora reologii, czyli poprawia konsystencję kosmetyków, zawierających anionowe substancje powierzchniowo czynne, dzięki tworzeniu tzw. mieszanych miceli.

Bezpieczeństwo

Wszystkie składniki zastosowane w naszych kosmetykach są dopuszczone do stosowania zgodnie z Rozporządzeniem 1223/2009/WE. Oznacza to, że zostały poddane szczegółowej analizie ekspertów toksykologii i są uznane przez nich za bezpieczne. Glyceryl Oleate nie wykazuje działania drażniącego na skórę i oczy, może być więc bez obaw stosowany nawet przez osoby z cerą wrażliwą i skłonną do alergii. Ze względu na potencjalne działanie komedogenne ostrożność w jego stosowaniu powinny zachować osoby z cerą trądzikową i tłustą. Podobnie jak inne składniki komedogenne w kosmetykach stosowany w formie nierozcieńczonej może powodować powstawanie zaskórników. Z tego względu zaleca się jego stosowanie w kosmetykach w stężeniu do 5%.

W jakich kosmetykach występuje glyceryl oleate (oleinian glicerolu) ?

product-image
product-image
product-image
product-image
product-image
product-image
product-image
wróć do wszystkich składników >>