pielęgnacja
https://tolpa.pl/media/magefan_blog/tolpa-pielegnacja-wlosow-mobile.png

pielęgnacja włosów i ciała zimą

chociaż zimą możemy schować się pod płaszczykiem ciepłych ubrań, ta pora roku nie jest łaskawa dla naszej skóry i włosów. Pozostawia je suche, szorstkie i bez życia. Powoduje podrażnienia i odwodnienie, które zaniedbane, będziemy leczyć nawet przez wiosenne i letnie miesiące. Aby móc cieszyć się zdrową skórą i włosami przez cały rok, warto przyjrzeć się swojej pielęgnacji, zmienić pewne nawyki i zastosować kilka przyjemnych zabiegów do wykonania w domowym zaciszu.

Na jakie czynniki narażone są włosy i skóra ciała zimą?

Zimowa aura nie rozpieszcza – naraża nasze ciało i włosy na podrażnienia wywołane:

  • mrozem, wiatrem i niskimi temperaturami oraz ich wahaniami – w przypadku skóry prowadzą one do skurczu naczyń krwionośnych, pękania naczynek, nieprzyjemnego napięcia, pękania i swędzenia. Włosy zaczynają się elektryzować i – w zależności od rodzaju ich problemu – przetłuszczać się lub łamać i przesuszać;
  • słońcem – wbrew pozorom zimą również trzeba dbać o ochronę przed szkodliwym promieniowaniem. O tej porze roku słońce może być jeszcze bardziej zdradliwe, ponieważ będzie odbijać się od bieli śniegu. Warto też wiedzieć, że promienie UVA przenikają nawet przez chmury;
  • suchym powietrzem w pomieszczeniach – zaczyna się sezon grzewczy, kiedy powietrze ma negatywny wpływ na poziom nawilżenia skóry i włosów. To czas, kiedy trzeba zadbać o zatrzymywanie wody i barierę hydrolipidową skóry oraz stosować emolienty w produktach do włosów;
  • smogiem – dodatkowo niszczy on i zanieczyszcza tak wrażliwe o tej porze roku włosy i skórę;
  • noszeniem czapek i szalików – włosy oraz twarz każdego dnia są pocierane przez włókna, które nie zawsze są naturalne i bezpieczne. O wiele łatwiej też o przegrzanie, a więc rozregulowanie pracy gruczołów łojowych.

Jaki pielęgnować skórę ciała zimą?

Skóra, o którą szczególnie zadbamy zimą, podziękuje nam kondycją, którą zachowa na cieplejsze dni, gdy będzie bardziej widoczna. Zaniedbana lub potraktowana w niewłaściwy sposób, może szybko się przesuszać, napinać, pękać, podrażniać i czerwienić za sprawą pękających naczynek.

Podstawą pielęgnacji jest bogaty, gęsty krem ochronny do twarzy, który nie będzie zawierał wody. Ten składnik pozostawmy na lato. Zimą może doprowadzić do pogorszenia się stanu cery. Właśnie teraz jest też czas na bogate masła na bazie olejów, np. z masłosza Parka (masło shea) lub makadamia. Stworzą one dodatkowy ochronny film, który zapobiegnie odparowywaniu wody.

Aby jednak zadziałały skutecznie, powinniśmy najpierw zadbać o odpowiednie nawilżenie oraz oczyszczenie wymagającej skóry. Do tego relaksujące zabiegi w domowym spa i o wiele łatwiej będzie nam (oraz naszej skórze) przetrwać chłody i mrozy.

  • aromatyczne kąpiele z olejkami eterycznymi

Zimową pielęgnację warto rozpocząć już pod prysznicem lub w wannie. Delikatne kremy i musy myjące z dodatkiem naturalnych składników oraz olejków eterycznych nie tylko odprężą, uspokoją i rozgrzeją, ale też przygotują skórę ciała do kolejnych zabiegów. Dzięki takiej aromatycznej kąpieli, np. z dodatkiem kąpieli borowinowej tołpa.® spa detox relaks, składniki aktywne z bogatych maseł o wiele łatwiej wnikną i zregenerują podrażnioną mrozem skórę.

  • peelingi

Podobnie zadziała peeling. Pobudzi naczynia krwionośne, zapobiegnie wrastaniu włosków, np. na łydkach i udach, a także oczyści. Pobudzający masaż rozgrzeje i zadziała ujędrniająco. W ten sposób już zimą przygotujemy ciało do sezonu letniego. Peeling tołpa.® spa detox. harmonia pomoże zregenerować naskórek i przygotować go na przyjęcie wartościowych składników z regenerujących maseł.

  • bogate balsamy

Zimą szczególnie ważne jest stosowanie bogatych balsamów i maseł do ciała, dzięki którym skóra nie będzie tak narażona na przesuszenie, utratę wody i podrażnienia. Najlepiej zastosować je tuż po kąpieli na jeszcze wilgotne ciało, aby zawarte w nich oleje zadbały o ochronę poziomu nawilżenia. Odpowiednie będzie masło do ciała tołpa.® spa detox. relaks. Jeśli chcemy dodatkowo powalczyć z pomarańczową skórką, wybierzmy nocny turbo-krem antycellulitowy tołpa dermo body cellulite. O skórę możemy też zadbać nocą, nakładając balsam tołpa.® pure trends nuts nocna regeneracja.  Kosmetyk, mimo bogatej konsystencji jest szybko przyswajany przez skórę. To idealna opcja da tych, którzy cenią sobie szybkość wchłaniania i nie przepadają za kosmetykami o konsystencji ciężkiego masła.

Zimowe zabiegi i kosmetyki - infografika

Jak pielęgnować spierzchniętą skórę dłoni?

Kiedy na dworze mroźno, trudno dbać o dobrą kondycję skóry na dłoniach. Niszczą ją niskie temperatury oraz silne detergenty zawarte w mydłach lub żelach antybakteryjnych. Wysuszone i szorstkie skórki warto w ciągu dnia zabezpieczać bogatym odżywczym kremem, a wieczorem nałożyć specjalną maskę i rękawiczki. Raz lub dwa razy w tygodniu warto też zastosować peeling, który pozbędzie się martwego naskórka.

Szczególnej uwagi wymagają także stopy, o których trudno myśleć, kiedy przez większość dnia są ukryte w ciepłych butach. Zrogowaciały naskórek usunie specjalny peeling, a o nawilżenie zadba bogaty krem z mocznikiem i substancjami naturalnymi. Można go nałożyć grubszą warstwą na noc i założyć skarpetki, tworząc odżywczą maskę.

O dobrą kondycję skóry dłoni i stóp zadbasz, korzystając z kosmetyków tołpa.® z serii urban garden.

Piękne dłonie i stopy – jak o nie zadbać zimą? - infografika

Zimowa pielęgnacja włosów

Jeśli nie nosimy ich pod czapkami i szalikami, to narażamy na suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach. Dlatego nawet włosy, które do tej pory nie sprawiały problemów, mogą nie radzić sobie z zimowymi warunkami. Są nieustannie pocierane przez ciepłe ubrania, przesuszone, elektryzujące się i odwodnione przez wahania temperatur. Inne reagują w odmienny sposób, broniąc się przed zimą nadmiernym przetłuszczaniem. Jak zadbać o włosy, aby nie musieć ich chować pod czapką?

Zadbaj o włosy zimą - infografika

Suche i elektryzujące się włosy zimą

Włosy podatne na przesuszenie, odwodnione, zniszczone (np. inwazyjnymi zabiegami, niewłaściwą pielęgnacją) zimą nie tylko stają się bardziej łamliwe (zauważysz to po tym, że o wiele trudniej je zapuścić, bo kruszą się na końcach), ale dodatkowo elektryzują. Przyczyną jest noszenie czapek i szalików ze sztucznych włókien, ogrzewanie, zanieczyszczenie powietrza oraz spadek jego wilgotności. W takich warunkach włosy naładowane dodatnio otrzymują taki sam ładunek elektryczny z otoczenia i zaczynają się odpychać. Aby temu zapobiec, zimą najlepiej jeszcze raz przyjrzeć się swojej codziennej pielęgnacji oraz zmienić pewne nawyki:

  • zmiana zimowych akcesoriów

Jony dodatnie przekazują włókna sztuczne, dlatego powinniśmy nosić czapki wykonane z naturalnych materiałów, bez domieszek. Jeśli nasze włosy sięgają za uszy i mają kontakt z szalikiem, również ta część naszej garderoby powinna być uszyta np. z czystej bawełny.

  • nawilżanie

Nawet naturalne materiały poprzez tarcie mogą zniszczyć suche i łamliwe włosy, dlatego przede wszystkim trzeba zadbać o ich dogłębne nawilżenie. To właśnie emolienty, czyli substancje nawilżające, utworzą barierę ochronną, zapobiegającą odparowywaniu wody. Na co dzień warto więc wybrać szampon nawilżający, który dodatkowo zadba o mikrobiom, np. tołpa.® dermo hair. podrażnienie. W składzie kosmetyków szukajmy roślinnych antyoksydantów.

  • zmiana nawyków i akcesoriów do stylizacji

Łamliwe, podrażnione i elektryzujące się włosy warto po kąpieli wytrzeć w ręcznik z naturalnych włókien, a najlepiej w bawełniany podkoszulek o gładkiej, przyjemnej fakturze. Najzdrowsza dla kondycji włosów będzie też jedwabna poszewka oraz szczotka lub grzebień z naturalnych materiałów. Czesanie powinniśmy ograniczyć do minimum. Podobnie powinniśmy potraktować suszenie. Lepiej z niego zrezygnować lub używać wyłącznie chłodnego powietrza. Jeśli włosom przede wszystkim szkodzi suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach, warto zaopatrzyć się w nawilżacz.

Przetłuszczające się włosy zimą

Niektóre typy włosów mogą inaczej zareagować na zimową aurę, ciepłe ubrania i suche powietrze. Ich tarczą ochronną będzie nadmierne wydzielanie sebum. Jeśli zauważymy, że znacznie szybciej się przetłuszczają, a głowa zaczyna nieprzyjemnie swędzieć, powinniśmy przede wszystkim zadbać o skórę. Jak to zrobić?

  • odpowiedni sposób mycia

Częste mycie głowy w niewłaściwy sposób może naruszyć płaszcz hydrolipidowy skóry i najpierw ją odwodnić i wysuszyć, a potem doprowadzić do nadprodukcji sebum. Aby tego uniknąć, lepiej na co dzień wybrać łagodny szampon, który jedynie delikatnie oczyści oraz będzie miał w składzie np. nawilżający Fugocel.

Kosmetyk z mocniejszym detergentem można stosować co kilka tygodni, aby pozbyć się resztek produktów do stylizacji i zanieczyszczeń. Szampon najlepiej rozwodnić w zagłębieniu dłoni i stosować wyłącznie na skórę głowy.

  • peeling do skóry głowy

Jeśli włosy mocno się przetłuszczają, musimy zadbać o skórę głowy, a więc zastosować tołpa.® dermo hair peeling do skóry głowy. To rodzaj kosmetyku, który jeszcze do niedawna nie był znany, a dziś nie wyobrażamy sobie bez niego zrównoważonej pielęgnacji włosów. To on delikatnie oczyści i odżywi skórę, nie naruszając jej delikatnej bariery ochronnej. Dzięki niemu cebulki zostaną pobudzone, a włosy będą szybciej i zdrowiej rosły.

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-40%*
Cena promocyjna 39,59 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-40%*
Cena promocyjna 31,19 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-40%*
Cena promocyjna 29,99 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 29,99 zł