pielęgnacja
Kobieta trzymająca się za łokieć

pękające pięty i suche łokcie – jak poradzić sobie ze suchą skórą na łokciach i piętach?

pięty, kolana, łokcie i kostki to miejsca, które wymagają odpowiedniego nawilżenia – innego niż reszta ciała. Często naskórek na nich jest przesuszony, łuszczący się, szorstki, a nawet przebarwiony. Na podbiciu stóp tkanka może nawet boleśnie pękać. Powstałe szczeliny w naskórku są podatne na nadkażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze, co powoduje długotrwałe stany zapalne i konieczność odwiedzenia lekarza. Jak zapobiegać takim sytuacjom? Jak zadbać o stopy oraz skórę na kolanach i łokciach?

Pękające pięty, sucha skóra na kolanach, łokciach i kostkach – przyczyny

Skóra w różnych obszarach naszego ciała różni się. Jest bowiem wyspecjalizowana do konkretnych celów i zadań, jakie ma dana część ciała. Może być np. gęściej pokryta włoskami, by zminimalizować tarcie lub chronić przed bakteriami, albo mieć więcej gruczołów łojowych, by wspomóc odpowiednią regulację cieplną lub lepiej nawilżać dany obszar.

Co ciekawe zarówno w obszarze pięt, kolan, łokci i kostek ilość gruczołów łojowych jest znikoma. A więc organizm nie produkuje w tych miejscach naturalnie nawilżającej substancji, jaką jest pot. Skóra jest więc pozbawiona naturalnego dla reszty ciała nawilżenia i szybciej staje się szorstka. Może także swędzieć, łuszczyć się, przebarwiać, a nawet łatwiej ulegać uszkodzeniom mechanicznym i stanom zapalnym.

Przyjrzyjmy się więc każdemu z tych problematycznych rejonów oddzielnie i znajdźmy rozwiązanie na problem ich przesuszania.

Suche i pękające pięty - dlaczego tak się dzieje?

Na początek weźmy na tapet pięty – ze względu na podatność na uszkodzenia oraz ogromne obciążenie, jakie każdego dnia wytrzymują nasze stopy, są one pokryte specyficznym naskórkiem, który jest niemal dwukrotnie grubszy niż skóra w innych miejscach na ciele.

Skóra po prostu wyspecjalizowała się w tym rejonie tak, by jak najlepiej znosić wzmożone tarcie oraz przeciążenie. Gdyby była zbyt cienka w tak narażonym na uszkodzenia miejscu, mogłaby po prostu utrudniać nam funkcjonowanie, a nawet paraliżować naszą mobilność. Na co dzień nie odczuwamy dyskomfortu z powodu grubszego naskórka na stopach. Czasem bywa on jednak przyczyną silniejszego rogowacenia.

Rogowacenie to proces narastania warstwy rogowej, będącej wierzchnią warstwą skóry i złożonej w całości z martwych komórek naskórka. Warstwa rogowa cały czas narasta i jeśli ten proces jest zbyt szybki w stosunku do naturalnego ścierania i złuszczania tkanki, pięty stają się zgrubiałe, przesuszone, szorstkie i nieestetyczne.

Dodatkowo niewielka ilość gruczołów łojowych (o której już wspominaliśmy) w obrębie samych pięt sprawia, że nie są one naturalnie nawilżane i zmiękczane. Szorstkość daje się tu więc bardziej we znaki niż innych miejscach podbicia.

Suche łokcie, kolana i kostki – przyczyny

Podobnie jak pięty – łokcie, kolana i kostki pozbawione są gruczołów łojowych. Również są to miejsca mocno narażone na uszkodzenia, jednak skóra w miejscach zgięć musi być elastyczna, by ułatwiać nam poruszanie kończynami, dlatego przed uszkodzeniami nie może się bronić tak, jak ta na piętach – zgrubieniem i narastaniem warstwy rogowej.

Kolana, łokcie, a nawet kostki są więc dość mocno narażone na uszkodzenia. Często uderzamy się lub ranimy w tych miejscach. Po wygojeniu te obszary mogą być pokryte zbliznowaceniami i przestać być idealnie gładkie. Ponadto czasem ulegają pociemnieniu (tak zwany efekt brudnych kolan). Jest to skutek zgrubienia i ciemnienia skóry po wielokrotnych urazach. Czasem może być związany też z chorobami tarczycy lub skłonnościami genetycznymi.

Tak – suche łokcie, kolana i kostki mogą być dziedziczne. Największe skłonności do przesuszania skóry w tych miejscach mają osoby, które zmagają się też z suchą skórą twarzy i ciała. Jest to efekt niedoboru lipidów w skórze oraz ubożenia hydrolipidowej warstwy ochronnej.

Pielęgnacja suchych pięt, łokci, kolan i kostek

Wiemy już, że ze względu na różne funkcje, pewne rejony naszej skóry wizualnie i strukturalnie różnią się od siebie. Co za tym idzie potrzebują innej pielęgnacji, niż reszta ciała. Jak zadbać o pięty, łokcie, kostki i kolana?

Krok 1. Złuszczanie – jak wygładzić pięty, kolana, łokcie?

Skóra na piętach, łokciach, kostkach i kolanach jest narażona na wzmożone uszkodzenia, dlatego może rogowacieć w większym stopniu, by się chronić. Dla zachowania gładkości powinna być regularnie złuszczana za pomocą peelingów np.:

  • mechanicznych – czyli z mikrogranulkami, które fizycznie złuszczają martwe warstwy naskórka, wygładzając go. Dobrze poprzedzić go porządnym namaczaniem stóp, aby zmiękczyć tkankę i ułatwić jej złuszczanie mechaniczne;
  • enzymatycznych – które za pomocą enzymów (np. owocowych takich jak papaina z ananasa) pobudzających skórę do złuszczenia zbędnych martwych komórek;
  • chemicznych – które wykorzystują kwasy do regulowania naturalnych procesów rogowacenia oraz złuszczania martwych komórek naskórka.

Peeling pięt, kolan, łokci i suchych kostek powinien być wykonywany przynajmniej raz w tygodniu (w przypadku niektórych kosmetyków można go stosować nawet 2 razy w tygodniu).

Krok 2. Nawilżanie i natłuszczanie – jak nawilżyć suchą skórę na łokciach, piętach, kostkach i kolanach?

Jako że skóra w tych miejscach praktycznie pozbawiona jest gruczołów łojowych, dlatego powinna być obficie nawilżana i regularnie natłuszczana.


Sprawdź też, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja nawilżająca całego ciała>>>


By skutecznie nawilżyć kolana, pięty, łokcie i kostki konieczne są zarówno humektanty, jak i emolienty. Pierwsze to substancje głęboko nawilżające, drugie z kolei tworzą na skórze ochronną warstwę okluzyjną zapobiegającą utracie wilgoci, a także ubogacają naturalną warstwę ochronną skóry.

 

Humektanty i emolienty - infografika

Krok 3. Ochrona – jak na co dzień dbać o łokcie, kolana, kostki, pięty?

Skóra na kolanach, łokciach i kostkach jest wyjątkowo narażona na czynniki zewnętrzne, gdyż ze względu na brak gruczołów łojowych ma słabiej zasilaną ochronną warstwę hydrolipidową. Dlatego łatwiej ulega działaniu mrozu czy słońca, a także wolnych rodników z zanieczyszczeń (które powodują szybsze starzenie się i obumieranie komórek skóry). Z tego względu:

  • latem, gdy odsłaniamy skórę, warto obficie smarować te rejony kremami z filtrem przeciwsłonecznym;
  • na co dzień stosować pielęgnację zawierającą antyoksydanty np. witaminę E i C, ekstrakty roślinne, które zapobiegną działaniu wolnych rodników;
  • w razie urazów używać maści i kremów wspomagających leczenie, by zapobiegać tworzeniu się tkanek bliznowatych.

W przypadku pięt z kolei:

  • warto szybko reagować na wszelkie pęknięcia i urazy. Nie czekać z wizytą u lekarza, aż stan stóp się pogorszy;
  • należy też unikać tarek i innych ostrych przedmiotów do mechanicznego odzierania naskórka. Przede wszystkim można się nimi poranić. Ponadto nie regulują w żaden sposób stopnia przyrostu zgrubiałej tkanki rogowej. Zamiast tego mogą pogłębiać zaburzenia rogowacenia i powodować jeszcze silniejszą reakcję obronną pięt na uszkodzenia mechaniczne, a więc jeszcze mocniejsze zgrubienie i przyrost martwych komórek w celu ochrony tkanek miękkich;
  • należy unikać niewygodnych butów.
wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-40%*
Cena promocyjna 39,59 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
*dotyczy ceny regularnej
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-35%*
Cena promocyjna 33,79 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 33,79 zł
*dotyczy ceny regularnej
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-25%*
Cena promocyjna 37,49 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,99 zł
*dotyczy ceny regularnej