lifestyle
Ekologiczne opakowania tołpa

opakowania kosmetyków tołpa - jak produkujemy nasze opakowania ekologiczne

jeszcze kilkanaście lat temu liczyło się to, co widoczne na pierwszy rzut oka, czyli piękne, błyszczące i kolorowe opakowanie, które aż krzyczało do nas ze sklepowej półki „kup mnie”. W tamtych czasach właśnie tak wyglądała obietnica luksusu, skuteczności i atrakcyjności, a zakupy robiliśmy bardzo często oczami, nie zwracając uwagi na skład produktu. Dzisiaj świadomość wpływu konsumpcyjnego stylu życia na środowisko rośnie. Dostrzegamy więc piękno i wartość w minimalizmie i tym, co może przysłużyć się w walce o dobro planety.

Dlaczego warto kupować kosmetyki w opakowaniach ekologicznych?

Dlaczego właściwie powinniśmy przejmować się tym, w co zapakowane są kosmetyki, które kupujemy? Przecież zazwyczaj od razu wyrzucamy część opakowania, a tubki i pojemniki lądują w koszu na śmieci zaraz po zużyciu kremu czy żelu do mycia. Właśnie z tego względu jest to tak istotne: jeśli wybieramy produkty w opakowaniach, które zrobione są z surowców niemożliwych do poddania recyklingowi lub trudno rozkładających się, przyczyniamy się do nadmiernego generowania śmieci, które zalewają świat. Co roku produkuje się aż 120 milionów opakowań i tylko część nadaje się do ponownego przetworzenia. Nie każdy też wie, że opakowania po kosmetykach są często zbyt małe, by można je poddać recyklingowi. Reszta trafia na ogromne wysypisko, którym zaczyna być nasza planeta. Ponadto do ich wykonania wykorzystuje się dużo surowców nieodnawialnych i przyczynia się do emisji dwutlenku węgla do środowiska. Naukowcy z Holandii zbadali, że gdybyśmy używali opakowań wielorazowych, CO2 można by zmniejszyć aż o 70% (w przypadku przemysłu kosmetycznego).

Ekologicznym celem marek świadomych własnego wpływu na środowisko jest stworzenie opakowań nie tylko atrakcyjnych, praktycznych i możliwych do przetworzenia lub ponownego użycia. To jednak od wszystkich nas będzie zależało, czy wybierzemy produkt z dobrym – pod względem wpływu na naszą skórę, ale też dobro planety – składem i minimalistycznym opakowaniem, będziemy czytać etykiety i znać oznaczenia oraz ważne certyfikaty.

 

Jakie oznaczenia warto znać? - infografika

 

Branża kosmetyczna to również jedna z gałęzi, która tworzy coraz to nowe trendy. Konsekwencją jest nadmierne kupowanie coraz to nowych produktów i marnowanie zasobów. Przestajemy wykorzystywać to, co mamy, aż wreszcie musimy wyrzucić coś, co było dobre, ponieważ skończyła się data przydatności do użycia. Pełnowartościowe kosmetyki zalegają na naszych półkach, a my ciągle sięgamy po coś nowego. Jakie jest rozwiązanie w duchu zero i less waste? Kupować tylko to, czego naprawdę potrzebujemy i co jest dobrze dopasowane do naszych potrzeb (w przypadku kosmetyków także do potrzeb naszej skóry), a nie modne. Najlepiej też inwestować w produkty naturalne, bo ich resztki nie zagrażają środowisku (np. nie spływają do wód jak mikroplastik z peelingów z syntetycznymi drobinami).

 

Ekologiczne zakupy – jak robić je świadomie w trosce o zdrowie i planetę? - infografika

Jak inaczej wykorzystać kosmetyk, który ci nie pasuje? - infografika

Czym są ekologiczne opakowania i z czego mogą być zrobione?

Jakie więc są współczesne opakowania lub właściwie: jakie powinny być, aby nie tylko cieszyć oko, dostarczać wrażeń estetycznych, ale przede wszystkim pomagać w redukcji śmieci i składników, niszczących środowisko? Oczy całego świata – również nasze, jako marki kosmetycznej – zwrócone są w tym momencie na postulaty ogłoszonego w 2020 roku przez Unię Europejską Zielonego Ładu. Jest to program szukający sposobów na neutralność klimatyczną. Jako marka świadoma swojego wpływu na środowisko, tołpa postanowiła wykorzystywać ekologiczne opakowania wykonane z materiałów przeznaczonych do recyklingu, wykonanych z surowców przetworzonych lub całkowicie naturalnych:

  • dlaczego nasze etykiety są wykonane z naturalnych surowców?

Do produkcji naszych etykiet wykorzystujemy rewolucyjny materiał: zielony polietylen wykonany z trzciny cukrowej, który otrzymał certyfikat ekologiczny „I AM GREEN”. Powstaje przez pozyskanie termoplastycznej żywicy z tego naturalnego surowca. Dzięki jej właściwościom można tworzyć równie praktyczne i piękne opakowania, które nie przyczyniają się do wzrostu ilości odpadów czy zatrucia środowiska. Ponadto produkcja zielonego polietylenu nie zwiększa śladu węglowego, ale przeciwnie: ogranicza emisję CO2. Nasze etykiety można w 100% poddać recyklingowi.

  • dlaczego nasze kartoniki są z makulatury?

Wiemy, że ważne jest nie tylko wykorzystywanie materiałów możliwych do ponownego przetworzenia, ale także wykorzystywanie surowców wtórnych. Jednym z nich jest makulatura, z której zrobione są np. kartoniki kosmetyków z linii pure trends. Dzięki ponownemu wykorzystaniu surowców nie musimy marnować nowych. Szacuje się, że zamiast 1 tony makulatury, trzeba by wyciąć 17 drzew. Papier, który jest czysty i nie miał kontaktu z kosmetykiem, można poddać recyklingowi nawet 6-7 razy.

  • dlaczego nasze kosmetyki zamykamy w metalowych tubkach?

Wykorzystujemy metalowe tubki, tj. np. przy peelingu enzymatycznym tołpa.® dermo face sebio. 3 enzymy, ponieważ wiemy, że jest to surowiec, który można w nieskończoność poddawać recyklingowi. Po wyrzuceniu do odpowiedniego pojemnika i posortowaniu jest on przetapiany i przerabiany na nowe opakowania lub metalowe elementy.


Dowiedz się więcej o naszych opakowaniach i przeczytaj porady, jak żyć bardziej eko>>


  • dlaczego zrezygnowaliśmy z celofanu?

Przy pakowaniu liczy się minimalizm, dlatego lepiej redukować wszystko to, co zbędne. Uznaliśmy, że celofanowa owijka nie zwiększy wartości ani nie wpłynie na walory produktu, dlatego z niej zrezygnowaliśmy. Celofan może być syntetyczny lub produkowany z roślin, jednak w obu wersjach jest szkodliwa dla środowiska. Pierwsza generuje niepotrzebne odpady, druga – choć biodegradowalna – potrzebuje do produkcji użycia toksycznego di siarczku węgla i zaburza skład kompostu, którego już nie da się tak dobrze wykorzystać.

  • dlaczego nasze kosmetyki występują w wariantach o większej lub mniejszej gramaturze?

Im więcej, tym lepiej? Nie do końca. Warto kupić kosmetyk w mniejszym opakowaniu, który zużyjemy do końca przed minięciem jego terminu przydatności, niż wyrzucać połowę przeterminowanego produktu. Dzięki możliwości zakupu zarówno opakowania o większej, jak i mniejszej gramaturze łatwiej dopasować ilość kosmetyków do swoich potrzeb.

Ponadto warto wiedzieć, że nasze słoiczki nie mają pustej przestrzeni pomiędzy ściankami – dzięki temu są lżejsze, a ich produkcja wymaga mniej surowców. Nie udają też przed kupującym, że gramatura jest większa niż w rzeczywistości.

Nasze opakowania są więc tak przemyślane, aby wykorzystać całe dobro w nich zawarte. W duchu less/zero waste.


Sprawdź, jak segregować opakowania i dowiedz się więcej o naszych eko kosmetykach>>

 

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-40%*
Cena promocyjna 39,59 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
*dotyczy ceny regularnej
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-35%*
Cena promocyjna 33,79 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 33,79 zł
*dotyczy ceny regularnej
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-30%*
Cena promocyjna 34,99 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,99 zł
*dotyczy ceny regularnej