składniki
Uśmiechnięta kobieta

oleje w pielęgnacji: lepiej solo czy w kosmetykach?

są podstawą naturalnej pielęgnacji i potrafią zdziałać cuda. W zależności od rodzaju są antyseptyczne i antybakteryjne, nawilżające i ochronne, regenerujące i kojące lub poprawiające elastyczność i Przeciwzmarszczkowe. Czy lepiej stosować je solo, a może wybrać kosmetyk na bazie mieszanki różnych olejków? Kto może stosować tego typu pielęgnację?

Pielęgnacja olejkami: dla kogo i dlaczego warto ją stosować?

Odkąd pokochano naturalną pielęgnację za jej autentyczność i cudowne właściwości, do codziennej pielęgnacji twarzy, włosów i całego ciała zaczęto włączać oleje z nasion, pestek lub owoców różnego rodzaju roślin. Ich podstawową właściwością jest tworzenie cienkiej warstewki ochronnej na powierzchni skóry. Wspiera ona naturalną barierę skóry, która nie dopuszcza do utraty wilgoci i dba o odpowiedni poziom nawilżenia. Olejki roślinne są również nośnikami innych substancji aktywnych (np. kwasów Omega 3 i 6 oraz witamin), które – w zależności od rodzaju – mogą sprzyjać pielęgnacji skóry suchej, mieszanej, dojrzałej, a nawet tłustej i trądzikowej. Pielęgnacja czystymi olejami lub kosmetykami z ich zawartością jest więc stworzona dla każdego. Trzeba jedynie dobrać typ substancji o odpowiednich właściwościach.

Jaki olej wybrać do cery tłustej, mieszanej, suchej lub trądzikowej?

Wśród olejków kosmetycznych można wyróżnić 3 grupy zależne od zwartości kwasów Omega: oleje nieschnące, półschnące i schnące. Różnią się one konsystencją, stopniem wchłanialności oraz pozostawianiem na skórze tłustego filmu. Każdy typ cery będzie też potrzebował innego rodzaju olejku, aby pielęgnacja przyniosła korzyści, a nie pogorszyła stan skóry.

Olejki do cery tłustej i trądzikowej

Wbrew pozorom skórę tłustą i problematyczną, której problemem jest nadprodukcja sebum, również można wyregulować stosowaniem odpowiednich olejków. W tym wypadku najbardziej liczy się lekka konsystencja, wysoka wchłanialność i niska komedogenność. Kosmetyk nie może prowadzić do jeszcze silniejszego zatykania ujścia gruczołów łojowych, dlatego najlepiej zdecydować się na olejki schnące z zawartością około 50% kwasów Omega 3 i 6. Należą do nich, m.in. oleje: jojoba, z czarnuszki, lniany, konopny. Szczególnie polecany jest również antybakteryjny olejek geraniowy lub z liści rozmarynu.


Przeczytaj więcej o olejku z liści rozmarynu>>


Olejek geraniowy i olejek z liści rozmarynu - infografika

Olejki do cery suchej

Skóra sucha lub odwodniona wymaga większej ochrony przed utratą wody, nie jest też tak narażona na zapychanie, jak cera tłusta, dlatego można przy niej stosować olejki nieschnące. To one będą najbardziej gęste, bogate i pozostawiające charakterystyczną tłustą warstewkę ochronną. Do pielęgnacji odpowiednie będą więc oleje: kokosowy, z awokado, z dyni oraz jej pestek, makadamia, migdałowy.

Dowiedz się więcej o olejku z dyni do skóry suchej i dojrzałej>>

Olejki do cery dojrzałej, z oznakami starzenia

Ten typ cery potrzebuje dodatkowego nawilżenia oraz wzmocnienia elastyczności. W tym wypadku również sprawdzą się oleje nieschnące, czyli oprócz tych przeznaczonych do skóry suchej np. z pestek brzoskwini, orzechów laskowych lub oliwa z oliwek.

Olej z dyni i olej sezamowy - infografika

Olejki do cery mieszanej

Wymaganiom cery przetłuszczającej się w strefie T oraz przesuszonej m.in. na policzkach sprostają najlepiej olejki z grupy półschnących. Odżywią i ochronią partie wymagające regeneracji oraz nawilżenia, ale nie zatkają rozszerzonych porów. Pozostawią jedynie cieniutką warstwę okluzyjną. Do takich preparatów zaliczamy, np. olej arganowy, morelowy, sezamowy, sojowy, bawełniany.

Jak stosować oleje w pielęgnacji twarzy? Wybrać olej solo czy w kosmetykach?

Oprócz doboru właściwego olejku do typu cery, istotny jest również sposób jego nakładania. Jeśli ma stanowić kosmetyk ochronny, regenerujący, to włącza się go do codziennej rutyny pielęgnacyjnej. Ważne, aby nakładać poszczególne kosmetyki we właściwej kolejności, czyli od najlżejszego do najcięższego. Twarz zawsze powinna być lekko wilgotna: tuż po prysznicu lub spryskana hydrolatem, tonikiem lub wodą. Olejki schnące i półschnące nakłada się pod krem, a te cięższe, pozostawiające grubą warstwę okluzyjną – dodaje do kremu lub stosuje na samym końcu.
Alternatywą dla olejków w wersji solo są kosmetyki z ich zawartością. To dobre rozwiązanie dla osób, którym przeszkadza niedostateczna wchłanialność i tłusta warstwa. Może też ona przeszkadzać przy makijażu, który w konsekwencji będzie się nieestetycznie ważył, wyświecał lub ścierał. Zaletą tego typu produktów jest też kombinacja kilku składników aktywnych i mieszanka olejków, które razem tworzą, np. kojący opatrunek dla skóry suchej, jak w przypadku linii tołpa.®pure trends super seeds.


Przeczytaj, jak prawidłowo przygotować cerę pod makijaż, aby był trwały>>


Olejki można wykorzystać nie tylko jako kosmetyk pod lub na krem. Sprawdzą się również do demakijażu bez podrażnień (zwłaszcza zmywania cieni, maskary i eyelinera z powiek), oczyszczania skóry, zmiękczania skóry w miejscach przesuszonych i zrogowaciałych, jak również do pielęgnacji włosów. To składniki uniwersalne, które dobrze sprawdzą się zarówno solo, jak i w kosmetykach.

Olejowanie włosów – na czym to polega i jaki olej wybrać?

Dzięki olejkom poprawić może się nie tylko stan skóry, ale także włosów. Od wielu sezonów w świadomej pielęgnacji króluje ich olejowanie. Aby jednak rzeczywiście była ona skuteczna, trzeba dobrze wybrać główny składnik kuracji. Zależy on od stopnia porowatości włosów.

Olejowanie włosów - infografika

Te niskoporowate charakteryzują się gładkością, miękkością, ale też szybką utratą objętości. Ich łuski są domknięte. Poznasz je po tym, że trudno jest je nakręcić przy pomocy lokówki lub wystylizować. Odpowiednie będą olejki m.in.: kokosowy, lniany, babassu, rycynowy.

Włosy średnioporowate mogą mieć tendencję do wysuszania i matowienia oraz wypadania i rozdwajania końcówek. Sprzyjać im będą olejki: awokado, jojoba, ze słodkich migdałów, z pestek dyni, z pestek moreli.

Te wysokoporowate będą najbardziej zniszczone, puszące się. Wymagają mocnego nawilżenia i nabłyszczenia. Najlepiej dobrać do nich olejki: lniany, z pestek dyni, ze słodkich migdałów, konopny, awokado, z pestek śliwki.


Sprawdź, jak prawidłowo olejować włosy>>


 

rozjaśniające skoncentrowane serum, 20 ml
-45%
Cena promocyjna 22,54 zł Regular Price 40,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 22,54 zł
maska czarny detox, 40 ml
-40%
Cena promocyjna 22,19 zł Regular Price 36,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 22,19 zł
korygujący niedoskonałości CICA-KREM, LEKKI, NOC, 40 ml
-40%
Cena promocyjna 23,99 zł Regular Price 39,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 23,99 zł
złuszczający koncentrat zwężający pory, 75 ml
-35%
Cena promocyjna 25,99 zł Regular Price 39,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 21,99 zł
nocny koncentrat do rąk, 60 ml
-35%
Cena promocyjna 8,44 zł Regular Price 12,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 7,79 zł
regenerujący krem- opatrunek do rąk, 100 ml
-35%
Cena promocyjna 7,14 zł Regular Price 10,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 7,69 zł
nocna maska bloker sebum, 40 ml
-30%
Cena promocyjna 25,89 zł Regular Price 36,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 25,89 zł
BB matujący krem korygujący, 40 ml
-40%
Cena promocyjna 23,99 zł Regular Price 39,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 21,99 zł
krem-witalność nocny detox, NOC, 40 ml
-5%
Cena promocyjna 26,59 zł Regular Price 27,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 26,59 zł
wygładzający krem-maska przeciwzmarszczkowy NOC, 40ml
-45%
Cena promocyjna 27,49 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 27,49 zł
wygładzający krem przeciwzmarszczkowy, DZIEŃ, SPF 20, 40 ml
-45%
Cena promocyjna 27,49 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 27,49 zł
delikatny peeling enzymatyczny, 40 ml
-45%
Cena promocyjna 21,44 zł Regular Price 38,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 21,44 zł
witalizujące serum-booster liftingujące, 75ml
-45%
Cena promocyjna 27,49 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 27,49 zł
liftingujący krem-maska przeciwzmarszczkowy NOC, 40 ml
-45%
Cena promocyjna 27,49 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 27,49 zł
liftingujący krem przeciwzmarszczkowy, DZIEŃ, SPF 20, 40 ml
-45%
Cena promocyjna 27,49 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 27,49 zł
liftingujący krem pod oczy przeciwzmarszczkowy, 10 ml
-45%
Cena promocyjna 21,44 zł Regular Price 38,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 21,44 zł
musujący żel-peeling z kamforą do mycia twarzy, 195 ml
-25%
Cena promocyjna 23,99 zł Regular Price 31,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,99 zł