czy wiesz, że kluczem do uzyskania olśniewającego makijażu jest pielęgnacja? To nie w kosmetykach do makijażu siła. Nawet najwyższej jakości kryjące i trwałe produkty do make-upu nie zatuszują naszych zaniedbań w pielęgnacji cery. A wręcz zmaksymalizują widoczność tych zaniedbań – odstające skórki, wypukłe zaskórniki czy głębsze zmarszczki niż zazwyczaj. Jak więc przygotować skórę, by makijaż prezentował się na niej niemal nieskazitelnie?
Spis treści
Przygotowanie skóry pod makijaż – krok po kroku
Pielęgnację zaczynamy zawsze od oczyszczenia. Wieczorem składa się ono z dwóch etapów, ponieważ oprócz dokładnego zmycia z twarzy całodziennych zanieczyszczeń (kurz, sebum, pyłki i pyły), dochodzi jeszcze demakijaż. Wykonywanie go to mus – nigdy nie powinniśmy brać urlopu od zmywania make-upu. Najlepiej sprawdzi się w przypadku każdego rodzaju cery płyn micelarny (na przykład hialuronowy tołpa.® dermo face hydrativ.) – uniwersalny kosmetyk, który przyciąga do siebie cząsteczki makijażu i brudu. Kolejnym krokiem jest umycie twarzy – sięgnij wówczas po piankę, olejek lub żel. Zmyją pozostałe na cerze micele i resztę zanieczyszczeń. Dobrze, gdy oprócz właściwości oczyszczających, działają nawilżająco – gwarantujemy, że te warunki spełnia łagodny żel micelarny tołpa.® physio mikrobiom.
Zdajesz sobie sprawę, że wieczorny rytuał mycia twarzy jest bardzo ważny, ale zastanawiasz się, po co oczyszczać ją też o poranku? Podczas, gdy ty śpisz, twoja skóra nie odpoczywa – regeneruje się i odrzuca martwe komórki na powierzchnię naskórka. Nocą gromadzą się też na niej kurz domowy, unoszące się w powietrzu cząsteczki zanieczyszczeń oraz twoje sebum i pot.
Po etapie oczyszczenia czas na tonizację. Służy ona do przywrócenia prawidłowego pH i uzyskania fizjologicznej równowagi skóry. W przygotowaniu cery pod makijaż ważne jest zachowanie jej optymalnego poziomu nawilżenia, a tego nigdy nie uzyskamy, gdy odczyn tkanki będzie zaburzony – zbyt zasadowy lub zbyt kwaśny. Nieprawidłowe pH skóry sprzyja wyjałowieniu mikrobiomu (przyjaznych mikroorganizmów bytujących na skórze) i naruszeniu naturalnej ochrony naskórka – płaszcza hydrolipidowego. Tonik, który chcemy ci polecić, zapewnia błyskawiczne przywrócenie właściwego odczynu tkanki skórnej i nawodnienie jej głębszych struktur, wsparcie mikrobiomu i dodatkowo delikatne mikrozłuszczenie – wypróbuj nasz tonik do twarzy tołpa.® z linii authentic.
Czy wspominaliśmy już o peelingu? No właśnie – nie możemy o nim zapominać. To również bardzo ważny etap pielęgnacji, szczególnie tej przygotowującej cerę do makijażu. Zaleca się złuszczanie naskórka raz lub dwa razy w tygodniu – mechanicznym lub enzymatycznym w przypadku wrażliwych, reaktywnych i naczynkowych cer. Czy można stosować peeling tuż przed make-upem? Oczywiście, o ile makijaż wykonujesz codziennie – przed wielkim wyjściem, podczas którego decydujesz się na sporadyczne użycie kosmetyków do make-upu, porządny peeling wykonaj 2-3 dni wcześniej. Zabieg pozbędzie się z powierzchni skóry niechcianych zrogowaciałych martwych komórek, które gromadzą się w porach. Zrogowaciały naskórek blokuje przenikanie substancji aktywnych z kosmetyków pielęgnacyjnych do wnętrza cery, co odbija się na jej późniejszym wyglądzie – nawilżeniu, gładkości i miękkości. Martwe komórki naskórka nie tylko osłabiają działanie nawadniające preparatów, lecz także uniemożliwiają perfekcyjne rozprowadzenie podkładu. Złuszczanie skóry jest więc kluczowe dla olśniewających rezultatów. Makijaż na wypeelingowanej twarzy będzie prezentował się naturalnie, świeżo i promiennie.
Na przygotowaną skórę, czyli oczyszczoną i stonizowaną, możesz nanieść swój ulubiony krem. Nie wątpimy, że wybór padnie na jedną z naszych nowości bądź bestsellerów – może lekki hialuronowy krem-żel nawilżający tołpa.® dermo face hydrativ. Czy pod makijaż nadadzą się wszystkie produkty pielęgnacyjne? Niekoniecznie. Najważniejsze jest, by były odpowiednio dobrane do rodzaju cery – współpracowały z nią i dobrze się wchłaniały. Jeśli nie będziemy stosować ciężkiego podkładu, a zamiast niego wybierzemy krem BB o właściwościach kryjących (my polecamy nasz hialuronowy krem BB tołpa.® dermo face hydrativ), wystarczy pod niego nanieść serum, ewentualnie wyjątkowo lekki krem. W przypadku skóry tłustej unikamy stosowania treściwych kremów bogatych w oleje roślinne o zwiększonym potencjale komedogennym (zapychającym pory), np. z awokado, kokosowym, pod oleiste podkłady. Kosmetyki o tłustej formule mogą powodować rolowanie się lub warzenie fluidu kryjącego.
Jakich składników szukać w kremach nawilżających pod makijaż?
Nie każdy ma właściwe odczytywanie składów kosmetyków w małym paluszków – wciąż dobranie odpowiedniego produktu do skóry jest dla wielu osób wyzwaniem. Jeśli jednak szukasz kremu, który nawilży, zmiękczy i uelastyczni skórę, a przy tym będzie świetnie współpracował z podkładem, miej na uwadze, by zawierał choć jeden z poniższych substancji:
- kwas hialuronowy;
- glicerynę,
- kwas mlekowy,
- ceramidy,
- aloes,
- torf tołpa.®,
- alkohol tłuszczowy (np. Cetyl Alcohol),
- minerały z Morza Martwego,
- glikole (np. Propylene Glycol).
Większość wymienionych składników znajdziesz w naszych kremach tołpa.®. Niewątpliwie atutem każdego naszego kosmetyku jest obecność w formule torfu tołpa.® – multiroślinnego antyoksydantu o właściwościach nawilżających, ochronnych i wzmacniających. Często obok niego umieszczamy w kremach inne cenne substancje aktywne – glicerynę, kwas hialuronowy bądź kwas mlekowy. Bez problemu dobierzesz produkt dopasowany do rodzaju cery – większość naszych kosmetyków jest uniwersalna, sprawdzi się nawet w przypadku skóry bardzo wrażliwej i alergicznej. Wyspecjalizowane produkty mają specjalne oznaczenia – zalecenia, w przypadku jakiego typu naskórka będą najbardziej efektywne. I nie będziemy owijać w bawełnę – nasze kosmetyki świetnie przygotowują skórę twarzy pod makijaż oraz dobrze współpracują z wieloma podkładami. Potwierdzi to niejedna z was. ;)
Czy można stosować krem z filtrem SPF pod makijaż?
Jest to jak najbardziej wskazane. Mimo że wiele podkładów ma już w formule filtry chemiczne lub mineralne, nie zaszkodzi, gdy przed wykonaniem makijażu nałożymy na twarz dodatkową ochronę w postaci kremu z SPF (nawet 50). Pamiętaj, że faktory przeciwsłoneczne nie sumują się – działa najwyższy, jaki zaaplikujemy na skórę. Dla przykładu: jeśli zastosujesz krem nawilżający o filtrze SPF 30, a podkład o filtrze SPF 15, cera będzie chroniona na poziomie SPF 30, nie 45.
Skóra bez stałej ochrony przed słońcem szybciej się starzeje, przesusza i traci elastyczność. Promienie UV niszczą strukturę tkanki, rozrywają wiązania kolagenowe i elastynowe, zwiększają produkcję wolnych rodników i ubogacają naskórek w wodę. Brak zabezpieczenia w postaci filtrów SPF może doprowadzić do pojawiania się zaczerwienień, przebarwień posłonecznych, plam pigmentacyjnych i pękania naczynek. Ochrona przeciwsłoneczna to konieczność, także pod makijaż – przed wykonaniem make-upu zawsze nakładaj na twarz kremy na dzień z filtrem.