pielęgnacja
Kobieta oczyszcza twarz

oczyszczenie twarzy w domu - metody oczyszczania porów

czy oczyszczanie twarzy w domu może być bezpieczne i skuteczne? Jak pozbyć się nawracających problemów z zaskórnikami zamkniętymi i otwartymi? Dowiedz się, jak znaleźć harmonię między dokładnym oczyszczaniem a zachowaniem równowagi potrzebnej dla prawidłowego funkcjonowania naturalnej bariery ochronnej skóry.

Oczyszczanie twarzy – dlaczego jest takie ważne?

Codziennie nasza skóra narażona jest na kontakt z czynnikami zewnętrznymi i substancjami, które jej nie służą. Dzieje się tak nie tylko w ciągu dnia, kiedy przebywamy w klimatyzowanych, zakurzonych pomieszczeniach lub wychodzimy na zewnątrz i stykamy z zanieczyszczeniami środowiska. Wystarczy zrobić prosty eksperyment i przetrzeć o poranku twarz wacikiem nasączonym płynem micelarnym. Okaże się, że nie jest on nieskazitelnie czysty, a podczas snu na naszej twarzy osiadły drobinki kurzu i sebum.

Zanieczyszczona twarz może:

  • stać się bardziej reaktywna – być podatna na powstawanie stanów zapalnych;
  • wyglądać nieestetycznie – np. być usiana zaskórnikami. Przyczyną są zatkane pory, w których gromadzi się nie tylko zanieczyszczone sebum, ale też martwy naskórek. Powstały one na skutek niewłaściwego doboru kosmetyków i zaniedbań pielęgnacyjnych;
  • gorzej przyjmować składniki odżywcze z pielęgnacji – tylko prawidłowe oczyszczanie zgodne z fizjologicznym pH i wspierające mikrobiom pomoże skórze na nowo oddychać i przyjmować składniki aktywne zawarte w kremach i serach do twarzy;
  • szybciej się starzeć – w zanieczyszczeniach znajdują się wolne rodniki, które rozpoczynają procesy oksydacji. Ich skutkiem jest szybsze starzenie się i obumieranie komórek naskórka.

Tak naprawdę nie ma zdrowej skóry, bez rytuału codziennego oczyszczania.

Przeczytaj więcej o oczyszczaniu, które nie zaburza flory bakteryjnej skóry>>

Oczyszczanie manualne twarzy – czy to bezpieczny sposób oczyszczania porów?

Oczyszczanie manualne to ręczne usuwanie zanieczyszczeń z porów skóry, a więc pozbywanie się zaskórników otwartych (rozpoznasz je po charakterystycznych czarnych kropkach na powierzchni skóry) oraz zamkniętych (występujących w postaci małych grudek).

W drogeriach znaleźć można wiele różnych akcesoriów do domowych zabiegów oczyszczania twarzy. Przyrząd do usuwania zaskórników wygląda jak szpatułka z niewielką końcówką w kształcie oczka. W zestawach dostępne są również malutkie haczyki, które pomóc mają w pozbywaniu się zanieczyszczeń.

Trudno jednak przeprowadzić całkowicie bezpieczny i sterylny zabieg oczyszczania manualnego w domu przy użyciu wymienionych przyrządów. Powinny być one za każdym razem zdezynfekowane, a skóra bardzo dokładnie powierzchniowo oczyszczona oraz zmiękczona parą. Nawet w tak przygotowanym „środowisku pracy” łatwo jednak o powstanie drobnych ranek oraz niedokładne pozbycie się nagromadzonego sebum. Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, niewielki zaskórnik może ulec nadkażeniu bakteryjnemu, wypełnić się ropą i zamienić w bolesny stan zapalny. W ten sposób można jedynie zaszkodzić swojej skórze. Z tego względu takie zabiegi manualne wykonuje się tylko u specjalisty.

Oczyszczanie twarzy u kosmetyczki

Bezpieczniejszym sposobem na manualne oczyszczanie twarzy jest wizyta w gabinecie kosmetycznym, która przeprowadzi kilkuetapowy zabieg. Na początku przemyje twarz płynem micelarnym i pozbędzie się resztek makijażu. Następnie złuszczy martwy naskórek i przy pomocy pary wodnej zmiękczy skórę oraz otworzy pory. Po ręcznym usunięciu zanieczyszczeń nałoży również kojący preparat, który przyspieszy gojenie. Może to być także kojąca maska, która zwęzi rozpulchnione pory, albo peeling chemiczny, który przyspieszy regenerację i zadziała antybakteryjnie.

Warto jednak pamiętać, aby takiego zabiegu nie wykonywać przed wielkim wyjściem, ponieważ twarz może być spuchnięta (mogą pojawić się też strupki i stany zapalne) nawet przez kilka tygodni. Minusem manualnego oczyszczania twarzy jest to, że problem zatkanych porów będzie szybko powracał, a ryzyko uszkodzenia skóry oraz jej bariery ochronnej jest wysokie.

Zabiegi oczyszczania u profesjonalisty powinny być jedynie wzbogaceniem codziennej pielęgnacji. Jeśli się na nie decydujemy, powinniśmy wybrać raczej mniej inwazyjny peeling kawitacyjny, podczas którego usunięta zostanie martwa część naskórka. Po tego typu zabiegu skóra szybciej się regeneruje i nawet tuż po wygląda na rozświetloną, a nie pobudzoną i zaczerwienioną.

Kosmetyki do oczyszczania twarzy, czyli codzienna rutyna pielęgnacyjna

Oczyszczanie nie powinno być jednak jednorazowym zabiegiem, ale codzienną rutyną, najlepiej składającą się z kilku etapów. Jeśli myślisz, że brzmi to czasochłonnie, przekonaj się, że może być nie tylko błyskawiczne, ale także skuteczne i wspierające naturalną barierę ochronną skóry. Wszystko zależy od doboru wygodnych, dopasowanych kosmetyków, które zamiast dawać nieprzyjemne uczucie ściągnięcia, pomogą w naturalnej regulacji ilości sebum, a jednocześnie poprawią nawilżenie. Warto jednak unikać substancji drażniących oraz silnych detergentów, które zadziałają zbyt agresywnie i jedynie pogorszą kondycję skóry, przesuszając ją i powodując reakcje alergiczne.

Oczyszczanie twarzy w domu - infografika

Prawidłowa codzienna pielęgnacja skóry, w której główną rolę będzie odgrywało oczyszczanie nienaruszające płaszcza hydrolipidowego skóry, powinna składać się z kilku kroków:

1) Na początku trzeba zmyć pierwsze, powierzchniowe zanieczyszczenia, które nagromadziły się podczas dnia lub w nocy. Będzie to nie tylko kurz i sebum, ale także makijaż, który nie powinien pozostawać na skórze zbyt długo. Doskonale zmyje go płyn micelarny, czyli łagodny kosmetyk, mający zastąpić zbyt tłuste i ciężkie mleczka. Wystarczy nałożyć go na płatek kosmetyczny i dokładnie przetrzeć twarz, oczy oraz szyję i dekolt. Dobrym przykładem kosmetyków, które wspierają skórę w codziennym delikatnym, ale skutecznym oczyszczaniu, jest linia naszych kosmetyków tołpa.® dermo face sebio.

2) Dopiero po pozbyciu się resztek kosmetyków kolorowych i pielęgnacyjnych, sebum i innych zanieczyszczeń możemy przejść do właściwego mycia, które ma usunąć to, co nagromadziło się głębiej, a więc także w porach skóry. Codzienne używanie żelu do mycia twarzy pomoże zapobiec powstawaniu zaskórników i nawracaniu niedoskonałości.

3) Kosmetykiem niezbędnym przy skórze skłonnej do powstawania zaskórników otwartych i zamkniętych jest peeling. Warto wybrać taki, którego drobinki dodatkowo nie podrażnią, a wręcz ukoją ewentualne zmiany zapalne. Przy skórze reaktywnej istotne jest regularne złuszczanie martwego naskórka, który mógłby wypełnić i zanieczyścić pory. Należy jednak robić to delikatnie, najlepiej z pomocą peelingów chemicznych, czyli opartych na działaniu kwasów oraz enzymów. Tego typu substancji nie usuwają warstwy rogowej mechanicznie podczas pocierania, ale rozpuszczają ją. Są zalecane nawet przy problemach z trądzikiem. Jeśli już wybieramy kosmetyk z drobinkami, powinny one być małe i oparte na naturalnych składnikach ścierających, a nie plastikowych granulkach. Dobrze sprawdzi się drobny perlit, piasek wulkaniczny lub sproszkowane łupiny orzechów, nasiona lub pestki.

4) Zabieg oczyszczający pory można przeprowadzić również w formie wygodnej maseczki, np. tołpa.® dermo face sebio. maska czarny detoks lub nocna maska bloker sebum, która działa wtedy, kiedy śpimy. Warto zwrócić uwagę na składniki antybakteryjne, np. węgiel aktywny, ekstrakt z cynamonowca, oraz kojące i nawilżające, np. pantenol i fucogel.

Nie jesteś przekonany do rutyny pielęgnacyjnej? Sprawdź, jak powinno wyglądać oczyszczanie męskiej twarzy>>

Twoja podstawowa rutyna pielęgnacyjna - infografika2a

Twoja podstawowa rutyna pielęgnacyjna - infografika2a

Zwieńczenie pielęgnacji skóry – jaki krem na zaskórniki?

Specjalnie do skóry z zaskórnikami stworzyliśmy enzymatyczny krem tołpa.® dermo face sebio. , który wspiera codzienną pielęgnację opartą o etapowe oczyszczanie. Testy wykazały, że potrafi on już w 5 dni zredukować ilość zaskórników otwartych i zamkniętych. Dodatkowo przyspiesza regenerację, zmniejsza widoczność blizn i przebarwień, które mogą powstać na skutek niewłaściwych zabiegów przeciwko niedoskonałościom lub podczas kuracji przeciwtrądzikowej. Krem nadaje się pod makijaż, bo matuje do 12 godzin i działa antybakteryjnie. Wszystko za sprawą torfu tołpa.® oraz kompleksowi siarczanu cynku i oligosacharydów.

wyszczuplający koncentrat modelujący, 250 ml
-35%*
Cena promocyjna 42,89 zł Regular Price 65,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 39,59 zł
*dotyczy ceny regularnej
wypełniające serum do biustu, 150 ml
-35%*
Cena promocyjna 33,79 zł Regular Price 51,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 31,19 zł
*dotyczy ceny regularnej
mikrodermabrazja w słoiku, 65 g
-20%*
Cena promocyjna 39,99 zł Regular Price 49,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,99 zł
*dotyczy ceny regularnej
krem modelujący owal twarzy, DZIEŃ, SPF 15, 40 ml
-35%*
Cena promocyjna 40,94 zł Regular Price 62,99 zł
najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 34,64 zł
*dotyczy ceny regularnej