wiek nastoletni już za tobą, ale nadal masz problemy z cerą? Przyczyną może być niewłaściwie dobrana pielęgnacja i niedostateczne oczyszczanie. Dowiedz się, jak dbać o skórę, by wreszcie pożegnać jej niedoskonałości. Dobierz odpowiednie kosmetyki dedykowane męskiej skórze i wyeliminuj ze swojej codziennej pielęgnacji błędy, które mogą doprowadzić do powstawania zaskórników i trądziku.
Spis treści
- Dlaczego oczyszczanie skóry jest ważne?
- Żele do mycia twarzy dla mężczyzn czy zwykłe mydło?
- Peeling dla mężczyzn – kosmetyk do zadań specjalnych. Czy naprawdę go potrzebujesz?
- Jak prawidłowo pielęgnować męską skórę z niedoskonałościami?
- Dlaczego po goleniu powstają wypryski? Pielęgnacja podczas golenia
Dlaczego oczyszczanie skóry jest ważne?
Jeśli często masz problem z pojawiającymi się zaskórnikami i wypryskami, powinieneś przyjrzeć się swojej pielęgnacji. Czy oczyszczanie to dla ciebie jedynie umycie twarzy mydłem? A może przekonałeś się już do stosowania kosmetyków do twarzy, ale nie potrafisz wybrać idealnych dla siebie?
Prawidłowe oczyszczanie to klucz do zdrowej i gładkiej skóry – także tej męskiej. Jeśli rano i wieczorem nie pozbędziesz się wszystkiego, co osiadło na twojej twarzy podczas całego dnia i nocy, po jakimś czasie możesz zauważyć pojawiające się niedoskonałości. Wyobraź sobie kurz, dym, smog, resztki kosmetyków, pot i sebum, które zatykają pory twojej skóry. A dodatkowo podczas golenia roznosisz wszystkie bakterie i zanieczyszczenia. Może to doprowadzić do powstania stanów zapalnych, a wtedy pielęgnacja będzie o wiele bardziej skomplikowana. Tylko jak to zrobić prawidłowo i jakich kosmetyków użyć?
Żele do mycia twarzy dla mężczyzn czy zwykłe mydło?
Pierwszym etapem męskiej pielęgnacji – zarówno rano jak i wieczorem – powinno być dokładne mycie twarzy. Stosowanie mydła nie jest wcale dobrym pomysłem. Szczególnie, gdy masz problemy skórne, lepiej zamienić mydło na delikatniejszy kosmetyk. Dlaczego? Bo mydło mocno wysusza przez zawarte w nim silnie działające substancje myjące. Być może zdarzyło ci się zaobserwować, że jeśli często myjesz ręce zwykłym mydłem, skóra dłoni staje się ściągnięta, szorstka i sucha. Bywa to tak nieprzyjemne, że konieczne jest użycie kremu, aby poczuć ulgę.
Takie uczucie ściągnięcia bynajmniej nie jest oznaką dobrze doczyszczonej cery, ale naruszenia bardzo ważnej naturalnej bariery ochronnej, która zabezpiecza skórę między innymi przed utratą wody . Czego więc używać zamiast mydła? Bezpieczne oczyszczanie zapewni łagodny, ale skuteczny kosmetyk przeznaczony specjalnie do mycia twarzy, np. w postaci żelu. Do walki z niedoskonałościami wybierz taki, który na pierwszych miejscach listy składników ma wyciągi i ekstrakty roślinne, np. głęboko oczyszczający żel do mycia twarzy tołpa dermo men pure . Skutecznie oczyszcza on twarz dzięki peelingującym drobinkom korundu, zapobiega też błyszczeniu się skóry i pozostawia ją matową.
Myj twarz codziennie rano i wieczorem. Nalej odrobinę żelu na wilgotne dłonie i spień, a następnie pocieraj całą twarz, omijając okolice oczu. Zwróć szczególną uwagę na załamania przy nosie oraz miejsca, gdzie zazwyczaj pojawiają się u ciebie zaskórniki i wypryski (najczęściej czoło, nos i broda, czyli tzw. strefa T).
Peeling dla mężczyzn – kosmetyk do zadań specjalnych. Czy naprawdę go potrzebujesz?
Od czasu do czasu, a najlepiej dwa razy w tygodniu, zafunduj sobie dogłębne oczyszczanie i złuszczanie martwego naskórka. Żel stosowany każdego dnia działa skutecznie, ale może nie docierać do głębszych warstw skóry i nie doczyszczać wszystkich najbardziej uporczywych zatkanych porów. Dlatego potrzebujesz czasami kosmetyku do zadań specjalnych. Dobrze dobrany peeling, stworzony specjalnie do wymagań męskiej skóry, zwalczy zanieczyszczenia, pozostawiając nienaruszoną warstwę ochronną.
Oba kroki pielęgnacyjne – mycie żelem i złuszczanie peelingiem – możesz wykonywać pod prysznicem, zwłaszcza że zajmują dosłownie kilka minut. Dodatkowo gorąca para wzmocni ich działanie.
Czego szukać w składzie peelingującego kosmetyku? Dobrze sprawdzi się węgiel aktywny. Warto wybrać peeling z glinkami, kwasem mlekowym, mleczanem sodu i ekstraktem z żeńszenia, np. z linii tołpa dermo men pure, w którym zastosowano ścierające drobinki naturalnego perlitu.
Jak prawidłowo pielęgnować męską skórę z niedoskonałościami?
Ostatnim etapem pielęgnacji problematycznej cery powinno być nawilżanie. Jest ono niezbędne nie tylko w przypadku cery suchej, ale i tłustej oraz podatnej na powstawanie niedoskonałości. Jeśli często pojawiają się u ciebie wypryski i zaskórniki, a cera się błyszczy, to znaczy, że skóra broni się przed utratą wody, produkując nadmierną ilość sebum. To dlatego tak łatwo przyciąga zanieczyszczenia, które osadzają się w porach. Przy cerze tłustej i trądzikowej powinieneś więc wybrać kosmetyk z naturalnymi składnikami, który nie pogorszy stanu cery, a nawilży ją, zmatowi i zadziała bakteriobójczo.
Tu również szukaj kremów o konsystencji łatwo wchłaniającego się żelu, który nie pozostawia dodatkowego tłustego filmu. Nie potrzebujesz natłuszczenia, ale nawodnienia i zatrzymania wody w skórze. Świetnie sprawdzi się lekki krem-żel przeciwko błyszczeniu tołpa dermo men pure zawierający glicerynę wzbogaconą o roślinne ekstrakty, m.in. z kory cynamonowca i cynk PCA. Zapewnia on zmatowienie skóry nawet na 12 godzin, a do tego zmniejsza wydzielanie sebum o 23% i zwiększa nawilżenie cery o 69%.
Dlaczego po goleniu powstają wypryski? Pielęgnacja podczas golenia
Zazwyczaj nie masz problemów skórnych, ale pojawiają się one okresowo, po goleniu? Jeśli po usuwaniu zarostu pojawiają się u ciebie wrastające włoski, stany zapalne, wypryski i zaskórniki, bardzo prawdopodobne, że nieprawidłowo pielęgnujesz skórę przed goleniem. O czym powinieneś więc pamiętać?
- Zawsze zmiękczaj skórę przed goleniem. Wejdź pod gorący prysznic lub przyłóż do twarzy ciepły ręcznik na około 7-15 minut. Dzięki temu zmiękczysz zarost i otworzysz pory skóry;
- dobrze oczyszczaj skórę przed goleniem. Użyj specjalnego żelu z dodatkiem węgla aktywnego oraz peelingu, który pomoże walczyć z wrastającymi włoskami. Jeśli pominiesz ten krok, zanieczyszczenia rozniosą się po twarzy wraz z ruchami maszynki;
- nie gól się na sucho, ale używaj dedykowanego kosmetyku. Inaczej zafundujesz sobie liczne podrażnienia;
- zadbaj o swój sprzęt. Maszynka powinna być ostra i czysta. Po każdym użyciu pozbądź się pozostałości włosków, a najlepiej zdezynfekuj ją i wysusz. Nie pozostawiaj jej w wilgotnym miejscu i zawsze używaj zatyczki;
- unikaj kosmetyków po goleniu z dodatkiem alkoholu oraz zrezygnuj z mydła i silnych środków myjących, które naruszają barierę ochronną i wysuszają. Nawilża i łagodzi np. nawilżający balsam po goleniu tołpa dermo men hydro, zawierający m.in. torf tołpa®, ekstrakt z bawełny i kompleks z kiełków pszenicy, drożdży i hialuronianu sodu.