chociaż męska skóra nieco różni się od kobiecej, wymaga takiej samej delikatności i uważności podczas oczyszczania. Świadoma pielęgnacja uchroni cię przed problemami z zaskórnikami i bolesnymi stanami zapalnymi. Poznaj tylko dwa podstawowe kroki, które doprowadzą cię do gładkiej, ukojonej, uspokojonej i czystej skóry. Dowiedz się też, co robić, kiedy niedoskonałości już się na niej pojawią.
Spis treści
Męska cera – dlaczego skóra potrzebuje oczyszczenia?
Każdego dnia twoja skóra wystawiona jest nie tylko na działanie promieniowania słonecznego i mrozu, ale też zanieczyszczeń, które się na niej gromadzą, a nawet wnikają w jej pory. Sprzyjają temu unoszące się drobinki kurzu, smog, spaliny, ale też resztki kosmetyków i twoje własne sebum i łuszczący się naskórek. Jeśli ta mieszanka nie będzie regularnie usuwana zgodnie z zasadami mądrej pielęgnacji, może skutkować pojawieniem się zaskórników, a następnie bolesnych stanów zapalnych w postaci wyprysków. Może zauważyłeś wzmożoną reaktywność skóry (a więc podatność na występowanie niedoskonałości) po goleniu? Jeśli tak, być może twoja skóra nie była dostatecznie oczyszczona i podczas usuwania lub skracania zarostu, bakterie zaczęły przenosić się po całej twarzy i powodować nadkażenia i stany zapalne.
Oprócz pojawiania się zaskórników i wyprysków, skóra narażona na ciągły kontakt z zanieczyszczeniami, które wnikają w głąb jej warstw, może tracić jędrność i elastyczność. Brak dobrego oczyszczania skutkuje zniszczeniem włókien kolagenowych i elastynowych. Oznacza to, że twoja skóra nie ma możliwości pełnej regeneracji i odnowy. Staje się szara, zmęczona i wiotka, łatwo też u niej o podrażnienia i zaczerwienienia. Jest wrażliwa, reaguje szybciej i bardziej intensywnie.
Przeczytaj więcej o potrzebach i pielęgnacji męskiej skóry>>
Oczyszczanie skóry w domu – jak prawidłowo myć twarz i jakich kosmetyków do tego używać?
Jak zapobiegać powstawaniu zaskórników i stanów zapalnych? Od skutecznego oczyszczania każdego dnia dzielą cię tylko 2 proste kroki: mycie, które może być połączone z delikatnym złuszczaniem i peeling stosowany przed goleniem lub w razie potrzeby (zazwyczaj 1-2 razy w tygodniu). Pielęgnację rozpocznij zawsze rano po wstaniu. Wbrew pozorom w nocy twoja skóra również jest narażona na zanieczyszczenia. Gromadzi się na niej sebum, resztki kosmetyków, kurz. Jeśli nie jesteś przekonany, wystarczy prosty test: nałóż trochę żelu do mycia (lub płynu micelarnego) na zwilżony wacik i przetrzyj twarz. Okaże się, że nie jest on zupełnie czysty. Rano poświęć więc około 2-3 minut na masaż twarzy i mycie żelem oczyszczającym lub mikrozłuszczającym. Ten krok możesz wykonać też pod prysznicem. W ten sposób gorąca para otworzy pory i ułatwi ich oczyszczanie. Proces ten powtórz także wieczorem. Zrezygnuj z mydła, ponieważ zawiera zbyt silne składniki myjące, które mogą wysuszać. Unikaj też alkoholu, sztucznych substancji zapachowych i barwników. Są zbędne, a mogą wywoływać reakcje alergiczne.
Jak wybrać peeling do męskiej skóry? Oczyszczanie twarzy przed goleniem
Drugim krokiem do zadbania o skórę i skutecznego oczyszczania jest wykonanie peelingu. Jest to szczególnie ważne przed goleniem, bo oprócz usuwania zanieczyszczeń i sebum, zmiękcza zarost i pomaga w jego usuwaniu. Dobrze wybrać taki, który ma naturalne drobinki, np. korundu, perlitu lub ze zmielonych łupin orzechów oraz enzymy, które rozpuszczają martwy naskórek, nie podrażniając skóry. Lepiej zrezygnować z syntetycznych, ostrych drobinek, które mogą doprowadzać do mikrourazów i naruszać barierę ochronną. Skorzystaj z naszej podpowiedzi i użyj tołpa.® dermo men. face & head. peelingu do zastosowania przed goleniem, który nadaje się nie tylko do twarzy, ale też do głowy. Za pozbycie się martwych komórek skóry odpowiada perlit i łupiny orzecha, za oczyszczanie biała glinka, a łagodzenie pantenol. To kompleksowy kosmetyk do zadań specjalnych, który łączy naturalne składniki i uzyskuje z nich wszystko, co najlepsze.
Pielęgnacja skóry z niedoskonałościami – jak pozbyć się zaskórników i wyprysków?
Zanieczyszczenia, które nie są regularnie usuwane, mieszają się z sebum i resztkami kosmetyków, a następnie wchodzą w pory skóry. Tak powstają zaskórniki widoczne w postaci czarnych kropek zwłaszcza w tzw. strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie. Mogą występować w postaci otwartej lub zamkniętej. Jeśli w porę nie zadziałasz, mogą przeistoczyć się w bolesne, trudniejsze do usunięcia stany zapalne, a te prowadzić do poważniejszych chorób skóry. Jaki jest najlepszy sposób na zaskórniki i wypryski? Odpowiednia, świadoma pielęgnacja przy pomocy odpowiednich składników. Ich dobór jest istotny, ponieważ niewłaściwe mogą doprowadzić do błędnego koła: będziesz coraz mocniej oczyszczać skórę, która zareaguje obronnie na agresywne metody (np. peelingi mechaniczne z syntetycznymi, ostrymi drobinkami, silne detergenty zawarte w mydle lub alkohol w kosmetykach) i zacznie produkować jeszcze więcej sebum. Jego nadprodukcja sprzyjać będzie nawracaniu niedoskonałości. Jeśli już się pojawią, musisz zadziałać z łagodnością i cierpliwością.
Do podstawowej pielęgnacji opisanej powyżej, dodaj kosmetyki z enzymami, które złuszczają, rozpuszczając martwy naskórek. Jeśli peeling to także enzymatyczny, z kwasami lub mechaniczny z bardzo drobnymi naturalnymi składnikami ścierającymi. Dlaczego to takie ważne? Tego typu substancje działają skutecznie, ale nie naruszają bariery ochronnej twojej skóry (tzw. płaszcza hydrolipidowego) oraz wspierają jej mikrobiom, a więc także zdrową regenerację i odbudowę komórkową.
Pamiętaj więc o dwóch podstawowych krokach oczyszczania męskiej skóry, który następnie warto wzbogacić o kremy i sera nawilżające, zatrzymujące wodę w głębszych warstwach skóry i przeciwdziałające podrażnieniom. Reaktywna skóra twarzy, która została dobrze oczyszczona, będzie potrzebować składników aktywnych, które ją zregenerują, np. betainy, ekstraktu z bawełny i oleju konopnego, który zawiera krem ochronny do twarzy i głowy SPF 25 tołpa.® dermo men. face & head.
Sprawdź, czym jest mikrobiom i jak wspierać barierę hydrolipidową skóry podczas oczyszczania>>